Poprzedni
Następny

Jaki wzmacniacz zintegrowany kupić?

Wzmacniacz audio jest niezbędnym elementem każdego dobrego zestawu stereofonicznego. Jego główną rolą jest napędzenie kolumn głośnikowych, tak aby mogły odtwarzać dźwięk z jak najlepszą jakością. Wzmacniacz wraz z kolumnami ma kluczowy wpływ na brzmienie zestawu audio.

 Yamaha A-S1100/Yamaha CD-S1000

Wzmacniacz to urządzenie, którego zadaniem jest wzmocnienie sygnału audio i przekazanie go do kolumn głośnikowych. Jego podstawowym parametrem jest moc, którą może dostarczyć do głośników. Należy ją dopasować do potrzeb kolumn. Ogólna zasada brzmi, że nie powinna być wyższa niż maksymalna moc kolumn. W rzeczywistości jest to często moc niższa. Zazwyczaj dla kolumn podstawkowych wystarcza od 15 W, a dla wolnostojących od 50 W. Oczywiście zależy to od samych kolumn i rozmiaru pomieszczenia. Te o wyższej skuteczności będą grać doskonale nawet ze słabszymi wzmacniaczami, na przykład lampowymi.

Wzmacniacz zintegrowany – tranzystorowy czy lampowy?

Najczęstszym rozwiązaniem spotykanym w tej kategorii urządzeń są wzmacniacze zintegrowane, zwane popularnie integrami. W jednej obudowie łączą one stopień kontrolno-sterujący oraz właściwy wzmacniacz czyli końcówkę mocy. Na rynku dostępne są dwie szeroko wykorzystywane grupy wzmacniaczy zintegrowanych: oparte na tranzystorach oraz lampowe.

 • Wzmacniacze tranzystorowe – ze względu na swoją uniwersalność są obecnie najpopularniejszymi konstrukcjami. Zapewniają one odpowiednią ilość mocy do wysterowania głośników (zwłaszcza dużych, niskotonowych) charakteryzujących się większymi wymaganiami.

Pass Laboratories INT-60
Wzmacniacze Pass Labs pracują w dwóch klasach: A i AB. Ta pierwsza oferuje niższe zniekształcenia, za cenę bardzo dużego poboru prądu. Klasa AB oferuje nieco gorsze, lecz nadal bardzo dobre parametry, ale generuje dużo mniej strat.

 • Urządzenia lampowe – mają one o wiele niższą moc od wzmacniaczy tranzystorowych, przynajmniej w grupie cenowej do około 5000 zł. Konstrukcje te sprawdzają się głównie podczas współpracy z kolumnami o wysokiej skuteczności. Oczywiście dostępne są również wzmacniacze lampowe o wyższych mocach, dla których dobór głośników jest znacznie łatwiejszy. Jednakże w tych przypadkach należy liczyć się z niemałym wydatkiem. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że lampy się zużywają z czasem i należy je wymieniać. Pomimo tych niedogodności wiele osób docenia charakterystyczne lampowe brzmienie takich wzmacniaczy.

Copland CTA 405-A
Lampy elektronowe w pełnej gamie: małe, średnie duże… Tak wygląda wnętrze nowoczesnej integry lampowejCopland CTA 405-A.

Współpraca z gramofonami i słuchawkami

Przy wyborze wzmacniacza zintegrowanego warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Pozwala ono rozszerzyć funkcjonalność urządzenia i umożliwia współpracę z szeroką gamą sprzętu audio. Kupując nowy wzmacniacz warto więc zastanowić się, czy lepiej wyposażony model nie będzie bardziej odpowiedni do potrzeb. Nawet jeżeli obecnie nie wykorzystujemy wszystkich jego funkcji, to mogą one okazać się bardzo przydatnymi w przyszłości. Funkcjonalnościami, na które warto zwrócić uwagę są:

 • Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) – umożliwia współpracę ze źródłami dostarczającymi sygnał audio w cyfrowej postaci, oraz komputerami. Moduł ten pozwala też zamienić komputer lub przenośny odtwarzacz w funkcjonalne źródło dźwięku Hi-Fi.
 • Przedwzmacniacz gramofonowy – rozwiązanie obowiązkowe dla miłośników analogowego brzmienia. Moduł ten pozwala podłączyć gramofon bezpośrednio do wzmacniacza. Przed zakupem warto upewnić się, czy zainstalowany przedwzmacniacz gramofonowy będzie obsługiwał użytkowaną przez nas wkładkę gramofonową. Zazwyczaj przedwzmacniacze kompatybilne są z wkładkami MM. Bardziej zaawansowane konstrukcje obsługują zarówno wkładki MM, jak i MC.
 • Wzmacniacz słuchawkowy – układ ten pozwala podłączyć słuchawki do wzmacniacza. Rozwiązanie to eliminuje konieczność stosowania zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego. Ogranicza to koszt zakupu systemu audio, przy zachowaniu oczekiwanej funkcjonalności.
 • Złącza wejściowe – decydują o tym, ile urządzeń i jakiego rodzaju będziemy mogli podłączyć do naszego wzmacniacza zintegrowanego. Jeszcze kilka lat temu standardem były wyłącznie złącza analogowe stereo RCA, a w bardzo zaawansowanych konstrukcjach dodatkowo XLR. W dobie cyfrowego audio coraz częściej „integry” wzbogacane są o wejścia cyfrowe, takie jak optyczne i koncentryczne. Pozwalają one przesyłać do wzmacniacza sygnał audio m.in. z telewizora, odtwarzacza Blu-ray/DVD, konsoli do gier czy tunera telewizji satelitarnej. Na uwagę zasługuje również port Ethernet, który pozwala podłączyć wzmacniacz do domowej sieci i odtwarzać udostępnioną w niej muzykę.
 • Łączność bezprzewodowa – Na rynku można spotkać urządzenia obsługujące jedną z powszechnie wykorzystywanych technologii, tj. Wi-Fi, AirPlay lub Bluetooth, bądź też wszystkie razem. Bluetooth i AirPlay pozwalają strumieniować do wzmacniacza dźwięk ze smartfona, tabletu lub innego urządzenia Bluetooth, bądź Apple (AirPlay). Pełnię szczęścia zapewnia dodatkowo obsługa Wi-Fi, dzięki której użytkownik może korzystać ze swojej biblioteki muzycznej, udostępnionej w domowej sieci bezprzewodowej.

Rotel RA-1592 
Na tym zdjęciu widać mnogość funkcji wzmacniacza zintegrowanegoRotel RA-1592. Podwójne zaciski głośnikowe pozwalają na biwiring kolumn.Oczywiście, osobny i bardzo ważny temat to charakter brzmienia wzmacniacza – barwa dźwięku, naturalność, rytm, dynamika i budowa przestrzeni dźwiękowej. Przykładowo, dobry bas w ocenie jednego użytkownika może nie być wystarczający dla innego słuchacza. Dlatego też przed dokonaniem wyboru wzmacniacza, bezwzględnie trzeba poznać jego możliwości brzmieniowe. W dobrych sklepach ze sprzętem hi-fi znajdują się odpowiednie pokoje, w których można dokonać takiego odsłuchu. Standardem stosowanym w naszej sieci salonówTop Hi-Fi & Video Designjest stworzenie kupującemu warunków akustycznych zbliżonych do domowych. 

Propozycje ciekawych wzmacniaczy zintegrowanych wybranych przez naszych ekspertów w różnych przedziałach cenowych:

Dla początkujących

Zatem co wybrać? Które konstrukcje są warte zainteresowania? Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy do 1000 zł można kupić dobry, nowy wzmacniacz zintegrowany. Nie jest to łatwe zadanie, ale nie niemożliwe. W tym przedziale cenowym bardzo dobrze brzmiącą konstrukcją jest z Yamaha A-S201.Zadowoli ona wielu początkujących słuchaczy, ale też osoby, które chcą mieć naprawdę dobrej klasy zestaw do słuchania muzyki bez potrzeby wydawania dużych kwot. Dysponując mocą 100 W na kanał, wzmacniacz ten może wysterować nawet duże głośniki wolnostojące, a jego funkcjonalność dodatkowo zwiększa wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Tę niedrogą konstrukcję charakteryzuje dynamiczne i wierne brzmienie.

Yamaha A-S201
Dobrze wyposażony i dobrze brzmiący wzmacniacz to podstawa udanego systemu audio.Yamaha A-S201 łączy wysoką moc i przyjazną obsługę.

Jakość w przystępnej cenie

Przesuwając pułap cenowy do kolejnego poziomu, powiedzmy 2000-2500 zł, znacznie poszerzamy możliwość znalezienia odpowiadającej nam konstrukcji. Jedną z nich jestRotel A10,czyli najnowsza odsłona prawdziwego klasyka w ofercie japońskiego producenta. Model ten kierowany jest do osób, dla których najważniejszy jest wysokiej klasy dźwięk. Swoją atrakcyjną cenę urządzenie zawdzięcza m.in. wyposażeniu konstrukcji wyłącznie w niezbędne elementy. Skupiając się na zaawansowanych komponentach toru fonicznego, konstruktorzy uzyskali rewelacyjną jakość brzmienia. Inną ciekawą alternatywą w tym zakresie cenowym jest A-S501 z oferty Yamahy, który szczególnie można polecić użytkownikom nowoczesnych urządzeń cyfrowych.

Rotel A10/Rotel T11
Wielu producentów przygotowuje kilka urządzeń w ramach jednej serii. Gwarantuje to zgodność nie tylko wizualną, ale również brzmieniową. Przykładem niech będzie para wzmacniaczRotel A10 i tuner DAB+Rotel T11.

Integry dla wymagających

W klasie produktów do 10 000 zł wybór jest już bardzo szeroki i ciekawy produkt znajdą dla siebie nawet bardzo wymagający słuchacze. Punktem wyjściowym, który warto wziąć pod uwagę, jest A12 firmy Rotel. Ten wzmacniacz zintegrowany jest rozwinięciem jakości brzmienia oferowanej przez wspomniany wcześniej A10, ale dodatkowo wyposażony został w wysokiej klasy przetwornik c/a oraz pilot zdalnego sterowania. Interesującą konstrukcją dla wielu melomanów będzie też z pewnością NAD C 388.Oprócz niezawodnie wysokiej jakości dźwięku, oferuje on wiele funkcjonalnych rozwiązań. Urządzenie ma wbudowany przetwornik c/a i umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych (Bluetooth aptX). Opcjonalnie wzmacniacz może zostać wzbogacony o zaawansowany wewnętrzny moduł odtwarzacza strumieniowego. Układ ten pozwala odtwarzać pliki audio z własnej biblioteki muzycznej oraz korzystać z szerokiego dostępu do serwisów strumieniowych, np. Tidal, Spotify i Deezer oraz radia internetowego. W tym przedziale cenowym nie sposób także pominąć wzmacniacza Yamaha A-S2100.Symetryczna konstrukcja zapewniająca odpowiednią równowagę kanałów, wysoka moc, najwyższej klasy komponenty, zaawansowane moduły przedwzmacniacza gramofonowego i wzmacniacza słuchawkowego – to najważniejsze cechy, dzięki którym konstrukcja ta zbliża nas do urządzeń klasy high-end.

NAD C 388
Wzmacniacz zintegrowany może współpracować nie tylko z analogowymi źródłami.NAD C 388 wyposażono w szereg wejść cyfrowych, a dzięki zamontowaniu modułu BluOS może on również strumieniować muzykę z sieci.

High-end – niezrównana jakość dźwięku

Wzmacniacze zintegrowane kosztujące ponad 10 000 zł wprowadzają nas do świata high-endu, czyli konstrukcji na najwyższym poziomie wykonania i jakości brzmienia. Jeżeli już możemy pokusić się o wskazanie ciekawego rozwiązania, to pragniemy zwrócić uwagę na wzmacniacz o konstrukcji lampowej, Copland CTA 405-A. Produkty tego duńskiego producenta już od trzech dekad są bardzo cenione w świecie miłośników dobrego brzmienia. Urok dźwięku lampowego pozwala na chwilę oderwania się od pędzącej wokół nas rzeczywistości. Gorąco zachęcamy także do zapoznania się z produktami francuskiej firmy Devialet. Rewolucyjne wzmacniacze z serii Expert wprowadzają nas do świata dźwiękowej doskonałości. To najwyższej jakości dźwięk, unikatowa elektroniczna architektura, niesamowite parametry pracy oraz wyróżniająca się piękną stylistyką nowoczesna obudowa.

Devialet Expert 250 Pro
Firma Devialet rewolucjonizuje rynek Hi-Fi swoimi rozwiązaniami. Wzmacniacze impulsowe tego producenta, takie jak250 Pro przeczą wszystkim stereotypom przypisywanym takim konstrukcjom.

Artykuł został napisany przez jednego z ekspertów Top Hi-Fi & Video Design –ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(27 ocen)

Polecane

 1. Supercena
  A-S201 czarny

  A-S201 czarny

  Yamaha
  Wzmacniacze zintegrowane
  Cena promocyjna 769 zł Normalna cena 999 zł
 2. A12

  A12

  Rotel
  Wzmacniacze zintegrowane
  Już od 3 749 zł Normalna cena 4 399 zł
 3. 250 Pro

  250 Pro

  Devialet
  Wzmacniacze zintegrowane
  Cena na telefon
 4. RA-1592

  RA-1592

  Rotel
  Wzmacniacze zintegrowane
  Już od 9 499 zł Normalna cena 10 999 zł
 5. INT-60

  INT-60

  Pass Laboratories
  Wzmacniacze zintegrowane
  37 999 zł
  Prosimy o kontakt
 6. A-S1100 (srebrny)

  A-S1100 (srebrny)

  Yamaha
  Wzmacniacze zintegrowane
  Cena promocyjna 6 222 zł Normalna cena 7 399 zł
  Prosimy o kontakt
 7. A-S1100 (czarny)

  A-S1100 (czarny)

  Yamaha
  Wzmacniacze zintegrowane
  Cena promocyjna 6 222 zł Normalna cena 7 399 zł
  Prosimy o kontakt
 8. Supercena
  A-S501

  A-S501

  Yamaha
  Wzmacniacze zintegrowane
  Już od 1 799 zł Normalna cena 2 299 zł
 9. A-S2100 srebrny

  A-S2100 srebrny

  Yamaha
  Wzmacniacze zintegrowane
  Cena promocyjna 8 999 zł Normalna cena 10 499 zł
  Prosimy o kontakt
 10. A-S2100 czarny

  A-S2100 czarny

  Yamaha
  Wzmacniacze zintegrowane
  Cena promocyjna 8 999 zł Normalna cena 10 499 zł
  Prosimy o kontakt
 11. CTA 405-A

  CTA 405-A

  Copland
  Wzmacniacze zintegrowane
  Już od 14 499 zł
 12. Supercena
  A-S201 srebrny

  A-S201 srebrny

  Yamaha
  Wzmacniacze zintegrowane
  Cena promocyjna 769 zł Normalna cena 999 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: