Kategoria

Projektory

(14 produkty)

Projektory multimedialne (często urządzenia te nie do końca poprawnie określane są także jako rzutniki multimedialne) to zwykle konstrukcje znacznie mniej funkcjonalne niż telewizory. Projektory zastosowanie w pomieszczeniach, w których wymagane jest wyświetlenie obrazu o większej przekątnej, zwykle od 50 do nawet 500 cali. W odróżnieniu od telewizorów, projektory multimedialne do poprawnej pracy wymagają wykorzystania dodatkowych podzespołów, czyli ekranu projekcyjnego czy specjalnego mocowania. Do najważniejszych zalet projektorów należy zaliczyć wysoki kontrast, naturalne odwzorowanie kolorów oraz możliwość wyświetlania obrazu o dużej przekątnej.

Jaki projektor wybrać

Rzutniki multimedialne – rodzaje

Przy zakupie projektora, warto zwrócić uwagę na typ matrycy, jaka została w nim zastosowana. Wyróżniamy m.in. projektory LED (od ang. Light Emiting Diode) lub DLP (od ang. Digital Light Processing). To właśnie drugi ze wspomnianych typów projektorów jest polecany do kina domowego, ponieważ charakteryzuje się lepszymi parametrami wyświetlania obrazu – lepszym kontrastem, a także krótszym czasem reakcji (co wpływa na płynność wyświetlania obrazu).

Na rynku dostępne są projektory multimedialne (rzutniki multimedialne) firmy Epson wykorzystują autorską, opracowaną przez tego japońskiego producenta, matrycę 3LCD, która zapewnia jednakowe natężenie światła białego oraz barwnego, co gwarantuje najwyższą jakość obrazu i wierne odwzorowanie kolorów.

Projektory multimedialne krótkoogniskowe

Jeśli chciałbyś kupić projektor do domu, ale obawiasz się o brak miejsca na jego instalację lub też nie chcesz montować urządzenia pod sufitem, możesz zainstalować projektor krótkoogniskowy. Tego typu sprzęt możemy bez przeszkód ustawić nawet w niewielkiej odległości od ekranu, bez konieczności ukrywania go np. w podwieszanym suficie. Projektory multimedialne krótkoogniskowe pozwalają uzyskać duży format obrazu, o przekątnej, np. 80 cali przy odległości nieprzekraczającej 80 cm od ekranu.

Projektor multimedialny – zalety

Istotną zaletą projektora multimedialnego jest przede wszystkim możliwy do uzyskania duży format obrazu przy stosunkowo niskiej cenie urządzenia. Oglądając obraz na dużym ekranie możemy poczuć się niemal jak w profesjonalnym kinie, a przy zastosowaniu dodatkowo odpowiedniego nagłośnienia możemy przenieść się niemal w centrum filmowej akcji.

Jednak aby uzyskać odpowiednią ostrość obrazu i kontrastowy obraz wysokiej rozdzielczości (zwłaszcza w jasnych pomieszczeniach), warto wybierać nieco droższe modele, wyposażone w odpowiedniej jakości podzespoły.

Projektory multimedialne doskonale sprawdzą się nie tylko do oglądania filmów w systemach kina domowego, ale także w salach konferencyjnych np. do wyświetlania prezentacji. Są wówczas podłączane często pod komputer stacjonarny lub laptop.

Projektory multimedialne – najważniejsze parametry

Jak wspomnieliśmy na początku, alternatywnym dla instalacji telewizora rozwiązaniem jest projektor multimedialny. Przed wyborem tego urządzenia zwróćmy jednak uwagę na kilka parametrów technicznych, które cechują ten sprzęt. Są to przede wszystkim:

 • Rozmiar projekcji. Określa rozmiar przekątnej ekranu w calach, jaką jest w stanie wyświetlić projektor multimedialny. Im szerszy jest zakres rozmiaru projekcji, tym bardziej uniwersalny jest rzutnik multimedialny.
 • Rozdzielczość natywna (rozdzielczość podstawowa). Jest to rozdzielczość, przy której projektor multimedialny nie wymaga jeszcze skalowania obrazu. Warto zatem znać ten parametr. Im wyższa rozdzielczość, tym jakość generowanego obrazu jest lepsza i tym bardziej szczegółowy obraz możemy uzyskać. Wiele przystępnych cenowo modeli obsługuje wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), ale dostępne są również projektory obsługujące popularną w telewizorach rozdzielczość Ultra HD (3840 x 2160 pikseli).
 • Współczynnik proporcji obrazu (format obrazu). Parametr ten określa format obrazu, a więc proporcje pomiędzy pionową a poziomą rozdzielczością ekranu. Najczęściej spotykany jest format obrazu o współczynniku 16:9, który jest zgodny z większością materiałów wideo w telewizji oraz na platformach streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon Prime.
 • Kontrast. Parametr ten określa różnicę pomiędzy najjaśniejszą i najciemniejszą barwą wyświetlaną przez projektor na ekranie. Im wyższa wartość współczynnika kontrastu w projektorze, tym lepsze nasycenie barw oraz wierniejsze odwzorowanie kolorów, w tym czerni. Producenci mogą podawać zarówno statyczny, jak i dynamiczny współczynnik kontrastu. Tylko porównanie konkretnej wartości w różnych modelach projektorów pozwoli uzyskać miarodajne wyniki.
 • Odległość projekcji. Określa, w jakiej odległości od ekranu powinien znajdować się projektor. Warto sprawdzić specyfikację urządzenia jeszcze przed zakupem, aby móc dobrać model, który będzie odpowiedni do Waszej instalacji. Z odległością projekcji wiąże się zoom optyczny. Im większy zakres zoomu ma rzutnik multimedialny, tym większa swoboda pod względem ustawienia odległości projektora od ekranu przy zachowaniu odpowiednio dużych rozmiarów obrazu.
 • Jasność obiektywu (jasność lampy). Parametr ten określa, jak jasny obraz można uzyskać, korzystając z obiektywu zastosowanego w projektorze. Dobierając jasność warto wiedzieć, w jakich warunkach oświetleniowych będzie użytkowany projektor. Dzięki temu łatwiej będzie Wam dobrać model projektora o oczekiwanych parametrach. Jeśli zamierzacie dużo korzystać z projektora w dzień, warto wybrać model o dużej jasności. Jeśli jednak zamierzacie korzystać z projektora jedynie wieczorem lub nocą, wówczas możesz sprawdzić rzutniki multimedialne nawet o nieco niższej wartości jasności (jednostka ANSI lumen).
 • Żywotność lampy projektora. Wiele zależy od tego jakiego rodzaju jest to projektor multimedialny i jaką lampę ma wbudowaną. Przeciętna żywotność lampy wbudowanej w projektor multimedialny wynosi często od 2000 do 3000 godzin, ale producent niekiedy zaleca jej wymianę już po ok. 1500 godzin lub nieco później, bo po 4000 godzin, zależnie od tego, z jaką konstrukcją mamy do czynienia.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 14

 1. EH-TW7000

  EH-TW7000

  EPSON
  Projektory
  Special Price 5 799 zł Regular Price 6 299 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5247 zł
 2. EH-TW9400

  EH-TW9400

  EPSON
  Projektory
  Special Price 11 299 zł Regular Price 13 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11400 zł
 3. EH-TW6150

  EH-TW6150

  EPSON
  Projektory
  Special Price 5 248 zł Regular Price 5 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5999 zł
  biały
 4. Supercena
  EH-LS11000W

  EH-LS11000W

  EPSON
  Projektory
  Special Price 15 990 zł Regular Price 22 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 15970 zł
  biały
 5. EH-LS12000B

  EH-LS12000B

  EPSON
  Projektory
  Special Price 22 138 zł Regular Price 22 686 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 22142 zł
  czarny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 14

Czy projektor jest lepszy od telewizora?

Projektory są w stanie zapewnić format obrazu nawet kilkadziesiąt razy większy niż wielkoekranowe telewizory LCD czy OLED. Multimedialne projektory do domu łączą wysoką jakość wyświetlanego obrazu z wysokim kontrastem i wiernie odzwierciedlonymi kolorami. Zwłaszcza, jeśli aranżujemy kino domowe w osobnym, specjalni zaprojektowanym pomieszczeniu, zaciemnionym lub wyposażonym w regulację natężenia oświetlenia. Niektóre dostępne na rynku modele pozwalają osiągnąć zadowalające efekty nawet w stosunkowo jasnym pomieszczeniu. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zbyt mocne zaciemnienie wnętrza, warto zdecydować się na projektor multimedialny o dużej jasności, a także dobrej jakości ekran.

dobry Projektor sprawdzi się nie tylko podczas oglądania filmów czy wydarzeń sportowych

Jak wybrać najlepszy projektor do kina domowego?

Projektor możemy ustawić bezpośrednio na szafce RTV (zwłaszcza jeśli jest to projektor multimedialny krótkoogniskowy) lub zamocować na specjalnym uchwycie do ściany albo sufitu. Możemy także pominąć wybór ekranu i wyświetlać film bezpośrednio na ścianie, ale świetna jakość obrazu będzie możliwa do uzyskania tylko, jeśli zastosujemy odpowiednie ekran lub pomalujemy ścianę specjalną farbą.

Na rynku duża popularnością cieszą się projektory 1080p HD lub 4k Ultra HD (3840 x 2160 pikseli) – jeżeli będziemy wyświetlać filmy o bardzo wysokiej jakości obrazu, na przykład z Blu-Ray, inwestycja w 4k (2840 x 2160) ma sens. W przeciwnym razie do użytku domowego nie ma potrzeby kupować projektora, który na wejściu i tak otrzyma obraz niższej jakości. Wybór w dużej mierze zależy więc od tego, jakie będzie najczęstsze źródło, z którego będziemy korzystać.

Projektory multimedialne nie mają wbudowanego tunera telewizyjnego, zamiast tego są zwykle wyposażone są w gniazda wideo (np. HDMI czy VGA) do podłączenia zewnętrznych źródeł sygnału, np. odtwarzacza Blu-Ray, telewizji kablowej, konsoli gier lub innego urządzenia. Zwykle rzutnik multimedialny nie odtwarza też dźwięku, dlatego wyposażając kino domowe w tego typu sprzęt musimy pamiętać o zestawie głośników.

projektor multimedialny krótkoogniskowy sprawdzi się zarówno w domu, jak i w środowisku biznesowym

Projektory multimedialne znajdziesz także w ofercie naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. W specjalnie zaprojektowanych pomieszczeniach możesz sprawdzić możliwości nie tylko sprzętu audio, ale także projektorów do kina domowego czy telewizorów klasy premium. Obecni na miejscu fachowi doradcy pomogą Ci podjąć właściwą decyzję zakupową i wybrać model najlepszy do Twoich potrzeb. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź także nasze artykuły:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Czytaj
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: