Poprzedni
Następny

Jaki przedwzmacniacz gramofonowy wybrać?

Średnia ocen: 5
(19 ocen) 17 komentarzy

Czarna płyta wraca do gry. Widać to po rosnących statystykach sprzedaży nagrań utrwalonych na tym nośniku. W zeszłym roku zanotowano najwyższą sprzedaż od 25 lat. Płyty winylowe są chętnie wybierane zarówno przez młodych, jak i przez starszych.

Chcemy słuchać płyt analogowych i jesteśmy gotowi zapewnić sobie komfortowe warunki odsłuchu. A to sprawia, że wielu z nas staje przed dylematem – jak skompletować swój system muzyczny, by wydobyć pełne klasy, klimatyczne brzmienie czarnego krążka?

Wiele osób nie jest świadomych tego, jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego przedwzmacniacza gramofonowego, czyli pośrednika między wkładką gramofonową, a wzmacniaczem/amplitunerem. Jego rola to wzmocnienie i korekcja sygnału elektrycznego, generowanego przez wkładkę gramofonową. Pozwala to na uzyskanie sygnału liniowego, który możemy podłączyć do wzmacniacza. 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, odpowiadających na potrzeby użytkowników o różnym stopniu wiedzy i doświadczenia. Jednak które urządzenie wybrać? Zintegrowany czy samodzielny? Eksperci Top Hi-Fi & Video Design przygotowali 3 praktyczne wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję. 

Warianty 2 w 1

Wyboru przedwzmacniacza gramofonowego możemy dokonać tak naprawdę na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zakup gramofonu z wbudowanym wzmacniaczem korekcyjnym (jak w np. modelu TEAC TN 300). Takie rozwiązanie z jednej strony zapewnia pełną kompatybilność z Twoim gramofonem. Z drugiej - nie zamyka drogi do rozbudowy systemu o samodzielny przedwzmacniacz w przyszłości.

TEAC TN 300
TEAC TN300 to porządnej klasy gramofon entry-level z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym i złączem USB, dzięki któremu użytkownik może przesyłać analogowe nagrania bezpośrednio do PC i archiwizować je, wykorzystując do tego zapis cyfrowy.

Możesz również kupić wzmacniacz wyposażony w wejście gramofonowe. O jego obecności świadczy wejście phono z tyłu obudowy urządzenia.

Rotel RA-1572
Wzmacniacz zintegrowany ROTEL RA-1572 to wielofunkcyjne urządzenie, którego charakter najlepiej pokazuje tylny panel. Wzmacniacz posiada wbudowany przedwzmacniacz (MM), co pokazują dwa wejścia phono.

Decydując się na każde z tych rozwiązań powinniśmy jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę pozbawiamy się możliwości wpływu na to, jakie uzyskamy brzmienie. Przedwzmacniacz gramofonowy jest nam niejako narzucony przez producenta. Takie rozwiązanie z pewnością wystarczy na początek, kiedy stopniowo kompletujesz swój zestaw audio. Jednak jeśli chcesz samodzielnie zdecydować, na jakim brzmieniu Ci zależy, warto zainteresować się trzecią możliwością, czyli zakupem osobnego przedwzmacniacza gramofonowego.

Tym bardziej, że żadne z poprzednich rozwiązań nie zamyka Tobie drogi do rozbudowy zestawu w przyszłości o samodzielne urządzenie, klasy Lehmannaudio Black Cube Statement czy MOON 310 LP.

Lehmannaudio Black Cube Statement
Przedwzmacniacz gramofonowy Lehmannaudio Black Cube Statement gwarantuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Niskoszumowa konstrukcja układów scalonych oraz wysoka jakość wykonania przekładają się na uznanie wśród użytkowników.

Moon 310 LP

Moon 310 LP to klasa sama w sobie. Urządzenie pozwala na wprowadzenie korekty poziomu oporności na wejściu, pojemności i poziomu wzmocnienia oraz na wybór między dwiema krzywymi korekcji, a tym daje użytkownikowi swobodę kształtowania dźwięku. Efekt to mocne, czyste i bogate kolorystycznie brzmienie.

Czego szukać, wybierając samodzielny przedwzmacniacz gramofonowy?

Jeżeli zamierzasz rozwijać swój system, to zacznij od możliwości wyboru rodzaju wkładki (MM i MC). Dlaczego to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że wkładka jest kolejnym elementem wpływającym na jakość dźwięku, który przynależy do domeny naszych osobistych preferencji i może się zmienić z czasem. Warto wtedy mieć zagwarantowaną możliwość wyboru wkładki innego typu. Zapewnią ją na przykład modele Pro-Ject Phono Box oraz Thorens MM-008.

Dobrze, jeśli taki przedwzmacniacz ma również możliwość zmiany obciążenia dla wkładek MM oraz MC. Pamiętajmy przy tym, że dla wkładek MM, charakteryzujących się wysoką rezystancją (400-1000 Ω), użyjemy innych ustawień niż w przypadku wkładki MC gdzie rezystancja jest bardzo niska (10-100 Ω). Dopasowanie ustawień przedwzmacniacza – szczególnie na początku naszej przygody z analogowym brzmieniem – może powodować pewne trudności. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia osoby, która posiada doświadczenie w dopasowywaniu ustawień parametrów do wkładek. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design każdego dnia doradzają klientom, w jaki sposób zestroić przedwzmacniacz z wkładką tak, by zyskać najlepsze brzmienie.

Lehmannaudio Black Cube SE II 
Łatwość dostosowania ustawień wzmacniacza do wkładek MM i MC to znak rozpoznawczy Lehmannaudio Black Cube SE II. Zastosowane rozwiązania pozwalają idealnie dostosować brzmienie do naszej konkretnej wrażliwości muzycznej.

Wybierając przedwzmacniacz gramofonowy, warto zwrócić także uwagę na stosunek sygnału do szumu, oraz separację kanałów. Korekcja sygnału z wkładki powinna być jak najbliższa wzorcowi RIAA.

Lehmannaudio Black Cube
Black Cube marki Lehmannaudio to legenda wśród przedwzmacniaczy gramofonowych. Urządzenie od 1995 roku zajmuje wysokie miejsce w eksperckich rankingach i cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród użytkowników – głównie dzięki łatwości uzyskania czystego, bogatego w detale brzmienia.

Gracz zespołowy

Kupując przedwzmacniacz pamiętajmy, że istotne jest również właściwe podłączenie urządzenia do gramofonu. Dlatego łącząc urządzenia ze sobą zwróćmy uwagę na to, by kable wychodzące z gramofonu zakończone końcówkami RCA wpiąć do przedwzmacniacza w gniazda oznaczone jako wejścia (IN) – odpowiednio MM lub MC. Dodatkowo do zacisku uziemiającego podłączmy kabel uziemiający (o ile nasz gramofon jest w taki wyposażony), opcja ta zlikwiduje niepożądany przydźwięk. Przedwzmacniacz posiada także gniazdo OUT, do którego podłączamy kabel RCA/RCA, który wpinamy do wejścia np. AUX w naszym wzmacniaczu lub amplitunerze.

Jeśli jednak, mimo podpięcia urządzenia, wciąż nie jesteśmy usatysfakcjonowani brzmieniem, jakie uzyskujemy, warto zasięgnąć porady specjalisty. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we właściwym podłączeniu urządzenia oraz doborze właściwego okablowania.

Zanim kupisz

Wybór odpowiedniego modelu przedwzmacniacza to decyzja, od której w dużej mierze zależy brzmienie, jakie uzyskamy. Samodzielny przedwzmacniacz gramofonowy pozwoli nam w znacznym stopniu uniezależnić się od dźwięku, proponowanego przez producenta gramofonu lub wzmacniacza/amplitunera. Daje nam również znacznie większą swobodę manewrowania parametrami – a tym samym możliwość uzyskania dokładnie takiego brzmienia, na jakim nam zależy.

Ostateczną decyzję warto skonsultować z osobą, która zna możliwości konkretnego urządzenia i potrafi udzielić nam odpowiedzi na pytanie, czy zaspokoi ono nasze potrzeby. Zdecydowanie odradzamy natomiast wspieranie się wyłącznie rankingami wzmacniaczy gramofonowych. To zestawienia, które nie pokazują najważniejszej cechy każdego wzmacniacza – brzmienia, jakie generuje.

Eksperci Top Hi-Fi & Video Design codziennie wspierają klientów w doborze odpowiedniego przedwzmacniacza. Prezentują możliwości konkretnych modeli i umożliwiają zweryfikowanie ich możliwości w praktyce. Tak, aby wychodząc z jednego z salonów, Klienci mieli stuprocentową pewność podjętej decyzji.

 

---

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design. 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(19 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: