Kategoria

Przedwzmacniacze

(21 produktów)

Przedwzmacniacz jest nieodzownym elementem każdego dzielonego zestawu stereo. Odpowiada za wstępne wzmocnienie sygnału dostarczanego ze źródła dźwięku – odtwarza CD czy odtwarzacza sieciowego, który następnie przekazywany jest do końcówki mocy. Przedwzmacniacz audio umożliwia także sterowanie głośnością systemu oraz wybór aktualnie odtwarzanego źródła.

 

Wybierając konfigurację systemu stereo, użytkownicy muszą podjąć ważną decyzję: czy wybrać wzmacniacz zintegrowany, łączący w jednej obudowie przedwzmacniacz audio oraz końcówkę mocy, czy też zdecydować się na system dzielony.

Wzmacniacz zintegrowany jest najczęściej spotykany w domowym systemie stereo. Użytkownicy pragnący stworzyć zestaw audio wysokiej klasy, decydują się na wybór dzielonego systemu amplifikacji.

Wydzielenie dwóch komponentów w postaci przedwzmacniacza audio i końcówki mocy jest zasadne z punktu widzenia jakości dźwięku. Odseparowujemy od siebie dwie sekcje mające największy wpływ na wzmocnienie sygnału. Obwody przedwzmacniacza, przez które przepływa sygnał o niskim natężeniu, oddzielone zostają od wzmacniacza mocy, który jest bardziej podatny na zniekształcenia.

Przedwzmacniacz audio będący osobnym elementem ma z reguły wyższej jakości komponenty w torze sygnałowym. W takich urządzeniach producenci stosują także dedykowaną sekcję zasilającą, przystosowaną do niskich napięć. Nie jest to możliwe we wzmacniaczu zintegrowanym, który musi być wyposażony w wydajny transformator, będący w stanie zasilić także końcówkę mocy.

Warto pamiętać, że decydując się na rozdzielenie amplifikacji na osobny przedwzmacniacz i końcówkę mocy, zwiększa się możliwości kształtowania brzmienia zestawu stereo. Użytkownik może w dowolny sposób dobrać te dwa urządzenia, a także wymienić je w każdej chwili.

Rodzaje przedwzmacniaczy audio:

 • Przedwzmacniacze lampowe
 • Przedwzmacniacze tranzystorowe
 • Przedwzmacniacze hybrydowe

Przedwzmacniacze lampowe

Ten typ przedwzmacniaczy wykorzystuje lampy elektronowe do wstępnego wzmocnienia sygnału. Takie konstrukcje cechują się wyższym poborem prądu. Sprawność urządzeń lampowych jest dużo niższa w porównaniu do preampów tranzystorowych. Przedwzmacniacze lampowe wyróżniają się także ciepłą barwą dźwięku. W takich konstrukcjach najczęściej podkreślona jest druga harmoniczna, która sprawia, że brzmienie jest przyjemne dla ucha.

Przedwzmacniacze lampowe mają także nieco mniejszą trwałość ze względu na ograniczoną żywotność lamp. Co prawda lampy elektronowe można wymienić, jednak zwiększa to koszty użytkowania sprzętu.

Przedwzmacniacze tranzystorowe

Przedwzmacniacze tranzystorowe są najpopularniejszym typem tych urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje, elementem odpowiadającym za wzmocnienie sygnału są tranzystory. Do największych zalet tego typu urządzeń należy zaliczyć wyższą, w stosunku do konstrukcji lampowych, sprawność. Przedwzmacniacze tranzystorowe nie grzeją się, dlatego nie potrzebują tyle miejsca, co lampowce, aby zapewnić im przestrzeń na odprowadzanie generowanego ciepła. Takie konstrukcje są też z reguły tańsze od modeli opartych na lampach. Cechują się przy tym większą trwałością.

Przedwzmacniacze hybrydowe

Przedwzmacniacze hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, stanowią połączenie dwóch powyższych typów urządzeń. W torze sygnałowym, oprócz tranzystorów, występują również lampy. Najczęściej są to triody, których celem jest nadanie sygnałowi ocieplonej i zmiękczonej barwy, cenionej przez wielu użytkowników sprzętu audio.

Najważniejsze funkcje przedwzmacniaczy audio:

Podstawowymi zadaniami większości przedwzmacniaczy audio są umożliwienie użytkownikowi wyboru wejścia, regulacja głośności oraz przekazanie wstępnie wzmocnionego sygnału do końcówki mocy. Takie urządzenia wyposażone są w wejścia i wyjścia analogowe, np. RCA lub XLR. Duża część przedwzmacniaczy dostępnych na rynku ma także dodatkowe funkcje, które opisujemy poniżej:

 • Kontrola tonów. Ta funkcja występuje w większości przedwzmacniaczy audio dostępnych na rynku. Dzięki regulacji niskich i wysokich (niekiedy również średnich) tonów oraz balansu użytkownik może dopasować brzmienie do własnych preferencji.
 • Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Aby móc cieszyć się dźwiękiem pochodzącym z „czarnej płyty”, zakup gramofonu nie będzie jedynym wydatkiem. Niezbędny jest także przedwzmacniacz gramofonowy, który jest zupełnie innym urządzeniem niż klasyczny przedwzmacniacz stereo. Większość z Was zapewne wie o tym doskonale, jednak dla porządku przypominamy o tym. Część producentów przedwzmacniaczy wyposaża swoje urządzenia w przedwzmacniacz gramofonowy, który ma za zadanie wstępnie wzmocnić sygnał z gramofonu oraz dokonać odpowiedniej korekcji sygnału. Jak poznać, czy przedwzmacniacz stereo ma tę funkcję? Najprościej sprawdzić to w specyfikacji urządzenia. Można także spojrzeć na tylną ściankę urządzenia. Jeśli jedno ze złącz 2 x RCA nosi oznaczenie „Phono”, możecie być pewni, że Wasz przedwzmacniacz stereo spełni również funkcję przedwzmacniacza gramofonowego.
 • Wejścia cyfrowe. Część przedwzmacniaczy ma wejścia cyfrowe – optyczne, koaksjalne lub USB. Dzięki temu można podłączyć do nich urządzenia obsługujące ten typ sygnału. Wówczas przedwzmacniacz pełni również funkcję przetwornika cyfrowo-analogowego. Jeśli zależy Wam na tej funkcjonalności, upewnijcie się, czy dany model ma wszystkie złącza cyfrowe, które Was interesują. Warto także poświęcić nieco czasu na zweryfikowanie, jaki moduł odpowiadający za dekodowanie sygnału cyfrowego zastosował producent. Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy po wyglądzie sekcji cyfrowej będą w stanie ocenić, czy wykonana została z użyciem wysokiej klasy komponentów.
 • Wyjście słuchawkowe. Użytkownicy sprzętu audio nie zawsze mają możliwość wykorzystania pełni możliwości swojego zestawu. W sytuacjach, gdy nie jest możliwe użycie kolumn, dobrym rozwiązaniem okazuje się możliwość podłączenia słuchawek. Jeśli zatem Wasz przedwzmacniacz będzie miał odpowiednie wyjście, wówczas będziecie mogli odtworzyć na słuchawkach ulubione utwory z tego samego źródła, które wykorzystujecie w zestawie stereo.
 • Funkcje sieciowe. W ciągu ostatnich kilku lat popularność serwisów streamingowych znacząco wzrosła. Tę tendencję zauważyli również producenci przedwzmacniaczy. Preamp z funkcjami sieciowymi stanowi centrum nowoczesnego systemu stereo. Przykładem takiego urządzenia jest NAD C 658.Ten model łączy funkcję przedwzmacniacza, odtwarzacza strumieniowego oraz przetwornika cyfrowo-analogowego. Użytkownikowi pozostaje wówczas jedynie dobór wzmacniacza mocy oraz kolumn głośnikowych. Dzięki dopracowanej konstrukcji oraz wysokiej klasy komponentom zastosowanym w torze sygnałowym przedwzmacniacz NAD C658 zapewnia precyzyjne i szczegółowe brzmienie. Urządzenie wyposażone jest w system automatycznej korekcji akustyki Dirac Live, który pozwala dopasować brzmienie do warunków akustycznych panujących w pomieszczeniu odsłuchowym. Rozwiązanie to, stosowane jest również w wysokiej klasy amplitunerach kina domowego.
 • Bluetooth. Popularność technologii Bluetooth sprawiła, że ta bezprzewodowa forma transmisji sygnału implementowana jest również w przedwzmacniaczach stereo. Pozwala ona w szybki i prosty sposób przesłać sygnał bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Rotel RC-1572 jest przykładem godnego polecenia przedwzmacniacza, wyposażonego w komplet wejść cyfrowych oraz Bluetooth z obsługą aptX. Obecność tego kodeka znacznie poprawia jakość sygnału.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 21

 1. Supercena
  NAD C658

  C658

  NAD
  Przetworniki C/A
  Special Price 5 899 zł Regular Price 9 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5999 zł
  czarny mat
 2. RC-1572 MKII

  RC-1572 MKII

  Rotel
  Przedwzmacniacze
  As low as 5 499 zł Regular Price 6 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5499 zł
 3. Supercena
  MM-008

  MM-008

  Thorens
  Przedwzmacniacze
  Special Price 799 zł Regular Price 1 099 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 849 zł
  srebrny
 4. RC-1590 MKII

  RC-1590 MKII

  Rotel
  Przedwzmacniacze
  As low as 8 299 zł Regular Price 9 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 8299 zł
 5. Supercena
  MM-008 ADC

  MM-008 ADC

  Thorens
  Przedwzmacniacze
  Special Price 998 zł Regular Price 1 299 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 799 zł
  srebrny
 6. Supercena
  MICHI P5

  MICHI P5

  Rotel
  Przedwzmacniacze
  Special Price 15 999 zł Regular Price 20 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14999 zł
  czarny
 7. P20

  P20

  Hegel
  Przedwzmacniacze
  11 999 zł
  czarny
 8. XP-12

  XP-12

  Pass Laboratories
  Przedwzmacniacze
  33 399 zł
  srebrny
 9. XP-22

  XP-22

  Pass Laboratories
  Przedwzmacniacze
  Cena na telefon
  srebrny
 10. C-900u

  C-900u

  Luxman
  Przedwzmacniacze
  Cena na telefon
  srebrny
 11. CL-38uC

  CL-38uC

  Luxman
  Przedwzmacniacze
  23 499 zł
  srebrny
 12. Nowość
  P30A

  P30A

  Hegel
  Przedwzmacniacze
  36 777 zł
  czarny
 13. Nowość
  MICHI P5 S2

  MICHI P5 S2

  Rotel
  Przedwzmacniacze
  Special Price 24 999 zł Regular Price 25 799 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 25799 zł
  czarny
 14. Arch

  Arch

  Devialet
  Przedwzmacniacze
  2 199 zł
  biały
 15. Nowość
  C-10X

  C-10X

  Luxman
  Przedwzmacniacze
  Cena na telefon
  srebrny
 16. Nowość
  HUB

  HUB

  Bluesound
  Bluesound
  1 599 zł
  czarny
 17. C-700u

  C-700u

  Luxman
  Kategorie THF
  31 999 zł
  srebrny
 18. Nowość
  M66

  M66

  NAD
  Przedwzmacniacze
  27 999 zł
  czarny-srebrny
 19. Nowość
  amp500

  preDAC

  Peachtree Audio
  Przedwzmacniacze
  11 999 zł
 20. XP-32

  XP-32

  Pass Laboratories
  Przedwzmacniacze
  Cena na telefon
  srebrny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 21

Jak podłączyć przedwzmacniacz audio do końcówki mocy?

Sposób podłączenia przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy radzimy ustalić jeszcze przed zakupem urządzeń. Pozwoli to wybrać właściwą konfigurację i w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Warto upewnić się, jaką budowę ma przedwzmacniacz oraz końcówka mocy, którą zamierzacie wybrać. To właśnie będzie determinowało typ połączenia. Urządzenia niezbalansowane najłatwiej poznać po braku złączy XLR na tylnej ściance. Najczęściej spotykanym wyjściem przekazującym sygnał do końcówki mocy w takich urządzeniach są złącza 2 x RCA, czyli popularne „czincze”. Wewnątrz kabla znajdują się dwa przewody – jeden z nich przewodzi sygnał, drugi odpowiada za uziemienie. Podłączając kable warto upewnić, czy nie pomyliliście kanałów. Połączenia niezbalansowane są najczęściej wykorzystywane w sprzęcie audio. Urządzenia zbalansowane mają odseparowany lewy i prawy kanał. Analiza specyfikacji przedwzmacniacza będzie najlepszym sposobem, aby upewnić się, czy urządzenie ma taką budowę. Jeśli oba Wasze urządzenia – przedwzmacniacz oraz końcówka mocy są konstrukcjami zbalansowanymi, zdecydowanie rekomendujemy połączenie ich kablami XLR. Te interkonekty, w odróżnieniu od RCA mają wewnątrz trzy żyły – dwie sygnałowe oraz uziemienie. Dodatkowy kabel sygnałowy pozwala na odwrócenie fazy przesyłanego sygnału. Dzięki temu wszelkie zakłócenia sygnału są skutecznie eliminowane.

Przykładem przedwzmacniacza wyposażonego w zbalansowane wejścia audio jest Hegel P20. Polecany przez nas model jest niezwykle udaną konstrukcją norweskiego producenta, która sprawdzi się w połączeniu z wieloma końcówkami mocy. Osobom poszukującym urządzenia z wyższej półki rekomendujemy preamp Luxman C-900u. Ten wysokiej klasy przedwzmacniacz, zaprojektowany w oparciu o autorskie układy, będzie doskonałym wyborem do hi-endowych końcówek mocy.

NAD C 658

Czy warto wybrać przedwzmacniacz audio i końcówkę mocy tej samej marki?

Tworząc dzielony system stereo, wielu użytkowników zastanawia się, czy warto wybrać przedwzmacniacz audio i końcówkę mocy tej samej marki, czy może jednak wybrać komponenty innych producentów? Część producentów ma w swojej ofercie zestawy składające się z przedwzmacniacza i końcówki mocy, które oferowane są klientom jako komplet dopasowanych urządzeń. Wybór takiego rozwiązania jest najprostszy z punktu widzenia użytkownika. Po pierwsze, urządzenia są dopasowane wzorniczo. Po drugie, takie modele zostały przez producenta dostrojone pod względem brzmienia. Część użytkowników decyduje się na system dzielony właśnie z powodu większej możliwości kształtowania dźwięku. Ze względu na możliwość wymiany przedwzmacniacza audio oraz końcówki mocy możliwe jest dopasowanie charakterystyki brzmienia do własnych preferencji. Tacy użytkownicy z pewnością docenią możliwość łączenia komponentów różnych producentów w dzielonym zestawie stereo.

Jeśli chcielibyście stworzyć dzielony system stereo, składający się z przedwzmacniacza i końcówki mocy, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z sieci sklepów Top Hi-Fi & Video Design. Zapewniamy Wam fachowe doradztwo oraz możliwość odsłuchu wybranego sprzętu. Dzięki nam zawsze podejmiecie trafną decyzję zakupową.

rotel-rc-1572-mkii

Zachęcamy także do obserwowania nas na Facebooku oraz subskrypcji kanału na YouTube. Regularnie publikujemy tam ciekawe materiały poradnikowe oraz prezentujemy nowości ze świata audio. Jeśli zainteresował Cię ten temat sprawdź również inne nasze poradniki:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Czytaj
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: