Kategoria
Projektory
(14 produkty)Projektory multimedialne (często urządzenia te nie do końca poprawnie określane są także jako rzutniki multimedialne) to zwykle konstrukcje znacznie mniej funkcjonalne niż telewizory. Projektory zastosowanie w pomieszczeniach, w których wymagane jest wyświetlenie obrazu o większej przekątnej, zwykle od 50 do nawet 500 cali. W odróżnieniu od telewizorów, projektory multimedialne do poprawnej pracy wymagają wykorzystania dodatkowych podzespołów, czyli ekranu projekcyjnego czy specjalnego mocowania. Do najważniejszych zalet projektorów należy zaliczyć wysoki kontrast, naturalne odwzorowanie kolorów oraz możliwość wyświetlania obrazu o dużej przekątnej.
Rzutniki multimedialne – rodzaje
Przy zakupie projektora, warto zwrócić uwagę na typ matrycy, jaka została w nim zastosowana. Wyróżniamy m.in. projektory LED (od ang. Light Emiting Diode) lub DLP (od ang. Digital Light Processing). To właśnie drugi ze wspomnianych typów projektorów jest polecany do kina domowego, ponieważ charakteryzuje się lepszymi parametrami wyświetlania obrazu – lepszym kontrastem, a także krótszym czasem reakcji (co wpływa na płynność wyświetlania obrazu).
Na rynku dostępne są projektory multimedialne (rzutniki multimedialne) firmy Epson wykorzystują autorską, opracowaną przez tego japońskiego producenta, matrycę 3LCD, która zapewnia jednakowe natężenie światła białego oraz barwnego, co gwarantuje najwyższą jakość obrazu i wierne odwzorowanie kolorów.
Projektory multimedialne krótkoogniskowe
Jeśli chciałbyś kupić projektor do domu, ale obawiasz się o brak miejsca na jego instalację lub też nie chcesz montować urządzenia pod sufitem, możesz zainstalować projektor krótkoogniskowy. Tego typu sprzęt możemy bez przeszkód ustawić nawet w niewielkiej odległości od ekranu, bez konieczności ukrywania go np. w podwieszanym suficie. Projektory multimedialne krótkoogniskowe pozwalają uzyskać duży format obrazu, o przekątnej, np. 80 cali przy odległości nieprzekraczającej 80 cm od ekranu.
Projektor multimedialny – zalety
Istotną zaletą projektora multimedialnego jest przede wszystkim możliwy do uzyskania duży format obrazu przy stosunkowo niskiej cenie urządzenia. Oglądając obraz na dużym ekranie możemy poczuć się niemal jak w profesjonalnym kinie, a przy zastosowaniu dodatkowo odpowiedniego nagłośnienia możemy przenieść się niemal w centrum filmowej akcji.
Jednak aby uzyskać odpowiednią ostrość obrazu i kontrastowy obraz wysokiej rozdzielczości (zwłaszcza w jasnych pomieszczeniach), warto wybierać nieco droższe modele, wyposażone w odpowiedniej jakości podzespoły.
Projektory multimedialne doskonale sprawdzą się nie tylko do oglądania filmów w systemach kina domowego, ale także w salach konferencyjnych np. do wyświetlania prezentacji. Są wówczas podłączane często pod komputer stacjonarny lub laptop.
Projektory multimedialne – najważniejsze parametry
Jak wspomnieliśmy na początku, alternatywnym dla instalacji telewizora rozwiązaniem jest projektor multimedialny. Przed wyborem tego urządzenia zwróćmy jednak uwagę na kilka parametrów technicznych, które cechują ten sprzęt. Są to przede wszystkim:
- Rozmiar projekcji. Określa rozmiar przekątnej ekranu w calach, jaką jest w stanie wyświetlić projektor multimedialny. Im szerszy jest zakres rozmiaru projekcji, tym bardziej uniwersalny jest rzutnik multimedialny.
- Rozdzielczość natywna (rozdzielczość podstawowa). Jest to rozdzielczość, przy której projektor multimedialny nie wymaga jeszcze skalowania obrazu. Warto zatem znać ten parametr. Im wyższa rozdzielczość, tym jakość generowanego obrazu jest lepsza i tym bardziej szczegółowy obraz możemy uzyskać. Wiele przystępnych cenowo modeli obsługuje wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), ale dostępne są również projektory obsługujące popularną w telewizorach rozdzielczość Ultra HD (3840 x 2160 pikseli).
- Współczynnik proporcji obrazu (format obrazu). Parametr ten określa format obrazu, a więc proporcje pomiędzy pionową a poziomą rozdzielczością ekranu. Najczęściej spotykany jest format obrazu o współczynniku 16:9, który jest zgodny z większością materiałów wideo w telewizji oraz na platformach streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon Prime.
- Kontrast. Parametr ten określa różnicę pomiędzy najjaśniejszą i najciemniejszą barwą wyświetlaną przez projektor na ekranie. Im wyższa wartość współczynnika kontrastu w projektorze, tym lepsze nasycenie barw oraz wierniejsze odwzorowanie kolorów, w tym czerni. Producenci mogą podawać zarówno statyczny, jak i dynamiczny współczynnik kontrastu. Tylko porównanie konkretnej wartości w różnych modelach projektorów pozwoli uzyskać miarodajne wyniki.
- Odległość projekcji. Określa, w jakiej odległości od ekranu powinien znajdować się projektor. Warto sprawdzić specyfikację urządzenia jeszcze przed zakupem, aby móc dobrać model, który będzie odpowiedni do Waszej instalacji. Z odległością projekcji wiąże się zoom optyczny. Im większy zakres zoomu ma rzutnik multimedialny, tym większa swoboda pod względem ustawienia odległości projektora od ekranu przy zachowaniu odpowiednio dużych rozmiarów obrazu.
- Jasność obiektywu (jasność lampy). Parametr ten określa, jak jasny obraz można uzyskać, korzystając z obiektywu zastosowanego w projektorze. Dobierając jasność warto wiedzieć, w jakich warunkach oświetleniowych będzie użytkowany projektor. Dzięki temu łatwiej będzie Wam dobrać model projektora o oczekiwanych parametrach. Jeśli zamierzacie dużo korzystać z projektora w dzień, warto wybrać model o dużej jasności. Jeśli jednak zamierzacie korzystać z projektora jedynie wieczorem lub nocą, wówczas możesz sprawdzić rzutniki multimedialne nawet o nieco niższej wartości jasności (jednostka ANSI lumen).
- Żywotność lampy projektora. Wiele zależy od tego jakiego rodzaju jest to projektor multimedialny i jaką lampę ma wbudowaną. Przeciętna żywotność lampy wbudowanej w projektor multimedialny wynosi często od 2000 do 3000 godzin, ale producent niekiedy zaleca jej wymianę już po ok. 1500 godzin lub nieco później, bo po 4000 godzin, zależnie od tego, z jaką konstrukcją mamy do czynienia.
-
Nasza
Strefa wiedzyNajlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
CzytajJak wybrać kolumny podłogowe?
CzytajJakie stereo wybrać?
Czytaj[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
Czytaj[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
CzytajCo to jest AirPlay i AirPlay 2
CzytajCo to jest system multiroom?
CzytajHDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
CzytajCo to jest impedancja?
CzytajPolecane
Umów się na prezentację w salonieW każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.
Umów się na spotkanieTop Hi-Fi & Video Design
Salony firmoweSalony firmowe
Top Hi-Fi & Video Design: