Poprzedni
Następny

Jak wybrać przetwornik cyfrowo analogowy?

Zapisanie analogowych nagrań w postaci cyfrowych plików wymusiło wprowadzenie do urządzeń audio modułu przetwornika cyfrowo-analogowego. Zadaniem tego elektronicznego układu jest odkodowanie cyfrowego, zero-jedynkowego sygnału i przetworzenie go na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia. Początkowo przetworniki C/A, tzw. DAC-i (z ang.: Digital-Audio Converter) występowały przede wszystkim w odtwarzaczach CD i DVD oraz komputerach. Teraz wykorzystywane są w większości towarzyszących nam urządzeń umożliwiających odtwarzanie plików cyfrowych – m.in. w smartfonach, tabletach, przenośnych odtwarzaczach oraz odtwarzaczach sieciowych.

Sygnał do przetwornika C/A dostarczany jest przez wejścia cyfrowe, np. USB, optyczne lub koncentryczne. Podłączając komputer do zewnętrznego przetwornika C/A najlepiej skorzystać z portu USB. Wtedy dźwięk przetwarzany jest przez bardziej zaawansowany zewnętrzny układ, a nie przez wbudowaną w komputer kartę dźwiękową, która nie zapewni dobrej jakości brzmienia. Dzięki temu dźwięk staje się bardziej naturalny, bliższy oryginałowi.

Jednym z kluczowych parametrów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze przetwornika C/A jest obsługiwana częstotliwość próbkowania/rozdzielczość. W przypadku płyty CD częstotliwość wynosi 44,1 kHz, a rozdzielczość 16 bitów. Dlatego też każdy DAC charakteryzujący się lepszymi parametrami i obsługujący pliki cyfrowe w jakości wyższej niż płyta CD, powinien zapewnić bardziej szczegółowy dźwięk. Wybierając przetwornik C/A naszym minimalnym założeniem powinna być obsługa sygnału 96 kHz/24 bity, a jeszcze lepiej 192 kHz/24 bity. Wiele oferowanych obecnie plików bezstratnych FLAC ma właśnie takie parametry. Najlepszym, ale i często droższym rozwiązaniem są DAC-i obsługujące formaty PCM 384 kHz/32 bity i DSD 2,8 MHz/5,6 MHz. To studyjne formaty, które gwarantują najwyższy poziom szczegółowości i wierności brzmienia.

Aby mieć dokładny obraz możliwości wybranego przetwornika C/A, warto sprawdzić czy maksymalna częstotliwość/rozdzielczość obsługiwana jest przez wszystkie złącza, czy tylko przez niektóre z nich, np. pliki 192 kHz/24 bity wyłącznie za pomocą złącza optycznego, a poprzez port USB sygnał 96 kHz/24 bity. Rozpatrując parametry techniczne warto porównać także pasmo przenoszenia (powinno być jak najszersze), zniekształcenia (im mniejsze, tym lepiej), zakres dynamiki (tu odwrotnie, im większy, tym lepiej). Jednak same parametry nie powiedzą nam nic o jakości i barwie brzmienia. Czasami urządzenie mniej zaawansowane technicznie potrafi dostarczyć przyjemniejszy, bardziej muzykalny dźwięk. Dlatego tak ważne jest przetestowanie wybranego modelu w profesjonalnie przygotowanej sali odsłuchowej, co pozwoli wybrać najlepiej urządzenie spełniające nasze oczekiwania.

Od strony funkcjonalnej ważnym kryterium są również rozmiary samego urządzenia. Jeżeli zamierzamy poprawić jakość dźwięku ze źródeł mobilnych, np. smartfonu lub tabletu, warto poszukać niewielkiego, przenośnego DAC-a, który z łatwością podłączymy do źródła dźwięku i zmieścimy w kieszeni. Idealnym przykładem są modele AudioQuest z serii DragonFly. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnej wierności brzmienia, lepszym rozwiązaniem będzie stacjonarny przetwornik C/A. Urządzenie takie zazwyczaj może pochwalić się znacznie większą ilością złączy i wyposażone jest w wyższej klasy podzespoły, np. bardziej zaawansowany moduł przetwornika C/A, dużo lepsze zasilanie. Tutaj warto zwrócić uwagę na modele takie jak: NAD D1050, Peachtree Audio DAC ITx, Moon Neo 280D, Rotel RDD 1580, Gryphon Kalliope.

Wybierając przetwornik cyfrowo-analogowy warto zwrócić uwagę na ilość dostępnych wejść. Jeżeli do DAC-a chcemy podłączyć jedynie komputer, wystarczy wejściowy port USB i dwa wyjścia RCA, za pomocą którego obrobiony sygnał audio prześlemy z przetwornika do wzmacniacza. Jednak w dobie wszechobecnych cyfrowych odtwarzaczy audio lepiej wybrać urządzenie wyposażone w większą ilość połączeń, np. wejście optyczne lub koncentryczne. Dzięki temu z łatwością można podłączyć m.in. konsolę do gier lub telewizor.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: