Poprzedni
Następny

Głośniki Bluetooth czy głośniki Wi-Fi?

Głośniki Bluetooth czy głośniki Wi-Fi?

Głośniki Bluetooth stały się w ostatnich latach bardzo popularną kategoria produktową, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego – muzyka pochodzi dzisiaj z cyfrowych źródeł takich jak pliki na smartfonie czy serwisy muzyczne „w chmurze” np. Spotify. Bezprzewodowe przesyłanie dźwięku do takiego głośnika jest proste i wygodne. Niesie jednak ze sobą spore ograniczenia - głównie jakościowe. Tutaj bez wątpienia lepiej radzi sobie głośnik Wi-Fi – ma on też dzięki swojemu sposobowi komunikacji jeszcze kilka innych zalet. Poza tym głośniki Wi-Fi w ogromnej większości przypadków mają też wbudowany Bluetooth – można więc powiedzieć, że są głośnikami Bluetooth, ale z dodatkowymi funkcjami.

Czym jest głośnik Bluetooth, a czym jest głośnik Wi-Fi?

Obydwa rodzaje głośników należą do konstrukcji bezprzewodowych – możemy do nich wysłać muzykę właśnie bez użycia żadnych przewodów. Czym się różnią? Mówiąc w dużym uproszczeniu różnią się technologią tego bezprzewodowego porozumiewania się ze światem zewnętrznym - istotny jest tutaj rodzaj transmisji sygnału ze źródła.

Bluetooth służy do bezprzewodowego przesyłu danych na krótki zasięg – do 10 m w linii prostej. Jest to wystarczające, aby wygodnie korzystać z pozbawionych okablowania urządzeń we własnym domu lub w plenerze. Większy zasięg po prostu nie jest potrzebny. Za jego pomocą można porozumiewać się innymi urządzeniami, przesyłając dane (np. pliki wideo czy audio, a także treści rozmów telefonicznych) czy zarządzać tym sprzętem. Bluetooth jest połączeniem 1:1 czyli łączymy jeden nadajnik (np. smartfon) z jednym odbiornikiem (np. głośnik Bluetooth). Plik, np. muzyczny jest natomiast kompresowany, aby zajmował „mniej miejsca” w przesyle.

Wi-Fi jest pod wieloma względami rozwiązaniem podobnym do Bluetooth. Wykorzystuje nawet taką samą częstotliwość (choć działa również na innych). Przede wszystkim jednak Wi-Fi może objąć zasięgiem wielokrotnie większy obszar i ma większą przepustowość, tzn. przesyła większe ilości danych w takim samym czasie. Dzięki temu do głośnika Wi-Fi wyślemy muzykę w lepszej jakości, bez kompresji. Jeśli zależy więc nam na dobrej jakości dźwięku, poszukajmy głośników Wi-Fi.

Yamaha MusicCast 50

Głośniki Wi-Fi dzięki bezpośredniemu połączeniu z siecią mają także szereg dodatkowych funkcjonalności, których głośniki Bluetooth nie mają. Do najważniejszych należą wbudowane serwisy muzyczne, radio internetowe, obsługa multiroom. Co prawda głośnik Bluetooth tez może odtworzyć muzykę z serwisów jak Spotify czy radia internetowego, ale źródłem dźwięku będzie zawsze zewnętrzne urządzenie takie jak np. smartfon połączony z internetem. Oznacza to, że to smartfon najbardziej tu „pracuje” – pobiera muzykę z internetu („zjada” dane), pobiera energię z baterii, w momencie gdy ktoś do nas zadzwoni przerywa odtwarzanie. Głośnik Wi-Fi potrafi pobrać sobie materiał muzyczny bezpośrednio z serwerów Spotify czy dostawcy radia internetowego – nasz smartfon w tym przypadku będzie służył nam tylko jako pilot.

Multiroom to kolejna funkcjonalność wyróżniająca głośniki Wi-Fi – kilka takich głośników w różnych pokojach w domu dzięki współpracy z domową siecią Wi-Fi potrafi komunikować się ze sobą – możemy dzięki temu zarządzać wszystkimi urządzeniami z poziomu jednej aplikacji, łączyć głośniki w grupy, aby odtwarzały ten sam otwór w całkowitej synchronizacji czy przesyłać dźwięk z jednego na drugi (np. dźwięk z telewizora podłączonego do głośnika Yamaha MusicCast 50 w salonie na głośnik Yamaha MusicCast 20 w sypialni).

Poniżej kilka przykładów ciekawych głośników Wi-Fi a także wartych rozważenia głośników Bluetooth.

Yamaha MusicCast 20

Jest wszechstronnym, w pełni sieciowym głośnikiem bezprzewodowym z systemem multiroom MusicCast. W ciągu dnia może tworzyć mini zestaw stereo w domowym biurze, a wieczorem połączony bezprzewodowo z amplitunerem lub soundbarem odtwarzać efekty surround w kinie domowym.

Yamaha MusicCast 20

Dwuzakresowy moduł Wi-Fi (2.4 i 5 GHz), jaki został zastosowany w głośniku gwarantuje stabilne i szybkie łącze. Wystarczy sparować urządzenie z domowym routerem, aby uzyskać dostęp do serwisów strumieniowych, muzyki przechowywanej na dysku komputera, czy lokalnego serwera NAS. Użytkownicy urządzeń Apple maja do dyspozycji technologię AirPlay 2.

Dzięki współpracy z internetowymi serwisami muzycznymi głośnik Yamaha pobiera muzykę ze zdobywających coraz większą popularność serwisów muzycznych, które dysponują  praktycznie nieograniczonymi  bibliotekami utworów. Dzięki takim serwisom jak Tidal, Spotify, Deezer i Qobuz dostęp do muzyki , sprowadza się do wstukania odpowiedniego hasła do aplikacji w smartfonie.  Zintegrowanie powyższych serwisów z głośnikiem oznacza też, że muzyka będzie pobierana z sieci bezpośrednio przez MusicCast 20, nie absorbując baterii Twojego smartfona.

Dowiedz się więcej o różnicach pomiędzy MusicCast 20 a MusicCast 50.

Bluesound PULSE FLEX 2i

Mimo, że jest najmniejszym z wszystkich głośników bezprzewodowych firmy Bluesound, to jest przy tym jedną z najbardziej uniwersalnych konstrukcji. Urządzenie równie dobrze sprawdza się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza domem. Mimo swoich niewielkich rozmiarów model ten łączy w sobie wydajność i mobilność, gwarantując najwyższą jakość wśród prawdziwie bezprzewodowych głośników.

Bluesound PULSE FLEX 2i

Ten przenośny głośnik bezprzewodowy PULSE FLEX 2i jest jednym z elementów ekosystemu Bluesound, który wykorzystując domową sieć Wi-Fi pozwala strumieniować muzykę, a także umożliwia komunikację pomiędzy znajdującymi się w niej odtwarzaczami obsługującymi BluOS. Ekosystem pozwala połączyć ze sobą aż 64 odtwarzacze, którymi można zarządzać z poziomu aplikacji BluOS Controller. Dzięki aplikacji użytkownik odtworzy swoją muzykę z pełną synchronizacją, lub też będzie mógł słuchać jednocześnie różnej muzyki w każdym z pomieszczeń. Wykorzystując zaawansowaną technologię, BluOS umożliwia bezprzewodową transmisję dźwięku w bezstratnej postaci 24-bity/192 kHz z błyskawiczną prędkością, bez opóźnień i jakichkolwiek strat w jakości dźwięku.

Tak jak pozostałe głośniki bezprzewodowe z rodziny Gen 2i, PULSE FLEX 2i jest samodzielnym elementem strefowego systemu Bluesound. Wystarczy zapewnić urządzeniu zasilanie, aby po połączeniu do Internetu – przewodowo (Ethernet o szybkości 1000 Mb/s) czy bezprzewodowo (Wi-Fi 2.4/5 GHz) – żeby cieszyć się dostępem do tysięcy internetowych stacji radiowych, milionów nagrań z muzycznych serwisów strumieniowych, jak również plików audio z komputera lub dysku NAS.

Głośnikiem i całym systemem Bluesound można sterować za pomocą aplikacji na smartfony, tablety i komputery. Łatwość obsługi zwiększają programowalne przyciski pamięci. Ponadto, użytkownik może także wykorzystać opcjonalny akumulator, po dołączeniu którego PULSE FLEX 2i będzie pracował bez konieczności podłączania głośnika do prądu.

Sonoro Stream

Sonoro Stream

To zaawansowane radio internetowe/ głośnik bezprzewodowy pozwala na strumieniowanie muzyki z sieci lub serwisów takich jak Spotify, czy oczywiście słuchanie stacji radiowych DAB+ i FM. Sterowanie odbywa się poprzez aplikację. Ponadto przewidziano możliwość grupowania głośników w strefy. Estetyczna i doskonale wykonana obudowa jest odporna na wilgoć, co pozwala na użytkowanie urządzenia nawet w łazience, czy w kuchni.

Głośniki Wi-Fi wysokiej klasy: Devialet Phantom

Phantom to system muzyczny, który za pomocą sieci Wi-Fi odtwarza dźwięk z wykorzystywanych do tego celu urządzeń elektronicznych takich jak: smartfon, tablet, czy komputer. Phantom może pracować pojedynczo lub grupowo, zarówno w jednym pomieszczeniu, jak i w konfiguracji multi-room w całym domu. Do tego celu potrzebne będą firmowe: router Dialog i aplikacja Spark.

Wystarczy podłączyć Phantomy i router Dialog, a następnie pobrać i zainstalować aplikację Spark. Phantomy rozpoznają się nawzajem, zsynchronizują i spotęgują przestrzenne efekt akustyczny. Jeżeli są rozmieszczone w różnych pomieszczeniach, to można w łatwy sposób nimi zarządzać – wybierać w którym pokoju chce się słuchać muzyki, wybrać listę odtwarzania czy regulować poziom głośności. Dzięki wykorzystaniu routera Dialog można znacząco zwiększyć kompatybilność i możliwości każdego Phantoma. Zyskuje się dostęp do najlepszych serwisów strumieniujących, a tym samym do jeszcze bogatszej biblioteki muzycznej. Dialog umożliwia stworzenie zarówno systemu stereo, jak i kina domowego, a nawet instalacji typu multiroom. Maksymalnie można połączyć do 24 Phantomów.

Devialet Phantom

Bezpłatna aplikacja Devialet Spark umożliwia obsługę twojego Phantoma lub wielu Phantomów poprzez sieć Wi-Fi z poziomu komputera, smarfonu lub tabletu. Umożliwia odtwarzanie zasobów znajdujących się w urządzeniach podłączonych do tej samej sieci Wi-Fi.

Przykłady ciekawych głośników Bluetooth: House of Marley No Bounds, No Bounds Sport

Pomimo ewidentnych różnic konstrukcyjnych i wzorniczych głośniki te mają wiele wspólnych cech.

 • Są zasilane z wbudowanej baterii litowo-jonowej o dużej pojemności, która wystarcza na co najmniej 10 godzin ciągłej pracy. Opcjonalnie może też posłużyć jako power-bank w sytuacji gdy trzeba doładować baterię telefonu.
 • Mają wbudowane mikrofony, w związku z powyższym łatwo mogą być wykorzystywane jako zestawy głośno mówiące
 • Są wodo- i pyłoodporne (spełniają standard szczelności IP67)
 • Umożliwiają parowanie ze sobą dwóch głośników
 • Gniazdo Aux-In umożliwia podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku

House of Marley No Bounds

Bezprzewodowy głośnik No Bounds to najbardziej wytrzymały głośnik dedykowany do pracy „w terenie”. Dzięki trwałej obudowie wykonanej z naturalnego korka niestraszne mu ani deszcz z letniej burzy, ani pył z wiejskiej drogi. Co najciekawsze, głośnik zaprojektowano w taki sposób, że może unosić się on na wodzie.

Natomiast model No Bounds Sport oferuje dźwięk dookólny 360° i to niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Wygodne obrotowe pokrętło głośności umożliwia szybką i łatwą regulację  głośności muzyki. Załączony w zestawie karabińczyk umożliwi łatwe przypięcie do plecaka lub odzieży.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

 1. Silver Phantom

  Silver Phantom

  Devialet
  Archiwum
  8 999 zł
  Prosimy o kontakt
 2. Phantom

  Phantom

  Devialet
  Devialet Phantom
  7 999 zł
  Prosimy o kontakt
 3. Gold Phantom

  Gold Phantom

  Devialet
  Głośniki multiroom
  Special Price 10 999 zł Regular Price 11 999 zł
  Prosimy o kontakt
 4. Sonoro Stream

  Sonoro Stream

  Sonoro
  Tunery FM / DAB+ / NET
  1 299 zł
  Prosimy o kontakt
 5. Bestseller
  Yamaha MusicCast 20

  MusicCast 20

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  1 399 zł
  Prosimy o kontakt
 6. Supercena
  No Bounds black (EM-JA015-BK)

  No Bounds black (EM-JA015-BK)

  House of Marley
  Głośniki Bluetooth
  Special Price 159 zł Regular Price 279 zł
  Prosimy o kontakt
 7. Supercena
  No Bounds blue (EM-JA015-BL)

  No Bounds blue (EM-JA015-BL)

  House of Marley
  Głośniki Bluetooth
  Special Price 179 zł Regular Price 299 zł
  Prosimy o kontakt
 8. Supercena
  No Bounds grey (EM-JA015-GY)

  No Bounds grey (EM-JA015-GY)

  House of Marley
  Głośniki Bluetooth
  Special Price 159 zł Regular Price 299 zł
  Prosimy o kontakt
 9. Supercena
  No Bounds red (EM-JA015-RD)

  No Bounds red (EM-JA015-RD)

  House of Marley
  Głośniki Bluetooth
  Special Price 179 zł Regular Price 299 zł
  Prosimy o kontakt
 10. Supercena
  No Bounds Sport black (EM-JA016-BK)

  No Bounds Sport black (EM-JA016-BK)

  House of Marley
  Głośniki Bluetooth
  Special Price 249 zł Regular Price 459 zł
  Prosimy o kontakt
 11. Supercena
  No Bounds Sport blue (EM-JA016-BL)

  No Bounds Sport blue (EM-JA016-BL)

  House of Marley
  Archiwum
  Special Price 297 zł Regular Price 449 zł
  Prosimy o kontakt
 12. Supercena
  No Bounds Sport grey (EM-JA016-GY)

  No Bounds Sport grey (EM-JA016-GY)

  House of Marley
  Głośniki Bluetooth
  Special Price 249 zł Regular Price 449 zł
  Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: