Poprzedni
Następny

Słuchawki douszne czy dokanałowe? Jakie słuchawki wybrać i jak dopasować je do uszu?

Średnia ocen: 5
(24 ocen) 9 komentarzy

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jakość słuchawek ma ogromne znaczenie dla przyjemności słuchania muzyki i wygody prowadzenia rozmów telefonicznych. Zwłaszcza poza domem, gdzie narażeni jesteśmy na niepożądane dźwięki otoczenia. Ale jakie słuchawki właściwie wybrać - douszne czy dokanałowe? No i czym się od siebie różnią te urządzenia i jak dopasować je swoich uszu? Wyjaśniamy krok po kroku.

Słuchawki douszne czy dokanałowe? Jakie słuchawki wybrać i jak dopasować je do uszu? - Spis treści:

  1. Czym się różnią słuchawki douszne od słuchawek dokanałowych?
  2. Jak dobrze wybrać słuchawki?
  3. Jak dopasować słuchawki dokanałowe?
  4. Jak poprowadzić przewód w przewodowych słuchawkach dousznych
  5. Czy słuchawki dokanałowe niszczą słuch?
  6. Słuchawki douszne czy dokanałowe - podsumowanie

słuchawki dokanałowe true wireless Bowers & Wilkins

Czym się różnią słuchawki douszne od słuchawek dokanałowych?

Słuchawki douszne i dokanałowe, choć z pozoru to jedno i to samo, stanowią jednak dwie odrębne grupy. Słuchawki douszne mają płaski kształt i są wkładane płytko do małżowiny usznej. To najczęściej stosunkowo niedrogie urządzenia i z roku na rok jest ich w sprzedaży coraz mniej, ponieważ sukcesywnie wypierają je z rynku bardziej popularne słuchawki dokanałowe, głównie True Wireless. Kształt słuchawek dousznych sprawia, że mogą dość łatwo wypadać z uszu i słabo izolują słuchacza od dźwięków otoczenia, zakłócając odsłuch i powodując, że osoby znajdujące się blisko nas będą słuchać naszej muzyki wbrew swojej woli.

Natomiast słuchawki dokanałowe TWS to małe, podłużne urządzenia, które wsuwa się do kanałów słuchowych, gdzie tkwią na tyle mocno i szczelnie, że trudno im wypaść, dobrze izolują od dźwięków dochodzących z zewnątrz i zapewniają bardzo dobre warunki do odsłuchu. A także znacznie bardziej nadają się do uprawiania sportu.

białe słuchawki Audio-Technica ATH-TWX7, słuchawki pchełki, słuchawki dokanałowe sprawdzą się w terenie

Jak dobrze wybrać słuchawki?

Słuchawki douszne lepiej sprawdzą się w domu przy komputerze niż w ruchu i wśród ludzi. Miewają różne rozmiary, jednak generalnie lepiej służą osobom z szerokimi kanałami usznymi. Podobnie jak w przypadku słuchawek dokanałowych, należy pamiętać o wkładaniu ich według oznaczeń – prawą do prawego ucha, a lewą do lewego.

Słuchawki dokanałowe zakończone są pianką lub silikonową nakładką, którą można dopasować do rozmiaru kanału usznego. Dobre dopasowanie eliminuje dźwięki otoczenia, co pozwala nie tylko cieszyć się pełnym brzmieniem muzyki, ale także ustawić niższy poziom głośności, a więc chronić nasz słuch.

Audio-Technica ATH-ANC100BT - modele przewodowe, słuchawki douszne, które działają inaczej niż słuchawki dokanałowe

Jeżeli słuchawki mają silikonowe gumki, zwykle dostarczane są one w trzech rozmiarach. Warto wypróbować każdy z nich, sprawdzając jakość dźwięku, bo wiele zależy od indywidulanych preferencji. Trzeba przygotować sobie zestaw utworów do testowania – najlepiej takich, które prezentują cały wachlarz dźwięków, które chcemy wyraźnie usłyszeć. Jeżeli rozmiar gumek jest źle dobrany, najprawdopodobniej pierwszym, łatwym do zauważenia efektem, będą słabe basy. Właściwie dobrana nakładka wchodzi w całości w kanał uszny i dobrze przylega. Dzięki temu dźwięki otoczenia są o wiele mniej słyszalne.

Bowers & Wilkins Pi7 S2, słuchawki pchełki, lepsze niż słuchawki douszne Bluetooth,  słuchawki douszne mieszczą się w kanale słuchowym

Jak dopasować słuchawki?

Słuchawki z nakładką z pianki należy przed założeniem ścisnąć i zrolować w palcach. Następnie wkładamy je do uszu i przytrzymujemy przez kilka sekund, aż pianka rozpręży się, ogrzeje i dopasuje do kanału. Dobrej jakości piankowe słuchawki dokanałowe mogą być niewyczuwalne, bo pianka bardzo dobrze dopasowuje się do ucha – oczywiście przy odpowiednim zakładaniu.

Istnieją też słuchawki o potrójnej końcówce silikonowej, w kształcie podobnym do stożka lub choinki. Te nakładki niejako automatycznie dopasowują się do rozmiaru ucha, są jednak dość duże, dlatego mogą nie być wygodne dla osób o wąskich kanałach usznych.

Devialet Gemini II - słuchawki douszne Bluetooth, do kanału słuchowego, szerokie pasmo przenoszenia, słuchawki douszne i dokanałowe

Jak poprowadzić przewód w przewodowych słuchawkach dousznych?

Chociaż słuchawki douszne umieszcza się w małżowinach usznych w bardzo łatwy sposób i nie wymaga to tłumaczenia, warto jednak wspomnieć o umocowaniu przewodu słuchawek. Prowadzimy go do góry i za uchem, a następnie do tyłu (za głowę) lub do przodu na szyję, w obu przypadkach przytrzymując zaciskiem dołączonym do zestawu. Pozwoli to uniknąć zahaczania przewodu np. o ubranie i przenoszenia wywołanych tym dźwięków. 

Audio - Technica ATH-TWX9 słuchawki True Wireless z redukcją hałasu

Czy słuchawki dokanałowe niszczą słuch?

Badania pokazują, że głośne słuchanie muzyki za pośrednictwem słuchawek dokanałowych może wpłynąć negatywnie na słuch. Uszkodzenie słuchu jest możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne, bo łatwo zminimalizować takie zagrożenie. Wystarczy pamiętać o tym, że na uszy negatywnie wpływa ciągły napór zwiększonego ciśnienia akustycznego, więc należy od czasu do czasu robić sobie przerwy w słuchaniu, aby dać uszom odpocząć w ciszy. Należy też rozsądnie dawkować poziom głośności. Takie zabiegi pozwolą nam zadbać o zdrowie naszych uszu.

Audio - Technica ATH-TWX9 słuchawki True Wireless z redukcją hałasu,

Słuchawki douszne a dokanałowe - podsumowanie

Należy pamiętać, że w wyborze słuchawek zawsze najważniejsze są dwa aspekty: zakres indywidualnych preferencji i odsłuch. Słuchawki to bardzo osobisty sprzęt. Dlatego trzeba sprawdzić w praktyce nie tylko to, czy odpowiada nam ich brzmienie i czy są dla nas wygodne, ale także, czy da się je bez problemu wyczyścić, bo trzeba to będzie robić dość często, by wybrany i dopasowany model służył nam długo i bezawaryjnie. Wszystkich, którzy wciąż szukają dla siebie idealnych słuchawek i nadal nie są pewni jakie wybrać, zapraszamy do naszych salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, gdzie #EksperciDobregoBrzmienia pomogą w wyborze, doradzą i odpowiedzą na każde pytanie.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(24 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: