Kategoria

Słuchawki (309 produktów)

Słuchawki to kompaktowe urządzenia, które są alternatywą dla klasycznego systemu audio. Rynek słuchawek nieustannie ewoluuje, a w ofercie producentów tego typu sprzętu możemy znaleźć wiele rozmaitych konstrukcji, które różnią się zarówno pod względem rozmiarów, jak i funkcjonalności, a co za tym idzie także jakości wykonania i ceny. Z tymi aspektami wiąże się z kolei późniejsze zastosowanie słuchawek. Jedne lepiej do użytku domowego – np. w systemie audio, inne we współpracy ze smartfonami, a jeszcze inne do odtwarzania dźwięku z gier komputerowych czy konsolowych.

Poradnik - jak wybrać słuchawki


Rodzaje słuchawek

Oferta słuchawek jest niezwykle różnorodna. Dostępne na rynku modele możemy klasyfikować pod względem różnorodnych kryteriów. Każde z nich ma swoje przełożenie m.in. na komfort użytkowania i przeznaczenie słuchawek. Ze względu na sposób mocowania słuchawek na głowie użytkownika możemy wyróżnić przede wszystkim:

 • Słuchawki douszne i dokanałowe – modele tego typu wykorzystują niewielkie przetworniki elektroakustyczne i umieszczane są bezpośrednio w uszach (stąd określenie „douszne”). Klasyczne słuchawki tego rodzaju nie zamykają szczelnie ucha, co sprawia, że może ono swobodnie „oddychać”. Szczególnym typem słuchawek dousznych są słuchawki dokanałowe. Mają one wbudowane jedne z najmniejszych przetworników elektroakustycznych spośród dostępnych na rynku modeli. W związku z tym mocuje się je głębiej w kanale usznym niż typowe słuchawki douszne. Zapewniają one odpowiednie uszczelnienie kanału usznego, co jest ważne także z punktu widzenia brzmienia dźwięku, który ostatecznie słyszy użytkownik. Pomagają w tym dołączane do słuchawek dokanałowych specjalne nakładki na obudowy przetworników.
 • Słuchawki nauszne – ze względu na duże przetworniki stosowane w tego typu modelach, jak sama nazwa wskazuje, słuchawki takie nakłada się na uszy. Odpowiednie dopasowanie do kształtu głowy użytkownika zapewniają nauszniki oraz charakterystyczny pałąk z regulacją długości. Stąd również określenie – słuchawki nagłowne (zobacz również poradnik: „Jakie słuchawki nauszne kupić?”).
 • Słuchawki wokółuszne jest to szczególna odmiana słuchawek nausznych. Stosuje się w nich największe przetworniki elektroakustyczne spośród wszystkich modeli dostępnych na rynku. W modelach wokółusznych poduszki nauszników niemal nie dotykają ucha, a „otaczają je”, tym samym dobrze izolując użytkownika od dźwięków otoczenia. Konstrukcja wokółuszna stosowana jest często w słuchawkach klasy hi-end. Wybierając tego typu model warto zaopatrzyć się również w stojak na słuchawki lub etui. To ostatnie może znajdować się w komplecie z urządzeniem.
 • Słuchawki z mocowaniem zausznym mogą to być np. słuchawki bezprzewodowe douszne lub przewodowe douszne. Mają one w zestawie specjalny element z tworzywa sztucznego lub silikonu, który zapewnia stabilność mocowania przetwornika elektroakustycznego w uchu. Dzięki temu słuchawki nie spadną z głowy nawet podczas wykonywania gwałtownych ruchów, np. podczas ćwiczeń.

Słuchawki nauszne Audio-Technica ATH-MSR7b

Uwzględniając sposób transmisji dźwięku ze źródła do słuchawek wyróżniamy z kolei:

 • Słuchawki przewodowe – w tej grupie produktowej kryją się modele wykorzystujące do transmisji sygnału audio przewód słuchawkowy. Może on być zakończony np. wtykiem mini jack, USB lub Lightning (opracowanym dla urządzeń mobilnych marki Apple). W słuchawkach hi-endowych może być stosowany zbalansowany wtyk XLR. Jest to niezwykle popularny, a jednocześnie bardzo zróżnicowany typ słuchawek. Znajdziesz tu zarówno modele za kilkadziesiąt złotych, jak i kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych.
 • Słuchawki bezprzewodowe – modele tego typu są pozbawione okablowania łączącego słuchawki ze źródłem dźwięku. Do transmisji sygnału słuchawki bezprzewodowe wykorzystują najczęściej standard Bluetooth (słuchawki Bluetooth). Szczególną odmianą słuchawek bezprzewodowych są modele, które mają w zestawie specjalne moduły pracujące na falach radiowych. Taki moduł podłącza się przewodowo do źródła dźwięku, a sygnał do słuchawek bezprzewodowych z nim współpracujących jest już przesyłany strumieniowo.
 • Słuchawki True Wireless – jest to odmiana słuchawek bezprzewodowych pracujących z wykorzystaniem Bluetooth. Słuchawki True Wireless to najczęściej modele dokanałowe (rzadziej douszne). Ich istotnymi zaletami są więc mały rozmiar i całkowity brak okablowania. W słuchawkach bezprzewodowych tego typu nawet lewa i prawa słuchawka nie są ze sobą połączone przewodami. Każda jest w pewnym sensie niezależnym urządzeniem. Charakterystycznym elementem słuchawek bezprzewodowych True Wireless jest niewielkich rozmiarów etui. Służy ono nie tylko do przechowywania, ale także do ładowania słuchawek, pełniąc jednocześnie rolę mobilnego banku energii. Więcej informacji o tego typu modelach znajdziesz w artykule: „Słuchawki True Wireless – co to? Jakie wybrać? Poradnik”.

Słuchawki możemy również podzielić, biorąc pod uwagę sposób obudowania przetwornika elektroakustycznego. Wyróżniamy wówczas:

 • Słuchawki otwarte – są to słuchawki, w których za przetwornikiem elektroakustycznym znajduje się zwykle ażurowa osłona. Pozwala ona na swobodny przepływ powietrza wytwarzanego podczas pracy słuchawek. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości dźwięku. Konstrukcja otwarta spotykana jest przede wszystkim w droższych modelach nausznych, a nawet słuchawkach klasy hi-end. Zapewnia „oddychanie” uszom użytkownika, podobnie jak np. słuchawki bezprzewodowe douszne. Nie ma tu więc zbyt dobrej izolacji od hałasów otoczenia. Dźwięk odtwarzany przez słuchawki otwarte będzie też w pewnym stopniu wydostawał się na zewnątrz.
 • Słuchawki zamknięte – konstrukcja zamknięta, ze względu na szczelnie zabudowany przetwornik elektroakustyczny, zapewnia dobrą izolację użytkownika od dźwięków otoczenia. Stosowana jest zarówno w słuchawkach dokanałowych, jak i nausznych. Modele o budowie zamkniętej charakteryzują się też nieco innym brzmieniem niż słuchawki otwarte – bogatszym zwłaszcza w niskie tony. Do wad modeli zamkniętych możemy z kolei zaliczyć znacznie słabszą wentylację kanału usznego. Może to powodować dyskomfort przy długotrwałym użytkowaniu takich słuchawek.
 • Słuchawki półotwarte – modele tego typu są pewnego rodzaju kompromisem między dwiema wspomnianymi przed chwilą konstrukcjami – otwartą i zamkniętą. Są jednak stosunkowo rzadko spotykane na rynku. Producenci słuchawek półotwartych w różny sposób i z rozmaitym skutkiem łączą elementy stosowane w modelach otwartych i zamkniętych. Efektem prac są niekiedy audiofilskie, wyjątkowe konstrukcje, takie jak np. LCDi4 marki Audeze.

Słuchawki półotwarte Audeze LCDi4

Istotny jest też podział modeli uwzględniający późniejsze przeznaczenie słuchawek. Pod tym względem najpopularniejsze są:

 • Słuchawki uniwersalne – niezwykle zróżnicowana grupa modeli znajdująca szerokie zastosowanie – od odtwarzania muzyki z urządzeń mobilnych, przez komputery po domowe systemy audio. W zależności od wykorzystywanych materiałów różna jest jakość wykonania, a co się z tym wiąże także brzmienia słuchawek. Rozmaitość modeli oferowanych w tym segmencie rynku sprawia, że możesz dopasować słuchawki do Twoich preferencji zarówno pod względem cenowym, brzmieniowym jak i funkcjonalnym.
 • Słuchawki audiofilskie – modele z tej grupy oferują najlepsze brzmienie. Są to najczęściej słuchawki nauszne lub wokółuszne przewodowe z dużymi przetwornikami elektroakustycznymi. W tego typu modelach wykorzystuje się wyjątkowej jakości materiały, a także rozmaite rozwiązania techniczne, często opatentowane przez producentów. To wszystko ma sprawić, że słuchawki będą perfekcyjnie brzmieć i doskonale się prezentować. Modele opracowywane specjalnie z myślą o melomanach to z reguły droższe konstrukcje. Przed zakupem warto więc przeprowadzić testy odsłuchowe, by przekonać się, który model najlepiej nam odpowiada m.in. pod względem jakości brzmienia i komfortu użytkowania. Jeśli zdecydujesz się na audiofilski model nauszny lub wokółuszny, przydatnym dodatkiem może okazać się solidny stojak na słuchawki.
 • Słuchawki studyjne – są to modele opracowywane z myślą o zastosowaniu ich m.in. do odsłuchu nagrań w domowym lub profesjonalnym studiu. Słuchawki te zapewniają czyste, a jednocześnie naturalne brzmienie. Dzięki temu realizator dźwięku może mieć doskonałą kontrolę nad miksowanymi ścieżkami dźwiękowymi. W zależności od zastosowania i preferencji użytkownika, wśród słuchawek studyjnych znajdziesz zarówno modele o konstrukcji otwartej, jak i zamkniętej (izolującej słuchacza od dźwięków otoczenia).
 • Słuchawki gamingowe – modele opracowane specjalnie z myślą o graczach, zarówno tych komputerowych, jak i konsolowych. Zapewniają bardzo dobrej jakości dźwięk i pozwalają usłyszeć nawet najmniejsze detale podczas rozgrywek. W słuchawkach tego typu nie brakuje innowacyjnych rozwiązań technicznych, które pozwalają uzyskać przewagę nad innymi graczami. Zaliczamy do nich m.in. odtwarzanie dźwięku 3D (wirtualnego dźwięku przestrzennego). Słuchawki gamingowe to z reguły konstrukcje nauszne przewodowe lub bezprzewodowe. Wyposażane są w Jest on zwykle umieszczany na pałąku, co pozwala na wygodną komunikację online ze współgraczami.
 • Słuchawki do rozmów (telekonferencji) – pod względem konstrukcji przypominają podstawowe słuchawki gamingowe – są wyposażone w mikrofon (zwykle ulokowany na pałąku). Głównym zadaniem tego typu słuchawek jest zapewnienie dobrej jakości dźwięku podczas komunikacji online, a także komfortu użytkowania. Są to najczęściej lekkie, nauszne modele.
 • Słuchawki sportowe – od modeli towarzyszących użytkownikowi podczas różnego typu aktywności fizycznych wymaga się przede wszystkim wygody użytkowania i zwiększonej odporności mechanicznej. Z tych powodów konstrukcje dla aktywnych to bardzo często słuchawki bezprzewodowe douszne, które są odporne w pewnym stopniu na pot i wodę, a niekiedy także na pył. W słuchawkach sportowych stosuje się różnego typu mocowania, które powodują, że słuchawki dobrze trzymają się głowy użytkownika.
 • Słuchawki do telefonu – jest to poniekąd podobna grupa modeli do tych wykorzystywanych przez sportowców. Jednak od słuchawek przeznaczonych do współpracy ze smartfonami czy tabletami nie wymaga się już zwiększonej odporności na pot, czy wodę (choć również może ona występować w tego typu konstrukcjach). Ważnym elementem jest z kolei mikrofon, który po podłączeniu słuchawek do smartfona pozwala na prowadzenie połączeń telefonicznych. Modele do urządzeń mobilnych to więc przede wszystkim słuchawki z mikrofonem. Tego typu słuchawki doskonale sprawdzą się nie tylko w domu, ale również w podróży, np. środkami komunikacji publicznej.

House of Marley Champion TWS True Wireless

Przetworniki dynamiczne i słuchawki planarne

Słuchawki wykorzystują różnego typu przetworniki elektroakustyczne. Najpopularniejsze są przetworniki dynamiczne. Pod względem budowy przypominają one głośniki stosowane w kolumnach. Mogą je mieć zarówno najtańsze słuchawki douszne, słuchawki gamingowe, jak i drogie, audiofilskie słuchawki nauszne do systemów stereo. Brzmienie przetworników dynamicznych zależy w dużej mierze od materiałów zastosowanych do produkcji.

Na rynku, zwłaszcza wśród hi-endowych konstrukcji, znajdziesz również tzw. słuchawki planarne (zwane także ortodynamicznymi). Wykorzystują one cienką, a tym samym niezwykle lekką membranę. Jest ona połączona z cewką i współpracuje z silnymi magnesami (zawieszona w silnym polu magnetycznym). Rozwiązanie to jest pozbawione wielu ograniczeń, które pojawiają się w modelach z przetwornikami dynamicznymi. Przejawia się to w bardziej szczegółowym i precyzyjnym brzmieniu. Przykładem planarnych słuchawek gamingowych jest model Mobius marki Audeze. Wśród tego typu konstrukcji nie brakuje również audiofilskich modeli. Reprezentantem tej grupy jest LCD-4z, również marki Audeze.

Słuchawki – najważniejsze zalety

Słuchawki to wyjątkowy sprzęt audio, dzięki któremu możemy cieszyć się dobrej jakości brzmieniem nie tylko w domu, ale także poza nim. Zastosowań słuchawek jest wiele. Bogata oferta modeli dostępnych na rynku pozwala dobrać taki, który będzie perfekcyjnie dopasowany do potrzeb użytkownika. Słuchawki to poniekąd bardzo osobisty sprzęt audio. Powinien być zatem dobierany nie tylko pod względem jakości dźwięku, ale także funkcjonalności, wygody użytkowania i wzornictwa.

Odpowiednio dopasowany model zapewni nam doborowe „towarzystwo” zarówno podczas spacerów, treningów, jak i podróży komunikacją miejską. Z kolei w domowym zaciszu słuchawki umożliwiają dyskretne odtwarzanie dźwięku np. z telewizora czy domowego systemu audio. Dzięki temu nie będziemy przeszkadzać pozostałym domownikom, co docenimy zwłaszcza w porach wieczornych i w nocy.

Większość modeli wyposażana jest obecnie w mikrofon. Słuchawki z mikrofonem pozwalają na wygodne porozumiewanie się przez telefon, czy też rozmaite komunikatory internetowe. Z punktu widzenia gracza słuchawki z mikrofonem będą z kolei niezastąpionym atrybutem wyposażenia stanowiska gamingowego. Ułatwiają nie tylko komunikację online, ale także lokalizację źródeł dźwięku podczas rozgrywek, np. w popularne strzelanki.

Audio-Technica ATH-WP900 słuchawki nauszne

Słuchawki – główne cechy

Kupując słuchawki, nie należy zapominać o najważniejszych cechach, jakimi wyróżnia się ten sprzęt audio. Pomoże to w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej i wyborze modelu, który w największym stopniu będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Wybierając słuchawki warto wziąć pod uwagę:

 • Rodzaj połączenia ze źródłem dźwięku – w pierwszej kolejności należy wybrać między słuchawkami bezprzewodowymi a przewodowymi i typem połączenia ich ze źródłem dźwięku, z którego będziemy korzystać. Do domowego systemu audio najlepszy może okazać się model wyposażony w przewód słuchawkowy ze złączem jack 6,3 lub 3,5 mm (tzw. mini jack), a do komputera dobrym rozwiązaniem mogą być słuchawki na USB lub słuchawki bezprzewodowe. Wygodną współpracę ze smartfonem zapewnią natomiast słuchawki bezprzewodowe.
 • Obecność mikrofonu – jeśli sprzęt ma być wykorzystywany do rozmów telefonicznych lub przez komunikatory internetowe, wówczas niezastąpione będą słuchawki z mikrofonem. Może on być umieszczony na przewodzie słuchawkowym, specjalnym pałąku lub stanowić integralną część obudowy przetwornika elektroakustycznego. Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia ze słuchawkami bezprzewodowymi czy przewodowymi.
 • Wygodę użytkowania – wiąże się ona bezpośrednio z typem konstrukcji, a więc wielkością słuchawek oraz późniejszym przeznaczeniem sprzętu, który chcemy kupić. W zastosowaniach domowych dobrze sprawdzić się mogą duże, słuchawki bezprzewodowe lub przewodowe nauszne, np. wyposażone w miękkie nauszniki i regulowany, wyściełany pałąk. Z kolei w plenerze, czy też podczas treningów na siłowni, komfortowe użytkowanie zapewnią przede wszystkim lekkie słuchawki douszne lub dokanałowe, zwłaszcza te bezprzewodowe.
 • Parametry techniczne urządzenia – wybierając słuchawki, powinniśmy uwzględniać także specyfikację techniczną sprzętu. Choć pasmo przenoszenia nie powie tam tyle o brzmieniu słuchawek, co samodzielne przetestowanie urządzenia, to już np. impedancja słuchawek (w wypadku modeli przewodowych) może mieć spore znaczenie. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze słuchawkami klasy hi-end, wymagającymi do poprawnej współpracy dobrej jakości wzmacniacza słuchawkowego. Jeśli obawiasz się o właściwy dobór słuchawek i wzmacniacza, możesz nabyć gotowy zestaw urządzeń, który proponuje sprzedawca.

Aktywna redukcja szumów (ANC)

Szczególną grupą słuchawek są konstrukcje wykorzystujące funkcję aktywnej redukcji szumów – ANC (od ang. Active Noise Cancelling). Rozwiązanie to pozwala znacznie zmniejszyć poziom dźwięków docierających z otoczenia do uszu użytkownika. Zależnie od tego, czy mamy do czynienia ze słuchawkami dousznymi, dokanałowymi, czy też dużymi modelami nausznymi, moduł odpowiedzialny za technikę ANC może być nieco inaczej zaimplementowany. Różna jest też jego złożoność. Działanie aktywnej redukcji szumu opiera się jednak z reguły na podobnej zasadzie. Wykorzystuje ona mikrofony, które rejestrują dźwięk otoczenia oraz specjalne układy DSP (od ang. Digital Signal Processing). W rezultacie wytwarzany jest sygnał „antyhałasowy” (o odwróconej fazie), który po nałożeniu na pierwotny sygnał szumu w idealnym przypadku daje kompletną ciszę po stronie hałasów z zewnątrz.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 309

 1. Supercena Bestseller
  Porta Pro Wireless

  Porta Pro Wireless

  Koss
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 249 zł Normalna cena 449 zł
 2. Supercena Bestseller
  Słuchawki KOSS Porta Pro

  Porta Pro

  Koss
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 149 zł Normalna cena 199 zł
  czarny
 3. Supercena Bestseller
  DragonFly Black

  DragonFly Black

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Cena promocyjna 319 zł Normalna cena 459 zł
  czarny
 4. Bestseller
  Bowers & Wilkins PX7

  PX7 Carbon Edition

  Bowers & Wilkins
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 1 499 zł Normalna cena 1 799 zł
 5. Promocja Bestseller
  ATH-ANC900BT

  ATH-ANC900BT

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 699 zł Normalna cena 999 zł
  czarny
 6. Supercena Bestseller
  ATH-SR30BT czarny

  ATH-SR30BT czarny

  Audio-Technica
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 299 zł Normalna cena 399 zł
  czarny
 7. Supercena
  BT221i

  BT221i

  Koss
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 119 zł Normalna cena 169 zł
  czarny mat
 8. Bestseller
  Słuchawki Audio-Technica ATH-SR50BT czarne

  ATH-SR50BT czarne

  Audio-Technica
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 629 zł Normalna cena 699 zł
  czarny
 9. Supercena Bestseller
  ATH-ANC500BT

  ATH-ANC500BT

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 299 zł Normalna cena 399 zł
  czarny
 10. Supercena Bestseller
  Positive Vibration 2 Wireless black

  Positive Vibration 2 Wireless black (EM-JH133-SB)

  House of Marley
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 199 zł Normalna cena 279 zł
  czarny mat
 11. Supercena
  Porta Pro z pilotem i mikrofonem

  Porta Pro z pilotem i mikrofonem

  Koss
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 219 zł Normalna cena 279 zł
 12. Supercena Bestseller
  DragonFly Cobalt

  DragonFly Cobalt

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Cena promocyjna 1 099 zł Normalna cena 1 379 zł
  niebieski połysk
 13. ATH-ANC700BT

  ATH-ANC700BT czarny

  Audio-Technica
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 499 zł Normalna cena 599 zł
  czarny mat
 14. Bestseller
  Słuchawki Koss Porta Pro BLK
  Cena promocyjna 185 zł Normalna cena 199 zł
  czarny
 15. Supercena
  The Plug czarny

  The Plug czarny

  Koss
  Słuchawki douszne
  Cena promocyjna 62 zł Normalna cena 89 zł
  czarny
 16. Liberate Air

  Champion TWS (EM-JE131-SB)

  House of Marley
  Słuchawki sportowe
  Cena promocyjna 299 zł Normalna cena 369 zł
  czarny
 17. ATH-M50xBT fioletowe - Edycja Limitowana

  ATH-M50xBT fioletowe - Edycja Limitowana

  Audio-Technica
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 699 zł Normalna cena 799 zł
  fioletowy
 18. Słuchawki Audio-Technica ATH-SR50BT brązowo/szare

  ATH-SR50BT brązowo/szare

  Audio-Technica
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 629 zł Normalna cena 699 zł
  brązowy
 19. Supercena
  Słuchawki Audio-Technica ATH-MSR7b czarne

  ATH-MSR7b czarne

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 799 zł Normalna cena 999 zł
  czarny
 20. Supercena Bestseller
  ATH-AVC200

  ATH-AVC200

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 119 zł Normalna cena 179 zł
 21. Supercena
  House of Marley Exodus ANC

  Exodus ANC (EM-DH021-BK)

  House of Marley
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  Cena promocyjna 699 zł Normalna cena 1 049 zł
  czarny
 22. KEB9i czarny

  KEB9i czarny

  Koss
  Słuchawki douszne
  49 zł
  czarny mat
 23. Supercena Bestseller
  ATH-AD900X

  ATH-AD900X

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 1 099 zł Normalna cena 1 399 zł
  czarny mat
 24. BT539i czarny

  BT539i czarny

  Koss
  Słuchawki Bluetooth
  Cena promocyjna 299 zł Normalna cena 349 zł
  czarny mat

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 309

Jakie słuchawki przewodowe wybrać?

Słuchawki wykorzystujące połączenie przewodowe, w połączeniu z odpowiedniej klasy sprzętem audio, mogą zapewnić wyjątkowe brzmienie. Jakość dźwięku w tego typu modelach zależy m.in. od zastosowanych przetworników, ale także od okablowania i wykorzystywanego złącza.

Przede wszystkim należy zastanowić się, z jakim sprzętem słuchawki przewodowe mają współpracować. Od tego zależy, w jaki typ złącza powinny być wyposażone. W amplitunerach czy wzmacniaczach z wyjściem słuchawkowym zwykle stosowane jest złącze jack 6,3 mm (tzw. duży jack). Z kolei smartfony z Androidem wyposażane są najczęściej w gniazdo jack 3,5 mm, a iPhone (od wersji iPhone 5) w złącze Lightning. Najbardziej zaawansowane modele słuchawek przewodowych wykorzystują 4-pinowe złącze XLR lub też zbalansowany, 5-stykowy wtyk stereo 4,4 mm (1/6 cala), jak np. w modelu Audio-Technica ATH-WP900. We współpracy z odpowiedniej klasy, kompatybilnym wzmacniaczem słuchawkowym pozwalają uzyskać wyjątkowej jakości brzmienie.

Co ważne, niektóre modele mają odłączany przewód słuchawkowy. Umożliwia to wymianę okablowania na takie, które będzie dostosowane do wykorzystywanego źródła dźwięku. Rozwiązanie to znacznie zwiększa uniwersalność sprzętu.

Decydując się na słuchawki przewodowe, warto zwrócić uwagę również na długość kabla. W zastosowaniach mobilnych lepiej sprawdzą się modele z krótkim przewodem. Do domowego sprzętu audio i audio-wideo dobrym wyborem będą słuchawki wyposażone w nieco dłuższe okablowanie.

Koss BT540i sluchawki nauszne bezprzewodowe

Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki bezprzewodowe?

Przy wyborze słuchawek bezprzewodowych warto sprawdzić, jakie kodeki obsługują, ponieważ to właśnie rodzaj wykorzystywanego kodowania ma istotny wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku. Może to być np. kodek SBC (od ang. Sub-Band Coding) czy AAC (od ang. Advanced Audio Coding). Dobrej jakości brzmienie może zapewnić obsługa kodowania aptX, a zwłaszcza bardziej zaawansowanego rozwiązania aptX HD. Należy jednak pamiętać, że aby korzystać z dobrodziejstw kodowania aptX czy aptX HD, zarówno słuchawki Bluetooth, jak i urządzenie źródłowe musi je obsługiwać. Więcej informacji o kodekach wykorzystywanych w słuchawkach bezprzewodowych znajdziesz w artykule: „Kodeki audio Bluetooth - czym są i co warto o nich wiedzieć?”.

Wybierając słuchawki bezprzewodowe, nie sposób pominąć rodzaju wykorzystywanej transmisji sygnału i funkcjonalności sprzętu, który ma ze słuchawkami współpracować. Jeśli urządzenie nie ma wbudowanego modułu Bluetooth i nie będzie w stanie wysłać sygnału, wówczas rozwiązaniem może okazać się model ze specjalnym nadajnikiem w komplecie. Taki moduł może być wyposażony np. w wejście 2 x RCA lub cyfrowe optyczne. Coraz więcej urządzeń audio dostępnych na rynku ma wbudowany moduł Bluetooth. Ten bezprzewodowy sposób transmisji sygnału audio obsługują nie tylko smartfony czy tablety, ale coraz częściej także m.in. soundbary czy telewizory. Funkcję Bluetooth Output, dzięki której prześlesz sygnał na słuchawki Bluetooth, obsługują m.in. urządzenia kompatybilne z systemem multiroom Yamaha MusicCast. Cenne wskazówki, co do tego, jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać, znajdziesz w artykule: „Jakie słuchawki bezprzewodowe? Poradnik”.

jak wybrać słuchawki

Jakie słuchawki do 300 zł kupić?

W tej cenie można wybierać spośród wielu funkcjonalnych i wygodnych w użytkowaniu słuchawek, zarówno nausznych, dousznych, jak i dokanałowych takich marek jak Koss, Audio-Technica czy House of Marley. Wśród przewodowych słuchawek nausznych dobrym wyborem może okazać się np. Koss TD85. Jest to model, który oprócz dobrej jakości dźwięku zapewnia skuteczną pasywną izolację od hałasów otoczenia. Świetnym wyborem może być także Audio-Technica ATH-AVC500. Są to słuchawki przewodowe z dużymi 53-milimetrowymi przetwornikami elektroakustycznymi i cewkami CCAW (od ang. Cooper Clad Aluminium Wire).

W cenie do 300 zł znajdziesz także wiele słuchawek bezprzewodowych, a nawet słuchawki True Wireless. Wartym uwagi modelem całkowicie pozbawionym okablowania jest np. Champion marki House of Marley, w którego produkcji zastosowano ekologiczne materiały i surowce pochodzące z recyklingu.

Warte uwagi modele znajdziesz także w poradniku: „Jakie słuchawki do 200 zł wybrać? Które są najlepsze na prezent?”. Jeśli jednak poszukujesz nieco droższego, lepiej wyposażonego modelu sprawdź artykuł „Słuchawki do 500 zł – jakie najlepiej wybrać na prezent?”.

Audeze Mobius Sluchawki dla graczy

Czy słuchawki odtwarzają dźwięk wielokanałowy?

Zdecydowana większość słuchawek bezprzewodowych, jak i przewodowych, przystosowana jest wyłącznie do przetwarzania dźwięku stereo. Na rynku nie brakuje jednak modeli obsługujących różnorodne techniki pozwalające na wytwarzanie wirtualnego dźwięku przestrzennego, np. 7.1-kanałowego. Tego typu rozwiązania obsługują przede wszystkim słuchawki gamingowe. Modele stworzone specjalnie dla graczy mogą mieć w związku z tym w jednej słuchawce wbudowany więcej niż jeden przetwornik elektroakustyczny. Dzięki temu możliwie jest, z pomocą cyfrowego przetwarzania sygnałów, wytworzenie niemal takiego sygnału, jak w klasycznym systemie kina domowego z głośnikami surround i subwooferem. Modele tego typu świetnie sprawdzą się także podczas domowych seansów filmowych.

Czy każde słuchawki wymagają zastosowania wzmacniacza słuchawkowego?

W praktyce tak, ale dla wielu słuchawek wystarczający może okazać się ten, który jest już wbudowany, np. w smartfon, laptop, telewizor czy amplituner. Najbardziej zaawansowane, wysokoimpedancyjne modele wymagają już zastosowania dodatkowego, zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego. Moduły słuchawkowe wbudowane np. w urządzenia mobilne nie będą wystarczające do zapewnienia odpowiednich parametrów technicznych, niezbędnych do poprawnego napędzenia słuchawek wysokoimpedancyjnych.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych konstrukcji wzmacniaczy słuchawkowych, zarówno lampowych, jak i tranzystorowych. Jeśli nie wiesz, jak wybrać wzmacniacz do swojego hi-endowego modelu słuchawek, sprawdź nasz poradnik: „Jak wybrać wzmacniacz słuchawkowy?”.

audio-technica-ath-awkt-kokutan-wzmacniacz

Poszukujesz słuchawek, ale nie wiesz, jakie będą dla Ciebie najlepsze. W podjęciu odpowiedniej decyzji zakupowej pomocne będą poradniki dostępne w Strefie Wiedzy na stronie internetowej tophifi.pl:

Nasza

Strefa wiedzy

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Czytaj
Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Czytaj
Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

Czytaj
Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Czytaj
True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Czytaj
Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Czytaj
Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać słuchawki?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Jak wybrać idealny dla siebie gramofon?

Przeglądaj strefę wiedzy
Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

Krok po kroku - system BluOS [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

True Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Jak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Przegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]

Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Co to jest impedancja?

Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: