Poprzedni
Następny

Jaki głośnik bezprzewodowy kupić?

Średnia ocen: 5
(22 ocen) 15 komentarzy

Coraz większą popularnością wśród urządzeń audio cieszą się głośniki bezprzewodowe. Pod tą nazwą kryją się zintegrowane systemy audio, współpracujące z zewnętrznymi źródłami dźwięku. Głośniki bezprzewodowe umożliwiają wygodne odtwarzanie muzyki, m.in. z użytkowanych na co dzień smartfonów, tabletów lub komputerów.

Łączność bezprzewodowa – Bluetooth aptX, AirPlay, Wi-Fi

W głośnikach bezprzewodowych ważny jest oczywiście rodzaj transmisji, która pozwala komunikować się z urządzeniem źródłowym. Aktualnie najczęściej wykorzystywana jest łączność Bluetooth, obowiązkowa zwłaszcza w głośnikach mobilnych. Warto, aby była ona zgodna ze standardem A2DP, pozwalającym na przesyłanie sygnału stereofonicznego. Dodatkową korzyść przynosi kodek aptX. Twórcy tego rozwiązania porównują jakość dźwięku przesyłanego bezprzewodowo (Bluetooth) do jakości uzyskiwanej przy standardowym połączeniu przewodowym podczas odtwarzania płyt CD.

Audio Pro BT5
Audio Pro BT5 nie tylko umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie nagrań z urządzeń kompatybilnych z Bluetooth, lecz także zachwyca połączeniem naturalnych materiałów – drewna i wysokiej jakości tkaniny

Droższe głośniki bezprzewodowe, zwłaszcza stacjonarne, często umożliwiają także korzystanie z domowej sieci DLNA. Wykorzystując łączność Wi-Fi, lub też łącząc się z routerem przewodowo, głośniki te pozwalają w jeszcze lepszy i wygodniejszy sposób korzystać z posiadanych zasobów audio. Rozwiązanie to pozwala na samodzielne odtwarzanie muzyki ze źródeł sieciowych. Nasz telefon, dzięki zainstalowanej aplikacji, staje się wtedy nie tylko źródłem muzyki, lecz także pilotem zdalnego sterowania służącym do wyboru alternatywnych sposobów dystrybucji nagrań. Z punktu widzenia użytkowników urządzeń Apple wskazane jest, aby głośniki były kompatybilne z technologią AirPlay. Rozwiązanie to służy do bezprzewodowej transmisji dźwięku z produktów tej firmy.

Vifa Oslo

Vifa Oslo to jeden z najbardziej wszechstronnych głośników bezprzewodowych, który łączy wysoką jakość dźwięku z obsługą Bluetooth 4.0 aptX i NFC

Praktyczny, czyli nieduży i… odporny na zachlapanie

Zastanawiając się nad tym, jaki głośnik przenośny wybrać, jednym z kluczowych czynników są oczywiście rozmiary urządzenia. W tym aspekcie jedną z najciekawszych propozycji jest House of Marley No Bounds XL. Model ten jest przykładem najprostszego rodzaju głośnika bezprzewodowego (Bluetooth). Wykonany z proekologicznych materiałów został zaprojektowany tak, aby spełniał oczekiwania zapalonych wędrowców i ludzi łączących aktywny tryb życia z pasją do muzyki. Warto zwrócić uwagę na wodoodporną obudowę No Bounds XL, co zwiększa praktyczność urządzenia i pozwala słuchać muzyki np. w ogrodzie lub w pobliżu basenu. Funkcjonalnym udogodnieniem jest także możliwość doładowywania baterii telefonu – głośnik House of Marley może pełnić rolę banku energii.

House of Marley No Bounds XL

House of Marley No Bounds XL jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą, aby muzyka towarzyszyła im nie tylko w domu, lecz także poza nim

Głośniki dla przysłowiowego Kowalskiego i dla najbardziej wymagających

Wysokiej klasy głośniki bezprzewodowe, oprócz oczywistego bezprzewodowego odbioru muzyki z tabletu, smartfona i komputera, często dodają również możliwość podłączenia do sieci internetowej. Rozwiązanie to pozwala korzystać z serwisów muzycznych, m.in. Spotify i Tidal, oraz radia internetowego. Ponadto wiele głośników może odtwarzać nagrania udostępnione na komputerze lub serwerze (dysku NAS), w tym niejednokrotnie pliki high-res, np. WAV, FLAC i DSD.

Przegląd głośników bezprzewodowych warto zacząć od dopracowanych konstrukcji z rodziny Yamaha  MusicCast. Modele MusicCast 20 i MusicCast 50 nie tylko obsługują opisane powyżej sposoby odtwarzania muzyki, lecz także pozwalają stworzyć  wszechstronny, domowy system multiroom. Podobne rozwiązanie oferuje firma Bluesound, której głośniki wyróżniają się szerokim dostępem do komercyjnych serwisów muzycznych. Modele te pozwalają również strumieniować muzykę w najwyższej jakości, wykorzystując format MQA. Zarówno Yamaha, jak i Bluesound, oferują do swoich urządzeń bezpłatne aplikacje, za pomocą których możemy sterować i zarządzać poszczególnymi urządzeniami oraz całym domowyfm systemem multiroom.

Na szczególną uwagę zasługuje wspomniany głośnik Yamaha MusicCast 20. Mimo swoich kompaktowych rozmiarów, urządzenie ma niecałe 19 cm wysokości i 15 cm szerokości, model ten zachwyca bogactwem funkcji. MusicCast 20 może być wykorzystywany jako samodzielny głośnik, współpracować z drugim głośnikiem tworząc system stereo, a także pełnić rolę głośnika efektowego w połączeniu z kompatybilnym amplitunerem kina domowego lub soundbarem (funkcja MusicCast Surround). Oprócz serwisów muzycznych i plików high-res, MusicCast 20 obsługuje również łączność bezprzewodową Wi-Fi, AirPlay 2 oraz Bluetooth i współpracuje z asystentem głosowym Google. Przy tak niesamowitej funkcjonalności obecność wbudowanego budzika staje się tylko praktycznym dodatkiem.

Yamaha MusicCast 20

Yamaha MusicCast 20 jest przykładem bardzo funkcjonalnego głośnika bezprzewodowego – może być zawieszony na ścianie lub ustawiony na blacie, a przy tym zapewnia nieograniczony dostęp do funkcji sieciowych

Współpraca z asystentem głosowym Google oraz obsługa AirPlay 2 to najnowsze funkcje w systemie MusicCast. Pierwsza z nich pozwala sterować głosowo urządzeniami Yamaha MusicCast, m.in. włączać/wyłączać odtwarzanie muzyki, regulować poziom głośności, wybierać pomieszczenie, w którym zostanie odtworzony utwór, itd. Z kolei AirPlay 2 umożliwia np. przesyłanie muzyki równocześnie do wielu urządzeń zgodnych z AirPlay 2, a także równoczesne odtwarzanie różnych utworów w kilku pomieszczeniach. Dodatkowym atutem jest współpraca z asystentem głosowym Siri. Wraz z wprowadzeniem obsługi głosowej i AirPlay 2, część urządzeń z rodziny MusicCast, w tym MusicCast 20 i MusicCast 50 zostały wzbogacone o możliwość odtwarzania muzyki przy wykorzystaniu bezpłatnego konta Spotify.

Najważniejsza jest jakość dźwięku

Jednym z głównych czynników, decydującym o wyborze głośnika, powinna być oczywiście jakość dźwięku. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowoczesnych technologii, aby zachowując optymalną relację jakości do ceny, zapewnić jak najlepsze brzmienie. Wydajne wzmacniacze, większa ilość wbudowanych głośników, specjalne konstrukcje obudów – wszystko to sprawia, że efekt końcowy jest coraz lepszy, a hasło „dobry i tani głośnik Bluetooth” staje się coraz bardziej realne.

Doskonałym przykładem dobrego głośnika bezprzewodowego jest Formation Wedge renomowanej brytyjskiej  firmy Bowers & Wilkins. Pięć wbudowanych głośników z technologiami stosowanymi w klasycznych kolumnach głośnikowych tego producenta (przetworniki wysokotonowe Double Dome, głośniki średniotonowe z zawieszeniem FST) i obudowa o nietuzinkowym wzornictwie, której kształt pomaga uzyskać prawdziwy, przestrzenny dźwięk stereo – to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań, dzięki którym, przy zachowaniu niewygórowanej ceny, otrzymujemy rewelacyjną jakość muzyki z jednego urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na rozwiązania zastosowane w modelu Copenhagen 2.0, duńskiej ikony w świecie audio – firmy Vifa. W kompaktowej obudowie, łączącej matowe, polerowane aluminium i wełniane pokrycie, projektanci umieścili trzy pary przetworników: dwa wysokotonowe, dwa średniotonowe i dwa niskotonowe wspomagane przez cztery pasywne radiatory. Dzięki temu model ten zapewnia czysty, dynamiczny i potężny dźwięk, z łatwością spełniając oczekiwania stawiane głośnikowi bezprzewodowemu z dobrym basem.

Formation Wedge

Bowers & Wilkins Formation Wedge łączy doskonałe walory brzmieniowe z unikatową stylistyką

Osobom wymagającym najwyższej jakości dźwięku i wykonania polecamy produkty francuskiej firmy Devialet. Trzy modele Phantom to prawdziwa klasa high-end wśród głośników bezprzewodowych. Już wielu miłośników muzyki, którzy poznali jakość brzmienia tych głośników, poddało w wątpliwość konieczność posiadania systemu stereo w postaci tradycyjnej zestawu audio.

Devialet Phantom

Rodzinę głośników bezprzewodowych Devialet Phantom tworzą trzy konstrukcje: Phantom, Silver Phantom i Gold Phantom

Podobnie jak Phantomy Devialeta, klasą samą dla siebie jest głośnik bezprzewodowy typu all-in-one, Linn Series 3. Oprócz ponadczasowej elegancji i precyzyjnej inżynierii model ten łączy w sobie funkcje odtwarzacza sieciowego, wzmacniacza zintegrowanego i głośnika.  Spotify, Apple Music, Amazon Music, własna biblioteka użytkownika… bez względu na to, skąd pochodzi muzyka, Series 3 pozwoli zakochać się w niej na nowo. Chcąc stworzyć system stereo i cieszyć się jeszcze bardziej angażującym dźwięki, wystarczy po prostu dodać drugi głośnik Series 3.

Linn Series 3

Idealne rozmiary tych urządzeń pozwalają ustawić je obok telewizora, aby po podłączeniu za pomocą kabla HDMI telewizor zabrzmiał tak pięknie, jak nigdy wcześniej

Niemniej jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji podczas poszukiwań najlepszego głośnika bezprzewodowego, warto samemu poznać jego możliwości dźwiękowe. Dobre sklepy ze sprzętem hi-fi umożliwiają porównanie jakości brzmienia i funkcjonalności oferowanego sprzętu, co ułatwia znalezienie modelu optymalnie dopasowanego do oczekiwań użytkownika. Standardem stosowanym w naszej sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design jest także stworzenie kupującemu warunków akustycznych zbliżonych do domowych.

Artykuł został napisany przez konsultantów z krakowskiego salonu Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z salonem Top Hi-Fi & Video Design w Krakowie (tel.: 12 421 38 42, e-mail: [email protected]) lub odwiedź jeden z naszych 17 salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

 

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(22 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: