Poprzedni
Następny

Jak wybrać sprzęt audio dla dużego pomieszczenia?

Średnia ocen: 5
(23 ocen) 13 komentarzy

Zazwyczaj, wybierając kino domowe lub zestaw stereofoniczny sugerujemy się jego przeznaczeniem, miejscem instalacji oraz ceną. Jednak powinniśmy ponad wszystko postawić inny, równie ważny parametr – gabaryt naszego pomieszczenia. To metraż decyduje, czy może to być mała wieża, soundbar czy może kolumny podłogowe i to nie te najmniejsze.

Często przychodząc do salonów Top Hi-Fi & Video Design macie Państwo już swoją wizję systemu. Pragniecie np. miniwieży takiej czy innej. Wówczas, jednym z pierwszych pytań sprzedawcy jest to, o metraż pomieszczenia – pada odpowiedź: 60m2. Nasi eksperci polecają wówczas zmianę założeń i zakup kolumn podłogowych. Gwarantuję, że nie robimy tego przez pryzmat możliwości większego zarobku. To owy gabaryt pokoju sprawi, że Państwa pomysł okazuje się nietrafiony – zakup może nie zapewnić takich wrażeń, na jakie liczycie.

Kominek i sprzęt Audio

W dzisiejszym artykule skupimy się na wyborze sprzętu audio dla dużego pomieszczenia. W sposób zrozumiały dla każdego opiszemy podstawowe założenia, którymi powinniśmy się kierować. Zapraszamy do lektury.

Czym jest duży gabaryt pomieszczenia?

Zakładamy, że przez duży gabaryt pomieszczenia rozumiemy metraż większy niż 40m2. Wielkość ta zazwyczaj jednak nie jest definiowana w świecie audio dokładnie, zatem niekiedy duży będzie i pokój o wielkości 30m2.

Kino domowe czy zestaw stereo?

To kwestia bardzo indywidualna. Muzyki słucha każdy z nas, więc wszyscy wykorzystamy w pełni zestaw stereofoniczny. Czy wykorzystamy kino domowe? Najprościej ustalić to odpowiadając na poniższe pytania:

  • Czy w tygodniu oglądamy przynajmniej 2-3 filmy?
  • Czy dysponujemy odpowiednią kolekcją filmów na DVD/Blu-Ray?
  • Czy zamierzamy rozbudowywać naszą kolekcję filmów dokupując nowe płyty?

Jeśli odpowiedź na co najmniej 2 z 3 punktów jest pozytywna – to zdecydowanie zainwestujmy w dobre kino domowe. Jeśli na filmy nie mamy czasu – wówczas zbudujmy sobie dobry zestaw stereofoniczny.

Kolejną kwestią związaną z kinem domowym jest jego ustawność w naszym pomieszczeniu. Obecnie projektowane salony bardzo często są przestrzeniami otwartymi na kuchnię, przedpokój. Coraz więcej spotykamy również przeszkleń. Może się okazać, że np. nie mamy gdzie powiesić głośników tylnych. Rozważmy i ten aspekt przed zakupem zestawu. Pomyślmy również o poprowadzeniu kabli głośnikowych, by nigdzie ich nie zabrakło. Po zakończonym remoncie zazwyczaj nie mamy już możliwości, by to zrobić.

Nie twierdzę powyższym akapitem, że kino domowe jest złe. Prywatnie korzystam z niego bardzo dużo, wracając do niektórych dobrze zrealizowanych filmów wiele razy. Efekty dźwiękowe, które przekaże nam dobry zestaw warte są jego posiadania. Brak kabli do głośników tylnych również już rozwiązano np. systemem Yamaha Musiccast wireless speakers. Kupujmy i konstruujmy kina domowe z głową i z dużą świadomością tego tematu. O kinie domowym powstanie niebawem osobny artykuł, zatem zainteresowanych tym tematem zapraszamy do śledzenia wpisów na naszej stronie.

Długa broda i audio

Stereo jest prostsze

Nie mamy czasu na filmy lub ponad wszystko stawiamy jakość muzyki – kupmy zestaw stereo. Ten, jak określa tytuł akapitu będzie również łatwiejszy pod względem ustawności w domowym pomieszczeniu. Wystarczą 2 kolumny podłączone dwoma kablami do amplitunera lub wzmacniacza i mamy gotowy zestaw. Czy do zestawu dokupimy odtwarzacz płyt CD czy gramofon to już kwestia indywidualna i to nie na niej mamy się skupić w tym artykule.

Jak ustawić w pomieszczeniu zestaw stereofoniczny?

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w operze na koncercie orkiestry symfonicznej i siedzimy kilka metrów od sceny. Pomijając nagłośnienie sali operowej – muzyka dobiega do nas przede wszystkim od frontu. Ponieważ siedzimy blisko sceny wyraźnie słyszymy również kierunek grania poszczególnych instrumentów. Lewa strona, prawa strona, środek – nawet gdy zamkniemy oczy uporamy się z tym zadaniem. Teraz, gdy to sobie wizualizowaliśmy, musimy odtworzyć te założenia u siebie w domu.

Kolumny zatem stawiamy po lewej i prawej stronie telewizora – naprzeciwko miejsca, gdzie najczęściej siedzimy.  Nie mogą one jednak stać ani za blisko, ani za daleko względem siebie. Gdy kolumny staną za blisko, to tak jakbyśmy w operze zmienili rząd z 5 na 80. Już nie będziemy identyfikować dźwięków z lewej i prawej strony wystarczająco dobrze, bo zdominuje (połączy) je sygnał płynący jedynie jakby ze środka sceny. Gdy kolumny rozstawimy za szeroko, to tak jakbyśmy orkiestrę podzielili na dwie części i jedna jej część miałaby stać 50 metrów od tej drugiej. Stojąc przed tymi dwoma grupami słyszelibyśmy lewą i prawą stronę, ale po środku panowałaby cisza – centralnie przed nami poza echem i pogłosami niewiele by się działo.

To, jaka powinna być odległość jednej kolumny od drugiej nie określa żaden parametr. Kluczowa jest tutaj odległość, w której siedzimy od nich. Gdy siedzimy blisko naszego zestawu – często wystarczy 1,5-2m rozstawienia kolumn. Parametr ten zwiększa się, gdy naszą kanapę ustawimy np. 5 czy 7 metrów od zestawu. Warto więc wybrać odpowiedni zestaw jeszcze na etapie projektowania pomieszczenia. Nasi eksperci doradzą wówczas, jak najlepiej rozstawić kolumny w Państwa wnętrzach.

Ale salon wieli a w nim audio!

Wielkość kolumn w zestawie stereo

Kolumny podłogowe czy podstawkowe? To najczęstsze rozważania i tutaj odpowiedź jest raczej jednoznaczna. Gdy dysponujemy dużym gabarytem, powinniśmy zainwestować w kolumny podłogowe. Te, dadzą nam odpowiednią przestrzeń grania – zaleją dźwiękiem całe pomieszczenie. Zyskamy również lepszy bass oraz większy zapas mocy przy głośniejszym graniu.

Istnieją wyjątki od reguły dużych kolumn w dużych pomieszczeniach. Możemy wstawić kolumny podstawkowe, jednak liczmy się wówczas ze znacznie większymi kosztami. Po pierwsze, mniejsze głośniki, żeby zagrać podobną wydajnością co ich duże odpowiedniki będą droższe. Po drugie, gdy lubimy bass to często powinniśmy dokupić do nich subwoofer a najlepiej dwa – przy lewej i prawiej kolumnie oddzielny, rozbity na lewy i prawy kanał grania.

Elektronika do dużych pomieszczeń

To, czy wybierzemy amplituner czy klasyczny wzmacniacz to już kwestia drugorzędna. Najważniejszy jest zapas mocy, jakim będzie on dysponować. Duże pomieszczenia mają to do siebie, że często musimy dość głośno rozkręcać nasze kolumny, by w satysfakcjonujący nas sposób usłyszeć bass i wysokie tony. Przy cichym słuchaniu, źle skonstruowane systemy tego nie zapewniają. Lubimy bass, więc potencjometr głośności idzie w górę a małżonek/małżonka z sąsiedniego pokoju krzyczy, byśmy to ściszyli. Znacie to, prawda?

Tu z pomocą przychodzi dobra, mocna elektronika. By w dużym pomieszczeniu nie cierpieć z powyższego powodu zainwestujmy w waty! Większa moc wzmacniacza poza tym, że umożliwi nam głośniejsze słuchanie muzyki, sprawi również zachwyt na cichym poziomie. Owy zapas mocy lepiej wysterowuje przetworniki przy cichym słuchaniu. Inaczej mówiąc, odpowiedni prąd poruszy głośnik basowy nawet przy niskim poziomie głośności. Dlatego właśnie elektronika jest równie ważna w tym zestawieniu.

Subwoofer?

Bass jest sprawą mocno indywidualną. Jednym wystarczy jego umiarkowana ilość, drugim nigdy go za wiele. Analizując duże pomieszczenie możemy pozwolić sobie na to, by wstawić go w nasz system. Czy będzie on nam potrzebny? Tego niestety nie wiemy. Pamiętajcie jednak, że prawie zawsze subwoofer można dostawić, zatem kupmy najpierw klasyczne stereo, a później po tygodniu, dwóch podejmijmy świadomą decyzję w oparciu o nasze muzyczne odczucia.

Przy wyborze subwoofera kierujmy się nie tylko mocą, ale również jego zdolnościami muzycznymi. Tanie subwoofery nadają się jedynie do kina domowego. Często, przeciągają bass, słabo go kontrolują. Lepsze, droższe modele zapewnią nam punktowość brzmienia basu, niższe zejście i tempo, którego oczekują od subwoofera niektóre gatunki muzyczne.

Akustyka naszego pomieszczenia

O akustyce pisze się kilkuset stronicowe książki, zatem nie wyczerpiemy tego tematu w jednym czy dwóch akapitach tego artykułu. Pamiętajcie, że najlepiej, gdy dźwięk będzie miał się gdzie odbić i gdzie wchłonąć. Inaczej mówiąc, w naszym pomieszczeniu odsłuchowym zadbajmy o miękkie materiały, takie jak dywany, zasłony, firanki, obrazy na płótnie pozostawiając jednak część ścian i podłóg gołymi. Już niewielki dywan pod stolikiem kawowym potrafi zdziałać cuda. Pochłonie on dźwięki, które mogłyby powodować rezonans, a przy tym, nam samym również będzie się lepiej rozmawiać, bo pozbawimy pomieszczenia pogłosu.

Nie stawiajmy kolumn w samych narożnikach pomieszczenia, wysuńmy je nieco w kierunku pokoju. Tą samą czynność zróbmy, gdy mają one tylny bassreflex. Jeśli musimy kolumny dosunąć bezpośrednio do tylnej ściany, to kupmy takie z bassreflexem przednim, dolnym lub o konstrukcji zamkniętej.

Soundbar?

O ile zagra on znacznie lepiej od telewizora, o tyle nigdy nie zagra tak dobrze jak zestaw stereo w tej samej cenie. W dużych pomieszczeniach to półśrodek. Jego zakup rozważajmy tylko wtedy, gdy żadna inna opcja nie wchodzi w grę.

Podsumowanie

Duże pomieszczenie rządzi się swoimi prawami. Często spotkamy w nim pogłos, echo. Wybór właściwego zestawu definiuje nie tylko jego wielkość, ale również czynniki poboczne. Duży pokój to duże kolumny? W większości przypadków tak, ze świadomością tego, że zakup dobrych głośników pociąga za sobą wybór lepszego wzmacniacza i dobrych kabli.

Serdecznie zapraszamy do naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design po poradę i zakup. Gwarantuję, że do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie – dopasowując zestaw nie tylko pod kątem gustu, ale co równie ważne uwarunkowań lokalowych.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(23 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: