Poprzedni
Następny

Odtwarzacze Blu-ray 4k, bądź inne odtwarzacze multimedialne Ultra HD. Na co warto zwrócić uwagę

Średnia ocen: 4.9
(11 ocen) 4 komentarze

Odtwarzacze 4K/ Blu-ray są urządzeniami przeznaczonymi do odtwarzania płyt Blu-ray, na których zapisana jest ścieżka filmowa, czyli sygnał audio i video. Urządzenia te pozwalają dekodować obraz w rozdzielczości 4K oraz nieskompresowany dźwięk wielokanałowy, zapewniając użytkownikom wysokiej jakości rozrywkę podczas seansu filmowego. W praktyce odtwarzacze Blu-ray mogą być wykorzystywane do odtwarzania wszystkich rodzajów płyt, czyli CD, SACD oraz DVD, co sprawia, że stanowią uniwersalne źródło w systemie audio. W tym poradniku omawiam zarówno rzeczone „niebieskie odtwarzacze”, jak i grupę produktową, która ma potencjał by w najbliższych latach „trendować”. Chodzi o odtwarzacze multimedialne pozbawione napędów optycznych, ale również przeznaczone do odtwarzania materiałów video.

Spis treści: Jak wybrać odtwarzacz Blu-ray 4k i inne odtwarzacze Ultra HD

  1. Napęd Blu-ray - co to? Krótka historia formatu i jego wykorzystanie

  2. Rozdzielczość Full HD, Ultra HD, 4K, czy 8K - na co zwracać uwagę?

  3. Jaki kupić odtwarzacz Blu-ray 4k lub multimedialny odtwarzacz ULTRA HD?

  4. Odtwarzacz Blu-ray 4k oraz inne odtwarzacze Ultra HD - Q&A

  5. Podsumowanie

Odtwarzacz ultra hd television. Obsługuje rozdzielczości wynoszącej HD, Full HD i 4K

Napęd Blu-ray - co to? Krótka historia formatu i jego wykorzystanie

Zanim szczegółowo omówię odtwarzacze Blu-ray, opiszę ich funkcje i możliwości, wyjaśnię, jak powstał format Blu-ray oraz jakie cechy przyczyniły się do jego znaczącej popularności.

Blu-ray to zarówno nazwa formatu, jak też nośnika optycznego służącego do zapisu dźwięku, obrazu i innych danych. Początki standardu sięgają 2005 roku, jednak oficjalna premiera miała miejsce w 2006 roku. Blu-ray został opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA) przy współpracy z Sony, jako następca popularnego formatu DVD, którego pojemność okazała się niewystarczająca, by obsłużyć materiały przygotowywane w rozdzielczości Full HD (o 4K wtedy jeszcze nikt nie myślał). Japoński producent jako pierwszy stworzył także wiele prototypowych oraz seryjnych odtwarzaczy. Ciekawostką jest, że Blu-ray toczył wtedy pojedynek o dominację ze standardem HD DVD, promowanym przez stowarzyszenie, na czele którego stały m.in. Toshiba i Microsoft. Długo nie było wiadomo na czyją stronę przechyli się szala zwycięstwa, aż w końcu „rynek” uznał, że wybiera rozwiązanie wprawdzie droższe, ale dające większą perspektywę rozwoju, jeśli chodzi o pojemność nośnika.

Konsola Playstation 3 była jednym z pierwszych odtwarzaczy Blu-ray

Source: Nikita Kostrykin on Unsplash

Technologia Blu-ray polega na zapisie sygnału na nośniku za pomocą niebieskiego lasera o długości fali 405 nm. Stąd właśnie pochodzi nazwa użytkowa tego formatu. Nośniki Blu-ray wykorzystywane są nie tylko do zapisu muzyki i filmów. Stosowane są również do dystrybucji gier na konsole PlayStation oraz Xbox. Ta pierwsza konsola stała zresztą za sukcesem Blu-ray’a pozwalając deweloperom gier tworzyć gry na wyłączność, które na konsoli PS3 Japończyków wyglądały po prostu lepiej od tych przygotowywanych na konsolę Microsoftu. Większa pojemność zrobiła swoje.

Klasyczna płyta Blu-ray pozwala na zapis 25GB materiału, dostępne są także wersje dwuwarstwowe o podwojonej pojemności. Od 2016 roku oferowane są także płyty określane jako Ultra HD Blu-ray, pozwalające na zapis sygnału w rozdzielczości 4K. Wraz z rosnącą popularnością formatów wysokiej rozdzielczości, czyli 4K, odtwarzacze Blu-ray zyskały w ostatnich latach znaczącą popularność, pozwalając miłośnikom filmów na odtwarzanie obrazu i dźwięku w wysokiej rozdzielczości we własnym domu.

Rozdzielczość Full HD, Ultra HD, 4K, czy 8K - na co zwracać uwagę?

Wszystkie dostępne w sprzedaży odtwarzacze Blu-ray UHD obsługują zarówno rozdzielczość ekranu określaną terminami Full HD, jak i 4K Ultra HD. Można przyjąć, że telewizory z matrycą pracującą w rozdzielczości 4K stały się już standardem w polskich domach, natomiast oddzielną kwestią jest fakt, że polskie stacje telewizyjne raczej opornie adaptują tę rozdzielczość w swoich transmisjach. Z rozdzielczością 4K najczęściej można się spotkać przy okazji transmisji sportowych oraz właśnie na nośniku Blu-ray, czyli filmach, które się na nie nagrywa. Obecnie nie są jeszcze dostępne odtwarzacze Blu-ray 8K. Trwają jedynie testy i eksperymenty, więc na wejście takich urządzeń do seryjnej produkcji trzeba będzie jeszcze poczekać, a niektórzy analitycy przewidują, że przełomowy pod tym względem będzie rok 2025.

BD video z odtwarzacz odtwarzającego płyty Blu-ray

Chcąc odpowiedzieć jednak na pytanie zadane w tym rozdziale – tu nie trzeba skomplikowanych wypowiedzi. Moim zdaniem na tym etapie rozwoju technologii i tego co oferuje rynek, absolutne minimum to odtwarzacz, który będzie w stanie odtworzyć materiał 4K w formie interpolowanej. Oznacza to, że będzie w stanie odtworzyć materiał Full HD, ale będzie też potrafił skalować tę rozdzielczość do formatu 4K w razie potrzeby. Nie polecam raczej - choć zabronić Państwu nie mogę - inwestowania w odtwarzacze, które mają „ścieżkę” do 4K zamkniętą (są takie modele w okolicy 500 zł, które odtwarzają tylko Blu-ray z materiałem Full HD). Polecam dopłacić i kupić odtwarzacz, który będzie odporny na upływający czas i pozwoli cieszyć się rozdzielczością ULTRA HD na kompatybilnym telewizorze. W końcu po to kupujemy fajny TV, żeby móc wykorzystać jego potencjał.

Jaki kupić odtwarzacz Blu-ray 4k lub multimedialny odtwarzacz ULTRA HD?

Wspomniałem już na wstępnie, że pomimo nazwy Blu-ray, urządzenie powinno umożliwiać też odtwarzanie płyt CD (a muzyczni zapaleńcy i posiadacze takich wydań mogą też szukać możliwości odtwarzania formatu SACD), ponadto DVD oraz oczywiście, Blu-ray i Blu-ray Ultra HD. Dlatego wybierając odtwarzacz Blu-ray, należy dokładnie sprawdzić listę odtwarzanych dysków i formatów, aby uniknąć rozczarowania. Zdarzały się bowiem „wpadki” producentów, którzy z jakichś względów nie zaimplementowali w urządzeniu wszystkich wymienionych formatów.

Dobry odtwarzacz Blu-ray powinien mieć możliwość odtwarzania najpopularniejszych formatów muzyki, czyli, FLAC, WAV, w wysokiej rozdzielczości, a także formatów wspieranych przez Apple, czyli ALAC i AIFF. Pozwoli to wykorzystać urządzenie jako klasyczny odtwarzacz muzyki, eliminując konieczność zakupu klasycznego CD-ka do systemu audio.

Dobry odtwarzacz odpowiada za to co zobaczysz na ekranie telewizora

Source: Oscar Nord on Unsplash

Warto skupić się także na obsługiwanych standardach obrazu, które wpływają na jego jakość. W poprzednim akapicie omówiłem już rozdzielczość obrazu, dlatego teraz skupię się na standardzie gwarantującym szeroki zakres dynamiki obrazu, czyli HDR. Najlepsze efekty wizualne daje HDR10+. Ten sposób kodowania obrazu cyfrowego wykorzystywanego w omawianym standardzie zawiera dynamiczne metadane, pozwalające dopasować jasność i kontrast indywidualnie dla każdej sceny w ścieżce filmowej. Dzięki temu obraz na ekranie jest bardziej naturalny. Odtwarzacz Blu-ray powinien obsługiwać także konkurencyjny kodek Dolby Vision, gwarantujący 12-bitowy zapis obrazu.

Radzę także przeanalizować złącza znajdujące się na tylnej ściance odtwarzacza, co pozwoli zweryfikować jego możliwości. Absolutnym minimum jest obecność wyjść HDMI (aczkolwiek umówmy się – to jest standard). Umożliwia on przekazanie dźwięku i obrazu w formie cyfrowej do amplitunera w najlepszy możliwy sposób. Te złącza obecne są we wszystkich odtwarzaczach Blu-ray, ponieważ w większości konfiguracji systemów wielokanałowych sygnał jest wysyłany z odtwarzacza do amplitunera właśnie w tej formie. Tam następuje dalsza obróbka sygnału oraz jego dekodowanie i wzmocnienie.

Jeśli posiadacie starszy amplituner kina domowego, który nie dekoduje nowszych formatów dźwięku wielokanałowego, dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z wyjściem analogowym 7.1. Wówczas całą obróbkę sygnału przejmuje elektronika zawarta w odtwarzaczu Blu-ray, a użytkownik nie musi kupować nowego amplitunera kina domowego. Bardzo przydatne w odtwarzaczu Blu-ray są wyjścia cyfrowe audio, czyli optyczne i koaksjalne, które pozwalają na przesłanie dźwięku stereo, jak i skompresowanego dźwięku przestrzennego do zewnętrznego przetwornika DAC. Jest to przydatna opcja, jeśli będziecie chcieli wykorzystać odtwarzacz do słuchania muzyki ze złotych krążków.  Odtwarzacze Blu-ray z wyższej półki powinny być wyposażone w dodatkowe złącza, np. port USB typu A, który umożliwia podłączenie zewnętrznego dysku twardego lub pendrive z plikami muzycznymi, czy filmami.

Panasonic DP-UB9000 - odtwarzacz z wyższej półki do oglądania filmów

Jeśli chcecie, aby odtwarzacz Blu-ray, stał się centrum Waszego systemu kina domowego, warto sprawdzić, czy urządzenie oferuje funkcje sieciowe. Niektóre modele mają możliwość strumieniowania plików z domowej sieci. Zaznaczę jednak, że obecnie wszystkie amplitunery kina domowego mają rozbudowane funkcje sieciowe. Dlatego ich brak w odtwarzaczu Blu-ray nie powinien dyskwalifikować danego modelu.

W przypadku zakupu odtwarzacza Blu-ray bardzo ważna jest także prostota obsługi. Mam na myśli zarówno rozmieszczenie fizycznych przycisków na panelu oraz sterowanie za pomocą pilota. Ważna jest też intuicyjność obsługi menu ekranowego. Warto przed zakupem poprosić o możliwość jego przetestowania w salonie audio-video lub przynajmniej znaleźć materiały video w sieci.

Na przestrzeni lat testowałem różne odtwarzacze Blu-ray i mogę stwierdzić, że niełatwo jest znaleźć model, który zapewni nie tylko satysfakcjonującą jakość dźwięku i obrazu, lecz także bogatą funkcjonalność. Wymagającym użytkownikom mogę polecić wysokiej klasy odtwarzacz płyt Blu-ray Panasonic DP-UB9000, który spełnia wszystkie powyższe wymagania. W kategorii odtwarzaczy Blu-ray ten model radzi sobie ponadprzeciętnie dobrze także w odtwarzaniu płyt kompaktowych, choć trzeba mieć na uwadze, że w bezpośrednim porównaniu z odtwarzaczem CD z tego samego poziomu cenowego po prostu przegra. Niemniej jest to nowoczesny, dobrze wyposażony odtwarzacz, który zagwarantuje rozrywkę na wysokim poziomie przez długie lata.

Odtwarzacze multimedialne

Jeśli zależy Wam na zakupie urządzenia, które przetwarza sygnał video, a przy tym nie jest klasycznym odtwarzaczem Blu-ray, dobrą propozycją będzie wybór odtwarzacza multimedialnego. Jest to stosunkowo nowa kategoria sprzętu AV, która pozwala rozszerzyć funkcjonalność systemu stereo i dodać możliwość odtwarzania plików video. Właśnie takie urządzenia produkuje marka Rose. Miałem okazję wielokrotnie przetestować możliwości takiego sprzętu i muszę przyznać, że to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie dla użytkowników szukających nowatorskich komponentów AV, otwartych na nowości sprzętowe. Formalnie odtwarzacze Rose można zakwalifikować jako odtwarzacz sieciowy do systemu stereo, nie sposób jednak pominąć sekcji video dostępnej w tych urządzeniach. Odtwarzacze Rose RS150B i Rose 250A mają wyjście HDMI, które umożliwia przekazanie sygnału audio i video. Dzięki temu na TV możecie odtworzyć materiały video w rozdzielczości 4K z YouTube, pliki video zgromadzone na dysku sieciowym, czy zapisane na dysku twardym, który można podłączyć do urządzenia.

Odtwarzacz Blu-ray 4k oraz inne odtwarzacze Ultra HD - Q&A

Wybór odpowiedniego odtwarzacza Blu-ray 4K nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla początkujących użytkowników, którzy mają wiele pytań dotyczących funkcji i możliwości tych urządzeń. Postanowiłem więc zebrać najczęściej zadawane przez Klientów pytania i nawet jeśli czasami wydają się banalnie proste, to mając na uwadze, że nie wszyscy siedzą głęboko w elektronice użytkowej, udzielę na nie odpowiedzi w przystępnej formie.

Wyjścia w odtwarzaczu Blu-ray premium

Czy odtwarzacz Blu-ray UHD odtwarza 4K?

Tak, technologia Blu-ray UHD pozwala na zapis video w tej rozdzielczości, dlatego wszystkie obecnie produkowane urządzenia odtwarzają materiały video w rozdzielczości 4K, które są obecnie standardem. Maksymalną obsługiwaną rozdzielczość oraz formaty można sprawdzić w specyfikacji danego modelu.

Co jest lepsze Blu-ray czy 4K?

To pytanie już na wstępie zawiera w sobie błąd. Otóż Blu-ray jest nazwą technologii i nośnika, tak też są nazywane odtwarzacze do odczytu tych krążków, a na płytach Blu-ray zapisywane są filmy w rozdzielczości Full HD oraz 4K. Nie można więc odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Bardziej można powiedzieć, że zdecydowanie bardziej opłaca się kupić odtwarzacz Blu-ray odtwarzający materiały Ultra HD 4K, niż ten, który odtwarza tylko format Full HD. Trzeba inwestować w przyszłość i wybierać odtwarzacze, które gwarantują wyższą jakość obrazu.

Czy warto kupować filmy na Blu-ray?

Zakup filmów na nośniku Blu-ray pozwala odtwarzać dźwięk oraz obraz w wysokiej rozdzielczości bez jakiejkolwiek kompresji, co ma miejsce w streamingu. Gwarantuje to najwyższą możliwą jakość obrazu oraz odtwarzanie dźwięku z bezstratnych kodeków. Osoby pragnące uzyskać kinową jakość dźwięku i obrazu, zdecydowanie zachęcamy do kupowania filmów na płytach Blu-ray UHD. Ponadto, fizyczny nośnik pozwala na odtwarzanie filmów w dowolnym momencie, bez dostępu do Internetu. Macie więc pewność, że film zapisany na nośniku Blu-ray będziecie mogli odtworzyć nawet przy problemach z łączem internetowym i po prostu, jesteście jego wieczystym właścicielem. Nie musicie się też obawiać, że serwis streamingowy wycofa dany film z biblioteki, co zdarza się nierzadko. Płyty Blu-ray są obecnie już stosunkowo tanie i ogólnodostępne, dlatego warto mieć pod ręką przynajmniej te filmy, do których z pewnością będziecie chcieli wrócić.

Po zakupie polecam sprawdzić Najlepsze filmy 4K do testowania telewizora, które pozwolą w pełni przetestować możliwości Waszego sprzętu.

Czy odtwarzacz Blu-ray UHD odtwarza Dolby Atmos/DTS:X? Jakie formaty audio obsługuje?

Na płycie Blu-ray istnieje możliwość zapisu dźwięku w formacie Dolby Atmos. Nie oznacza to jednak, że wszyscy dystrybutorzy dokonują zapisu ścieżki dźwiękowej w tym formacie. Jeśli zależy Wam na obsłudze Dolby Atmos warto upewnić się, czy ścieżka dźwiękowa danego filmu jest zapisana na płycie Blu-ray także w tym formacie. Do odtworzenia tej ścieżki niezbędne jest także kino domowe lub soundbar obsługujący ten kodek.

Odtwarzacze Blu-ray obsługują z reguły większość formatów audio, także te bezstratne. Standardem jest odtwarzanie plików FLAC, WAV, lecz większość modeli odtwarza także AIFF i ALAC. Listę obsługiwanych formatów audio można sprawdzić w specyfikacji technicznej danego odtwarzacza Blu-ray.

Czy warto kupić odtwarzacz Blu-ray?

Wiele osób zastanawia się, czy w dobie serwisów streamingowych zakup odtwarzacza Blu-ray UHD ma jeszcze sens. Tylko teoretycznie wykupując subskrypcję takiej usługi zyskujemy podobne możliwości. W praktyce serwisy stremingowe w znacznym stopniu kompresują dźwięk bezstratnych kodeków wielokanałowych, takich jak Dolby True HD, czy DTS HD Master Audio, nie wspominając już o Dolby Atmos. Wysyłanie wielokanałowego, nieskompresowanego dźwięku wymagałoby bowiem bardzo dużej przepustowości łącza i wywierało dużą presję na serwery tych globalnych serwisów. Ponadto, większość światowych premier nie jest dostępna od razu na serwisach stremingowych, więc chcąc być na bieżąco z nowościami w domowym zaciszu, zakup odtwarzacza Blu-ray jest najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika wybór i zakup odtwarzacza Blu-ray lub odtwarzacza multimedialnego nie będzie trudny. W tekście zawarłem dużo porad, które pozwolą przeanalizować funkcje i możliwości dostępne w odtwarzaczach pod kątem praktycznym. Dzięki temu dobierzecie sprzęt zgodny z oczekiwaniami, który zapewni rozrywkę na wysokim poziomie.

Zawsze podkreślam, aby sprzęt audio wybierać świadomie, znając jego funkcje i przeznaczenie. Dlatego w salonach sieci Top Hi-Fi czekają na Was specjaliści, którzy chętnie pomogą w doborze odpowiedniego odtwarzacza Blu-Ray do domowego systemu audio. #EksperciDobregoBrzmienia chętnie zaprezentują odtwarzacze Blu-ray z naszej oferty, a także odpowiedzą na wszelkie pytania związane z funkcjami i możliwościami oferowanych odtwarzaczy.

W poszukiwaniu systemów instalacyjnych przeczytaj również nasze pozostałe poradniki:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(11 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: