Poprzedni
Następny

Jak wybrać subwoofer?

Średnia ocen: 4.9
(19 ocen) 6 komentarzy

Bowers AWS601

Wybór odpowiedniego subwoofera może być bardzo prosty, albo bardzo trudny. Wszystko zależy od podejścia i filozofi jaką wyznaje wybierający. W poniższym artykule postaramy się przedstawić możliwie wszystkie aspekty związane z wyborem głośnika niskotonowego. 

Czym jest subwoofer?

Obowiązkowym elementem każdego kina domowego jest subwoofer. Ten specjalizowany głośnik niskotonowy, dostarcza podczas oglądania filmów i słuchania muzyki odpowiedniej dawki mocy oraz basu. Subwoofer podłączany jest do klasycznego zestawu kina domowego lub soundbaru, wzmacniając dźwiękową ścieżkę niskotonową każdego seansu filmowego. Głęboki i czysty bas uzyskamy tylko wtedy, gdy wybierzemy dobrej klasy subwoofer, pochodzący od renomowanego producenta. Wybierając dobry subwoofer do domu, należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Sposób działania subwoofera

Subwoofer jest z reguły sterowany sygnałem audio przy użyciu rozbudowanej zwrotnicy głośnikowej, która oddziela i zarazem sumuje składowe niskoczęstotliwościowe dla wszystkich kanałów. Subwoofery aktywne, np. ELAC SUB 3010 lub Bowers & Wilkins AWS 610, są zwykle wyposażone we wbudowane układy filtrów dolnoprzepustowych umożliwiające precyzyjne określenie tzw. częstotliwości odcięcia. Istnieje również wariant, w którym subwoofer otrzymuje już sygnał odfiltrowany: systemy dźwięku wielokanałowego, takie jak Dolby Digital lub DTS, zawierają oprócz pięciu lub większej liczby kanałów do zbudowania dźwięku przestrzennego dodatkowy także specjalny kanał LFE („Low Frequency Effect”), przeznaczony specjalnie do subwoofera.

Bowers & Wilkins

Konstrukcja subwoofera

Obudowa subwoofera ma wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku. Różne rodzaje konstrukcji umożliwiają stworzenie całkowicie odmiennych pod kątem brzmienia systemów. Szczególnie głęboki bas powstaje poprzez wprawienie w drganie dużej ilości powietrza. Ten efekt można uzyskać na dwa sposoby: używając głośnika o dużej powierzchni membrany, która wprawi w drganie odpowiednią ilość powietrza, lub stosując mniejszy głośnik, który będzie silniej drgał. Z tego względu maksymalna głośność subwoofera zależy głównie od wielkości i skoku membrany.

Właściwości dobrego subwoofera

Aby uzyskać odpowiednie ciśnienie akustyczne i dynamikę, membrana subwoofera powinna mieć jak największą średnicę. Najlepsze konstrukcje wykorzystują przetworniki o średnicach co najmniej 12 cali. W przypadku subwooferów pasywnych ważna jest duża moc wzmacniacza (stopnia wyjściowego), aby zapewnić wystarczające zasilanie samego subwoofera i w niektórych przypadkach również głośników satelitarnych. Podany zakres częstotliwości powinien być jak najniższy, a obudowa stabilna i duża – tym większa, im większa jest moc.

Kino Domowe

Rozmiar skrzyni i umieszczenie głośników

W wielu przypadkach oprócz parametrów i ceny subwoofera jest ważny również jego rozmiar. Gdy poszukujemy kompaktowego urządzenia dającego świetne wrażenia odsłuchowe, warto wziąć pod uwagę konstrukcie niskoprofilowe, np. Yamaha YST-FSW050 lub Bluesound PULSE SUB. Tego typu urządzenia są konstruowane na bazie odbudów typu bas-refleks i mają niewielkie wymiary. Świetnie wpasują się w elementy wystroju wnętrza i znajdą swoje miejsce między książkami na wzmocnionej półce, pod stolikiem lub pod kanapą. Wśród najczęściej wybieranych subwooferów o niskim profilu znajdują się produkty takich firm jak Yamaha czy Bluesound.

Odpowiednia konfiguracja kluczem do wspaniałego brzmienia

W momencie, gdy dokonaliśmy wyboru dobrego subwoofera, bardzo ważnym elementem jest odpowiednia konfiguracja urządzenia, dzięki której cały zestaw audio będzie ze sobą współpracował. Najczęściej kalibracje zestawów głośnikowych, w tym również subwoofera, dokonuje się z poziomu panelu obsługi amplitunera AV.

Yamaha RX-V685

Umieszczony w urządzeniu mikrofon pomiarowy, układ kalibracji i oprogramowanie pozwoli na dość dokładne dopasowanie zestawu audio do panujących w pomieszczeniu warunków w celu osiągnięcia najlepszego możliwego brzmienia. W droższych modelach subwooferów można znaleźć również specjalne układy kalibracji sprzęgnięte z oprogramowaniem, umożliwiającym przeprowadzenie pomiarów i dokonanie optymalnych ustawień z poziomu aplikacji, tu godny polecenia jest ELAC SUB 2070.

Włączenie subwoofera w istniejący już zestaw stereofoniczny może sprawić nieco problemów z kalibracją dlatego warto w tej materii zasięgnąć opinii specjalisty lub zdobyć odpowiednią wiedzę. Na ogół dopasowanie subwoofera sprowadza się do ustawienia fazy, dopasowania głośności względem innych przetworników w systemie audio oraz przeprowadzenia testów na zróżnicowanym pod kątem dynamiki materiale muzycznym.

Frontfire, downfire czy free air?

Kierunek promieniowania dźwięku przez membrany może być różny, zależnie od zastosowanej koncepcji. Wiąże się to z określonymi wymaganiami i konsekwencjami dla odtwarzanego dźwięku.

Subwoofery typu front-firing

W tym wariancie subwoofera membrana znajduje się z przodu i emituje ciśnienie akustyczne do pomieszczenia w kierunku słuchacza. Wysokiej jakości subwoofery typu front-fired często zawierają kilka głośników umieszczonych nad sobą, co umożliwia równomierne rozprzestrzenianie dźwięku. Przykładowe urządzenia: Bowers & Wilkins BD4S oraz Yamaha NS-SW300.

Subwoofery typu down-firing

Najczęściej stosowane są tutaj obudowy zamknięte lub bas-refleks. Obudowa bas-refleks charakteryzuje się większą skutecznością, natomiast obudowa zamknięta cechuje się szybkim, impulsowym basem. Subwoofery typu down-firing emitują falę brzmieniową w kierunku podłogi, a takie rozwiązanie – przynajmniej w teorii – pozwala równomierniej rozprowadzić niskie tony po pomieszczeniu, gdyż odpowiednie ukształtowanie dolnej partii obudowy wypromieniowuje je w wielu kierunkach. Jednak tak naprawdę efekt końcowy zależy również od innych czynników – w tym kubatury pokoju, jakości przetwornika i mocy subwoofera. Typowym przedstawicielem tego rodzaju subwooferów jest ELAC Debut 2.0 S10.2.

ELAC Debut 2.0

Subwoofery typu free air

Ten wariant jest stosowany głównie w samochodowych zestawach audio. Wykorzystuje niektóre wolne przestrzenie w pojeździe jako pudło rezonansowe, na przykład bagażnik lub wnękę na koło zapasowe. W domowych systemach audio-video nie jest stosowany.

Który z tych układów jest lepszy? Na to pytanie w zasadzie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny wariant, warto posłuchać, jak każde z tych urządzeń zachowuje się w praktyce.

Oczywiście charakter pracy urządzeń jest nieco inny i w identycznej konfiguracji będą one grały inaczej. Najlepiej jednak skupić się na odpowiednim dobraniu subwoofera do panujących w pomieszczeniu warunków i na pomiarach pozwalających na kalibracje sprzętu. Z kwestii praktycznych, oba typy urządzeń wymagają innego miejsca instalacji w pomieszczeniu w celu zagwarantowania najlepszych wrażeń odsłuchowych. I tak subwoofera down-firing raczej nie umieścimy na półce między książkami, gdyż może on powodować rezonowanie mebla. Najlepszym miejscem instalacji takiego sprzętu jest umieszczenie go na podłodze, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie fali akustycznej w pomieszczeniu.

Płaski subwoofer - czy warto?

Pełen zestaw kina domowego zajmuje sporo miejsca, dlatego rozmieszczenie wszystkich elementów tak, aby dobrze wkomponowały się w wygląd salonu, może przysporzyć nieco problemów. Jeżeli nie mamy miejsca na klasyczny subwoofer w sześciennej obudowie, warto wybrać ten o płaskim profilu. Płaski subwoofer np. Yamaha NS-SW210 idealnie wpasuje się w obok szafki pod telewizor, a nawet za kanapą. Co więcej, płaski design w żadnym stopniu nie wpływa na jakość oferowanego dźwięku. Różnica występuje jedynie w wyglądzie oraz zajmowanym przez głośnik miejscu.

Yamaha NS-SW210

Otwarte czy zamknięte?

Wśród urządzeń dostępnych na rynku spotykamy dwa typy konstrukcji subwooferów. Wykorzystujące obudowy zamknięte albo otwarte, inaczej zwane bas-refleksem.

Najczęściej spotykanym rodzajem jest właśnie subwoofer w obudowie z otworem tzn. otwarty. Konstrukcja ta wyposażona jest w port bas-refleks. Zastosowanie bas-refleksu pozwala na uzyskanie czystego i głębokiego basu, przy zachowaniu stosunkowo niewielkich wymiarów urządzenia. Subwoofery otwarte najlepiej sprawdzają się podczas oglądania filmów i korzystania z gier komputerowych. Dzięki swoim niewielkim wymiarom, bez problemu ustawimy subwoofer w dowolnym miejscu w salonie. Ma to szczególne znaczenie, gdy wybierzemy otwarty subwoofer bezprzewodowy. Zastosowanie komunikacji bezprzewodowej pozwala na odtwarzanie dźwięku o czystej barwie, bez opóźnień i szumów.

Subwoofery zamknięte to nic innego jak głośniki niskotonowe, umieszczone wewnątrz szczelnie zamkniętej obudowy. Tego typu konstrukcje pozbawione są otworu stratnego (bas-refleksu). Najważniejszą jednak zaletą jest to, że subwoofery zamknięte oferują zdecydowanie czystszy i jeszcze bardziej precyzyjny bas, jednak do ich działania wymagane jest podłączenie mocniejszego wzmacniacza. Różnica w dźwięku, pomiędzy konstrukcjami otwartą i zamkniętą, dla większości osób może nie być słyszalna, szczególnie podczas oglądania filmów. Jeżeli jednak dużo słuchasz muzyki i zwracasz uwagę na jakość dźwięku albo zestaw kina domowego często jest wykorzystywany do słuchania muzyki, której towarzyszyć powinien mocny i głęboki bass, subwoofer (na przykład PV1D od Bowers & Wilkins) zamknięty będzie najlepszym rozwiązaniem.

PV1D

Aktywne czy pasywne?

Wśród subwooferów stosowanych w kinie domowym najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest konstrukcja aktywna. W porównaniu do urządzeń pasywnych posiadają one szereg zalet. Jedną z nich jest optymalne dopasowanie parametrów wzmacniacza i układów filtrujących do zainstalowanego przetwornika. Głównie z tego względu uruchomienie subwoofera aktywnego jest niezwykle proste i sprowadza się do doprowadzenia sygnału z amplitunera.

Natomiast subwoofery pasywne do poprawnej pracy wymagają przesłania sygnału wzmocnionego i odpowiednio odfiltrowanego. Są to konstrukcje, które nie posiadają wbudowanego wzmacniacza a jedynie sam przetwornik.

Co najważniejsze subwoofer pasywny i zewnętrzny wzmacniacz muszą by do siebie idealnie dopasowane. Oba te elementy muszą być kompatybilne, m.in. pod względem mocy. Stworzenie więc w pełni działającego zestawu samodzielnie, może przysporzyć wiele kłopotów. Jeżeli kupimy wzmacniacz o zbyt małej mocy, głośnik niskotonowy nawet nie drgnie. Między innymi to właśnie z tego powodu subwoofery pasywne wychodzą z użycia.

Jeżeli chcemy oszczędzić sobie czasu oraz pieniędzy, powinniśmy od razu zdecydować się na subwoofer aktywny.

Kino Domowe1

Bezprzewodowy czy przewodowy?

Wraz z postępem technologicznym pojawiły się bezprzewodowe subwoofery, które oferują coraz to lepszą jakość dźwięku, mimo kompresji jaka wprowadzona jest podczas przesyłu sygnału. Wybierając jednak sprzęt znanej i renomowanej marki, różnica pomiędzy rozwiązaniem bezprzewodowym a przewodowym będzie praktycznie niezauważalna.

Różnice w jakości dźwięku potrafią wychwycić jedynie audiofile, według których sprzęt bezprzewodowy niekoniecznie nadaje się do słuchania muzyki w najwyższej jakości. Nic bardziej mylnego! Subwoofery bezprzewodowe oferują bardzo dobrą jakość dźwięku, a przy tym są znacznie łatwiejsze do ustawienia w pomieszczeniu odsłuchowym. Taki subwoofer możemy postawić dosłownie wszędzie - obok stolika pod telewizor, obok kanapy lub za nią. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy decydujemy się na kino domowe wyposażone w 2 subwoofery. Prowadzenie tak wielu przewodów przez cały salon mogłoby w takim przypadku rodzić zbyt wiele problemów.

Decydując się jednak na subwoofer przewodowy, musimy liczyć się z koniecznością zastosowania przewodów głośnikowych o dość znacznych długościach. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność wykorzystania przewodów o dużych przekrojach poprzecznych przewodników, a zatem droższych np. o kabli do głośników efektowych i dla kanału centralnego. Nierzadko przewody do zasilania subwoofera przekraczają 5 m długości.

Kable

Kwestie pomieszczenia

Decydując się na zakup subwoofera należy również wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie pracował. Pokoje o dużej kubaturze wymagają odpowiednio „dużych” mocy subwooferów, aby były one w stanie wytworzyć odpowiednie ciśnienie akustyczne. W grę wchodzą modele 500-watowe i mocniejsze. Natomiast przy nieco mniejszych pomieszczeniach, z powodzeniem wystarczą nam dobrej jakości modele o mniejszej mocy – na przykład 80 watów.

Spore znaczenie mają również warunki pokoju, w którym ustawimy subwoofer. W przypadku niskich częstotliwości fala dźwiękowa jest bardzo długa i „lubi” odbijać się od ścian. Ustawienie subwoofera w rogu pomieszczenia zwiększa poziom reprodukcji basu. Z drugiej strony spotykamy też zjawisko „dead spots”, czyli miejsc, w których bas jest wyraźnie osłabiony. Warto więc wypróbować kilka lokalizacji subwoofera w naszym pokoju, aby wybrać takie, które zapewni optymalny poziom reprodukcji basu. Należy przy tym pamiętać, że ludzkie ucho tak naprawdę nie wychwytuje kierunku, z którego dochodzi bas. Bez problemu wychwyci jednak różnicę w precyzji i natężeniu niskich częstotliwości. Dlatego decydując się na zmianę miejsca ustawienia sobwoofera, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim jakość i siłę dźwięku, którą konkretne miejsce wzmocni lub osłabi.

Duże pomieszczenie

Konfiguracja

Uzyskanie dynamicznego, wyrazistego i pełnego emocji basu wymaga również odpowiedniego skonfigurowania zakupionego urządzenia. W przypadku kina domowego ciężar kalibracji przejmuje w wielu przypadkach amplituner AV. Urządzenia te często są wyposażone są układ kalibracji oraz specjalny mikrofon pomiarowy, co pozwala na odpowiednie kształtowanie brzmienia także w odniesieniu do zakresu niskotonowego.

Bardziej zaawansowane technologicznie modele subwooferów, takie jak np. Elac SUB 2050, umożliwiają dokonanie bardzo precyzyjnej kalibracji z poziomu aplikacji obsługującej urządzenie. To z kolei przekłada się na efekt końcowy, czyli znacznie bardziej precyzyjny, i lepiej kontrolowany bas, który idealnie współgra z pozostałymi zakresami tonalnymi.

Warto pamiętać, że dodanie subwoofera do zestawu stereo wymaga od nas nieco więcej zaangażowania. Ustawienie rozpoczynamy od fazy – przełączając właściwy przełącznik na obudowie subwoofera, Następnie regulujemy głośność względem kolumn i sprawdzamy, jak ustawiony przez nas bas zachowuje się przy zróżnicowanym materiale muzycznym. Właściwe ustawienie subwoofera może nieść ze sobą wiele wyzwań – szczególnie, jeśli podejmujemy się tego zadania po raz pierwszy – dlatego warto wesprzeć się radą eksperta, takiego jak doradca z sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design.

True Dolby

Jeden, a może dwa?

 Jeśli masz do nagłośnienia spore pomieszczenie (np. obszerny salon), możesz zastosować dwa subwoofery, aby zwiększyć ilość odtwarzanego basu. Jest to korzystne także ze względu na jakość niskich tonów. Rozlokowanie wielu głośników niskotonowych w salonie, pozwala również na równomierne rozłożenie dźwięku. Niestety nie zawsze ilość oznacza jakość. Trzeba bowiem zainwestować w dwa bardzo dobre subwoofery i wtedy dopiero rozwiązanie to ma sens. Ponadto konieczne jest aby oba były identyczne. Unikniemy w ten sposób różnic w barwie dźwięku.

Inwestycja w dwa subwoofery nie zawsze jest jednak konieczna. W przypadku, gdy pomieszczenie w którym oglądamy filmy, czy też słuchamy muzykę nie przekracza 30 m², w zupełności wystarczy nam jeden głośnik subniskotonowy, ale dobrej klasy.

ELAC Adante

Systemy sub-sat

Systemy satelitarne z subwooferem składają się z klasycznego subwoofera oraz z dwóch do pięciu głośników satelitarnych. Najbardziej popularne są systemy z bardzo małymi głośnikami satelitarnymi, które są praktycznie „znikają” w pokoju. Głośniki satelitarne odtwarzają przy tym wyższą część średnich tonów i tony wysokie, natomiast resztę pracy wykonuje subwoofer - niższą część średnich tonów i tony niskie. W przypadku zestawów kina domowego każdy głośnik satelitarny jest podłączony do odpowiedniego wyjścia głośnikowego wzmacniacza lub amplitunera AV, przez które otrzymuje pełny zakres częstotliwości.

Liczy się brzmienie

Duże, niekiedy bardzo duże sześcienne skrzynie subwooferów na dobre już wpisały się w tradycyjną postać kina domowego. I nic w tym dziwnego. Żaden inny głośnik nie przekaże takiej siły i bogactwa emocji, świadczących o potędze ścieżki filmowej, niż wysokiej klasy zespół subniskotonowy. To on jest odpowiedzialny z właściwy puls basu, za jego uderzenie, sprawiając tym samym, że tak naprawdę nie tylko słyszymy niskie tony, ale również czujemy na skórze. Nawet najlepsze kino domowe bez dobrego subwoofera nie będzie robiło właściwego wrażenia.

Nie dziwi więc tak szeroka oferta tych urządzeń – różniących się ceną, jakością i klasą reprodukcji dźwięku. W sieci znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat. Pamiętaj jednak, że żaden ranking subwooferów nie uwzględni Twoich indywidualnych preferencji.

Lifestyle

= = =

Sprzęt muzyczny to kategoria produktów, której nie warto kupować „na słowo honoru”. Zdecydowanie lepiej sprawdzić, jak konkretny model brzmi na żywo. Salony Top Hi-Fi & Video Design zapewniają Klientom możliwość „wysłuchania” subwoofera w warunkach zbliżonych do domowych. Tak, byśmy mogli wybrać model, który przez lata będzie dostarczał nam emocjonujące brzmienie.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(19 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: