Poprzedni
Następny

Jak wybrać przetwornik C/A?

Czym jest DAC?

Cyfrowe audio weszło do naszego życia na dobre. Muzyka w tym formacie jest łatwa w przechowywaniu i można ją zabrać ze sobą wszędzie. Dźwięk w swojej naturze jest jednak analogowy i tylko taki jesteśmy w stanie usłyszeć. W związku z tym potrzebne jest nam coś, czego zadaniem będzie zamiana sygnału cyfrowego na analogowy. Takim urządzeniem jest przetwornik C/A, inaczej mówiąc DAC. Można go znaleźć wewnątrz odtwarzaczy CD, Blu-Ray, czy nawet telefonów komórkowych, czyli wszędzie tam, gdzie pojawia się cyfrowy dźwięk. Od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się stacjonarne przetworniki C/A. Dzięki temu, że całe urządzenie jest zbudowane wokół przetwornika DAC, oferują one bardzo dobre brzmienie w stosunku do ceny. Drugą ważną zaletą jest bogaty zakres wejść cyfrowych. Pozwalają one przetwornikom na pracę ze źródłami różnego typu, od audiofilskich cyfrowych odtwarzaczy muzycznych, na zupełnie normalnych dekoderach telewizji cyfrowej kończąc. Dużą popularnością cieszą się wejścia USB, które umożliwiają odtwarzanie muzyki z komputera, nieraz w bardzo gęstych formatach. Dobry przetwornik cyfrowo analogowy potrafi również znacząco poprawić brzmienie aktualnie używanego systemu. Nawet najlepszy wzmacniacz nie oczaruje nas brzmieniem, jeżeli nie podamy mu najwyższej jakości sygnału wejściowego.

Tutaj zestaw firmy Moon, DAC Neo 280D i wzmacniacz zintegrowany Neo 340i.
Przetworniki C/A coraz częściej stają się głównym źródłem w systemach audio. Tutaj zestaw firmy Moon, DAC Neo 280D i wzmacniacz zintegrowany Neo 340i.

OBEJRZYJ PRZETWORNIKI C/A W NASZEJ OFERCIE

Co oznaczają bity i hertze? Czy są ważne?

Rozdzielczość i częstotliwość próbkowania to najważniejsze parametry opisujące cyfrowy zapis dźwięku. Standardem obowiązującym w zapisie płyty CD jest rozdzielczość 16bit i próbkowanie 44,1kHz. Popularny format mp3 to znacząco skompresowana wersja tego standardu. Wszystkie pliki o parametrach wyższych: 16bit/88,2kHz, 24bit/192kHz etc. Są określane jako „gęste”. Pozwalają one na wierniejszą reprodukcję nagranej informacji, oraz w pełni wykorzystać potencjał przetwornika. Wzrost rozdzielczości i częstotliwości próbkowania znacząco zwiększa rozmiar pliku, rodzi się więc pytanie, czy warto? Naszym zdaniem tak, ponieważ oprócz przewagi technologicznej, muzyka zapisana w gęstym formacie jest znakiem, że mastering wykonano pod kątem uzyskania najlepszej możliwej jakości brzmienia.

TEAC UD-503
Wnętrze nowoczesnego przetwornika C/A. Teac UD-503 odtwarza najgęstsze formaty PCM i DSD, oraz posiada możliwość sterowania słuchawkami z wejściem symetrycznym.

Czym jest DSD?

DSD wbrew pozorom nie jest czymś nowym. Początki praktycznego użycia tego formatu sięgają powstania płyt SACD co miało miejsce w roku 1999. Jest to specyficzny sposób kodowania muzyki, który pomimo oparcia na sygnale zero-jedynkowym, w swojej naturze jest analogowy. Jego ogromną zaletą jest łatwość dekodowania w przetworniku cyfrowo analogowym, co w efekcie daje naturalne i swobodne brzmienie. Od niedawna pewnym standardem dla przetworników cyfrowo analogowych stało się posiadanie możliwości odtwarzania DSD, najczęściej poprzez złącze USB. Pliki DSD posiadają bardzo duży rozmiar, ponieważ zawierają znacznie więcej informacji, niż pozostałe formaty. Decyzja dotycząca wejścia w świat DSD powinna się opierać o dostępność naszej ulubionej muzyki w tym formacie. Jeżeli wiele albumów, które nas interesują, jest dostępnych w takiej formie, może to być dobry sposób na poprawienie brzmienia naszego systemu. Jeżeli miały by to być 2-3 albumy, może to być niepotrzebne zamieszanie.

DAC Moon Neo 280D
Stacjonarny DAC Moon Neo 280D to przykład maksymalnego nastawienia na uzyskiwane brzmienie. Posiada bogatą paletę wejść i wyjść, oraz wysokiej klasy układ analogowy. Można wybrać wersję rozszerzoną o moduł streamingu MiND.

Czy istnieją przenośne przetworniki?

Do nich należy między innymi uznana seria Audioquest DragonFly. Ich mały rozmiar pozwala zabrać je w drogę, a dzięki odpowiednim przejściówkom mogą one pracować zarówno z komputerami, jak i ze smartfonami, czy tabletami. Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy doskonale do napędza słuchawki przenośne. Istnieją też samodzielne jednostki takie jak

Audioquest DragonFly
Przenośny DAC i wzmacniacz słuchawkowy Audioquest DragonFly Black to dobre rozwiązanie na czas podróży. Dzięki bardzo starannej konstrukcji pobór prądu tego urządzenia jest bardzo mały, dzięki czemu, może ono pracować nawet ze smartfonem.

Wejścia

W cyfrowym audio istnieje więcej sposobów przesyłu muzyki, niż w świecie analogu. Najstarszym standardem jest S/PDIF, oraz jego symetryczna odmiana AES/EBU. Ten drugi spotykamy raczej w urządzeniach studyjnych, lub audiofilskich. Toslink to standard przesyłu sygnału S/PDIF przy pomocy światłowodu, inaczej nazywany złączem optycznym. Jest to doskonałe rozwiązanie w systemach multimedialnych, takich jak kino domowe. Galwaniczna izolacja zapewniona przez światłowód uniemożliwia tworzenie się pętli mas, czy przenikania zakłóceń pomiędzy urządzeniami. Najnowszym formatem w cyfrowym audio jest standard USB, pozwalający podłączyć komputer PC, lub Mac. To połączenie pozwala na odtwarzanie najgęstszych formatów PCM, czy DSD, oraz zdalne sterowanie przetwornikiem.

Wyjścia

Wyjścia analogowe z przetwornika najczęściej są w standardzie RCA. Jest to ogólnie przyjęty standard w audio, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości dźwięku. Dla najbardziej wymagających użytkowników istnieją przetworniki z wyjściami XLR. Ten typ połączenia  charakteryzuje się lepszą odpornością na zakłócenia, a urządzenia posiadające tor symetryczny osiągają lepsze parametry. Niektóre przetworniki C/A posiadają też wyjścia cyfrowe, służące do tworzenia bardziej skomplikowanych systemów.

Rotel RDD-1580
Bogato wyposażony przetwornik pozwoli na integrację bardzo wielu źródeł w naszym systemie. Dla przykładu tylny panel Rotela RDD-1580, który w swojej cenie wyróżnia się solidnym brzmieniem i bogatym wyposażeniem.

Dodatki

Przetworniki CA mogą być rozbudowane o dodatkowe możliwości. Bluetooth pozwoli używać urządzeń przenośnych w ramach źródła, na przykład odtwarzając muzykę z serwisów typu Tidal, czy Spotify. Istnieją przetworniki C/A z natury przystosowane do współpracy ze słuchawkami. Przykładem może być np. Copland DAC 215, który jest kompatybilny z nowoczesnymi formatami audio, a wbudowany w niego wzmacniacz słuchawkowy wysteruje dowolne słuchawki.

Copland DAC 215
Przedwzmacniacz, wzmacniacz słuchawkowy, DAC. Kolejność dowolna, ponieważ Copland DAC 215 jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem.

Cyfrowe audio to dosyć skomplikowane zagadnienie. Zanim wybierzemy i odsłuchamy DAC warto poświęcić czas na rozeznanie. Dobrze jest przemyśleć co zamierzamy do niego podłączyć, oraz jakie pliki chcemy odtwarzać. Dostępność plików DSD jest coraz większa, dlatego warto zastanowić się, czy nasz DAC nie powinien być kompatybilny z tym formatem. Czy będziemy chcieli podłączyć o niego słuchawki? Czy może chcemy wysterować nim końcówkę mocy, przy pomocy wbudowanego przedwzmacniacza? Może potrzebujemy niewielkiego urządzenia, które możemy zabrać ze sobą w trasę. Również takie urządzenia możemy znaleźć na rynku. Kluczem w udanym wyborze przetwornika C/A jest nie tylko odsłuch, ale również doprecyzowanie, jakie funkcje są dla nas kluczowe.

Jeżeli masz pytania dotyczące przetworników C/A lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do odwiedzenia jednego z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Muzyka to nasza wielka pasja, więc chętnie się nią dzielimy, prezentując dostępne rozwiązania i możliwości brzmieniowe poszczególnych urządzeń. W naszej ofercie posiadamy szeroką gamę przetworników C/A, zróżnicowaną zarówno pod względem brzmieniowym, jak też konstrukcyjnym i funkcjonalnym, więc z łatwością znajdziemy optymalne dla ciebie rozwiązanie.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(26 ocen)

Polecane

 1. Neo 340i

  Neo 340i

  Moon
  Wzmacniacze zintegrowane
  18 999 zł
  Prosimy o kontakt
 2. RDD-1580

  RDD-1580

  Rotel
  Przetworniki C/A
  3 499 zł
  Prosimy o kontakt
 3. Nēo 280D

  Nēo 280D

  Moon
  Przetworniki C/A
  7 499 zł
  Prosimy o kontakt
 4. Bestseller
  DragonFly Black

  DragonFly Black

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Cena promocyjna 369 zł Normalna cena 459 zł
 5. Supercena Bestseller
  DragonFly Red

  DragonFly Red

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Cena promocyjna 649 zł Normalna cena 920 zł
 6. Copland DAC 215

  DAC 215

  Copland
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Już od 8 499 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: