Kategoria

Subwoofery (głośniki basowe)

(40 produktów)

Subwoofer to głośnik niskotonowy, a więc odpowiadający za przetwarzanie basów i wspierający w tym zadaniu główne głośniki systemu audio. Jego pasmo przenoszenia mieści się najczęściej w zakresie od 20 do 250 Hz. Subwoofery są częstym elementem zestawów głośnikowych zarówno w zestawach stereo, jak i kina domowego. Służą poprawie jakości dźwięku w zakresie brzmienia najniższego słyszalnego, a czasem jedynie odczuwalnego zakresu częstotliwości akustycznych.

Jak wybrać subwoofer?

Rodzaje subwooferów:

 • Subwoofery aktywne
 • Subwoofery pasywne

Subwoofery aktywne

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj subwooferów, bez którego obecnie niemal nie może się obejść kino domowe. Subwoofer aktywny ma wbudowany wzmacniacz, dopasowany pod względem mocy oraz impedancji do przetwornika znajdującego się w tej samej obudowie. Użytkownik nie musi się więc martwić o dobór tych parametrów. Podłączanie subwoofera aktywnego do wzmacniacza lub amplitunera także jest bardzo łatwe.

Subwoofery pasywne

Te konstrukcje nie mają wbudowanego wzmacniacza. Korzystają z dedykowanego wzmacniacza zewnętrznego lub tego, który zasila pozostałe kolumny w zestawie audio. Ze względu na fakt, że przetworniki niskotonowe najbardziej obciążają wzmacniacz, subwoofery pasywne są rzadko spotykane w domowym sprzęcie audio.

Typ obudowy subwoofera

Subwoofery, podobnie jak pozostałe głośniki, także wykorzystują różne typy obudów. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

 • Subwoofery z obudową zamkniętą
 • Subwoofery z bas refleksem
 • Subwoofery z membraną bierną

Obudowa zamknięta

Obudowa zamknięta nie wprowadza podbarwień do dźwięku. Takie subwoofery sprawdzą się więc także w systemach stereo, zapewniając sprężyste i klarowne niskie tony. Właśnie z tego względu wszystkie obecnie produkowane subwoofery Bowers & Wilkins to konstrukcje zamknięte. Ten typ obudowy pozwolił uzyskać odpowiednie charakterystyki impulsowe, zgodne z oczekiwaniami konstruktorów. Są to niezwykle cenione przez klientów konstrukcje, których dodatkową zaletą są stosunkowo niewielkie rozmiary obudowy.

Obudowa bas refleks

Subwoofery wyposażone w obudowę bas refleks mają wyższą efektywność w stosunku do konstrukcji zamkniętych. W większości przypadków takie modele zapewniają rozłożysty i głęboki bas. Są to cechy bardzo pożądane w systemie kina domowego, stąd duża popularność tych konstrukcji w tego typu zestawach audio-wideo.

Membrana bierna

Modele z membraną bierną to głośniki niskotonowe cenione zarówno w systemach stereo, jak i w kinie domowym. Zapewniają dobrze kontrolowany, mocny bas. Należy jednak wspomnieć, że zaprojektowanie i wyprodukowanie dobrze brzmiącego subwoofera z membraną bierną wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od producenta. Znaczna część tych konstrukcji nie będzie zatem należała do budżetowej półki cenowej. Osoby świadomie wybierające taki sprzęt wiedzą jednak, że w zamian otrzymają dobrze brzmiący sprzęt, który sprawdzi się także w wysokiej klasy systemach. Przykładem subwoofera z membraną bierną są modele Elac Debut 2.0SUB3010 oraz ELAC Debut 2.0 SUB3030.

Najważniejsze parametry subwooferów:

Decydując się na zakup subwoofera do systemu audio warto zwrócić uwagę na jego różnorodne parametry techniczne. Do najważniejszych zaliczamy:

 • Moc. W przypadku subwooferów aktywnych (mających wbudowany wzmacniacz) moc odnosi się do wzmacniacza znajdującego się wewnątrz obudowy. Jak już wspomnieliśmy, głośniki niskotonowe potrzebują dużej mocy, aby wprawić powierzchnię membrany w ruch i wytworzyć ciśnienie akustyczne. Przed zakupem subwoofera należy zatem porównać kilka modeli w danym pułapie cenowym, aby zorientować się, co oferują producenci. Zależność jest prosta – im większe pomieszczenie, tym wyższą moc powinien mieć subwoofer, aby sprostać naszym oczekiwaniom w zakresie niskich tonów. Subwoofery przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni do 40 metrów kwadratowych mają zazwyczaj moc ciągłą 200 – 300 W. Jeśli pomieszczenie ma większą powierzchnię, a wymagania dotyczące niskich tonów są wygórowane, polecamy modele o wyższej mocy. Dostępne są subwoofery, których moc ciągła wynosi 500W, a nawet więcej.
 • Rozmiar przetwornika. Jest to kolejny, niezwykle istotny parametr, którego nie należy pomijać podczas wyboru subwoofera. Rozmiar przetwornika, a dokładnie powierzchnia membrany odpowiada bezpośrednio za to, czy subwoofer należycie spełni swoją funkcję i będzie charakteryzował się mocnym basem. Zbyt mała powierzchnia membrany sprawi, że subwoofer nie będzie w stanie wytworzyć niezbędnego ciśnienia akustycznego. W rezultacie użytkownik nie odczuje potęgi i rozmachu niskich tonów, co będzie szczególnie odczuwalne w kinie domowym. Nie oznacza to jednak, że wybór modelu z największą membraną będzie najlepszym rozwiązaniem. Niskie tony nie powinny dominować w Waszym systemie, lecz tworzyć harmonijną całość z pozostałą częścią pasma. Jeśli zatem membrany w Waszych kolumnach mają średnicę 6.5 cala, wybór subwoofera z 8 lub 10-calowym przetwornikiem będzie dobrym rozwiązaniem. W przypadku dużych pomieszczeń warto pokusić się o subwoofer z 12-calową membraną, która będzie w stanie wypełnić pomieszczenie nisko schodzącym i sprężystym basem.
 • Regulacja głośności. Rozwiązanie to umożliwia taki dobór poziomu natężenia niskich tonów, aby subwoofer współgrał z resztą przetworników elektroakustycznych wykorzystywanych przez zestawy głośnikowe w systemie audio.
 • Częstotliwość odcięcia. Większość subwooferów aktywnych ma regulację częstotliwości odcięcia. Użytkownik może więc regulować, do jakiej częstotliwości niskie tony odtwarza subwoofer. Warto pamiętać, że nie istnieje jedna, uniwersalna wartość tej częstotliwości. Zależy ona od charakterystyki kolumn, akustyki pomieszczenia oraz preferencji słuchacza. Po zakupie subwoofera radzimy więc nieco poeksperymentować z tym ustawieniem.
 • Kontrola fazy subwoofera. Ustawienie fazy pomiędzy subwooferem i kolumnami głośnikowymi jest niezbędne do osiągnięcia harmonii brzmienia. Dzięki odpowiedniemu doborowi tego parametru, membrany kolumn głośnikowych oraz subwoofera będą wychylały się w tym samym momencie, zapewniając zgodność fazową. Właśnie z tego względu producenci umieszczają ten regulator w każdym modelu subwoofera. Warto jednak być świadomym tego, że regulacja może odbywać się w dwojaki sposób. Prostsza polega na zastosowaniu dwupozycyjnego przełącznika – 0 lub 180 stopni. Niektóre modele mają możliwość płynnej regulacji za pomocą pokrętła. Które rozwiązanie jest lepsze? Mniej zaawansowani użytkownicy zapewne szybciej ustawią właściwą fazę, korzystając z przełącznika. Bardziej doświadczonym miłośnikom dobrego brzmienia polecamy z kolei wybór subwoofera z pokrętłem regulacji fazy. Dzięki temu użytkownik będzie w stanie bardziej precyzyjnie ustawić zgranie fazowe systemu. Potrzeba do tego nieco doświadczenia oraz dobrego słuchu. Brzmienie dobrze zestrojonego systemu audio jest jednak tego warte. Nie istnieje jedna, złota zasada, jak właściwie ustawić zgodność fazową. Wszystko zależy od Waszego słuchu. Warto jednak pamiętać, że zły dobór fazy będzie miał odzwierciedlenie w charakterystyce brzmieniowej zestawu. Może się także zdarzyć, że nie usłyszycie różnicy pomiędzy dwoma ustawieniami przełącznika. W takim przypadku rekomendujemy jego ustawienie na 0.
 • Wejścia niskopoziomowe i wysokopoziomowe. Jak wiemy, subwoofer służy do odtwarzania wyłącznie niskich częstotliwości. Należy więc wiedzieć, że zanim sygnał ze wzmacniacza lub amplitunera zostanie przekazany do tego urządzenia, następuje filtrowanie średnich i wysokich tonów. Sygnał zawierający wyłącznie niskie tony przekazywany jest do subwoofera jako niskopoziomowy. W tym przypadku subwoofer podłączamy, podpinając przewód ze wzmacniacza lub amplitunera do wejścia „low level” w subwooferze. Niektóre modele subwooferów mają klasyczne wejścia i wyjścia głośnikowe. Takie urządzenia przyjmują sygnał wysokopoziomowy bezpośrednio ze wzmacniacza. W tym przypadku filtrowanie sygnału następuje wewnątrz subwoofera. Następnie sygnał z subwoofera, pozbawiony niskich tonów, przekazywany jest do kolumn głośnikowych poprzez wyjścia głośnikowe.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 40

 • z 2
 1. Bowers & Wilkins ASW608

  ASW608

  Bowers & Wilkins
  Subwoofery
  As low as 2 799 zł
 2. Supercena
  NS-SW100

  NS-SW100

  Yamaha
  Subwoofery
  Special Price 849 zł Regular Price 1 099 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 689 zł
  Black
 3. Supercena
  NS-SW200 Piano

  NS-SW200 Piano

  Yamaha
  Subwoofery
  As low as 1 249 zł Regular Price 1 799 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1249 zł
 4. Supercena
  DB4S

  DB4S

  Bowers & Wilkins
  Subwoofery
  As low as 7 099 zł Regular Price 8 899 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6749 zł
 5. Supercena
  NS-SW300 Piano

  NS-SW300 Piano

  Yamaha
  Subwoofery
  As low as 1 899 zł Regular Price 2 399 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1899 zł
 6. Bestseller
  Bowers & Wilkins ASW610

  ASW610

  Bowers & Wilkins
  Subwoofery
  As low as 3 299 zł Regular Price 3 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3099 zł
 7. BASSO 880

  BASSO 880

  Indiana Line
  Subwoofery
  Special Price 2 498 zł Regular Price 2 899 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1999 zł
  czarny
 8. MusicCast Sub 100

  MusicCast Sub 100

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  As low as 2 179 zł Regular Price 2 599 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2599 zł
 9. NS-SW050

  NS-SW050

  Yamaha
  Subwoofery
  Special Price 799 zł Regular Price 949 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 589 zł
  Black
 10. ELAC Debut 2.0 S10.2

  ELAC Debut 2.0 S10.2

  ELAC
  Subwoofery
  Special Price 1 399 zł Regular Price 1 599 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1399 zł
  czarny
 11. SW-5

  SW-5

  Audio Pro
  Subwoofery
  As low as 1 499 zł
 12. BASSO 840

  BASSO 840

  Indiana Line
  Subwoofery
  Special Price 1 598 zł Regular Price 1 799 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1099 zł
  czarny
 13. PULSE SUB+

  PULSE SUB+

  Bluesound
  Bluesound
  As low as 3 799 zł Regular Price 3 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3799 zł
 14. Supercena
  LX-10SUB MKII (czarny)

  LX-10SUB MKII (czarny)

  Mission
  Subwoofery
  Special Price 1 499 zł Regular Price 2 850 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1499 zł
  czarny
 15. Sub 2070

  Sub 2070

  ELAC
  Subwoofery
  As low as 5 999 zł Regular Price 6 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5999 zł
 16. Bowers & Wilkins Formation Bass

  Formation Bass

  Bowers & Wilkins
  Subwoofery
  Special Price 4 699 zł Regular Price 5 599 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 4699 zł
  czarny mat
 17. DB1D

  DB1D

  Bowers & Wilkins
  Subwoofery
  As low as 23 499 zł
 18. DB2D

  DB2D

  Bowers & Wilkins
  Subwoofery
  As low as 17 599 zł Regular Price 18 799 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 17599 zł
 19. DB3D

  DB3D

  Bowers & Wilkins
  Subwoofery
  As low as 12 899 zł Regular Price 13 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12899 zł
 20. ELAC Adante ASW-121 Subwoofer

  SUB3070

  ELAC
  Subwoofery
  11 999 zł
  czarny połysk
 21. Supercena
  ELAC Debut 2.0 SUB3010

  ELAC Debut 2.0 SUB3010

  ELAC
  Subwoofery
  Special Price 1 645 zł Regular Price 2 799 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1645 zł
  czarny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 40

 • z 2

Jak ustawić subwoofer w pomieszczeniu?

Aby cieszyć się pełnią walorów brzmieniowych zestawu audio, należy prawidłowo ustawić subwoofer w pomieszczeniu odsłuchowym. Wymaga to nieco czasu, wszystko zależy od kształtu pomieszczenia odsłuchowego, jego powierzchni i akustyki oraz pozostałych urządzeń zestawu audio.

Istnieją jednak sprawdzone ustawienia, które zagwarantują odpowiednią jakość dźwięku. Na początku warto umiejscowić subwoofer blisko ściany, mniej więcej w tej samej płaszczyźnie co kolumny. Sprawi to, że odczujemy dużą ilość basu, w dodatku będzie on precyzyjny.

Drugim często spotykanym ustawieniem jest umieszczenie subwoofera mniej więcej pośrodku pomieszczenia odsłuchowego. Co prawda bas będzie nieco mniej odczuwalny, zwiększy się natomiast jego precyzja.

Umieszczenie subwoofera w rogu pokoju odsłuchowego sprawdzi się, gdy użytkownik stawia na ilość niskich tonów. Warto zaznaczyć, że to ustawienie nie zawsze się sprawdza. W niektórych przypadkach, zamiast sprężystości basu, odczujemy dudnienie.

Zachęcamy do eksperymentów i wypróbowania wszystkich podanych ustawień subwoofera w pomieszczeniu. Łatwiej Wam będzie wówczas porównywać efekty i wybrać ustawienie, które zapewni najlepszy rezultat brzmieniowy. Więcej na temat właściwego ustawienia kolumn i subwoofera przeczytasz w tym artykule: Jak ustawić kino domowe?

audio-pro-sw-5

Czy warto dodawać subwoofer do zestawu stereo?

Subwoofery kojarzą się większości użytkowników z obecnością w zestawach kina domowego. Trudno się temu dziwić, po części odpowiedzialni są za ten stan rzeczy producenci sprzętu audio. Przez lata nie montowano wyjścia subwooferowego we wzmacniaczach stereofonicznych. Aby podłączyć subwoofer do takiego zestawu, trzeba było mieć wiedzę lub umiejętności techniczne. Starsi użytkownicy zapewne znają „sztuczki” z pobieraniem sygnału z wyjścia pre-out. Wśród części użytkowników systemów stereo panuje także przekonanie, że to kolumny głośnikowe odpowiedzialne są za odtwarzanie pełnego pasma słyszalnego przez człowieka, w tym także niskich tonów. Jest to jednak przekonanie nieco błędne, wystarczy przypomnieć, że większość kolumn nie jest w stanie odtworzyć częstotliwości poniżej 50 Hz, które są słyszalne przez ludzkie ucho. Subwoofer w zestawie stereo odpowiada więc za wypełnienie pasma. Dzięki temu dźwięk jest bogatszy, a niskie tony wierniej odtwarzane. Dlatego rekomendujemy dodawanie subwoofera nie tylko do kina domowego, ale także do zestawu stereo wszystkim osobom, które odczuwają niedostatek basu, ze względu na rozmiary pomieszczenia lub charakterystykę kolumn. Odpowiednio dobrany model sprawi, że walory brzmieniowe Waszego zestawu znacznie wzrosną.

Czy można wybrać subwoofer innej marki niż kolumny?

Duża część renomowanych producentów głośników, w tym Bowers & Wilkins, ELAC czy Yamaha oferuje subwoofery, stanowiące uzupełnienie oferty głośników. Cześć z nich wprost sugeruje, do jakich typów kolumn głośnikowych zostały stworzone. Cześć producentów z kolei unika takich deklaracji, chcąc, aby ich urządzenia były bardziej uniwersalne.

Jeśli zatem zamierzacie stworzyć zestaw audio, w którym wszystkie głośniki kina domowego będą wyglądały spójnie, wybór subwoofera z tej samej serii co kolumny będzie najprostszym rozwiązaniem. Dodatkowo zyskujecie pewność, że przetworniki są wykonane w tej sam sposób, co zapewni spójność brzmienia. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, który należy przeznaczyć na wybór urządzenia.

Warto pamiętać, że wybór subwoofera innego producenta niż kolumn jest jak najbardziej dopuszczalny. Co więcej, na to rozwiązanie decyduje się dość duża część użytkowników. Jeśli z powodu preferencji brzmieniowych, zastosowanych złącz czy mocy odpowiada Wam subwoofer innej marki, nie wahajcie się go wykorzystać w swoim systemie.

audio-pro-sw-5

Jaki subwoofer aktywny do 3000 zł wybrać?

Początkujący użytkownicy zestawów audio często poszukują jednoznacznych odpowiedzi, jaką część budżetu warto przeznaczyć na poszczególne komponenty zestawu stereo lub kina domowego. W przypadku suwboofera ciężko podać określoną kwotę. Z praktyki jednak wiemy, że klienci często poszukują modeli w budżecie do 3000 zł. Właśnie z tego względu postanowiliśmy przygotować rekomendowane modele w tym pułapie cenowym.

Pierwszym z nich jest subwoofer aktywny renomowanej firmy Bowers & Wilkins ASW 608. Jest to uniwersalny model o mocy 200 W, który sprawdzi się zarówno w zestawach kina domowego, jak i w systemach stereo. Ten kompaktowy model ma celulozowo-kewlarową membranę. Subwoofer dostępny jest w dwóch kolorach obudowy: czarny mat i biały mat. Poszukując subwoofera z wbudowanym wzmacniaczem do zestawu kina domowego w tym budżecie warto także wziąć pod uwagę wspominany wcześniej model ELAC Debut 2.0 SUB3010.

Także Yamaha ma ciekawe konstrukcje subwooferów. Jeśli zależy Wam na nietuzinkowym wyglądzie, ciekawą opcją może być subwoofer Yamaha NS-SW700 Piano Black. Subwoofer dysponuje mocą 300W. Ten niezwykle elegancko wykończony model, pokryty lakierem fortepianowym, zyskał bardzo pozytywne recenzje wśród użytkowników i recenzentów. Zastosowane w modelu NS-SW700 autorskie technologie (Bass Action Selector System czy Yamaha Active Servo Technology) zapewniły temu budżetowemu urządzeniu ponadprzeciętne parametry.

Bowers & Wilkins ASW610

Jeśli zastanawiacie się, jaki subwoofer będzie najbardziej odpowiedni w Waszym systemie audio, zachęcamy do kontaktu lub wizyty w najbliższym salonie Top Hi-Fi & Video Design. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów podczas zakupu sprzętu audio. Zagwarantuje to udany wybór i satysfakcję podczas każdego odsłuchu. Zobacz także:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Co to jest impedancja?
Co to jest impedancja?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: