Poprzedni
Następny

Jak wybrać odtwarzacz sieciowy?

Średnia ocen: 4.7
(19 ocen) 8 komentarzy

Yamaha Lifestyle

Odtwarzacze strumieniowe, wykorzystujące sieć komputerową do przesyłu plików z komputera, serwisu streamingowego serwera plików lub dysku sieciowego, stanowią przyszłość źródeł cyfrowych audio. Pliki z nagraniami oznaczają nie tylko wygodę, lecz także wyższą jakość zapisu.

Rozwój techniki umożliwił miniaturyzację urządzeń. Jednocześnie wydatnie poprawił jakość odtwarzanego dźwięku. Odtwarzacze audio oferują obecnie rozszerzoną funkcjonalność, a także innowacyjne metody odtwarzania dźwięku. Pozwalają one na całkowitą dowolność w wyborze źródła naszej ulubionej muzyki.

W ten sposób możemy strumieniować audio z popularnych serwisów takich jak Spotify, YouTube, Rapsody, iTunes itd. Poza tym większość nowoczesnych urządzeń umożliwia również strumieniowanie z urządzeń mobilnych, domowych dysków podpiętych do sieci lokalnej, konsol do gier, telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Yamaha Lifestyle1

Dobre odtwarzacze strumieniowe cechują się praktycznie bezstratną kompresją plików audio. Umożliwiają słuchanie muzyki na najwyższym poziomie o jakości, która kiedyś była nieosiągalna. Wszystko bez plątaniny kabli, zgrywania plików muzycznych na płyty lub pamięci flash.

Odtwarzacz strumieniowy – jak to działa?

Odtwarzacz strumieniowy nie zawiera żadnych dysków ani napędów optycznych. To rodzaj bardzo zaawansowanej technicznie karty dźwiękowej z odpowiednim oprogramowaniem i systemem operacyjnym. Co najważniejsze, nie istnieją żadne powody, dla których odtwarzacz strumieniowy miałby być gorszy od klasycznego odtwarzacza srebrnych krążków. W istocie jest jednak kilka powodów, dla których może być lepszy. Jeśli odpowiednio troskliwie zostanie zaprojektowana sekcja audio, wówczas osiąga się:

  • Mniejszy jitter wynikający z pakietowej (nietaktowanej zewnętrznie) transmisji danych,
  • Możliwość odtwarzania nagrań o jakości znacznie przewyższającej standard CD (np. 24 bity / 192 kHz),
  • Brak wibracji pochodzących od napędu.

Odtwarzacze takie pobierają odpowiednie pliki z dysku i odtwarzają je tak, jak czyni to zwykły odtwarzacz CD. Odczytują niemal każdy format audio, od FLAC i WAV, przez ALACC, AIFF, AICC do MP3.

Odtwarzacz CD z funkcjami sieciowymi i systemem MusicCast Yamaha CD-NT670D

Technika strumieniowania nie polega na ciągłym przesyłaniu sygnału z serwera do odtwarzacza – w czasie rzeczywistym. Wygląda to nieco inaczej. Urządzenie najpierw ściąga do bufora określony pakiet danych, a następnie w oparciu o obecną prędkość łącza określa, czy cały utwór ściągnie się szybciej, niż się skończy. W praktyce oznacza to, że strumieniowanie w przypadku w miarę szybkiego łącza nie powoduje jakichkolwiek opóźnień czy przerw w aktualnie odtwarzanych utworach.

Funkcjonalność odtwarzacza strumieniowego jest jednak nieporównywalnie większa. Zapewnia on niemal natychmiastowy dostęp do całej kolekcji płyt. Wyszukiwanie albumów czy utworów można prowadzić według ogólnie znanych kryteriów (wykonawca, rodzaj muzyki itd.). Co więcej, nadajnikiem zdalnego sterowania może być smartfon, tablet, albo dedykowany, interaktywny pilot. Na ekranie widzimy cały przegląd biblioteki muzycznej oraz okładkę odtwarzanego albumu.

Pioneer XC-HM86D

Można tworzyć playlisty, a przy okazji także korzystać z radia internetowego. Co więcej, banalne jest stworzenie systemu wielopokojowego (multi-room). W każdej ze stref wystarczy zainstalować głośniki, wzmacniacz i dodatkowy odtwarzacz strumieniowy. Albo zastosować na przykład system MusicCast, umożliwiający przesyłanie bezprzewodowe dźwięku w całym domu.

Odtwarzacze strumieniowe posiadają zarówno interfejsy przewodowe jak i bezprzewodowe. Najczęściej komunikują się za pomocą sieci bezprzewodowej Wi-Fi lub Ethernet, a także dzięki falom radiowym.

Poza tym oferują również parowanie urządzeń mobilnych za pomocą modułu Bluetooth.

Z interfejsów przewodowych standardowo możemy wymienić parę złącz analogowych, port USB oraz złącza sieciowe. Do tego dochodzi obsługa wyjść cyfrowych, w tym optycznego w standardzie Toslink albo koncentrycznych S/PDIF. Taka liczba różnego rodzaju gniazd połączeniowych umożliwia współpracę z praktycznie każdym typem sprzętu audio w domu.

Skąd wziął się pomysł na odtwarzacz strumieniowy?

Głównym ograniczeniem obecnego rynku filmów i muzyki są fizyczne nośniki danych. Najpopularniejszy z nich – płyty CD/DVD mają spore ograniczenia pojemności. W związku z tym twórcy muszą tworzone przez siebie materiały skracać albo stosować wyższy stopień kompresji, co przekłada się na gorszą jakość audio lub wideo.

Odtwarzaczy strumieniowych nie dotyka problem ograniczeń nośnika. A zatem pozwalają na odtwarzanie plików dowolnej wielkości i jakości. Wszystko wskazuje na to, że zapis o rozdzielczości 16 bitów/ 44.1 kHz dobrze znany z płyt CD, należy do już przeszłości, choć nadal jest wykorzystywany. Odtwarzacze strumieniowe umożliwiają słuchanie muzyki w formatach Studio Master, czyli takich, które zostają przechwycone w studio. Odznaczają się rozdzielczością 24 bitów i częstotliwością próbkowania od 88.2 kHz do nawet 192 kHz, czyli są odtwarzane o wiele dokładniej niż płyty CD!

Moon Mind 18

Czy warto inwestować w odtwarzacz strumieniowy?

Wszystko zależy od osobistych preferencji słuchacza. Jeżeli zadowalasz się muzyką puszczaną ze smartfona, głośników w laptopie lub tych zintegrowanych w obudowie telewizora, to inwestycja może być nieuzasadniona. Jeżeli natomiast czujesz się melomanem lub po prostu kochasz muzykę i dążysz do słuchania w możliwie najlepszej jakości, wtedy odtwarzacz strumieniowy jest czymś wyjątkowym dla Ciebie.

Podsumowanie

Możliwości, jakie niesie odtwarzanie strumieniowe, są fascynujące. Budowa systemu tego typu wymaga oczywiście przełamania pewnej bariery psychicznej oraz zmiany nastawienia do samych urządzeń, które mają bardzo dużo wspólnego z komputerami, ale jako źródła dźwięku są od nich znacznie doskonalsze.

W asortymencie tophifi.pl znajdą Państwo rozwiązania tak cenionych marek jak Yamaha, Bluesound, Rotel, MOON i TEAC.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.7
Ocena:
Średnia ocen: 4.7

(19 ocen)

Polecane

Rotel T14

T14

Rotel
Archiwum
Special Price 3 899 zł Regular Price 4 399 zł i
Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: