Poprzedni
Następny

Jak podłączyć telewizor do wzmacniacza stereo? [Wideo]

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Podłączenie wzmacniacza stereo do telewizora jest proste i nie powinno Ci sprawić większych problemów. Mimo to, dla Twojego komfortu, chcemy dokładnie wyjaśnić, jak musi wyglądać prawidłowe podłączenie urządzeń peryferyjnych do systemów audio, zarówno jeżeli chodzi o stereo, jak i kino domowe. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik wideo, w którym znajdziesz niezbędne wskazówki. Sprawdź, o czym warto pamiętać! W materiale pokażemy połączenia, które są wykorzystywane z zastosowaniem nowoczesnych wzmacniaczy z cyfrową selekcją audio oraz klasycznych wzmacniaczy stereo, pozbawionych układu DAC.

Spis treści: Jak podłączyć telewizor do wzmacniacza stereo?

  1. Podłączenie wzmacniacza stereo do telewizora
  2. Kabel HDMI
  3. Kabel optyczny
  4. Zewnętrzny układ DAC
  5. Pytania i odpowiedzi (FAQ)

jak podłączyć wzmacniacz do Telewizora

Podłączenie wzmacniacza stereo do telewizora

Zastanawiasz się, jak podłączyć telewizor do wzmacniacza stereo? Na początek wyjaśnimy, dlaczego właściwie warto to zrobić. Powód jest prosty – w ten sposób będziesz w stanie wykorzystać pełnię możliwości, które daje Ci Twój sprzęt TV. Dzisiejsze telewizory mają wąską obudowę, co oznacza, że wbudowane w nią źródła dźwięku będą zazwyczaj idealnym rozwiązaniem na co dzień. Jeżeli jednak chcesz zapewnić sobie lepsze doznania dźwiękowe podczas oglądania kinowych hitów, postaw na wzmacniacz! Dzięki temu Twój seans da Ci doświadczenie podobne do tego, które znasz z sali kinowej. Przeczytaj również, jak podłączyć głośniki do telewizora.

Charakterystyczną cechą nowoczesnych urządzeń – zarówno telewizorów, jak i wzmacniaczy – jest bardzo duża liczba złącz, co, zwłaszcza dla początkującego użytkownika, bywa problematyczne. Szczególnie, jeżeli wziąć pod uwagę, że podłączając wzmacniacz stereo do telewizora, możesz wykorzystać różne wejścia i wyjścia. Optymalny sposób łączenia zależy od tego, jakim sprzętem dysponujesz, dlatego zawsze dokładnie czytaj instrukcję użytkowania.

Mimo dokładnego studiowania instrukcji nadal nie wiesz, jak podłączyć wzmacniacz stereo do telewizora? Jest na to kilka sposobów, które opiszemy poniżej. Wybierz ten, który odpowiada Twoim urządzeniom – najpierw sprawdź, jakie gniazda zostały wbudowane w konstrukcję obu urządzeń. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni przewód.

Kabel HDMI

Obecnie standardem jest, że dostępne na rynku modele telewizorów posiadają co najmniej jedno złącze HDMI, które obsługuje kanał zwrotny ARC. Dzięki ARC (Audio Return Channel), czyli funkcji kanału zwrotnego dźwięku, nie musisz korzystać z dodatkowego przewodu dla sygnału audio. Jeżeli zdecydujesz się na takie połączenie pomiędzy wzmacniaczem i telewizorem zyskujesz dodatkowy, zwiększający komfort użytkowania, bonus – włączając telewizor, automatycznie włączysz również wzmacniacz.

Wybieraj kable HDMI możliwie jak najlepszej jakości – to ona wpływa na czystość i zakłócenia sygnału. Najlepsze jakościowo przewody produkuje się najczęściej z miedzi beztlenowej. Kluczową kwestią jest też długość kabla. Zazwyczaj przewody HDMI mają od 3 do 5 metrów – dłuższe mogą negatywnie wpływać na jakość sygnału. Właśnie dlatego, telewizor i wzmacniacz należy umieścić możliwie jak najbliżej siebie.

jak podłączyć soundbar do TV

Co musisz zrobić, żeby połączyć te dwa urządzenia kablem HDMI?

  • Zerknij na tylną część obudowy swojego telewizora i sprawdź, gdzie znajduje się złącze, które powinno być opisane, jako HDMI ARC. Takiego samego złącza poszukaj w konstrukcji wzmacniacza i połącz je dedykowanym przewodem.
  • Zwróć uwagę na to, że w przypadku przewodów wyższej klasy, kluczowe znaczenie ma ich kierunkowość – strzałkę wychodzącą musisz umieścić po stronie wzmacniacza.
  • Nowoczesne telewizory zazwyczaj samodzielnie dostosowują swoje ustawienia do działania wzmacniaczy, ale zaleca się również ich ręczne sprawdzenie przez użytkownika. Sposób, w jaki powinieneś zmodyfikować ustawienia obu urządzeń, różni się, w zależności od tego, z jakiego oprogramowania korzystają Twoje sprzęty, dlatego w razie wątpliwości sięgnij do instrukcji.

Na naszym blogu znajdziesz również artykuł o tym, jak podłączyć telefon do wzmacniacza stereo, w którym opisaliśmy kilka prostych sposobów na sparowanie obu urządzeń.

Kabel optyczny

W tym artykule nie zapominamy także o użytkownikach starszych modeli telewizorów i wzmacniaczy stereo. Jak wspomnieliśmy wyżej, mimo że HDMI jest dzisiaj standardowym rozwiązaniem wykorzystywanym w systemach audio-video, musisz liczyć się z tym, że niektóre sprzęty nie mają portów, które obsługują funkcję ARC. Co wtedy? Spokojnie! Nadal możesz połączyć ze sobą wzmacniacz i telewizor, wykorzystując np. przewód optyczny. Jego końcówki musisz podłączyć do właściwych gniazd w obu urządzeniach. W obudowie telewizora wejście optyczne jest często opisywane jako Digital Out, a we wzmacniaczu jako Digital In/Optical In.

Złącze kabla optycznego znajdziesz w każdym telewizorze. Jest ono także popularne we wzmacniaczach, które są wyposażone w układ DAC. Przewody optyczne, w odróżnieniu od kabli HDMI, rzadko są kierunkowe. Jeżeli jednak kupisz właśnie taki model, pamiętaj, że widoczne na nim strzałki powinny być umieszczone w kierunku: od telewizora do wzmacniacza. Jeszcze jedno: połączenie kablem optycznym nie sprawi niestety, tak jak ma to miejsce w przypadku przewodów HDMI, że włączenie telewizora automatycznie uruchomi wzmacniacz.

Zewnętrzny układ DAC

Zewnętrzny układ DAC to opcja dla właścicieli wzmacniaczy, które nie posiadają wejść HDMI i wejść dla przewodów optycznych. Korzystając z tego sposobu, zapewniasz sobie wyższą jakość dźwięku niż podpinając telewizor do wzmacniacza przy pomocy gniazda słuchawkowego. Zewnętrzny układ DAC najpierw kablem optycznym łączysz z telewizorem, a następnie podłączasz go do wzmacniacza przewodem RCA z podwójnym cinchem.

W przypadku sprzętów pozbawionych gniazd HDMI ARC wzmacniacz i telewizor możesz spróbować połączyć korzystając z kabla audio lub koncentrycznego złącza cyfrowego.

Reasumując: jak podłączyć telewizor do wzmacniacza stereo? Do wyboru masz kilka różnych ścieżek, a wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony od gniazd, które w swojej konstrukcji posiadają oba urządzenia. Jeżeli zarówno telewizor, jak i wzmacniacz obsługują standard złącza HDMI ARC, połączysz je kablem HDMI. W przeciwnym wypadku możesz skorzystać z kabli optycznych lub zewnętrznego układu DAC.

jak podłączyć TV do sprzętu audio

Jeżeli szukasz akcesoriów, dzięki którym poprawisz jakość dźwięku i podłączysz swój telewizor do wzmacniacza, zapraszamy Cię do odwiedzania jednego z salonów stacjonarnych Top Hi-Fi & Video Design, gdzie nasi specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiedniego sprzętu. Sprawdź również ofertę naszego sklepu internetowego, w którym dodatkowo znajdziesz m.in. wzmacniacze mocy, przedwzmacniacze, wzmacniacze zintegrowane, przetworniki C/A, amplitunery, odtwarzacze sieciowe, zestawy stereo oraz inne komponenty dla zestawów hi-fi.


Zobacz też inne filmy, które dla Ciebie przygotowaliśmy, w formie krótkich, treściwych poradników i recenzji produktowych. W prosty, przystępny sposób tłumaczymy zagadnienia związane z wyborem sprzętu audio dostosowanego do Twoich potrzeb oraz przedstawiamy wybrane produkty z oferty sieci Top Hi-Fi & Video Design. Szczególnie polecamy Ci 3 filmy, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat wzmacniaczy oraz ich łączenia z urządzeniami w systemach audio:


jak podłączyć kolumny aktywne do telewizora

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Jak podłączyć nowy telewizor pod stary wzmacniacz?

Standard złączy szybko ulega zmianie – regularnie pojawiają się nowe rozwiązania, ale to nie znaczy, że Twój stary wzmacniacz nie będzie nadawał się do użytku. Starsze modele wzmacniaczy do nowego telewizora możesz spróbować podłączyć przy pomocy gniazda słuchawkowego, ale UWAGA – w ten sposób prawdopodobnie uzyskasz niższą jakość dźwięku niż w przypadku przewodów optycznych lub kabli HDMI.

Jaki kabel użyć z TV do wzmacniacza?

Telewizor ze wzmacniaczem najczęściej łączy się przy pomocy kabli optycznych lub kabli HDMI. To, który przewód będzie odpowiedni w Twoim przypadku, zależy od tego, jaki rodzaj gniazd został umieszczony w obudowie sprzętu.

Jak podłączyć dźwięk z telewizora do wieży?

Jeżeli zarówno telewizor, jak i wieża, obsługują standard komunikacji Bluetooth, oba urządzenia możesz połączyć bezprzewodowo, rozwiązując w ten sposób problem plączących się kabli. W przypadku telewizorów i wież wyposażonych w gniazdo HDMI ARC wystarczy zastosowanie kabla HDMI. Opcjonalnie wykorzystaj złącze optyczne.

Jak podłączyć HDMI do wzmacniacza?

Kabel HDMI możesz wykorzystać wyłącznie, jeżeli zarówno telewizor, jak i wzmacniacz posiadają gniazdo HDMI ARC. Odszukaj dedykowane złącze na obudowie obu sprzętów i połącz je dedykowanym przewodem, pamiętając, żeby strzałkę wychodzącą umieścić po stronie wzmacniacza.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: