Poprzedni
Następny

Jak wybrać słuchawki sportowe?

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Do biegania, na rower, siłownię czy ściankę wspinaczkową – niezależnie od rodzaju uprawianego sportu, sportowe słuchawki powinny charakteryzować wytrzymałość, funkcjonalność i wzorowe brzmienie. Jak wybrać model, który łączy te wszystkie cechy, podpowiadają eksperci Top Hi-Fi & Video Design.

koss-tws150i słuchawki sportowe bezprzewodowe

Muzyka to doskonały partner w sporcie. Pomaga złapać rytm wykonywanych powtórzeń, dzięki niej łatwiej koncentrujemy się na wykonywanych ćwiczeniach. Badania wskazują również na to, że słuchanie muzyki podnosi naszą efektywność. Wszystko dzięki endorfinom, produkowanym przez nasz organizm, kiedy słyszymy muzykę, którą lubimy. Słowem – muzyka to zdrowy suplement, który pozwala nam przesuwać granicę własnych możliwości.

Każdy, kto choć raz spróbował uprawiania sportu z typowymi słuchawkami muzycznymi, wie jednak, że nie nadają się one do aktywności fizycznej. Nie do tego zostały zresztą stworzone. Ich konstrukcja jest przystosowana do statycznego odsłuchu i nie spełni swojej roli w ruchu.

Jakie zatem wybrać słuchawki, by w rytmie ulubionej muzyki sięgnąć po sportowe sukcesy? Eksperci Top Hi-Fi & Video Design przygotowali dla Ciebie kilka wskazówek.

Bezprzewodowe czy przewodowe?

To pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, zanim udamy się do salonu audio. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Przewodowe słuchawki dla sportowców to przede wszystkim mniejsze zużycie energii, łatwość podłączenia (np. z pomocą wtyczki mini-jack) i znacznie lepsza jakość odtwarzanego dźwięku. To również pewność, że muzyka, której słuchasz nie urwie się w trakcie sesji treningowej, kiedy wyładuje się akumulator.

Słuchawki przewodowe to także lżejsza konstrukcja. Nie mamy tu do czynienia z dodatkowym obciążeniem generowanym przez akumulator czy odbiornik Bluetooth.

Minusem przewodowych słuchawek sportowych jest… przewód. Nawet, jeżeli jest cienki i wykonany z wygodnego, miękkiego materiału, to zawsze pozostaje nicią łączącą słuchawki ze źródłem dźwięku – najczęściej, rzecz jasna, smartfonem. Trzeba więc zadbać o jego odpowiednie ułożenie, zaakceptować jego obecność, która rytmicznymi muśnięciami będzie nam o sobie przypominać.

Dla wielu sportowców-melomanów jakość dźwięku jest kwestią bardziej istotną, niż niewielki dyskomfort. A, co do zasady, możliwość przewodowej transmisji gwarantuje większą liczbę informacji przesyłanych od źródła do przetwornika.

house-of-marley-uprise

Mobilne audio – a słuchawki sportowe zdecydowanie należą do tego segmentu – jest jednak coraz bardziej bezprzewodowe. Pisaliśmy o tym na naszych łamach wielokrotnie. Dlatego znaczna większość modeli, które pojawią się w poniższym zestawieniu łączy się ze źródłem za pomocą technologii Bluetooth.

Słuchawki sportowe, czyli jakie?

Słuchawki sportowe – niezależnie od dyscypliny – to dosyć specyficzna kategoria urządzeń muzycznych, w której równie ważna, jak jakość dźwięku, jest ergonomia użytkowania. Ta w skrócie oznacza po prostu, że słuchawki nie wypadną nam z ucha po przebiegnięciu pięciu metrów, przewód nie będzie zawadzał o naszą odzież i nie poplącze się, kiedy wrzucimy słuchawki pośpiesznie do torby. A same słuchawki będą jak dobry towarzysz treningu – motywujący, ale nie odciągający uwagi od sportu.

Jeżeli interesują nas słuchawki do biegania lub słuchawki na rower – słowem, dynamiczne sporty – szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na mocowanie. Jeden trening z wypadającymi lub niewygodnymi nausznikami na ogół wystarcza, by nie dać im kolejnej szansy. Warto zatem zaoszczędzić sobie rozczarowania i od początku wybrać słuchawki, które będą źródłem satysfakcji zamiast poirytowania.

Producenci proponują różne rozwiązania. Przykładowo, Koss KSC21 posiadają klipsy pewnie mocujące słuchawki do uszu. Trzeba się naprawdę bardzo postarać, żeby zafundować im twarde lądowanie. To bardzo korzystne cenowo słuchawki sportowe, idealne na początek przygody z bieganiem czy rowerem. Dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej. Identyczne rozwiązanie proponuje Koss KSC35WL – bezprzewodowe słuchawki dla sportowców, które połączone są krótkim kablem, który podczas treningu spoczywa na karku. Jak wszystkie słuchawki firmy Koss, której dystrybutorem w Polsce jest Audio Klan, również KSC21 i KSC35WL objęte są dożywotnią gwarancją

ATH-ANC300TW słuchawki True Wireless

Wygoda – drugie imię słuchawek sportowych

Wśród modeli sportowych prym wiodą słuchawki douszne i dokanałowe. Przyczyna jest tu bardzo prosta – takie słuchawki znacznie lepiej trzymają się ucha. One również lepiej odgradzają nas od hałasu otoczenia, łącząc bardzo dobre pasywne izolowanie z wyrafinowanymi systemami tłumienia aktywnego, jak choćby model Audio-Technica ATH-ANC300TW.

House of Marley Uprise to dokanałowe słuchawki dla sportowców, które podobnie jak wspomniane wyżej Koss KSC35WL, łączą się krótkim, cienkim przewodem, spoczywającym podczas treningu na karku. To jednak sporo mniejszy, bo douszny kaliber. Słuchawki posiadają wygodne, pewne mocowanie do małżowiny. W zestawie znajdują się też 3 rozmiary żelowych nakładek, co ułatwia dopasowanie do własnych uszu. Uprise posiadają też najwyższy poziom wodoodporności: IPX5. Oznacza to, że nie zaszkodzi im nawet ciągły strumień wody o niskim ciśnieniu. Można je zatem polecić jako słuchawki do pływania… przynajmniej żaglówką.

Rynkowa dominacja sportowych słuchawek dousznych i dokanałowych nie oznacza, że w określonych sytuacjach nie sprawdzą się modele nauszne, takie jak Koss Sporta Pro. Naszym zdaniem takie urządzenia świetnie spiszą się na siłowni lub w trakcie treningu indoor cyclingu. Co więcej, niewielka waga urządzenia (50 g), szerokie pasmo przenoszenia (15 – 15 000 Hz) oraz wygodny pałąk, umożliwiające mocowanie słuchawek na głowie lub za nią, sprawiają, że urządzenie to zapewnia z jednej strony wysoką stabilność, z drugiej czyste, przestrzenne brzmienie, charakterystyczne dla otwartych konstrukcji.

A może zupełnie bezprzewodowo?

W ostatnich latach popularność zdobyły słuchawki sportowe true wireless. Są to słuchawki dokanałowe/douszne, które bezprzewodowo łączą się nie tylko ze źródłem dźwięku, ale także między sobą. Faktycznie mamy więc do czynienia z dwoma “pchełkami”, które nosimy ze sobą w miniaturowym, wygodnym futerale. Oprócz transportowej, spełnia on funkcję banku energii. Bardzo wygodne, bardzo przydatne, bardzo nowoczesne.

House of Marley Champion TWS

Chcesz dowiedzieć się więcej o słuchawkach True Wireless? Przeczytaj nasz poradnik!

House of Marley – marka założona przez spadkobierców TEGO Boba Marleya – proponuje bardzo korzystne cenowo słuchawki true wireless, Champion TWS. Zgodnie z filozofią marki wykonano je z ekologicznych materiałów, są także odporne na pot i warunki atmosferyczne (IPX4), co w przypadku słuchawek sportowych wyjątkowo ważne. Modele true wireless oferują już maksymalną wygodę. To idealne słuchawki na siłownię, fitness czy na ściankę wspinaczkową.

Bardziej nowoczesne wzornictwo oferują Koss TWS150i, wyposażone dodatkowo w Bluetooth 5.0. Gwarantuje to większą przepustowość strumienia danych, co bezpośrednio przekłada się na lepszą jakość dźwięku. Oczywiście, aby w pełni korzystać z benefitów tej technologii, źródło (smartfon) również musi ją obsługiwać.

Ostatni model true wireless, który chcemy w tym miejscu polecić, to dzieło japońskiego giganta branży audio. Audio-Technica ATH-ANC300TW to produkt idealny dla każdego, kto biega w miejskiej dżungli. Dzięki wyrafinowanemu systemowi aktywnego tłumienia szumów po założeniu słuchawek możemy dosłownie wyłączyć się ze świata zewnętrznego. A to przy treningu bywa bardzo pomocne. Uwaga na przejściach dla pieszych!

E-sport to też sport!

W ostatnich latach przeogromną popularnością cieszy się także e-sport – wieloosobowe, zorganizowane rozgrywki, w których przedmiotem rywalizacji są gry komputerowe. Na całym świecie zmagania e-sportowców śledzą setki milionów ludzi, a pule nagród sięgają niemal poziomowi Wimbledonu. W takim razie w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć słuchawek dla e-sportowców!

Penrose X Controller słuchawki gamingowe

Za produkcję takich modeli odpowiadają prawdziwi słuchawkowi giganci – bo innym określeniem nie da się określić Audeze, kalifornijskiego producenta słuchawek ortodynamicznych. Takie modele, jak Penrose (odpowiednie dla PlayStation 4, PlayStation 5, PC i Mac Booków) oraz Penrose X (współpracujące z Xbox One, Xbox Series X i PC) to klasa sama w sobie. Nie wspominając o flagowym modelu Mobius Carbon, który oferuje pełną emulację dźwięku 3D w konfiguracji nawet - uwaga! - 7.1!

Słuchawki sportowe – to jest to!

Mamy nadzieję że powyższym tekstem pomogliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie: jakie słuchawki sportowe wybrać dla siebie? Jeżeli mielibyście jakiekolwiek pytania – z przyjemnością odpowiemy na nie drogą mailową ([email protected]) lub telefoniczną: 22 629 20 26. Nieustannie zapraszamy też do naszych salonów sprzedaży. Do zobaczenia tam… lub na treningu!Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: