Poprzedni
Następny

Douszne i dokanałowe - jakie słuchawki wybrać i jak je dopasować?

Średnia ocen: 5
(24 ocen) 9 komentarzy

Jakość słuchawek ma ogromne znaczenie dla efektywności – i efektowności – słuchania muzyki lub prowadzenia rozmów telefonicznych. Zwłaszcza poza domem, gdzie narażeni jesteśmy na nieustające hałasy i niepożądane dźwięki otoczenia. Jednak jakość to tylko jedna sprawa – ważne jest też doskonałe dopasowanie słuchawek do ucha. Jak to robić?

Słuchawki douszne i dokanałowe, choć z pozoru to jedno i to samo, stanowią jednak dwie odrębne grupy. Słuchawki douszne mają płaski kształt i są wkładane płytko do ucha. To najczęściej niedrogie słuchawki dołączane do urządzeń przenośnych. Ich kształt powoduje, że dość łatwo wypadają z ucha, a także że dźwięk z zewnątrz dociera do nas swobodnie, zakłócając odsłuch i powodując, że osoba obok może wbrew woli słuchać naszej muzyki.

Jak dobrze wybrać słuchawki?

Słuchawki douszne lepiej sprawdzą się w domu przy komputerze niż w ruchu i wśród ludzi. Miewają różne rozmiary, jednak generalnie lepiej służą osobom o szerokim kanale usznym. Podobnie jak w przypadku słuchawek dokanałowych, należy pamiętać o wkładaniu ich według oznaczeń – prawą do prawego ucha, a lewą do lewego.

Słuchawki dokanałowe zakończone są pianką lub silikonową nakładką, którą można dopasować do rozmiaru kanału usznego. Dobre dopasowanie eliminuje dźwięki z otoczenia, co pozwala nie tylko cieszyć się pełnym brzmieniem muzyki, ale także ustawić poziom głośności na mniejszy, a więc chronić nasz słuch.

Koss KE5

Jeżeli słuchawki mają silikonowe nakładki, zwykle dostarczane są one w trzech rozmiarach. Warto wypróbować każdy z nich, sprawdzając jakość dźwięku. Warto przygotować sobie zestaw utworów do testowania – najlepiej takich, które prezentują cały wachlarz dźwięków, które chcemy naprawdę wyraźnie usłyszeć. Jeżeli rozmiar jest źle dobrany, najprawdopodobniej pierwszym, łatwym do zauważenia efektem, będą słabe basy. Dobrze dobrana nakładka wchodzi w całości w kanał uszny i dobrze przylega. Dzięki temu dźwięki z otoczenia są o wiele mniej słyszalne.

Jak dopasować słuchawki?

Słuchawki z nakładką z pianki należy przed założeniem ścisnąć i zrolować w palcach. Następnie wkładamy je do uszu i przytrzymujemy przez kilka sekund, aż pianka rozpręży się, ogrzeje i dopasuje do kanału. Dobrej jakości piankowe słuchawki dokanałowe mogą być niewyczuwalne, tak dobrze pianka dopasowuje się do ucha – oczywiście przy odpowiednim zakładaniu.

Istnieją też słuchawki o potrójnej końcówce silikonowej, w kształcie podobnym do stożka lub choinki. Te nakładki niejako automatycznie dopasowują się do rozmiaru ucha, są jednak dość duże, dlatego mogą nie być wygodne dla osób o wąskich kanałach usznych.

ATH-ANC33iS

Na koniec słowo o umocowaniu przewodu słuchawek. Prowadzimy go do góry i za uchem, a następnie do tyłu (za głowę) lub do przodu na szyję, w obu przypadkach przytrzymując zaciskiem dołączonym do zestawu. Pozwoli to uniknąć zahaczania przewodu np. o ubranie i przenoszenia wywołanych tym dźwięków. 

Ważne też, by móc przetestować słuchawki w odpowiedni sposób i nie robić tego po łebkach. W profesjonalnym sklepie dobierzesz sprzęt bez obaw o higienę i uzyskanie profesjonalnej porady. Słuchawki to bardzo osobisty sprzęt – warto sprawdzić, czy dadzą się spokojnie i bez problemowo wyczyścić, bo trzeba to będzie robić dość często, by wybrany i dopasowany model służył nam długo i bezawaryjnie.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(24 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: