Poprzedni
Następny

Jak poprawić brzmienie swojego systemu audio?

Średnia ocen: 5
(31 ocen) 17 komentarzy

Kupiłeś swój wymarzony sprzęt, użytkujesz go już kilka miesięcy, a może nawet lat. Jesteś zadowolony, ale czasem nachodzi cię myśl: „Może warto coś zmienić? Może da się lepiej?”. Większość z nas tak ma, ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia. Poniżej kilka prostych sposobów na to, jak poprawić jakość dźwięku swojego systemu audio.

Bowers & Wilkins 706 S2

Bowers & Wilkins 706 S2 z pewnością brzmi bardzo dobrze ustawiony na półce, jednak pełen potencjał tej kolumny można odkryć dopiero po postawieniu na odpowiedniej podstawce.

Akustyka 

Akustyka pomieszczeń to podstawa. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest ważniejsza niż sam sprzęt audio. Faktycznie, pomieszczenie w którym użytkujemy nasz system ma ogromny wpływ na brzmienie muzyki. Przedstawiamy kilka prostych rozwiązań, które mogą pomóc uzyskać najlepszą jakość dźwięku.

  • Ustawienie kolumn w równej odległości od ścian i słuchacza. Wyrówna to czas w jakim muzyka dociera do naszego ucha. Poprawie ulegnie precyzja i budowa sceny.
  • Dywan na podłodze pomiędzy słuchaczem a głośnikami zmniejsza pierwsze odbicie dźwięku. W porównaniu z „gołą” podłogą pozwala uzyskać czystszy i pełniejszy dźwięk.
  • Ustawienie kolumn przy ścianie powoduje podbicie basu oraz jego rezonans. Szczególnie dotyka to kolumny z bas refleksem z tyłu. Odsunięcie głośników skutkuje czystszym, szybszym i dynamiczniejszym basem. 
  • Unikajmy dużych, twardych i płaskich powierzchni. Odbijają one fale akustyczne, które docierając do słuchacza interferują z falami docierającymi prosto z kolumny. Ciężkie zasłony, obrazki, czy półki z książkami pomogą powstrzymać propagowanie się takich odbitych fal. Najgorszym wrogiem dobrego dźwięku są duże okna. Szkło bardzo łatwo rezonuje, modulując padający na nie dźwięk. W pomieszczeniach o dużych szklanych powierzchniach dźwięk jest właśnie szklisty – pozbawiony masy i rozedrgany.

Czasami wystarczy nieznacznie przesunąć kolumny głośnikowe, żeby dźwięk stał się dużo lepszy. Zachęcamy do takich eksperymentów, jak również do zasłaniania okien na czas odsłuchu. Odrobina wysiłku nieraz potrafi zdziałać cuda.

Czyszczenie płyt winylowych na sucho antystatyczną szczoteczką Audioquest przed każdym ich odtworzeniem  pozwoli pozbyć się trzasków wywołanych kurzem.

Zadbaj o swój sprzęt 

Na jakość dźwięku wpływa oczywiście także sam zestaw audio, dlatego ważne, aby był on w dobrym stanie. Jeżeli masz wątpliwości, czy jest w pełni sprawny, skontaktuj się z serwisem. Lepiej usprawnić jeden element, niż wymieniać pół urządzenia. Jeżeli zauważasz nieoczekiwaną zmianę brzmienia lub działania różnych funkcji, nie ignoruj tego. Dodatkowe zabiegi opisaliśmy poniżej:

  • Zdejmij maskownice. Są one świetne w ochronie głośników przed kurzem, dziećmi, czy zwierzętami, ale podczas odsłuchu przechwytują część energii z głośnika wysokotonowego. Posłuchaj dobrze znanych ci nagrań przed i po zdjęciu maskownicy, a być może zdziwisz się, jak zwiększyła się czystość dźwięku wysokich tonów.
  • Oczyść złącza. Tylko regularne czyszczenie powierzchni styków pozwala zachować ich dobrą kondycję, a więc małą rezystancję złącza. Szczególnie dotyczy to gołych przewodów głośnikowych z miedzi.
  • Gramofony wymagają regularnego czyszczenia igły z kurzu. Nie tylko poprawi to jakość brzmienia, ale również trwałość wkładki. Płyty winylowe należy odkurzyć przed użyciem, żeby kurz nie wywoływał trzasków podczas odtwarzania.
  • Nie stawiaj sprzętu na sobie. Z jednej strony utrudnia to wentylację, z drugiej wibracje generowane podczas pracy jednego urządzenia mogą zostać przeniesione na pozostałe.

Wysokiej jakości przewody potrafią dać systemowi nowe życie. Na zdjęciu high-endowy przewód głośnikowy Audioquest William Tell Zero. Ten producent oferuje również wiele rozsądnie wycenionych przewodów sygnałowych, głośnikowych i zasilających.

Akcesoria 

Kiedy zadbasz o akustykę i stan swojego sprzętu, ale twój apetyt na zmiany nie maleje, wówczas warto rozejrzeć się za akcesoriami. Najbardziej oczywiste są przewody łączące urządzenia. Wymieniając interkonekty lub przewody głośnikowe na inne możemy w świadomy sposób wpłynąć na brzmienie naszego zestawu. Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni zwrócić uwagę na przewody i listwy zasilające sprzęt audio, np. EVO3 Polaris z portfolio IsoTek, producenta niezwykle zaawansowanych listew zasilających. Ich jakość również ma znaczenie dla dźwięku uzyskiwanego w systemach średniej i wysokiej klasy. Przewody sygnałowe i głośnikowe produkuje wiele firm, z których warte polecenia są m.in. Audioquest i Real Cable.

Warto w ramach eksperymentu położyć coś ciężkiego na odtwarzaczu CD/Blu-Ray. Różnica w jakości brzmienia powinna być słyszalna. Wiele osób dociąża również kolumny z dobrym efektem. Kolejnym krokiem są akcesoria antywibracyjne dla audio. Mogą to być platformy lub izolatory takie jak IsoAcoustics Orea Bronze. Odizolują one urządzenie od szkodliwych wibracji. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń lampowych, odtwarzaczy CD i gramofonów. Efektem jest zauważalnie czystszy dźwięk.

ELAC Uni-Fi FS U5

ELAC Uni-Fi FS U5 to kolumny o nietypowej konstrukcji. Głośnik wysoko-średniotonowy jest współosiowy, a więc charakteryzuje się innym odtwarzaniem przestrzeni. Warto eksperymentować z ustawieniem takich kolumn, rezultaty mogą być spektakularne.

Podsumowanie

Dla wielu osób zakup sprzętu audio okazuje się dopiero początkiem drogi. System stereo lub kina domowego może ewoluować wraz z gustem bądź zainteresowaniami użytkownika. Poza zmianą urządzeń mamy również możliwość dokonania mniej rewolucyjnych korekcji. Dotyczą one akustyki, dbania o czystość i kondycję sprzętu, a także możliwości zastosowania różnorakich akcesoriów, pozwalając zaprezentować pełnię możliwości naszego domowego audio. Zmiany wykonuj po jednej na raz i zawsze potwierdzaj ich skuteczność odsłuchem. Po kilku takich ruchach warto powrócić do pierwotnej konfiguracji. Pozwoli to zachować kierunek w jakim chcemy podążać. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design z chęcią pomogą w takich działaniach.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(31 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: