Poprzedni
Następny

Jaki amplituner do kina domowego? Najlepsze amplitunery kina domowego - Top 6 ranking 2024

Amplituner AV jest niezbędnym elementem systemu kina domowego, pełniąc w nim kluczową rolę. Obecnie amplitunery kina domowego są zaawansowanymi technicznie urządzeniami, wyposażonymi w wiele funkcji, mających zapewnić rozrywkę na wysokim poziomie. Rozpiętość cenowa tych urządzeń jest szeroka, a poszczególne modele różnią się mocą, ilością obsługiwanych kanałów, funkcjonalnością sieciową i parametrami sygnału. Szeroki wybór modeli nie ułatwia użytkownikom wyboru, dlatego przygotowałem ranking najlepszych amplitunerów kina domowego na 2024 rok w danym zakresie cenowym. Te rekomendacje z pewnością pomogą wybrać najlepszy model w założonym przez Ciebie budżecie.

Spis treści:

 1. Wstęp - ile trzeba wydać na dobry amplituner?

 2. Amplitunery kina domowego – ranking, zestawienie

  a. Amplitunery kina do 3000 zł

  b. Amplitunery kina do 5000 zł

  c. Amplitunery kina do 10 000 zł

  d. Amplitunery kina do 15 000 zł

  e. Najdroższe amplitunery kina domowego

 3. Pytania i odpowiedzi (FAQ)
 4. Podsumowanie

amplituner kina domowego, dolby surround

Wstęp – ile trzeba wydać na dobry amplituner

Wiele osób zastanawia się, jaką kwotę należy wydać na amplituner kina domowego, aby nabyć urządzenie, które spełni ich oczekiwania. Dlatego często słyszę pytania – jaki najlepszy amplituner kina domowego? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od wymagań użytkownika dotyczących mocy wyjściowej urządzenia, jego funkcjonalności, obsługiwanej konfiguracji głośników i innych czynników. Dlatego właśnie stworzyłem ranking, w którym podzieliłem dopracowane modele podzielone na kategorie cenowe.

Należy także pamiętać, że amplituner AV tworzy kino domowe wraz z kolumnami i subwooferem, dlatego konkretny model powinien być dopasowany do pozostałych komponentów systemu. Tańsze modele sprawdzą się w podstawowych systemach o konfiguracji 5.1, w których nie zastosowano wymagających prądowo głośników. Dysponując kwotą kilku tysięcy złotych, można nabyć amplituner, który zapewnia wysoką jakość dźwięku w kinie domowym. Jeśli jednak planujesz stworzyć kino domowe z większą ilością kanałów, np. konfigurację 9.1 lub Dolby Atmos z głośnikami sufitowymi, wówczas bardziej odpowiednie będą amplitunery AV wyższej klasy.

Współczesny amplituner kina domowego to nie tylko urządzenie do dekodowania ścieżki filmowego. Podobnie jak amplituner sieciowy stereo system współczesny system AV pozwala odtwarzać serwisy streamingowe, czy radio internetowe.

Amplitunery kina domowego – ranking, zestawienie

Ranking amplitunerów kina domowego podzieliłem na poszczególne kategorie według ceny urządzeń. W każdej z nich znajdziesz jeden lub dwa modele, które są moim zdaniem najbardziej godne polecenia pod względem możliwości w danym pułapie cenowym. Polecane amplitunery kina domowego wybrałem na podstawie kilku kryteriów, przede wszystkim porównując jakość dźwięku, funkcje oraz parametry, które oferuje dany amplituner kina domowego.

Wziąłem też pod  uwagę opinie Klientów, wyniki niezależnych pomiarów oraz własne analizy. Możesz więc mieć pewność, że prezentowane w tym rankingu modele wyróżniają się w swojej klasie urządzeń pod wieloma względami. Jeśli poszukujesz ogólnych porad, jak wybrać amplituner kina domowego, zachęcamy do przeczytania naszego poradnika na temat.

Amplitunery kina do 3000 zł

Ranking rozpoczynam od propozycji najlepszych amplitunerów AV w cenie do 3000 zł. Może się wydawać, że jest to stosunkowo niewielka kwota, jednak w tym przedziale cenowym można nabyć amplituner kina domowego obsługujący 5 kanałów i wyposażony w funkcje sieciowe.

Dzięki wyjściom HDMI 2.1 amplituner Yamaha RX-V4A jest gotowy na przyszłość

Yamaha RX-V4A

Yamaha RX-V4A, który jest często wybierany przez naszych Klientów. Obsługuje on podstawową konfigurację składającą się z pięciu głośników. Ten amplituner kina japońskiego producenta oferuje jednak możliwość podłączenia dwóch subwooferów aktywnych, co jest dużym plusem.

Co prawda, amplituner kina domowego RX-V4A stanowi podstawowy model w ofercie Yamahy, jednak urządzenie oferuje rozbudowane funkcje sieciowe, do których należy zaliczyć  streaming muzyki poprzez serwis Spotify lub Tidal oraz radio internetowe. Amplituner obsługuje także system multiroom MusicCast, który pozwala na proste zarządzenie wieloma strefami audio w pomieszczeniu.

Złącza HDMI w amplitunerze kina domowego Yamaha RX-A4A obsługują sygnał w rozdzielczości 8K, a po aktualizacji oprogramowania będzie zgodny ze standardem HDR10+, który gwarantuje wierne odwzorowanie barw. Użytkownik może odtwarzać dźwięk wielokanałowy zapisany w formacie Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio

Amplituner kina Yamaha RX-V4A wyróżnia się wśród konkurentów także obecnością funkcji stworzonych z myślą o fanach gier komputerowych (ALLM, VRR, QMS, QFT), co poszerza możliwości urządzenia.

Amplituner Yamaha MusicCast RX-V4A współpracuje z szeroką gamą głośników

Amplituner kina domowego Yamaha RX-V4A, podobnie jak pozostałe modele z serii RX, polecamy także ze względu na nowoczesne wzornictwo, które przypadło do gustu wielu użytkowników. Konkurencyjne modele w tym przedziale cenowym cechują się nieco monotonnym wyglądem, który nie każdemu się podoba.

Amplitunery kina do 5000 zł

Amplitunery do kina w cenie około 5000 zł są urządzeniami często poszukiwanymi przez Klientów zdecydowanych na system wielokanałowy. W tej kwocie można już nabyć modele obsługujące konfigurację 7.2, które dysponują nie tylko wyższą mocą wyjściową, lecz także oferują bardziej rozbudowaną funkcjonalność.

Yamaha RX-V6A

Pierwszym amplitunerem kina domowego do 5000 zł, który szczerze polecam, jest Yamaha RX-V6A. To stylowy i nowoczesny amplituner kina domowego, zapewniający dobre parametry sygnału i wiele funkcji, których nie ma większość podstawowych modeli. Warto wymienić złącza HDMI, które odtwarzają sygnał 8K, obsługę standardu HDR10+, co gwarantuje przetwarzanie obrazu na najwyższym poziomie. Amplituner kina domowego Yamaha RX-V6A wyposażony został w  funkcję korekcji akustyki pomieszczenia Y.P.A.O. Umożliwia ona dostosowanie charakterystyki dźwięku do warunków akustycznych danego pomieszczenia. Warto dodać, że amplituner wyposażony został we wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy obsługujący wkładki MM, co z pewnością ucieszy miłośników czarnej płyty.

Yamaha RX-V6A to wydajne źródło zasilania dla głośników kina domowego

Złącza cyfrowe na tylnej ściance umożliwiają połączenie różnych źródeł dźwięku. Oprócz wspomnianych już wejść HDMI użytkownik ma do dyspozycji także wejście optyczne i koaksjalne.

Jak widać, amplituner kina domowego Yamaha RX-V6A jest urządzeniem pozwalającym stworzyć nowoczesne kino domowe gwarantujące domownikom wysoką jakość dźwięku i obrazu. Funkcje sieciowe zapewniają użytkownikom szerokie możliwości odtwarzania dźwięku, np. streaming muzyki. Amplituner odtwarza także radio internetowe.

Yamaha RX-A2A, amplituner kina wysokiej wydajności wyposażony w wejście gramofonowe

Za wyborem tego modelu przemawiają także rozbudowane możliwości konfiguracji systemu, ponieważ amplituner pozwala stworzyć konfigurację 5.1.2 z głośnikami efektowymi, które zapewniają bardziej przestrzenny i trójwymiarowy dźwięk. Jeśli zdecydujecie się na system składający się 5 kanałów, 2 wolne końcówki mocy można wykorzystać do stworzenia 2 strefy.

Yamaha RX-A2A

Kolejnym polecanym przez nas modelem, który można nabyć za około 5000 zł, jest amplituner kina domowego Yamaha RX-A2A. Ten model otwiera wyższą serię amplitunerów wielokanałowych japońskiego producenta. Cechuje się nieco wyższą mocą wyjściową, wynoszącą 125W, która pozwala na podłączenie nieco bardziej wymagających prądowo głośników.

Wyjścia umożliwiają podłączenie głośników w konfiguracji 7.2. Amplituner wspiera także dźwięk przestrzenny Dolby Atmos i DTS:X. Warto podkreślić, że Yamaha RX-A2A pozwala uzyskać dźwięk 3D bez montażu głośników sufitowych. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu autorskiego systemu wirtualizacji wysokości, który pozwala odtworzyć ścieżkę Dolby Atmos w systemie 5.1. Za wytworzenie dźwięku trójwymiarowego odpowiada procesor DSP. Amplituner kina Yamaha RX-A2A obsługuje standard HDR10+, zapewniając dynamiczny obraz o szerokiej rozpiętości tonalnej. Urządzenie wspiera funkcje gamingowe, które gwarantują niskie opóźnienia w przetwarzaniu obrazu (ALLM) oraz automatyczne przejście w tryb dla graczy po podłączeniu konsoli (VRR).

Obsługa urządzenia może odbywać się tradycyjnie, za pomocą pilota, poprzez aplikację MusicCast, a także z wykorzystaniem asystenta głosowego.

Amplitunery kina do 10 000 zł

Kwota 10 000 zł pozwala już nabyć amplituner kina domowego z wyższej półki. Takie modele wyposażone są we wszystkie funkcje znane z wyżej wymienionych modeli, czyli obsługę systemu multiroom oraz odtwarzanie muzyki ze źródeł sieciowych. Amplitunery z tej kategorii dysponują wyższą mocą wyjściową, pozwalającą napędzić bardziej wymagające prądowo głośniki do kina domowego. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ Klienci oczekują w tej cenie amplitunera obsługującego minimum 7 kanałów. Jeśli więc planujecie zakup amplitunera do pomieszczenia o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, z pewnością będą to pokaźne podłogówki wymagające amplitunera AV o odpowiednio wysokiej mocy wyjściowej. Należy pamiętać, że moc potrzebna jest także do napędzenia kanałów surround.

Yamaha RX-A4A świetnie sprawdzi się w potężnym kinie domowym

Yamaha RX-A4A

Pierwszym urządzeniem w tej kategorii cenowej, który z pewnością zasługuje na naszą rekomendację, jest amplituner kina domowego Yamaha RX-A4A. Ten amplituner z wyższej serii wyróżnia się wyższą mocą wyjściową wynoszącą 110W.

Z wyglądu amplituner kina domowego Yamahy z wyższej serii RX-A, w tym polecany model RX-A4A, można rozpoznać między innymi po poziomym przetłoczeniu w środkowej części panelu czołowego  oraz nieco wyżej umieszczonym wyświetlaczu, prezentującym najważniejsze informacje dotyczące odtwarzanego materiału.

Urządzenie obsługuje siedem kanałów, w tym konfigurację Dolby Atmos oraz DTS:X. Warto o tym pamiętać, ponieważ to właśnie te dekodery dźwięku wielokanałowego gwarantują przestrzenny i trójwymiarowy dźwięk w systemie kina domowego.

Amplituner Yamaha RX-A4A posiada najnowsze specyfikacje HDMI. Oznacza to, że złącza obsługują rozdzielczość 8K. Dzięki wsparciu HDR 10+ amplituner kina domowego zapewnia także obraz wyróżniający się wysokim kontrastem i rozpiętością tonalną kolorów.

Amplituner Yamaha RX-A4A wyposażony został w bardziej zaawansowany system korekcji akustyki YPAO R.S.C, który umożliwia wielopunktowy pomiar akustyki i bardziej precyzyjną korekcję, co pozwoli w profesjonalny sposób dopasować brzmienie do akustyki danego pomieszczenia.

Kolejną autorską technologią japońskiego producenta, zastosowaną w tym amplitunerze jest Cinema DSP, która poprawia cyfrowe przetwarzanie sygnału, gwarantując jeszcze bardziej wciągający dźwięk podczas oglądania filmów i słuchania muzyki.

Producent zadbał także o to, aby amplituner kina domowego zapewniał doskonałe walory brzmieniowe podczas odtwarzania muzyki. W modelu RX-A4A zastosowano wysokiej klasy przetwornik DAC SABRE ES9007S Premier Audio, który pozwolił uzyskać bardzo dobry odstęp sygnału od szumu oraz zakres dynamiki wynoszący aż 120dB. Dzięki temu urządzenie gwarantuje wciągające wrażenia dźwięku podczas słuchania muzyki.

NAD T758 V3i

NAD T 758 V3i, amplituner kina domowego dużej mocy

Drugim modelem amplitunera AV w tej kategorii jest NAD T758 V3i. Pojawienie się tego zaawansowanego technicznie modelu kanadyjskiego producenta w naszym rankingu z pewnością nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. NAD stworzył bowiem niezwykle solidny i dopracowany amplituner, który sprawdzi się w wielu systemach wielokanałowych wyższej klasy. Amplituner kina domowego NAD T758 V3i wyróżnia się przede wszystkim zastosowaniem wysokiej klasy komponentów w torze sygnałowym, które zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku.

Ten amplituner kina dysponuje pokaźną mocą wyjściową, wynoszącą 60W na każdy z kanałów, co daje łącznie aż 420W przy 8 omach lub 2x120W w trybie stereo. Producent zastosował w urządzeniu wysokoprądowe wzmacniacze mocy, które pozwalają wysterować nawet bardziej wymagające głośniki kina domowego.

Amplituner kina NAD T758 V3i wyposażony został w rozbudowane funkcje sieciowe, których  obsługa odbywa się za pomocą platformy BluOS, stosowanej we wszystkich urządzeniach kanadyjskiego producenta. Warto dodać, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań na rynku, które wyróżnia się płynnością działania oraz prostą obsługą. Producent zapewnia także częste aktualizacje oprogramowania, co sprawia, że amplituner przystosowany jest do obsługi wszystkich aktualnie oferowanych funkcji streamingowych. Ten wysokiej klasy amplituner wyposażony został w zaawansowany system korekcji akustycznej Dirac Live® Room Correction, pozwalający zminimalizować skutki niedoskonałości akustycznej pomieszczenia odsłuchowego.

Amplituner kina domowego powinien posiadać najnowsze technologie

Warto zaznaczyć, że amplituner kina NAD T758 V3i bardzo dobrze radzi sobie także w odtwarzaniu muzyki. Dzięki temu urządzenie jest niezwykle uniwersalne, zapewniając rozrywkę nie tylko podczas seansu kinowego, ale także doskonałe wrażenia dźwiękowe podczas odsłuchu ulubionych utworów.

Amplitunery kina do 15 000 zł

Kwota 15.000 zł pozwala już na wybór amplitunera obsługującego 9 kanałów, który będzie posiadał szereg dodatkowych funkcji, rzadko występujących w modelach z niższej półki cenowej. Do takich funkcji należy na przykład wsparcie Auro-3D, czy też obsługa rozdzielczości 8K.

Konkurencja w tym pułapie cenowym jest już nieco mniejsza niż w budżetowych modelach, większe są także wymagania Klientów oczekujących od amplitunera kina domowego wysokiej jakości dźwięku, dopracowanej konstrukcji oraz obecności dodatkowych funkcji, zwiększających wrażenia dźwiękowe.

Yamaha RX-A6A Aventage, amplituner zapewniający maksymalną wydajność

Naszym zdaniem amplituner kina domowego Yamaha RX-A6A, będący drugim po RX-A8A topowym modelem w pełni zasługuje na pojawienie się w tym rankingu. To model obsługujący 9 kanałów, który stworzony został, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Amplituner Yamaha RX-A6A dysponuje mocą 150W na kanał, co pozwala na swobodny dobór głośników do kina domowego. Urządzenie obsługuje najbardziej zaawansowane technologie, stworzone przez japońskiego producenta, czyli Surround:AI, która, wykorzystując sztuczną inteligencję, optymalizuje parametry sygnału dźwiękowego. Dzięki temu ścieżka dźwiękowa odtwarzana jest z najwyższą wiernością i precyzją.

Oprócz obsługi kodeków Dolby Atmos urządzenie wyposażone zostało w autorski kodek Dolby Atmos Height Virtualization, który pozwala uzyskać dźwięk trójwymiarowy bez montażu głośników efektowych.

Amplituner kina Yamaha RX-A6A obsługuje także standard Auro 3D, który wykorzystywany jest w najbardziej zaawansowanych systemach kina domowego. Zgodnie z nazwą, pozwala to na uzyskanie trójwymiarowego dźwięku, o nieznanej dotąd precyzji.

Korekcja akustyki odbywa się za pomocą zaawansowanego systemu YPAO™ R.S.C., który ma możliwość pomiaru wielopunktowego. Pozwala to z maksymalną dokładnością zbadać i dopasować charakterystykę dźwięku do akustyki pomieszczenia odsłuchowego.

Wysokie modele amplitunerów kina posiadają dużą ilość kanałów głośnikowych

Urządzenie oferuje oczywiście wszystkie funkcje dostępne w innych urządzeniach, takie jak funkcjonalność sieciowa, a także przesyłanie dźwięku bezpośrednio z urządzeń mobilnych poprzez Bluetooth, czy AirPlay. Urządzenie obsługuje także sterowanie głosowe, które odbywa się dzięki Asystentowi Google lub Alexa.

Tylna ścianka oferuje komplet złącza analogowych i cyfrowych. Podkreślić należy obecność wejścia XLR, które pozwala na podłączenie odtwarzacza o budowie zbalansowanej. Producent umieścił także wyjście pre-out w standardzie XLR, umożliwiające podłączenie zbalansowanej końcówki mocy dla kanałów frontowych.

Najdroższe amplitunery kina domowego

Osoby, chcące stworzyć własną salę kinową lub hi-endowe kino domowe, poszukują urządzeń najwyższej klasy, które zapewnią im jakość dźwięku znaną z profesjonalnego systemu. Takie instalacje kina domowego składają się z większej ilości kanałów, co wymaga zastosowania odpowiedniego amplitunera.   

NAD T 778, nowy amplituner kina od NAD Electronics

Jednym z amplitunerów kina domowego z górnej półki, który jest ceniony przez Klientów, jest NAD T 778. Jest to najwyższy model amplitunera renomowanego, kanadyjskiego producenta, który zapewnia bezkompromisową jakość dźwięku i wydajność.

Topowy amplituner  kina domowego tego renomowanego producenta wyróżnia się wysoką mocą wyjściową, która wynosi 85W na kanał przy wszystkich kanałach wysterowanych. Jako jeden z nielicznych producentów, NAD uczciwie podał moc przypadającą na każdy z dziewięciu kanałów. Jest to bardzo duża wartość, która gwarantuje odpowiednią rezerwę mocy nawet przy zastosowaniu trudniejszych do wysterowania głośników kina domowego.

Amplituner kina domowego NAD T 778 obsługuje kodeki dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i DTS:X. Użytkownik może więc stworzyć kino domowe w konfiguracji 7.1.2 lub 7.1.4, które będzie wyróżniało się niezwykle przestrzennym i trójwymiarowym dźwiękiem, gwarantując odpowiednie emocje podczas seansu filmowego.

NAD T778 wyróżnia się także niezwykle eleganckim i nowoczesnym wyglądem. Centralne miejsce na panelu czołowym zajmuje duży, kolorowy wyświetlacz dotykowy, który pozwala na sterowanie wieloma funkcjami urządzenia. Właśnie ta funkcja wyróżnia NAD T 778 spośród wielu amplitunerów. Z opinii użytkowników wiemy, że „dotyk” działa sprawnie i znacznie ułatwia obsługę urządzenia.

Nowoczesny amplituner kina pozwala na odtwarzanie radia internetowego

Urządzenie wyposażone zostało w system automatycznej kalibracji Dirac Live, która pozwala dopasować dźwięk do akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Pozwala to osiągnąć wciągające wrażenia dźwięku, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Warto pamiętać, że ten amplituner kina sprawdzi się nie tylko podczas seansu filmowego. Funkcjonalność amplitunera pozwala także na odtwarzanie muzyki ze źródeł sieciowych. Urządzenie odtwarza najpopularniejsze serwisy streamingowe, czyli Spotify i Tidal. Amplituner kina MAD T 778 obsługuję platformę Roon, wykorzystywaną przez miłośników dobrego brzmienia do zarządzania kolekcją plików muzycznych. Zastosowany w amplitunerze przetwornik DAC dekoduje pliki hi-res, w tym ceniony przez audiofilów format MQA. Producent zastosował we flagowym amplitunerze wysokiej klasy przetwornik DAC, gwarantujący wysoką wierność odtwarzanej muzyki. Zarządzanie zasobami muzyki odbywa się za pomocą platformy BluOS, która zdobyła uznanie użytkowników ze względu na prostą obsługę i stabilność działania.

Projektując flagowy model amplitunera AV, NAD zastosował kilka rozwiązań, które zagwarantują, że urządzenie nie będzie odstawało technologicznie przez lata. Jedną z nich jest zastosowanie modułowej technologii MDC, która pozwala na dodanie do amplitunera kart rozszerzających funkcjonalność urządzenia. Ponadto, w tym modelu zastosowana została zaawansowana sekcja HDMI, obsługująca standard HDMI 2.1. Zagwarantuje to odpowiednią przepustowość dla obrazu i dźwięku wysokiej rozdzielczości.

Drugim amplitunerem, który polecamy najbardziej wymagającym Klientom, jest amplituner kina domowego Yamaha RX-A8A, będący najwyższym modelem z tej serii. Jest to niezwykle dopracowane i nowoczesne urządzenie, które zapewni domownikom rozrywkę na najwyższym poziomie.

Yamaha RX-A8A Aventage, wydajne źródło zasilania dla systemów kina hi-end

Jak na topowy model przystało, amplituner kina Yamaha RX-A8A może poszczycić się niezwykle bogatym wyposażeniem. Nie będziemy tutaj wymieniać wszystkich możliwości odtwarzania dźwięku, gdyż są one standardem w amplitunerach wielokanałowych. Warto jednak wymienić między innymi funkcję Surround AI, która odpowiada za dynamiczne przetwarzanie dźwięku przez procesor DSP. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się niezwykle realistycznym i przestrzennym dźwiękiem. Amplituner kina wspiera wiele nowoczesnych formatów przetwarzania obrazu, w tym HDR10+ i Dolby Vision. Obsługiwany jest format 8K.

Amplituner kina domowego YamahaRX-A8A jest jedynym modelem w tym rankingu umożliwiającym stworzenie rozbudowanej konfiguracji kina domowego, składającej się aż z 11 głośników. Użytkownik może więc stworzyć klasyczny system 11.2, bądź wybrać konfigurację 7.1.4 lub 7.2.4 z głośnikami Dolby Atmos. Ten topowy amplituner kina domowego japońskiego producenta obsługuje także najbardziej zaawansowany standard dźwięku trójwymiarowego, czyli Auro 3D.

W przypadku konfiguracji kina domowego z mniejszą ilością głośników, pozostałe kanały mogą posłużyć jako 2 i 3 strefa audio. Amplituner umożliwia także stworzenie 2 strefy video, co jest rzadko spotykaną funkcją, nawet w topowych amplitunerach AV.

Japoński producent zadbał, aby jego topowy amplituner gwarantował wysoką jakość odtwarzanego dźwięku także podczas odtwarzania muzyki. Dlatego w modelu RX-A8A zastosowano topowy przetwornik DAC ESS ES9026PRO, obsługujący wszystkie kanały. Ścieżka sygnału została zaprojektowana tak, aby zredukować przesłuchy międzykanałowe i zapewnić przestrzenny i klarowny dźwięk.

Wśród szerokiej gamy dostępnych złącz warto wymienić zbalansowane wejście XLR oraz wyjście pre-out w tym standardzie.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kina domowego?

Przed zakupem kina domowego polecam poświęcić trochę czasu na poznanie możliwości współczesnych amplitunerów AV i określenie własnych potrzeb w stosunku do takiego systemu. Przede wszystkim warto sprecyzować, ile kanałów powinien mieć amplituner i jakie funkcje będą przydatne. To właśnie te czynniki w znacznej mierze decydują o cenie sprzętu. Jeśli planujesz podstawowy system 5.1, nie warto przepłacać za model oferujący bardziej rozbudowaną konfigurację. Jeśli z kolei chcesz stworzyć rozbudowany system z głośnikami oferującymi odtwarzanie dźwięku Dolby Atmos, niezbędny będzie amplituner AV wyższej klasy.

Przy zakupie kina domowego warto też sprecyzować budżet, ponieważ potrzebny będzie zakup amplitunera AV, głośników i okablowania.

Jak podłączyć amplituner do kina domowego?

Kino domowe składa się z telewizora, amplitunera i głośników. „Sercem” urządzenia jest amplituner AV, który wysyła sygnał dźwiękowy do głośników. Służą do tego kable głośnikowe, które podłącza się do każdego z kanałów, zgodnie z oznaczeniami. Amplituner podłącza się do telewizora za pomocą kabla HDMI. Jeśli posiadasz zewnętrzne źródło, np. odtwarzacz Blu-ray, także należy go podłączyć do amplitunera kina za pomocą kabla HDMI.

Ile kosztuje dobre kino domowe?

Koszt kina domowego zależy przede wszystkim od wybranej konfiguracji, czyli liczby kanałów, a także zastosowanych kolumn i subwoofera. Budżetowe zestawy 5.1 to koszt około 10 000 zł, natomiast bardziej rozbudowana konfiguracja, z lepszej jakości głośnikami, to wydatek około 15 000 – 20 000 zł. Wiem, że niektóre markety i serwisy aukcyjne oferują sprzęt w niższej cenie, jednak jego parametry, a przede wszystkim jakość dźwięku odbiega od przyjętych standardów. Zakup takiego systemu rozczarował już wielu użytkowników, którzy poszukiwali prawdziwego kina domowego. Zachęcam więc do umówienia się na odsłuch i wycenę do wybranego salonu Top Hi-Fi. To pozwoli dobrać system do Twoich oczekiwań i budżetu.

Czy do kina domowego potrzebny jest subwoofer?

Subwoofer jest głośnikiem poprawiającym przetwarzanie niskich częstotliwości. Ma on duże znaczenie w systemie kina domowego, ponieważ ma wpływ na odtwarzanie efektów specjalnych, czyli na przykład wybuchów. Poprawia także odtwarzanie basu w ścieżce dźwiękowej. Dlatego polecam subwoofer do każdego systemu kina domowego, ponieważ wrażenia w takim systemie wielokanałowym są zdecydowanie lepsze.

Podsumowanie

Amplitunery kina domowego są urządzeniami stanowiącymi „serce” każdego systemu wielokanałowego. Dlatego wybór właściwego modelu, który spełni wszystkie oczekiwania, jest jednym z wyzwań, przed którymi stają osoby planujące zakup amplitunera AV. Wyboru nie ułatwia fakt, że należy wziąć pod uwagę dużą ilość cech, zwłaszcza moc wyjściową, obsługiwane konfiguracje głośników, czy oferowaną funkcjonalność. Aby ułatwić wybór osobom oczekującym od nas pomocy w tym zakresie, stworzyłem ten ranking, prezentujący najlepsze amplitunery kina domowego w 2024 roku. Zamieściłem w nim urządzenia, które zagwarantują przede wszystkim wysokiej jakości dźwięk, bogatą funkcjonalność i wygodną obsługę.

Należy pamiętać, że w każdej z zaprezentowanych przez nas kategorii cenowych można znaleźć dobrej jakości amplituner kina domowego, który wyróżnia się na tle konkurentów w danej kategorii cenowej. Znajdziesz tutaj zarówno modele budżetowe, jak i wysokiej klasy amplitunery AV.

Wszystkie polecane przez nas modele amplitunerów dostępne są w salonach Top Hi-Fi. Zachęcam więc do umówienia się na prezentację wybranego modelu. Będzie to dobra okazja, aby poznać możliwości konkretnego amplitunera, przetestować jego brzmienie oraz porozmawiać z naszym specjalistą. #EksperciDobregoBrzmienia pomogą wybierać amplituner kina domowego oraz zestaw głośników, który zapewni wrażenia na kinowym poziomie bez wychodzenia z domu.

Przeczytaj również nasze inne treści:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: