Poprzedni
Następny

Asystent Google w urządzeniach MusicCast

Średnia ocen: 3
(1 ocena) 1 komentarz

16 kwietnia 2019 roku, aktualizacją oprogramowania, produkty Yamaha zyskały możliwość obsługi za pomocą głosu poprzez Asystenta Google.

Co to oznacza i co daje użytkownikom produktów Yamaha MusicCast?

Yamaha MusicCast 20

Asystenci głosowi – skąd się wzięli?

Asystent głosowy to w największym skrócie technologia umożliwiająca „porozumiewanie się” z urządzeniami sieciowymi (np. smartfonem czy komputerem) za pomocą naszego głosu, a nie stukania w klawiaturę bądź ekran. Początkowo taka sztuczna inteligencja niewiele potrafiła, ale z biegiem czasu największe technologiczne firmy świata rozwijały swoich asystentów głosowych i funkcjonalności te w ciągu dosłownie dwóch-trzech ostatnich lat rewolucjonizują rynek nowych technologii.

Alexa, Siri, Cortana, Asystent Google

Jak to zwykle bywa każda duża firma technologiczna ma „swojego” asystenta. Siri to asystent firmy Apple, którego „znajdziemy” we wszystkich telefonach, tabletach czy komputerach (a nawet smartwatchach) firmy z Cupertino. Alexa, bardzo popularna zwłaszcza w USA, to z kolei wytwór Amazona. Microsoft ma swoją Cortanę (chyba najmniej popularnego z całej wymienionej tu czwórki), a z kolei gigant z Mountain View czyli Google ma… po prostu Asystenta Google. Gwoli ścisłości można jeszcze wspomnieć chociażby o Bixby firmy Samsung, ale to jednak Siri, Alexa i Asystent są najczęściej używanymi na świecie asystentami głosowymi.

Wynika to z popularności telefonów/tabletów i komputerów Apple (Siri), głośników Amazona (Alexa) czy popularności systemu operacyjnego Android (Google). Równie ważną kwestią jest też oczywiście możliwość porozmawiania z danym asystentem w natywnym dla użytkownika języku, nie tylko angielskim. Tutaj bez wątpienia wyróżnia się Asystent Google – od stycznia 2019 roku dostępny również w języku polskim (choć na razie tylko na telefony komórkowe i wybrane słuchawki).

Obsługa głosowa urządzeń Yamaha MusicCast

Już od 2017 roku możemy sterować głosowo urządzeniami Yamaha MusicCast za pomocą Alexy, asystentki głosowej firmy Amazon – musimy to wszakże robić w języku angielskim. Od 28 marca 2019 roku możemy  także w podobny sposób użyć Asystenta Google – na razie też w języku angielskim, ale wkrótce również w innych językach, których ten Asystent używa, a więc docelowo również w języku polskim. Jeszcze raz podkreślmy: tutaj Asystent Google ma istotną przewagę nad Alexą – Google wprowadza go bowiem szybciej do kolejnych krajów niż Amazon swoją asystentkę.

Co potrafi Asystent Google w stosunku do urządzeń MusicCast?

No dobrze, to o co w takim razie możemy poprosić Asystenta Google (lub Alexę) w kontekście produktów Yamaha MusicCast? Możemy poprosić Google’a, aby włączył i wyłączył nasze urządzenia MusicCast (na przykład głośnik MusicCast 20 w sypialni, gdy jeszcze leżymy w łóżku i nie mamy ochoty uruchamiać aplikacji MusicCast Controller). Możemy włączyć, zapauzować lub wyłączyć muzykę. Możemy poprosić Google’a, aby włączył nam plejlistę zapisaną w aplikacji MusicCast pod Ulubione. Nie słyszymy, co krzyczy do nas z salonu żona, a my myjemy akurat naczynia w kuchni przy dźwiękach ulubionej muzyki płynącej z głośnika MusicCast 50? Poprośmy Asystenta Google, aby wyciszył muzykę lub ustawił jej głośność na żądaną wartość a potem poprośmy by ją z powrotem zgłośnił. Słuchamy ulubionego albumu leżąc wygodnie na kanapie i chcemy pominąć akurat najmniej lubiany utwór z płyty? Poprośmy Asystenta Google, aby przełączył na następną piosenkę. Możemy go też poprosić, aby zmienił źródło np. na HDMI2 w naszym amplitunerze RX-A880, bo akurat pod to gniazdo mamy podłączony dekoder TV, który właśnie włączyliśmy, aby obejrzeć wiadomości.  A właśnie, może chcemy wysłuchać dźwięku z TV na głośniku w sypialni? Przecież MusicCast oferuje nam możliwość przesyłania dźwięku między urządzeniami w różnych pokojach, a teraz możemy to zrobić nie tylko w aplikacji Yamahy, ale głosowo prosząc Asystenta Google o połączenie urządzeń MusicCast w grupę.

Co jeszcze? Asystent Google może ustawić nam budzik w głośniku MusicCast 20 na żądaną godzinę, ustawić żonglowanie utworami (shuffle) na naszej plejliście lub ustawić powtórzenie konkretnej piosenki lub całej plejlisty , możemy też go zapytać co w tej chwili jest odtwarzane (jeśli np. słuchamy radia i nie wiemy co to za piosenka, która wpadła nam w ucho)…Uff, jest tego trochę.

Yamaha MusicCast 50

Ściągnij aplikację na telefon i mów

Czy do głosowej obsługi urządzeń Yamaha MusicCast potrzebujemy jakichś dedykowanych przystawek typu Google Home Mini? Oczywiście możemy takowej użyć. Ale de facto wystarczy nam nasz telefon lub tablet ze ściągniętą z App Store lub Sklepu Google aplikacją Asystent Google. Nie musimy wówczas wydawać żadnych dodatkowych pieniędzy – wystarczy darmowa apka.

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy się Ci pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top HiFi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.     

*obsługa głosowa za pomocą Asystenta Google dotyczy wszystkich urządzeń Yamaha MusicCast

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
3
Ocena:
Średnia ocen: 3

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: