Poprzedni
Następny

AirPlay 2 w urządzeniach Yamaha MusicCast - co zyskujesz?

16 kwietnia 2019 roku firma Yamaha ogłosiła, że aktualizacją oprogramowania, produkty Yamaha MusicCast tzw. drugiej generacji* zyskają kompatybilność z najnowszym protokołem bezprzewodowego przesyłania dźwięku firmy Apple – mowa oczywiście o AirPlay 2.

Co zatem AirPlay 2 oferuje użytkownikom urządzeń Apple i Yamaha

Yamaha MusicCast 20

AirPlay – pierwsza odsłona

Na początek krótko o pierwszej wersji protokołu AirPlay. Jest to technologia bezprzewodowej transmisji dźwięku (i nie tylko dźwięku), która ujrzała światło dzienne po raz pierwszy we wrześniu 2012 roku i początkowo umożliwiała bezprzewodowe przesyłanie danych między urządzeniami Apple. Wkrótce firma z Cupertino zaczęła udostępniać tę technologię m.in. producentom sprzętu audio i pojawiły się pierwsze urządzenia, do których mogliśmy bezprzewodowo wysłać muzykę np. z naszego iPhone. W przypadku marki Yamaha na przykład, wszystkie bez wyjątku urządzenia z serii MusicCast (a jest ich już prawie sto), oferują współpracę właśnie z pierwszą wersją AirPlay.

AirPlay 2 – co nowego?

Czym jednak AirPlay2 różni się od AirPlay i co więcej oferuje w kontekście współpracy między iUrządzeniami a sprzętem audio Yamaha MusicCast? Oczywiście tak jak w przypadku pierwszej wersji tego protokołu możemy z naszego iPhone’a, iPada czy Maca po prostu bezprzewodowo wysyłać dźwięk do urządzenia Yamahy. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że w pierwszej wersji AirPlay połączenie dotyczyło tylko dwóch produktów – wysyłającego muzykę i ją odbierającego (podobnie jak w przypadku protokołu Bluetooth). Wraz z wprowadzeniem AirPlay 2 możliwe staje się wysyłanie muzyki jednocześnie do kilku urządzeń – o ile tylko są one kompatybilne właśnie z AirPlay 2. Co to oznacza w praktyce?

Yamaha MusicCast 50

Multiroom – muzyka z Twojego iPhone w całym domu

Wystarczy przeciągnąć palcem od dołu ekranu swojego iPhone aby otworzyć Centrum Sterowania – tam zobaczysz wszystkie produkty kompatybilne z AirPlay2. Zaznaczając kilka z nich tworzysz grupę.  Teraz wyślij do niej muzykę lub dźwięk z odtwarzanego radia internetowego – wszystkie urządzenia Yamahy zagrają ją w całym domu. Przechodząc z pokoju do pokoju, np. podczas codziennej porannej krzątaniny, nie stracisz żadnej ważnej wiadomości ani żadnej nuty ze swojej ulubionej piosenki – a wszystko w idealnej synchronizacji . Tworzysz więc system multiroom zarządzany przez Twojego ulubionego pilota – Twoje iUrządzenie.

Inna muzyka w każdym pokoju

AirPlay 2 oferuje jeszcze jedną niezwykle ważną funkcjonalność  - możesz wysyłać dźwięk niezależnie do kilku pomieszczeń! Dzięki temu w jednym pokoju możesz słuchać swojej plejlisty z Apple Music np. na amplitunerze Yamaha RX-V685 a w innym pomieszczeniu, w tym samym czasie, inny domownik będzie cieszył się interesującą dyskusją na swoim ulubionym podcaście słuchanym na głośniku MusicCast 20.

Oglądaj na Apple, słuchaj na Yamasze

AirPlay umożliwia także jednoczesne oglądanie filmu czy serialu na urządzeniu Apple (np. iPhone, komputerze Mac czy Apple TV) i wysyłanie dźwięku na urządzenie Yamahy – aby cieszyć się zdecydowanie lepszym dźwiękiem i tym samym filmowymi emocjami. Nie musisz łączyć swojego Apple TV czy komputera żadnymi przewodami z Yamahą – po prostu wyślij dźwięk np. na soundbar MusicCast BAR 400 lub głośnik Yamaha MusicCast 50 i ciesz się akcją na ekranie.

Smart home w ekosystemie Apple

Użytkownikom Apple nie trzeba zbyt wiele opowiadać o zaletach korzystania z ekosystemu potentata z Doliny Krzemowej – przesyłanie treści między domowymi urządzeniami Apple, synchronizacje między nimi, aplikacja HomeKit do zarządzania domowymi smart urządzeniami… Choć wiele powiedziano na temat strategii „zamkniętego ogrodu” (z ang. „walled garden”) stosowanej przez firmę Apple i jej minusach, to każdy kto posiada w domu dwa, trzy lub więcej produktów tej firmy wie, że poruszanie się w ramach tego ekosystemu ma mnóstwo praktycznych korzyści.

Wraz z wprowadzeniem AirPlay 2 możliwe staje się także zarządzanie domowymi urządzeniami audio Yamahy w ramach ekosystemu Apple. Teraz wszystkie urządzenia Yamaha MusicCast kompatybilne z AirPlay 2 będą widoczne na ekranie Twojego iPhone i będziesz mógł nimi sterować z poziomu swojego smartfona, a konkretnie aplikacji Dom (Apple Home)– bez konieczności logowania się do aplikacji MusicCast. Jest to tym wygodniejsze, że możesz w tym przypadku użyć także produktu innego producenta np. głośnika Pulse Flex marki Bluesound i nie być zmuszonym do przełączania się między dwoma aplikacjami, aby zarządzać dźwiękiem w Twoim domu. Dzięki aplikacji Dom możesz także zarządzać innymi inteligentnymi urządzeniami, które posiadasz – żarówkami, termostatem itd. – wszystko w jednym miejscu. Jak dodać urządzenia Yamaha MusicCast do aplikacji Dom? Otwórz aplikację, stuknij ikonę + a następnie Dodaj Akcesorium. Wybierz „Nie mam lub nie mogę zeskanować kodu” a potem wybierz żądane urządzenie Yamahy z wyświetlonych na ekranie.

Yamaha MusicCast BAR 400

Poproś Siri, żeby włączyła muzykę

Możesz także zarządzać tym, czego chcesz posłuchać, za pomocą Siri czyli asystenta głosowego obecnego na urządzeniach marki Apple. Co prawda Siri nie rozmawia w języku polskim, ale angielski bez wątpienia zrozumie i odtworzy pożądany utwór z serwisu Apple Music na wskazanym urządzeniu Yamahy.

Skróty Siri

Skoro jesteśmy przy Siri… W aplikacji MusicCast istnieje możliwość ustawienia presetów dla danego urządzenia Yamahy – możemy na przykład dla głośnika MusicCast 20 w sypialni ustawić dane źródło (np. radio internetowe), odpowiednią głośność i tryb dźwięku i zapisać takie ustawienie jako preset samodzielnie go nazywając. Wówczas można łatwo w aplikacji MusicCast stukając w dany preset wywołać głośnik – on sam włączy się z odpowiednią głośnością, wybranym źródłem i programem dźwiękowym. Dzięki nowej funkcjonalności będziemy mogli powiązać taki preset ze Skrótami Siri i jeszcze szybciej – bo ustnie - wywołać dane ustawienie w ten sposób. Możemy też takie presety zapisać jako widget na jednym z ekranów naszego iPhone, jeśli nie lubimy rozmawiać z Siri, a chcemy mieć szybki dostęp do urządzeń Yamahy bez konieczności wchodzenia w aplikację MusicCast.

Dzwoń i odbieraj telefony bez przerywania odtwarzania muzyki

AirPlay 2 przynosi także ułatwienie w dość często spotykanej sytuacji, gdy w trakcie strumieniowania dźwięku z Twojego iPhone’a do urządzenia Yamahy, nagle ktoś do nas dzwoni i przerywa tym samym odtwarzanie muzyki. Teraz to się nie wydarzy – możesz dzwonić i odbierać rozmowy, a nawet zagrać na swoim smartfonie w ulubioną grę – muzyka nadal będzie odtwarzana na urządzeniu Yamahy.

Warto!

Jak widać lista udoskonaleń i nowych funkcji, które oferuje AirPlay 2 jest dość długa i świadczy o tym, że Twoje urządzenie Yamaha MusicCast będzie teraz jeszcze lepsze i bardziej smart – prostą, darmową aktualizacją oprogramowania. Aktualizacje dla produktów z poniższej listy zaczną ukazywac się pod koniec kwietnia 2019 roku.

Dlaczego Yamaha MusicCast i AirPlay 2?

Yamaha MusicCast to największy inteligentny system audio dla domu. Najszerszy wybór urządzeń i najwięcej możliwości – z MusicCast masz pewność, że wybierasz najbardziej zaawansowany produkt i najwyższą jakość dźwięku. Urządzenia Yamaha MusicCast oferują szeroki wybór serwisów streamingowych w tym Spotify, Tidal, Deezer a także funkcję Bluetooth Output, dzięki której możesz wysłać dźwięk z urządzenia Yamaha na bezprzewodowe słuchawki. Ciesz się wysoką jakością dźwięku i prostym sterowaniem za pomocą darmowej, polskojęzycznej aplikacji  lub głosowo za pomocą Amazon Alexa lub Asystenta Google.

*modele urządzeń Yamaha MusicCast kompatybilne z AirPlay 2 (stan na dzień 16.04.2019): RX-V485RX-D485RX-V585RX-S602RX-V685RX-A680RX-A880RX-A1080RX-A2080RX-A3080, CXA-5200, XDA-QS5400RKMusicCast BAR 400MusicCast BAR 40MusicCast VINYL 500MusicCast 20MusicCast 50

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy się Ci pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top HiFi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.     

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: