Poprzedni
Następny

Jak wybrać odtwarzacz 4K/Blu-ray?

Średnia ocen: 4.9
(11 ocen) 4 komentarze

Odtwarzacze Blu-Ray obsługują wszystkie rodzaje płyt, tj. CD, DVD i Blu-ray. Ich wszechstronność sprawia, że urządzenia te umożliwiają słuchanie muzyki i wyświetlanie filmów przy zachowaniu najwyższej możliwej jakości, niedostępnej w mniej zaawansowanych technologiach. Atutem wielu odtwarzaczy Blu-ray jest także kompatybilność z formatami wysokiej rozdzielczości, zarówno audio, jak i wideo.

Pioneer UDP-LX800

Co to jest Blu-Ray?

Blu-ray to nazwa formatu, stworzona przez stowarzyszenie powołane specjalnie do tego celu. Słowo "Blu" pochodzi od niebieskiego koloru światła emitowanego przez diodę lasera. Blu-ray to niekwestionowany następca płyt DVD. Umożliwia przechowywanie filmów wysokiej rozdzielczości.

Przykładowe odtwarzacze Blu-ray:

Yamaha BD-A1060
Yamaha BD-S681

W stosunku do swojego poprzednika, czyli płyty DVD nośnik Blu-ray posiada zwiększoną do 25GB pojemność w przypadku płyt jednowarstwowych oraz 50GB w przypadku dwuwarstwowych. Pojawienie się na rynku telewizorów obsługujących obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD, a co za tym idzie dystrybucja filmów w tej rozdzielczości sprawiły, że produkowane płyty nie posiadały już wystarczającej pojemności. Zaczęto więc wytwarzać płyty czterowarstwowe Ultra HD Blu-ray o pojemności 100GB.

Przykładowy odtwarzacz Blu-ray 4k:

Pioneer UDP-LX800

Nośnik umożliwia zapis obrazu w trzech formatach: MPEG-2, MPEG-4 AVC oraz VC-1. Dźwięk zapisywany jest w postaci wielokanałowej za pomocą jednego z dwóch konkurujących ze sobą formatów – Dolby True HD oraz DTS HD Master Audio. Są to nowe, bezstratne formaty, które zapewniają wysoką jakość dźwięku. Oba umożliwiają zapis ścieżki dźwiękowej w ośmiu kanałach (konfiguracja 7.1). Dźwięk w formacie Dolby True HD może mieć rozdzielczość 24 bit/192 kHz, natomiast w DTS HD Master Audio 24 bit/192 kHz w konfiguracji 5.1 oraz 24 bit/96 kHz w konfiguracji 7.1. Zazwyczaj na filmie nagrana jest również ścieżka w jednym ze starszych formatów 5.1, czyli Dolby Digital lub DTS 5.1. Nie jest to jednak regułą i zawsze należy na opakowaniu sprawdzić jakie formaty odtwarzania są dostępne.

Można wyróżnić trzy główne typy odtwarzaczy Blu-ray (podobnie zresztą jak w przypadku odtwarzaczy DVD):
stacjonarny – jest to samodzielne urządzenie podłączane do telewizora. Charakteryzuje się dużą wygodą obsługi, a bardzo często jest wyposażony w dodatkowe funkcje albo algorytmy, które mogą podnieść jakość wyświetlanych materiałów. Ponadto producenci dodają również inne niż standardowe moduły komunikacji;
- przenośny – na razie nie cieszą się zbyt dużą popularnością ze względu na ograniczoną ofertę producentów. Przenośny odtwarzacz przypomina miniaturowego netbooka. Jest to rozwiązanie dość drogie i sprawdzające się przede wszystkim w podróży. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie rzadko dysponuje ekranem o wysokiej rozdzielczości;
- komputerowy – jest to napęd, który pozwala zarówno na odtwarzanie, jak i wypalanie płyt Blu-ray (choć to zależy od zakupionej wersji). Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają w domu jedynie komputer z ekranem o wysokiej rozdzielczości.

Na co zwracać uwagę?

Formaty plików

Odtwarzacze Blue-ray powinny radzić sobie z różnymi formatami plików multimedialnych, zarówno dotyczących filmów, dźwięku lub zdjęć.

Najpopularniejsze to:

-film – Blu-ray video, DivX, Xvid, avi, wmv, mkv,
-zdjęcia – jpeg,
-dźwięk – mp3, wma.

Generalnie, im więcej formatów, tym większą mamy pewność, że pliki multimedialne zostaną rozpoznane przez urządzenie.

Pioneer UDP-LX800

Standard dźwięku przestrzennego

Kupując odtwarzacz Blu-ray do kina domowego, warto zwrócić uwagę na obsługiwany system dźwięku przestrzennego, tak by współgrał z już zakupionym sprzętem.

Najpopularniejsze standardy to:
-Dolby Digital (5.1),
-Dolby True HD (7.1),
-DTS (5.1),
-DTS-HD (5.1).

Oferują bardzo dobrą jakość dźwięku. Pierwsza cyfra oznacza liczbę zwykłych głośników. Z kolei cyfra po kropce to brak lub obecność głośnika niskotonowego (subwoofera, np. Bowers & Wilkins ASW610, Yamaha NSW-100 lub Indiana Line Bass0 840). Warto jednak pamiętać, że wiele filmów Blu-ray nie wspiera standardu 7.1.

Wybrane modele wspierają SACD oraz charakteryzują się możliwością odtwarzania plików audio wysokiej rozdzielczości FLAC 192 kHz/24 bity, a także funkcjami sieciowymi. Mogą także strumieniować np. muzykę ze smartfona lub tabletu. Funkcje sieciowe to także łatwość obsługi za pomocą bezpłatnych aplikacji dla urządzeń mobilnych z iOS lub Androidem.

Soundbar czy kino domowe

Złącza

Odtwarzacz Blu-Ray musi zostać podłączony do telewizora. Dlatego też przed wyborem urządzenia należy zapoznać się z zestawem gniazd dostępnych w telewizorze:

HDMI – jest to obecnie najpopularniejszy port zapewniający wysoką jakość obrazu oraz dźwięku.

Wyjścia optyczne – używane przede wszystkim przez osoby, którym zależy na krystalicznie czystym dźwięku.
Gniazdo sieciowe (port Ethernet) – umożliwia podłączenie odtwarzacza do routera, co pozwala zarówno na aktualizację oprogramowania jak korzystanie z Internetu.
USB – przyda się osobom, które odtwarzają filmy nie tylko z płyt, ale również z dysków zewnętrznych albo pendrive’ów.

Warto zwrócić uwagę, czy odtwarzacz umożliwia odczyt dysków z systemem plików NTFS pozwalającym na przechowywanie plików większych niż 4 GB. Dodatkowo, w zależności od modelu wyjścia analogowe analogowe RCA, trigger czy RS-232C.

Dodatkowe wyposażenie

Odtwarzacz Blu-ray może być wyposażony w moduł Wi-Fi, który pozwoli na bezprzewodowe połączenie się z siecią domową. Przydatne jest również DLNA – standard umożliwiający przesyłanie plików multimedialnych pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami. Innym ciekawym dodatkiem jest wbudowany dysk twardy, który umożliwi nagranie filmów z telewizji. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na jego pojemność.

Yamaha BD-A1060

Nowoczesne konstrukcje dodatkowo mogą być wzbogacone o gniazdo sieciowe, pozwalające na podłączenie odtwarzacza do domowego routera. Rozwiązanie to umożliwia korzystanie z materiałów udostępnionych w sieci Internet. Zapewnia to dostęp do serwisów internetowych takich jak Dropbox, YouTube Leanback i Picasa.

Dodatkowe funkcje

Oprócz podstawowych funkcji wiele modeli oferuje szereg przydatnych rozwiązań, takich jak obsługa sieci, sterowanie za pomocą aplikacji czy upscaling obrazu do wyższej rozdzielczości.
Smart view – pozwala na odtworzenie filmu na smartfonie.
Funkcje internetowe – dostęp do portali społecznościowych typu YouTube czy Flickr.
Konwersja obrazu do Full HD – poprawia jakość filmów niższej jakości (np. z DVD), ale należy zdawać sobie sprawę, że jest to tylko sztuczne podnoszenie rozdzielczości.
Wyświetlanie obrazu 3D – dla fanów filmów przygotowanych w trójwymiarze. Oczywiście należy pamiętać, że oprócz odtwarzacza potrzebny jest również odpowiedni telewizor i wyposażenie w postaci okularów.
Wyświetlanie obrazu 4K – podwyższona rozdzielczość obrazu, ale tylko wtedy, kiedy dysponujemy telewizorem 4K.

Ile wydać

Wbrew pozorom wybór optymalnego odtwarzacza nie jest skomplikowany. Trzeba rozgraniczyć dwie kwestie: jakość odtwarzania oraz funkcjonalność. W tej pierwszej dziedzinie prym wiodą zwykle dużo droższe odtwarzacze, pochodzące od specjalistycznych producentów, które znacznie przewyższają funkcjonalnością modele masowe. Różnice objawiają się również w jakości obrazu (przede wszystkim z płyt Blu-ray), szczególnie widoczne w bezpośrednim porównaniu na dużym, skalibrowanym ekranie.

Ponadto różnica w jakości brzmienia z wyjść HDMI jest zauważalna, zwłaszcza gdy korzystamy z systemu audio wysokiej klasy. Pewną różnicę będzie dało się odczuć także w przypadku soundbara – np. Yamaha YAS-209, Bluesound PULSE Soundbar 2i lub Bowers & Wilkins Formation Bar – prostego nagłośnienia czy wręcz samego telewizora.

Bowers & Wilkins Formation BAR

Trzeba jednak zaznaczyć, że użytkownik dysponujący 32-calowym telewizorem i niższej klasy nagłośnieniem może różnicy pomiędzy odtwarzaczami z niższej i średniej półki zwyczajnie nie wychwycić. Dlatego w takiej sytuacji zaoszczędzoną kwotę lepiej przeznaczyć na płyty, amplituner lub głośniki, czy też kompletny zestaw stereo, jak choćby amplituner stereo Yamaha R-N803D z kolumnami podstawkowymi ELAC Debut Reference B6, czy też system kina domowego, którego za przykład służy amplituner kina domowego Yamaha RX-A1080 wraz z głośnikami PSB Speakers Imagine X1T, XC oraz XB. Z kolei bezprzewodową alternatywę może stanowić soundbar Yamaha BAR 400 wspierany dwoma głośnikami Yamaha MusicCast 20.

Podsumowując, korzyści z nabycia specjalistycznego odtwarzacza Blu-ray ujawniają się w szczególności w następujących sytuacjach:

- posiadamy bogatą kolekcję płyt do odtwarzania na dużym ekranie;
- możemy podłączyć odtwarzacz do wzmacniacza stereo (odsłuch dwukanałowy);
- dysponujemy systemem wielokanałowym z amplitunerem/procesorem bez dekoderów HD (połączenie analogowe np. 5.1 lub 7.1);
- zdecydujemy się na podłączenie wielokanałowego systemu dźwiękowego z amplitunerem/procesorem z dekoderami HD za pośrednictwem podłączenia HDMI.

Dekodowanie dźwięku HD

Od chwili pojawienia się na rynku odtwarzaczy i formatu Blu-ray wciąż aktualne jest pytanie, gdzie lepiej dekodować fonię w formatach Dolby TrueHD i DTS-HD (kompresja bezstratna) oraz LPCM (bez kompresji); w odtwarzaczu czy w amplitunerze.

W 95% wypadków odpowiedź brzmi: w amplitunerze. To dlatego, że w odtwarzaczach niższej i średniej klasy są stosowane procesory audio o dość ograniczonych możliwościach.

Yamaha BD-A1060

Poza tym, dekodowanie wewnątrz amplitunera zapewnia zarządzanie basem, czyli optymalne przekierowywanie niskich tonów z głośników, które z natury nie odtwarzają najniższych składowych.

Są jednak przykłady odtwarzaczy, niestety tych z najwyższej półki, które na wyjściach analogowych 7.1 zapewniają naprawdę wysoką jakość dźwięku surround HD. Wtedy, aż się prosi, aby połączyć je analogowo z high-endowym przedwzmacniaczem wielokanałowym, a ten – z wielokanałową końcówką mocy.

Jest to rozwiązanie dla najbardziej wymagających, a jednocześnie doskonały sposób na wykorzystanie potencjału podstarzałego procesora AV bez dekoderów HD. Unika się w ten sposób konieczności korzystania z łącza HDMI do transmisji dźwięku, które zdaniem wielu specjalistów i fanów dobrego brzmienia, jest najgorszym znanym interfejsem cyfrowym audio.

Podsumowanie

Warto zastanowić się nad zakupem odtwarzacza Blu-ray, zwłaszcza jeżeli cenisz sobie wysoką jakość obrazu i dźwięku, twój telewizor wyświetla obraz o rozdzielczości przynajmniej Full HD oraz posiadasz już wzmacniacz stereo lub amplituner kina domowego.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(11 ocen)

Polecane

Supercena
NS-SW100

NS-SW100

Yamaha
Subwoofery
Special Price 737 zł Regular Price 1 099 zł
Promocja
BASSO 840

BASSO 840

Indiana Line
Subwoofery
Special Price 1 199 zł Regular Price 1 799 zł
Bestseller
Bowers & Wilkins ASW610

ASW610

Bowers & Wilkins
Subwoofery
As low as 3 099 zł Regular Price 3 499 zł
PULSE SOUNDBAR 2i czarny

PULSE SOUNDBAR 2i czarny

Bluesound
Soundbary
Special Price 3 999 zł Regular Price 4 499 zł
Prosimy o kontakt
Pioneer UDP-LX800

UDP-LX800

Pioneer
Archiwum
9 999 zł
Prosimy o kontakt
Bowers & Wilkins Formation Bar

Formation Bar

Bowers & Wilkins
Soundbary
Special Price 5 395 zł Regular Price 5 999 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: