Poprzedni
Następny

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Średnia ocen: 5
(18 ocen) 13 komentarzy

Od samego początku istnienia firmy Apple ich produkty wyróżniały się na tle konkurencji. Były budowane nieszablonowo, dużą uwagę skupiano na wyglądzie i najwyższych parametrach technicznych. Wyznacznikiem jest jeszcze jedna kwestia – bazowano w większości na autorskiej technologii, systemach operacyjnych, oprogramowaniu. Inżynierowie i grupy badawcze firmy nie powielali standardowych rozwiązań dostępnych na rynku – tworzyli nowe, w ich zamyśle lepsze.

LOGO APPLE

Podobnie było z technologią AirPlay. Jak powstała, do czego służy i jak będzie rozwijana w przyszłości? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Głośniki aktywne i przenośne z obsługą airplay:

Historia powstania AirPlay

Po 2000 roku Apple rosło w siłę. Liczba zwolenników urządzeń z nadgryzionym jabłkiem w logo często zwielokrotniała się z roku na rok. Nie inaczej też było z ich sztandarowym serwisem do kupowania i odtwarzania muzyki iTunes. Popularność usługi sprawiła, że twórcy zaczęli zastanawiać się, jak można oderwać muzykę od komputera i bezprzewodowo przesłać ją dalej do innych urządzeń producenta. Tak w 2004 roku powstała odpowiednia technologia - AirTunes i urządzenie nazwane AirPort Express.

AirPort Express

Jakie możliwości wniosło połączenie tych dwóch rzeczy? Otóż był to przesył bezprzewodowej muzyki z komputera, telefonu, tabletu firmy Apple do urządzenia AirPort Express wyposażonego w wyjście sygnału optycznego i analogowego w formie mini jack’a. Dzięki temu mogliśmy powielić dźwięk z programu iTunes na np. zestaw kina domowego, do którego spięliśmy produkt Apple. Wszystko to działało w obrębie domowej sieci internetowej. Funkcjonalność ta spotkała się z dużą aprobatą rynku, każdy czekał na kolejny krok producenta.

Przedstawiamy AirPlay

1 września 2010 roku, na corocznej konferencji Steve Jobs po prezentacji nowych urządzeń przedstawia światu poprawioną wersję AirTunes. By jeszcze bardziej podkreślić zmianę – wprowadzono nową nazwę - AirPlay.

airplay 2 vs airplay, airplay 2 vs 1

Co uległo zmianie?

  • zachowano przesył bezprzewodowej muzyki, ale w lepszej jakości przy użyciu Apple Lossless 16-bitów 44100 Hz
  • udostępniono wybranym producentom strukturę funkcjonowania algorytmu AirPlay, by ci mogli stworzyć np. głośniki bezprzewodowe do wpięcia w sieć współpracującą z urządzeniami Apple
  • umożliwiono przesył zdjęć i filmów, z urządzeń na urządzenie lub na Apple TV (przystawka AirPlay 2)
  • umożliwiono klonowanie ekranu np. z komputera, komórki na telewizor przez Apple TV

Amplitunery stereo obsługujące airplay:

Jak działa sam system AirPlay?

AirPlay to system oparty na przesyle danych przez sieć WiFi. Transmisja odbywa się przy pomocy trzech urządzeń: nadajnika sygnału (np. iPod, iPhone, Mac), routera sieci wi-fi (pełni on jedynie rolę przekaźnika danych) oraz finalnie odbiornika owych danych (np. TV, komputer, głośnik bezprzewodowy). Cały sygnał wysyła nadajnik przesyłając pełną liczbę skompresowanych danych przez router do odbiornika. Odbiornik tą samą wielkość danych przyjmuje i dekoduje z dwusekundowym opóźnieniem odtwarzania sygnału. To jedna z wad tego systemu, bo faktycznie wspomniane opóźnienie jest zauważalne. Po rozpoczęciu przesyłu czekamy 2 sekundy, zamiast cieszyć się z transmisji w trybie ciągłym. Na pocieszenie dodam, że w tym czasie wymieniany jest pomiędzy urządzeniami kod kontrolny, zatem system chroni nas przed przechwyceniem danych przez osoby trzecie.

Dlaczego Apple buforuje z jednego urządzenia na drugie? Według twórców ma to zapobiec problemom ze zrywaniem sygnału internetowego. Jako przykład podawana jest piosenka, która w połowie grania się zacina. Apple buforuje zatem całe playlisty lub pełne albumy płyt.  Co jeszcze nam to daje? Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w ogrodzie i kosimy trawnik. W miejscu gdzie sieć wi-fi nie sięga – słuchawki nadal grają, korzystając z zasobu pamięci podręcznej. Prawda że wygodne? To duża zaleta, a wady? Chyba tylko jedna – większy koszt budowania produktów – odbiorników. Słuchawki lub głośniki bluetooth np. muszą być wyposażone w kartę pamięci, tak samo amplitunery, odtwarzacze blu-ray, urządzenia Apple TV w dysk twardy itd.

Odtwarzacze sieciowe z AirPlay:

Air_2, airplay 1 vs 2

AirPlay 2

Kolejne lata badań i kolejna rewolucja, której doczekaliśmy się w 2018 roku – Apple prezentuje AirPlay 2 przy okazji wypuszczenia aktualizacji oprogramowania do wersji IOS 11.4. To rozwiązanie programowe i każdy użytkownik, którego urządzenie umożliwi pobranie tej wersji systemu będzie mógł korzystać z pełni możliwości AirPlay2. Czym różni się nowe rozwiązanie do swojego poprzednika? Porównanie AirPlay vs AirPlay2 już za chwilę.

Air Play 2 urządzenia kompatybilne

AirPlay vs AirPlay 2. Co zyskaliśmy względem poprzedniego standardu?

  • AirPlay umożliwiał przesył z jednego urządzenia do jednego odbiornika, wersja druga pozwala na przesył do wielu odbiorników jednocześnie,
  • AirPlay 2 umożliwia przy przesyle video na telewizor osobno transmisję dźwięku na głośniki, pierwsza wersja tego nie wspierała,
  • AirPlay 2 umożliwia odtwarzanie jednocześnie różnych utworów w kilku pomieszczeniach, przez zastosowanie inteligentnych głośników HomePod,
  • poprawiono przesył materiału 4K i gęsto nagranych plików audio.

Z zestawienia widać jedno – AirPlay 2 vs AirPlay to wielki krok naprzód w kierunku tak popularnych ostatnio multiroomów. Grać ma cały dom, a nie tylko jedno urządzenie w jednym pokoju.

Systemy mini obsługujące AirPlay:

Czym jest HomePod?

HomePod wprowadzony w tym samym czasie co AirPlay 2 producent określa mianem inteligentnego głośnika. Sercem układu jest procesor znany nam z iPhone’a 6, a poza uruchamianiem go z pozycji aplikacji możemy wydawać polecnia Siri. "Hey Siri, włącz najnowszą płytę Mettalica" mówimy, by już po chwili rozkoszować się płynącą z głośnika z AirPlay 2, jakość dźwięku na odpowiednim poziomie mamy przy ookazji zapewnioną.

HomePod

Sam HomePod zbudowany jest w oparciu o jeden głośnik niskotonowy oraz 7 głośników wysokotonowych umieszonych wokół cylindrycznej obudowy. Po okręgu umieszono również 6 mikrofonów do nasłuchiwania komend dla Siri oraz w jeszcze jednym bardzo ważnym celu. Zadaniem mikrofonów ma być także badanie akustyki pomieszczeń, poprzez odbicie fal dźwiękowych, echo, by w trybie ciągłym dopasowywać dźwięk płynący z głośnika do danych warunków pomieszczenia. System tak dobrze nam wcześniej znany z chociażby amplitunerów kina domowego i soundbarów Yamahy przenosi się na mniejsze konstrukcje – brawo Apple!

Soundbary z AirPlay:

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(18 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: