Poprzedni
Następny

Jaki odtwarzacz sieciowy kupić?

Średnia ocen: 4.7
(19 ocen) 8 komentarzy

Odtwarzacze sieciowe, wykorzystujące sieć internetową do przesyłu plików z komputera, serwisu streamingowego, serwera plików lub dysku sieciowego, to przyszłość źródeł cyfrowych audio. Odtwarzanie muzyki z wykorzystaniem tych urządzeń to nie tylko wygoda, ale także możliwa do uzyskania wyższa jakość zapisu i odczytu. Chcąc wybrać odtwarzacz strumieniowy, lub jak się potocznie mówi „streamer”, zostajemy zasypani różnymi skrótami, nazwami handlowymi, czy też oznaczeniami formatów. W tym tekście pomożemy wam zapoznać się z najważniejszymi cechami tych urządzeń, co pomoże Wam znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jaki odtwarzacz strumieniowy wybrać? Pamiętaj przy tym, że streamery oprócz wygody użytkowania i bogatej funkcjonalności, potrafią też zaoferować nam doskonałe brzmienie.

Spis treści: Jaki wybrać i kupić odtwarzacz sieciowy?

 1. Odtwarzacze strumieniowe – wygoda użytkowania i jakość dźwięku

 2. Odtwarzacz strumieniowy – jak to działa?

 3. Funkcje odtwarzaczy strumieniowych

 4. Skąd wziął się pomysł na odtwarzacz sieciowy?

 5. Jaki streamer kupić ze względu na złącza?

 6. Odtwarzacze sieciowe i sterowanie

 7. Czy warto inwestować w odtwarzacz strumieniowy?

 8. Obsługa plików – od skompresowanej muzyki do formatów studyjnych

 9. Serwery muzyczne – zgraj swoje płyty CD na wewnętrzny twardy dysk

 10. Odtwarzacze sieciowe – pytania i odpowiedzi (FAQ)

 11. Odtwarzacze sieciowe – podsumowanie

Rose RS520 ma wbudowane radio internetowe, Jaki odtwarzacz strumieniowy kupić?

Odtwarzacze strumieniowe – wygoda użytkowania i jakość dźwięku

Rozwój techniki umożliwił miniaturyzację urządzeń. Jednocześnie wydatnie poprawiła się jakość odtwarzanego dźwięku. Odtwarzacze audio oferują obecnie bogatą funkcjonalność, a przy tym zapewniają innowacyjne metody odtwarzania dźwięku. Pozwalają na dużą dowolność w wyborze źródła naszej ulubionej muzyki.

W ten sposób możemy strumieniować audio z popularnych serwisów internetowych, takich jak np. Spotify, Tidal czy YouTube. Nazwy takie jak Tidal, Spotify, czy Deezer większości z nas z pewnością już gdzieś mignęły. Są to serwisy oferujące swoją muzykę w formie biblioteki, do której mamy dostęp dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. Najczęściej wiąże się to z niewielką opłatą abonamentową, rzędu 20-40 złotych miesięcznie.

Bezsprzecznym liderem jakościowym pozostaje Tidal, oferując nie tylko ogromny zasób muzyki, ale też najlepszą jakość, odpowiadającą nagraniu na płycie CD, a nawet studyjnym masterom.

Jest to wspaniałe rozwiązanie, gdy chcemy nie tylko słuchać znanych utworów, ale też rozszerzać swoje horyzonty o różne inne brzmienia. Jeżeli chcemy z tego korzystać, odtwarzacz strumieniowy powinien mieć wbudowaną możliwość łączenia się z którymś z serwisów streamingowych.

Zobacz również: Co wybrać – Spotify czy Tidal?

Poza tym większość nowoczesnych urządzeń umożliwia również strumieniowanie z urządzeń mobilnych, dysków sieciowych NAS, konsol do gier, telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray. Możliwości są niemal nieograniczone. Kiedy posiadamy pliki muzyczne, na przykład zgrane płyty CD, lub po prostu zależy nam na najlepszej jakości warto sięgnąć po urządzenie kompatybilne z protokołami UPnP, oraz DLNA. Pozwalają one odtwarzać niemal każdy format audio, strumieniując dane prosto z dysku sieciowego. Dzięki temu, możliwe jest odtwarzanie nawet gęstych plików PCM, oraz DSD. Można je kupić przez Internet, w specjalnych sklepach, lub uzyskać ze zgranych płyt SACD. W kwestii strumieniowania jest to najlepsze jakościowo i brzmieniowo rozwiązanie.

Odtwarzacze strumieniowe to już nie pieśń przyszłości, ale teraźniejszość

Dobre odtwarzacze strumieniowe cechują się praktycznie bezstratną kompresją plików audio. Umożliwiają słuchanie muzyki w wysokiej o jakości, która kiedyś była nieosiągalna. Wszystko bez plątaniny kabli, konieczności nagrywania plików muzycznych na płyty lub przenośne pamięci flash.

Odtwarzacz strumieniowy – jak to działa?

Strumieniowanie muzyki polega na odtwarzaniu jej ze źródła przez sieć internetową bezprzewodowo (za pośrednictwem Wi-Fi) lub z wykorzystaniem połączenia przewodowego (przez złącze Ethernet). Jest to bardzo wygodny sposób na słuchanie ulubionych nagrań.

Klasyczne odtwarzacze sieciowe nie mają wbudowanych żadnych dysków ani napędów optycznych. Jest to poniekąd rodzaj bardzo zaawansowanej technicznie karty dźwiękowej z odpowiednim oprogramowaniem i systemem operacyjnym. Co najważniejsze, nie istnieją żadne powody, dla których odtwarzacz strumieniowy miałby być gorszy niż odtwarzacz CD. W istocie jest jednak kilka powodów, dla których może być nawet lepszy. Jeśli odpowiednio troskliwie zostanie zaprojektowana sekcja audio, wówczas osiąga się:

 • mniejszy jitter wynikający z pakietowej (nietaktowanej zewnętrznie) transmisji danych,

 • możliwość odtwarzania nagrań o jakości znacznie przewyższającej standard CD (np. 24 bity/192 kHz),

 • brak wibracji pochodzących od napędu CD.

Odtwarzacze takie pobierają odpowiednie pliki z dysku i odtwarzają je tak, jak czyni to zwykły odtwarzacz CD. Odczytują niemal każdy format audio, od FLAC i WAV, przez ALAC, AIFF, AAC, po wciąż popularne MP3.

Zadaniem odwarzacza sieciowego jest przetworzenie sygnału audio zgodnie z obsługiwanym formatem

Technika strumieniowania nie polega na ciągłym przesyłaniu sygnału z serwera do odtwarzacza w czasie rzeczywistym. Wygląda to nieco inaczej. Urządzenie najpierw pobiera do bufora określony pakiet danych, a następnie w oparciu o obecną prędkość łącza internetowego określa, czy cały utwór ściągnie się szybciej, niż się skończy. W praktyce oznacza to, że strumieniowanie w wypadku w miarę szybkiego łącza nie powoduje jakichkolwiek opóźnień czy przerw w aktualnie odtwarzanych utworach.

Funkcje odtwarzaczy strumieniowych

Już nawet względnie tani streamer audio ma funkcjonalność nieporównywalnie większą niż klasyczny odtwarzacz CD. A co dopiero wyższej klasy model, który, z małym przymrużeniem oka, można określić jako „odtwarzacz strumieniowy hi-end”. Oba jednak zapewniają niemal natychmiastowy dostęp do bogatej kolekcji albumów. Wyszukiwanie można prowadzić według popularnych kryteriów (wykonawca, rodzaj muzyki itd.). Co więcej, pewnego rodzaju nadajnikiem może być smartfon czy tablet.

Na ekranie odtwarzacza sieciowego zwykle mamy podgląd na całą bibliotekę muzyczną czy np. okładkę albumu wybranego do odtwarzania.

Można też tworzyć playlisty, a przy okazji także korzystać z radia internetowego. Co więcej, dość łatwo jest stworzyć system multiroom. W każdej ze stref wystarczy zamontować kolumny głośnikowe/głośniki instalacyjne, wzmacniacz i dodatkowy odtwarzacz strumieniowy. Albo zastosować na przykład system MusicCast, umożliwiający przesyłanie bezprzewodowe dźwięku w całym domu. Dobrym przykładem niech będzie tutaj model WXC-50 firmy Yamaha. Łączy on w sieć urządzenia różnego rodzaju, np. amplituner kina domowego, soundbar czy głośniki bezprzewodowe. Pozwala on przy tym na dostęp do funkcji, takich jak strumieniowanie z chmury lub dysku NAS. System multiroom pozwala na stworzenie stref w domu z wybranymi urządzeniami (kompatybilnymi z rozwiązaniem MusicCast). Dzięki temu możemy słuchać tej samej muzyki w całym domu, albo w każdym pomieszczeniu/strefie odtwarzać różne utwory.

Odtwarzacz sieciowy korzysta z przetwornika DAC znajdującego się wewnątrz obudowy

Jest jeszcze przynajmniej kilka dodatkowych funkcji, które mogą mieć odtwarzacze sieciowe. Regulowany poziom głośności na wyjściu pozwoli podpiąć urządzenie bezpośrednio do końcówki mocy. To dobre rozwiązanie gdy zależy nam na minimalistycznym systemie audio. Bluetooth, najlepiej w standardzie aptX docenią fani szybkiego i łatwego słuchania muzyki, na przykład w tle.

Użytkownicy produktów firmy Apple mogą spotkać się z funkcją AirPlay (lub nowszą wersją, czyli AirPlay 2), dostępną w niektórych odtwarzaczach. Co więcej, niektórzy producenci instalują porty USB pozwalające zaczerpnąć muzykę prosto z „iUrządzenia”.

Skąd wziął się pomysł na odtwarzacz sieciowy?

Głównym ograniczeniem obecnego rynku filmów i muzyki są fizyczne nośniki danych. Najpopularniejszy z nich – płyty CD – mają spore ograniczenia pod względem pojemności danych. W związku z tym twórcy muszą tworzone przez siebie materiały skracać albo stosować wyższy stopień kompresji, co przekłada się na gorszą jakość dźwięku. Odtwarzaczy strumieniowych nie ten problem nie dotyczy. A zatem pozwalają na odtwarzanie plików wysokiej jakości. Znacznie lepszej niż zapewniane przez parametry stosowane dla płyty CD, czyli rozdzielczość 16 bitów i i częstotliwość próbkowania 44,1 kHz. Odtwarzacze strumieniowe umożliwiają słuchanie muzyki w formatach Studio Master, czyli takich, które zostają przechwycone w studio.

Firma Linn ma w swojej ofercie hi-endowe odtwarzacze, które gwarantują wyższą jakość dźwięku w porównaniu ze standardowymi modelami z niższej półki

Jaki streamer kupić ze względu na złącza?

Odtwarzacze strumieniowe mają zarówno interfejsy przewodowe jak i bezprzewodowe. Najczęściej komunikują się za pomocą sieci bezprzewodowej (Wi-Fi) lub przewodowej (Ethernet). Poza tym oferują często również parowanie urządzeń mobilnych za pośrednictwem modułu Bluetooth. Wi-Fi jest na pewno najwygodniejsze pod tym względem, za to użycie połączenia Ethernet zapewnia najbardziej stabilny transfer, co może być istotne podczas odtwarzania plików wysokiej jakości.

Z interfejsów przewodowych standardowo możemy wymienić wejścia analogowe (mogą być to złącza RCA i/lub XLR) i wejścia cyfrowe (optyczne i koaksjalne), wejście USB typu B oraz złącza sieciowe. Do tego dochodzą wyjścia cyfrowe i analogowe, a niekiedy także wyjście słuchawkowe.

Duża liczba różnego rodzaju gniazd połączeniowych umożliwia współpracę odtwarzacza sieciowego praktycznie z każdym sprzętem audio wykorzystywanym w domu.

Niektóre streamery mają wyłącznie wyjścia cyfrowe. Takie urządzenia, skupione wyłącznie na sygnale cyfrowym, umożliwiają uzyskanie jego najwyższej jakości. Konstrukcje tego typu zalecane są do istniejących systemów audio, w których przetwornik cyfrowo-analogowy odpowiada za brzmienie zestawu. Dołożenie streamera w połączeniu cyfrowym będzie miało umiarkowany wpływ na brzmienie, co może być zaletą w dopracowanych systemach.

Bardzo wiele odtwarzaczy strumieniowych może pracować jako DAC. Mają one wejścia cyfrowe, które pozwalają na pracę z różnorodnymi źródłami oraz instalacjami audio-wideo. Pozwoli to na podłączenie do systemu np. dekodera telewizji lub laptopa.

Oby odtworzyć dźwięk na kolumnach głośnikowych musi dojść do konwersji sygnału z analogowego na cyfrowy

Fantastyczną sprawą są odtwarzacze sieciowe z wbudowanym wzmacniaczem. W wielu przypadkach pozwala to uprościć zakup systemu stereo lub multiroom. Dodając wówczas do streamera jedynie kolumny głośnikowe, można stworzyć funkcjonalny zestaw audio.

Zobacz również: Jaki wzmacniacz ze streamerem kupić?

Odtwarzacze sieciowe i sterowanie

Odtwarzacze sieciowe, inaczej niż tradycyjny sprzęt stereo, zazwyczaj są obsługiwane przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie, tablecie lub komputerze. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy sposób na sterowanie odtwarzaniem. W przypadku niektórych urządzeń, połączenie streamera z innymi jednostkami odpowiednim przewodem pozwoli na sterowanie całym zestawem audio za pomocą aplikacji do obsługi streamera.

Niezawodność działania, czytelność oraz intuicyjność aplikacji ma bezpośredni wpływ na komfort obsługi urządzenia.

Model M10 V2 firmy NAD obsługuje wiele zewnętrznych źródeł dźwięku

Czy warto inwestować w odtwarzacz strumieniowy?

Wszystko zależy od osobistych preferencji słuchacza. Jeżeli zadowalasz się muzyką odtwarzaną ze smartfona, głośników w laptopie lub tych zintegrowanych z telewizorem, to inwestycja może być nieuzasadniona. Jeżeli natomiast czujesz się melomanem lub po prostu kochasz muzykę, dobre brzmienie i dążysz do słuchania w możliwie najlepszej jakości, wtedy odtwarzacz strumieniowy będzie dla Ciebie czymś wyjątkowym.

Obsługa plików – od skompresowanej muzyki do formatów studyjnych

Odtwarzacz strumieniowy stał się pełnoprawnym źródłem muzyki, pod pewnymi względami przewyższając odtwarzacze płyt CD. Urządzenie to zapewnia m.in. natychmiastowy dostęp do całej biblioteki utworów, pozwala odtwarzać muzykę w formatach wysokiej jakości, takich jak DSD 5,6 MHz i PCM 384 kHz/24 bity, a przy tym zapewnia stuprocentową powtarzalność odczytu. Oczywiście, klasę urządzenia wyznacza w głównej mierze przetwornik cyfrowo-analogowy w nim wykorzystywany.

Wiele modeli odtwarzaczy sieciowych wyposażonych jest w cyfrowe wyjścia, umożliwiające podłączenie do zewnętrznego przetwornika C/A, co pozwala podnieść jakość brzmienia.

Szeroko pojęte odtwarzacze sieciowe przygotowane są do odczytu plików audio w różnych formatach, zaczynając od popularnych, skompresowanych MP3, a kończąc na bezstratnych plikach studyjnych FLAC 192 kHz/24 bity lub DSD 64/128. Wybór formatu kodowania decyduje o ilości miejsca, jakie dany plik zajmuje na dysku.

Duży dotykowy wyświetlacz w odtwarzaczu strumieniowym marki HiFi Rose.

Serwery muzyczne – zgraj swoje płyty CD na wewnętrzny twardy dysk

Jedną z odmian odtwarzaczy strumieniowych są modele wyposażone w twardy dysk. Spełniają one wtedy rolę serwerów muzycznych, udostępniających swoją zawartość innym odtwarzaczom sieciowym. Wyposażone również w napęd CD, służą do zgrywania kolekcji płyt na twardy dysk. Urządzenia te potrafią zidentyfikować płytę, opisując plik nazwą wykonawcy i utworu oraz wyszukać i dołączyć okładkę albumu. Użytkownik może dokonać wyboru formatu do jakiego urządzenie zgrywa muzykę (np. MP3 lub FLAC).

Odtwarzacze sieciowe – pytania i odpowiedzi (FAQ)

Co to jest odtwarzacz strumieniowy?

Odtwarzacz strumieniowy to urządzenie, które odtwarza audio w formie cyfrowej, prosto z Internetu, a więc do obsługi różnorodnych serwisów streamingowych wymaga połączenia przewodowego lub bezprzewodowego z lokalną siecią internetową. Dzięki temu użytkownik nie musi posiadać innych urządzeń obsługujących cyfrową muzykę, jak np. odtwarzacza CD i nie musi gromadzić płyt CD, aby słuchać ulubionych nagrań czy podcastów, które łatwo może wyszukać w sieci. Odtwarzacz strumieniowy zwykle obsługuje też radio internetowe.

Jaki dobry odtwarzacz strumieniowy kupić?

Dobry odtwarzacz strumieniowy to taki, który w jak największy stopniu spełni oczekiwania użytkownika. W zależności od funkcji, jakie będą dla nas przydatne, warto zwrócić uwagę m.in. na obsługiwane serwisy streamingowe, formaty i standardy audio, współpracę z aplikacją mobilną i funkcjonalność tej aplikacji, sposób obsługi urządzenia, w tym możliwość sterowania głosem. Niektóre odtwarzacze strumieniowe mogą pracować nie tylko w klasycznym systemie stereo, ale są też kompatybilne z systemem multiroom audio.

Po co odtwarzacz sieciowy?

Odtwarzacz strumieniowy to doskonałe źródło cyfrowej muzyki w domowym systemie audio. Zapewnia wygodny dostęp do rozmaitych serwisów streamingowych z ogromną bazą utworów muzycznych różnych gatunków, a także do podcastów czy radia internetowego. Wsparcie dla formatów audio wysokiej rozdzielczości przez odtwarzacz strumieniowy sprawia, że w połączeniu z odpowiedniej klasy komponentami audio możemy stworzyć system zapewniający wysokiej jakości brzmienie.

Odtwarzacze sieciowe – podsumowanie

Zastanawiasz się, jaki streamer audio wybrać? Możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne, cyfrowe formaty audio i odtwarzanie strumieniowe, są fascynujące. Budowa systemu tego typu wymaga oczywiście przełamania pewnej bariery psychicznej oraz zmiany nastawienia do samych urządzeń, które mają nierzadko wiele wspólnego z komputerami, ale jako źródła dźwięku są od nich znacznie doskonalsze.

Z roku na rok widzimy jak możliwości odtwarzaczy sieciowych się zwiększają.

Obecnie dostępne są urządzenia każdego rodzaju: proste i wygodne małe streamery, które łatwo podłączyć do posiadanego zestawu, lub potężne audiofilskie maszyny, odtwarzające nawet najgęstsze formaty. Na pewno więc znajdziesz coś dla siebie. I jeśli zastanawiasz się, jaki odtwarzacz strumieniowy do 2500 zł wybrać, i jeśli bardziej interesuje Cię półka z plakietką "odtwarzacz sieciowy hi end".

Zobacz również: Streamery – ranking (najciekawsze propozycje z oferty Top Hi-Fi & Video Design).

Sterowanie odtwarzaczem sieciowym może odbywać się poprzez aplikację

W asortymencie tophifi.pl mamy urządzenia tak cenionych marek jak Yamaha, Bluesound, Rotel czy Rose. Zachęcamy do wizyty w jednym z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design, które powstały po to, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio i audio-wideo. W specjalnie przystosowanej sali odsłuchowej można sprawdzić funkcje i możliwości różnorodnych odtwarzaczy sieciowych. Obecni nam miejscu #EksperciDobregoBrzmienia pomogą w przeprowadzeniu testów i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym sprzętem. Pozwól się oczarować brzmieniu i wygodzie użytkowania odtwarzaczy sieciowych.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.7
Ocena:
Średnia ocen: 4.7

(19 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: