Poprzedni
Następny

Jak wybrać amplituner AV?

Średnia ocen: 4.9
(14 ocen) 5 komentarzy

Jeśli kino domowe ma zapewniać prawdziwą satysfakcję, nie wolno zapominać o dźwięku. Bez dobrego brzmienia nawet duży obraz wysokiej rozdzielczości nie będzie tym, czym być powinien. Jeśli miejsce w pomieszczeniu nie będzie przeszkodą, warto pokusić się o oddzielny zestaw głośników, najlepiej renomowanego producenta, oraz zaawansowaną, wielokanałową jednostkę centralną, czyli amplituner AV.

Yamaha as710d

Amplituner AV – co to jest?

Amplituner AV to popularne określenie odbiornika wielokanałowego. Jest to urządzenie składające się z tunera radiowego, dekoderów dźwięku przestrzennego, procesora DSP i zestawu wzmacniaczy mocy. Nazwa ma poniekąd charakter historyczny. Została wprowadzona wraz z pojawieniem się na rynku kina domowego, jako alternatywa dla amplitunerów stereofonicznych.

Funkcje amplitunerów AV

Zakres funkcji amplitunerów AV wciąż ewoluuje. Pojawiają się dodatkowe funkcjonalności i układy, związane z obróbką obrazu, strumieniowaniem muzyki, pracą sieciową, transmisją bezprzewodową, a także obsługą dodatkowych stref. Sam tuner radiowy w klasycznym analogowym wydaniu (wykorzystujący modulacje AM i FM), obecnie stracił na znaczeniu. Jeszcze kilkanaście lat temu odbiór programów radiowych był traktowany jako jedno ze źródeł dźwięku wysokiej jakości. Co ciekawe, komponenty do kina domowego wyższej klasy mogą być nawet pozbawione sekcji analogowego tunera radiowego. Stanowią one grupę wielokanałowych wzmacniaczy zintegrowanych AV.

Liczba obsługiwanych kanałów przez amplituner AV

Na co zwracać uwagę przy kupnie amplitunera? Jednym z podstawowych parametrów jest liczba kanałów audio obsługiwanych przez urządzenie. Im wyższej klasy jest amplituner, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ich więcej. Podstawowa konfiguracja kina domowego to układ 5.1-kanałowy. W tym systemie wykorzystywane są dwie kolumny przednie, dwie efektowe (dźwięk przestrzenny), głośnik kanału centralnego oraz subwoofer. To najbardziej popularna postać systemu wielokanałowego, zapewniająca bardzo dobre efekty przestrzenne. Taką liczbą kanałów dysponuje praktycznie każdy dobry amplituner kina domowego.

Więcej możliwości oferują amplitunery siedmiokanałowe, a więc rozbudowane o dwa dodatkowe kanały dźwięku przestrzennego (surround). Umożliwiają zbudowanie systemu 7.1- lub 5.1.2-kanałowego. Ten drugi to rozwiązanie dla systemu dźwięku obiektowego Dolby Atmos. Zapewnia on stosunkowo najlepsze efekty przestrzenne, w tym efekt wysokości dźwięku. Należy jednak pamiętać, że nie każdy 7.1-kanałowy amplituner AV musi być kompatybilny z Atmosem.

Drugim zastosowaniem dodatkowych kanałów audio może być stworzenie oddzielnej strefy nagłośnienia, na przykład sypialni. Taka opcja jest dostępna obecnie w większości amplitunerów kina domowego i często okazuje się bardzo przydatna.

Jednostki o dziewięciu lub więcej kanałach pozwalają stworzyć systemy Dolby Atmos np. 5.1.4, 7.1.2 etc. Nie każdy wie o tym, że nieużywane kanały często można wykorzystać do bi-ampingu kolumn frontowych, jeżeli takowe na to pozwalają. Wtedy każda kolumna jest zasilana dwoma wzmacniaczami. Jeden zasila wówczas wysokotonową, a drugi niskotonową sekcję głośnika. Rozwiązanie to umożliwia dalszą poprawę jakości dźwięku, więc warto się nim zainteresować.

Dla wielu osób system 7.1-kanałowy może okazać się dużym wyzwaniem ze względu na sporą liczbę podłączanych kolumn głośnikowych oraz ilość rozprowadzanego okablowania. Dlatego też większość użytkowników pozostaje przy systemie 5.1, który pozwala cieszyć się podstawowym dźwiękiem przestrzennym.

nad-t758-v3i

Moc wzmacniaczy

Moc wyjściowa to bardzo istotny parametr amplitunera AV. Musi „współgrać” z wielkością pomieszczenia, które ma stać się naszą domową salą kinową. Zapotrzebowanie na moc determinuje także rodzaj głośników, jakie możemy podłączyć do naszego urządzenia.

Często podawane są dwa rodzaje mocy: moc RMS oraz moc muzyczna (maksymalna), przy czym tylko pierwsza z nich ma tak naprawdę znaczenie. RMS podawany jest w watach i określa moc, dzięki której może zostać emitowany czysty dźwięk przez dłuższy czas. Z kolei moc muzyczna to maksymalna moc uzyskana w bardzo krótkim czasie, stąd też najczęściej stanowi niestety chwyt marketingowy.

Amplitunery kina domowego zazwyczaj dysponują dużymi mocami, powyżej 80 W na kanał. To powoduje, że w większości wypadków, są w stanie nagłośnić nawet duże pomieszczenia, którymi dysponujemy w naszych domach.

Warto pamiętać, że w przypadku głośników, które mają niską skuteczność i impedancję, lepiej zastosować amplituner kina domowego o większej mocy. Mocniejsze jednostki są rekomendowane również do nagłaśniania pomieszczeń o większej kubaturze.

Impedancja kolumn i amplitunera AV

Impedancja jest ważnym parametrem dla każdego amplitunera. Jeśli mamy już kolumny głośnikowe, powinniśmy zwrócić uwagę na ich impedancję i dopasować do niej amplituner kina domowego. Jeśli jeszcze kolumn głośnikowych nie posiadamy, to zyskujemy odrobinę więcej możliwości, ponieważ kolumny kupimy „pod amplituner”. Dzięki temu mamy też większe pole manewru podczas kształtowania brzmienia.

 

Producenci amplitunerów kina domowego dość często deklarują, że ich modele mogą współpracować z zestawami głośnikowymi o impedancji nie mniejszej niż 6 lub 8 omów. Tymczasem część oferowanych na rynku głośników jest 4-omowa. Czy zatem kolumn takich nie można podłączać do amplitunera AV? Najczęściej można. Trzeba mieć jednak świadomość, że przy dużym albo wręcz ekstremalnym obciążeniu (poziomie głośności) amplituner nieprzystosowany do głośników 4-omowych zacznie się po prostu przegrzewać i może się wyłączać. Przy rozsądnym operowaniu potencjometrem głośności większość amplitunerów współpracuje z kolumnami 4-omowymi bezproblemowo. Do awarii amplitunera AV na szczęście dochodzi rzadko, co najwyżej z winy użytkownika. Może ona nastąpić przez nieprawidłowe ustawienie amplitunera kina domowego np. na zagraconej półce z ograniczoną cyrkulacją powietrza. Pamiętajmy zatem, żeby wokół naszego urządzenia zostawić sporo wolnego miejsca i nie zakrywać żadnymi przedmiotami otworów wentylacyjnych na jego obudowie.

Dekodery dźwięku

Dekodery dźwięku obsługiwane przez amplituner AV umożliwiają odtworzenie ścieżek audio zapisywanych np. na płytach DVD czy Blu-Ray.

Najpopularniejsze dekodery to:

  • Dolby Digital,
  • DTS Digital Surround.

Dekodery przydatne do odczytu dźwięku z płyty Blu-ray to:

Dekodery potrzebne do dekodowania ścieżek kanałów poziomych (wysokości) to przede wszystkim:

yamaha-rx-a6a

Jeżeli ktoś chce przenieść domową rozrywkę na jeszcze wyższy poziom, wtedy warto się zastanowić nad systemem obiektowego audio, takim jak Dolby Atmos. Korzysta on z dodatkowych głośników efektowych, które odtwarzają sygnały odpowiedzialne za wrażenie wysokości dźwięku. Obecnie to właśnie ten system surround oferuje najlepszą jakość w kinie domowym, a jednocześnie jest coraz częściej implementowany w dobrych amplitunerach AV.

Dla większości użytkowników, nieposiadających systemów audio wysokiej klasy, podstawowe formaty DTS Digital Surround i Dolby Digital będą wystarczające. Natomiast dla osób bardziej zainteresowanych muzyką, sporadycznie oglądających filmy, a przy tym stroniących od skomplikowanej elektroniki i dziesiątek metrów kabli opracowano inne, równie ciekawe rozwiązanie, bazujące na wysokiej klasy dwóch zestawach głośnikowych, czasem uzupełnionych o aktywny subwoofer. Mowa o wirtualnym dźwięku przestrzennym. Zaawansowane procesory dźwięku, pracujące na podstawie algorytmów psychoakustycznych, mają na celu wytworzenie pola dźwiękowego podobnego do tego z klasycznych systemów wielokanałowych.

Złącza w amplitunerze AV

Amplituner kina domowego wyposażony jest w różnorodne cyfrowe i analogowe złącza. Przed zakupem warto zastanowić się, jakie urządzenia będą podłączone do niego teraz lub w przyszłości. Wśród złączy można spotkać:

  • HDMI– obecnie najpopularniejszy i najczęściej spotykany port umożliwiający przesyłanie sygnału bez strat na jakości;
  • wejścia analogowe, czyli np. S-Video, komponentowe i kompozytowe – są coraz rzadziej stosowane. Mogą być wykorzystane przy podłączaniu starszych typów urządzeń takich jak: tuner, magnetowid czy telewizor;
  • Port USB – umożliwia podłączenie np. pendrive’a lub przenośnego dysku.

Amplituner Yamaha

Przydatne HDMI

Złącze HDMI z jednej strony znacząco upraszcza połączenia w domowych instalacjach audio-wideo, z drugiej zaś ułatwia obsługę nowoczesnych amplitunerów wyświetlających menu ekranowe. Umożliwia ponadto cyfrowe przesyłanie wielokanałowego dźwięku bez kompresji (np. w systemach Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio). Eliminuje to potrzebę korzystania z połączeń analogowych.

Amplituner AV – centrum dowodzenia

Współczesne urządzenia tego typu mogą pełnić funkcję prawdziwego centrum multimedialnego. Nie chodzi tutaj o samo zarządzanie dźwiękiem (dekodowanie ścieżek audio, zmiany poszczególnych parametrów), lecz o bardziej zaawansowane funkcje, jak automatyczna kalibracja akustyki (coś dla mniej zaawansowanych użytkowników), obsługa wielu stref, multiroom, obsługa sieci oraz portów USB.

Nowoczesny, dobry amplituner AV nie tylko umożliwia podłączenie licznych źródeł obrazu i dźwięku, ich zdalne przełączanie, ale potrafi także przekonwertować sygnał wideo z jednej postaci do drugiej, lepszej. Wszechobecność złączy HDMI, konwersja sygnałów wideo oraz skalowanie do Ultra HD są bardzo przydatne, szczególnie w bardziej rozbudowanych systemach AV.

Amplituner kina domowego - rozdzielczość obrazu

W przypadku kina domowego istotnym parametrem jest obsługiwana przez telewizor rozdzielczość obrazu. Obecnie na rynku dominują modele Ultra HD, więc warto zastanowić się nad kupnem amplitunera, który wspiera taką rozdzielczość. Wiele amplitunerów oferuje ponadto upscaling do 4K z materiałów o niższej rozdzielczości.

Jak podłączyć amplituner AV do telewizora?

Obecnie jest to bardzo proste zadanie i nie wymaga zbyt dużej wiedzy, szczególnie w przypadku posiadania nowego telewizora. Wystarczy oba urządzenia połączyć kablem HDMI. Chcąc podłączyć amplituner do komputera należy zlokalizować wyjście karty graficznej, wyposażyć się w odpowiedni kabel HDMI (jeśli karta graficzna komputera obsługuje to połączenie) oraz podłączyć go do właściwego gniazda.

Amplitunery wielokanałowe, wzmacniacze czy amplitunery stereo?

Amplituner AV to w praktyce urządzenie wykorzystujące wiele podzespołów zamkniętych w jednej obudowie i obsługujące zaawansowane, wielokanałowe systemy audio. Dzięki temu świetnie sprawdza się w zestawie do kina domowego, gdzie bardzo dużą rolę odgrywa przestrzenność dźwięku. Osoby, które preferują słuchanie muzyki, mogą jednak zaopatrzyć się we wzmacniacz, który w tej samej cenie powinien zaoferować wyższą jakość dwukanałowego dźwięku. Z definicji amplituner różni się od wzmacniacza głównie obecnością radia. W nowych modelach amplitunerów AV może to być już radio cyfrowe DAB+, a także internetowe. Tego typu funkcje może mieć również dobry amplituner stereo. Zastanawiasz się jaki amplituner z radiem internetowym wybrać? Sprawdź ofertę amplitunerów AV Yamaha.

Druga strefa audio

Bardziej zaawansowane modele amplitunerów mają również wyjścia sygnałów dla drugiej (nieraz także trzeciej) strefy, dzięki czemu w sąsiednim pomieszczeniu można słuchać muzyki (a czasem też oglądać obraz) z innego źródła niż to, które gra w strefie głównej. Większość modeli wyposażonych w siedem końcówek mocy pozwala spożytkować dwie nieużywane (te od kanałów efektowych) do nagłośnienia drugiego pomieszczenia. To najprostsza metoda na domowy system multiroom.

yamaha-cx-a5200-mx-a5200

Zwrotnica basowa

Bardzo ważnym elementem działania procesora DSP wykorzystywanego przez dobry amplituner AV jest precyzja przetwarzania w odniesieniu do filtracji niskich tonów. Ponieważ niezbędnym (w praktyce) elementem systemów AV jest subwoofer aktywny, ważne staje się, jak czysty, niezniekształcony sygnał zostanie do niego podany, a zarazem jak skutecznie zostanie odfiltrowany bas z głośników. Warto zwrócić uwagę, jak dokładna jest regulacja częstotliwości podziału. Dobrze jest, jeśli skok regulacji w najważniejszym zakresie (70 do 120 Hz) nie jest większy niż 10 Hz. Optymalnym rozwiązaniem są poczwórne zwrotnice basowe, umożliwiające niezależne ustalenie częstotliwości odcięcia dla głośników przednich, centralnego i efektowych. Rozwiązanie takie stosuje m.in. Rotel.

Automatyczna kalibracja

Systemy automatycznej kalibracji stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Początkowo oferowane w drogich amplitunerach, teraz nieco spowszedniały i są dostępne obecnie już w tańszych modelach. Czy rozwiązania te są warte uwagi, czy można im zaufać?

Niewątpliwie są przydatne, zwłaszcza że nierzadko towarzyszą im układy korekcji brzmienia (także ręcznej). Nie są jednak nieomylne. Mogą zazwyczaj dokładnie zmierzyć odległości do głośników (czas opóźnienia sygnału audio), ale już określenie wielkości kolumn oraz częstotliwości podziału niskich tonów bywa nieprawidłowe (systemy te niekiedy nie potrafią odróżnić głośnika małego stojącego blisko narożnika od dużej kolumny).

Zaawansowany system autokalibracji obsługuje m.in. amplituner AV Yamahy. Tego typu rozwiązanie monitoruje w czasie rzeczywistym treść materiału rozrywkowego, dobierając odpowiednio parametry trybów DSP (Digital Signal Processing), aby otrzymać optymalny efekt przestrzenny i sugestywne środowisko dźwiękowe. Specjalne algorytmy analizują treść, skupiając się na różnych elementach dźwiękowych, takich jak dialogi, muzyka w tle, dźwięki otoczenia i efekty dźwiękowe, aby następnie automatycznie zoptymalizować efekt przestrzenny.

Uzyskany w ten sposób sygnał audio można porównać do sytuacji, w której inżynier dźwięku błyskawicznie dostrajałby najlepsze w danym momencie brzmienie specjalnie dla Ciebie. Rozwiązanie to tworzy przekonujące poczucie realizmu z niesamowitą potęgą wykraczającą poza efekty konwencjonalnego pola dźwiękowego, zapewniając najbardziej emocjonujące wrażenia, jakie tylko można uzyskać.

Usieciowienie amplitunera AV

Coraz istotniejsza staje się możliwość podłączenia amplitunera do Internetu (przewodowo lub bezprzewodowo), m.in. po to, by bez konieczności przenoszenia jakiegokolwiek nośnika posłuchać ulubionej muzyki z serwisu streamingowego lub radia internetowego. Obok rozbudowanych sekcji wideo jest to drugie najważniejsze usprawnienie amplitunerów na przestrzeni ostatnich lat.

as710-aventage2

W dobie łatwego dostępu do szerokopasmowego Internetu melomani szybko odkryli korzyść, jaką zapewnia słuchanie muzyki bezpośrednio z sieci, zamiast zapisywania jej i przechowywania na dysku komputera lub fizycznych nośnikach. Od strony technicznej odtwarzanie muzyki przez dobry amplituner sieciowy niczym się nie różni, a jedyna różnica polega na tym, że zamiast odczytywać plik z własnego nośnika, korzystamy z danych znajdujących się na serwerze.

Nowoczesny, dobry amplituner kina domowego oferuje dostęp do rozmaitych usług sieciowych. Możliwość korzystania do milionów dzieł audiowizualnych prosto z domowego zacisza, gdzie można je konsumować w spokoju, bez tłumów i rozpraszaczy w ulubiony sposób, jest po prostu fantastyczna.

Wśród dostępnych funkcji bezprzewodowych może być również wykorzystywana funkcja Bluetooth. Niektóre amplitunery obsługują dwukierunkowy Bluetooth, co pozwala nie tylko na przesyłanie sygnału audio do amplitunera kina domowego, ale także z tego urządzenia np. do słuchawek bezprzewodowych.

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, które powstały, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych zestawów audio-wideo, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz fachowej pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie związane ze sprzętem audio i audio-wideo.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(14 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: