Poprzedni
Następny

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza stereo?

Średnia ocen: 5
(6 ocen) 6 komentarzy

Współcześnie telefon komórkowy jest w gruncie rzeczy wielofunkcyjnym urządzeniem, które ułatwia nam realizację wielu codziennych zadań. Smartfony są także wykorzystywane jako źródło dźwięku i urządzenia sterujące w wielu nowoczesnych systemach audio. W tym artykule wyjaśnimy Wam, jak podłączyć telefon do wzmacniacza stereo. Omówimy wszystkie sposoby pozwalające przesłać sygnał pomiędzy tymi urządzeniami. Pozwoli to świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie, odpowiadające Waszym potrzebom.

Spis treści:

 1. Wzmacniacz stereo i telefon jako źródło dźwięku
 2. Sposoby na podłączenie telefonu do wzmacniacza
  2.1. Podłączenie przewodem AUX lub USB
  2.2. Podłączenie przez przetwornik C/A (DragonFly)
  2.3. Podłączenie przez Bluetooth
  2.4. Podłączenie przez Wi-Fi
  2.5. Podłączenie przez odtwarzacz sieciowy
 3. Podłączenie telefonu do wzmacniacza stereo – zalety
 4. Podsumowanie

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza

Wzmacniacz stereo i telefon jako źródło dźwięku

Na początek warto wyjaśnić, jaki cel ma podłączanie telefonu do wzmacniacza stereo. Przede wszystkim chodzi o wykorzystanie telefonu jako źródła dźwięku. Smartfon może pełnić funkcję tymczasowego zamiennika odtwarzacza strumieniowego bądź sieciowego. Pozwala bowiem odtwarzać muzykę z serwisów streamingowych, radia internetowego czy domowej biblioteki plików umieszczonej na dysku sieciowym. Po jego podłączeniu do systemu stereo można cieszyć się dźwiękiem, który wydobywa się z głośników.

Sposoby na podłączenie telefonu do wzmacniacza

Istnieje kilka sposobów, aby podłączyć telefon do wzmacniacza zintegrowanego. Zależą one zarówno od złącz znajdujących się w tym urządzeniu, jak i jego funkcji dodatkowych. Im bogatsze jest wyposażenie Waszego sprzętu, tym więcej opisanych przez nas sposobów będziecie mogli wykorzystać. Nie zapomnieliśmy o użytkownikach starszych wzmacniaczy. Dzięki naszym poradom takie osoby także poznają metody pozwalające podłączyć oba urządzenia.

Podłączenie przewodem AUX lub USB

Telefon można podłączyć do wzmacniacza przewodowo na dwa sposoby. Pierwszym jest wyjście słuchawkowe. Możemy wykorzystać je do przesłania sygnału analogowego do wzmacniacza. Część modeli wzmacniaczy ma wejście oznaczone jako AUX. Należy kupić kabel AUX, zakończony z dwóch stron wtykiem mini jack. Następnie trzeba wybrać to wejscie jako źródło sygnału we wzmacniaczu. Teraz pozostało Wam tylko rozpocząć odtwarzanie muzyki. Jest to prosty i szybki sposób na podłączenie telefonu ze wzmacniaczem. Jeśli Wasz wzmacniacz nie został wyposażony w złącze AUX, wówczas należy wykorzystać przewód jack – 2xRCA. W tym przypadku telefon do wzmacniacza podłączamy wykorzystując wejście liniowe.

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza

W opisywanym powyżej sposobie dekodowanie sygnału cyfrowego odbywa się w telefonie. Sygnał analogowy przesyłany jest przewodem do wzmacniacza. Drugim sposobem jest wykorzystanie kabla USB. Tu przykładem takiego połączenia mogą być smartfony Apple iPhone. Jest wiele wzmacniaczy (w tym marki Rotel), które na panelu frontowym posiadają wejście USB posiadające certyfikat „Made for iPhone”. Pozwala on przesłać dane ze smartfona, który pełni w tym przypadku funkcję urządzenia peryferyjnego. Najprościej rzecz ujmując, można przesyłać pliki do wzmacniacza na takiej zasadzie jak z komputera. Dużą zaletą tego sposobu jest przesyłanie sygnału w formie cyfrowej. Konwersja do postaci analogowej odbywa się w przetworniku cyfrowo-analogowym wzmacniacza co pozytywnie wpływa na jakość oferowanego dźwięku.

Uprzedzamy pytania niektórych z Was – czy lepiej skorzystać z wyjścia słuchawkowego w telefonie, czy może wybrać USB? Już sama nazwa wejścia AUX może dać pewną wskazówkę. Oznacza ono bowiem wejście pomocnicze, które z technicznego punktu widzenia ma pewne ograniczenia. Sygnał z oby kanałów przesyłany jest jednym przewodem, dlatego odstęp sygnału od szumu jest zawsze niższy niż w przypadku przesyłania sygnału i dekodowania go w zewnętrznym urządzeniu. Dlatego, jeśli macie możliwość przesyłu sygnału poprzez USB, warto wykorzystać tę możliwość.

Podłączenie przez przetwornik C/A

Podłączenie telefonu poprzez zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy jest zapewne dobrze znane wielu miłośnikom słuchania muzyki, którzy wykorzystują w swoim systemie audio zewnętrzny DAC, aby uzyskać dobrą jakość dźwięku. Warto jednak wiedzieć, że ten sam sposób można zastosować w przypadku podłączenia telefonu do wzmacniacza stereo. Wystarczy zaopatrzyć się w przetwornik cyfrowo-analogowy, powszechnie określany jako DAC. Wybór producentów oraz modeli przetworników DAC jest szeroki, ponieważ są to urządzenia często wykorzystywane w domowych systemach audio.

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza

Jeśli planujecie podłączyć telefon do wzmacniacza poprzez przetwornik cyfrowo-analogowy, zapewne zależy Wam na niewielkim rozmiarze tego sprzętu. Dlatego polecamy urządzenia z serii Dragonfly od marki AudioQuest. Ten przenośny konwerter sygnału cyfrowego, podłączany do portu USB, występuje w trzech wersjach, z zewnątrz różniących się kolorem. W zależności od Waszego budżetu możecie wybrać Audioquest Dragonfly Black, wersję Red, w której zastosowano kość DAC wyższej klasy, bądź flagowy model Dragonfly Cobalt.

Użytkownicy najczęściej używają tego przenośnego DAC-a, aby podłączyć słuchawki do komputera. Wykorzystując odpowiednią przejściówkę USB, można podłączyć Audioquest Dragonfly także do telefonu. W przypadku urządzeń z systemem Android jest to Dragonfly Tail, natomiast w przypadku smartfonów Apple przewód ten określany jest jako Camera Adapter. Przetwornik należy podłączyć do wzmacniacza stereo przewodem zakończonym złączem jack 3.5 mm z jednej strony i RCA z drugiej. Wszelkie akcesoria do telefonu, niezbędne do podłączenia są łatwo dostępne i nie nadwyrężą Waszego budżetu.

Podłączenie wzmacniacza poprzez przetwornik cyfrowo-analogowy ma szereg zalet. Przede wszystkim otrzymujemy bardzo dobrej jakości dźwięk, konwersja sygnału odbywa się bowiem w zewnętrznym DAC-u dobrej klasy. Kolejnym plusem jest stosunkowo niska cena tego rozwiązania. Polecany przez nas przetwornik Audioquest Dragonfly w wersji Black kosztuje około 300 zł. Trzeba przyznać, że nie jest to duża kwota, ponieważ korzyści z zakupu tego przenośnego DAC-a okazują się wymierne. Nie tylko zyskacie urządzenie umożliwiające podłączenie telefonu do wzmacniacza. Audioquest Dragonfly jest dobrej klasy wzmacniaczem słuchawkowym, pozwalającym cieszyć się ulubioną muzyką z komputera.

Podłączenie przez Bluetooth

Każdy telefon wyposażony jest w łączność bezprzewodową poprzez Bluetooth. Technologia ta pozwala przesyłać sygnał pomiędzy telefonem, a wzmacniaczem wyposażonym w odbiornik Bluetooth.

Jeśli chcecie podłączyć smartfon do wzmacniacza w ten sposób, warto przed zakupem upewnić się, czy Wasz „wzmak” wyposażony został w Bluetooth. Niektóre modele wyposażone są w ten moduł standardowo. Dobrym przykładem jest wzmacniacz audio Rotel A11 Tribute, który obsługuje Bluetooth z kodekami aptX i AAC. Dzięki temu nie tylko prześlecie sygnał z telefonu do wzmacniacza bezprzewodowo, ale dzięki tym kodekom o niższej kompresji zyskacie także dobrą jakość dźwięku.

Część producentów wzmacniaczy oferuje możliwość opcjonalnego dokupienia odbiornika Bluetooth, kompatybilnego z danym modelem wzmacniacza. Dzięki temu można dokupić oryginalny moduł, który jest rekomendowany przez producenta danego sprzętu audio.

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza

Zapewne zastanawiacie się, czy posiadacze starszych modeli wzmacniaczy są w sytuacji bez wyjścia? Oczywiście, że nie. W sprzedaży dostępne są uniwersalne odbiorniki Bluetooth, które można zastosować do wszystkich modeli wzmacniaczy. Przykładem sprawdzonego przez nas modelu jest Marmitek BoomBoom 80. Dzięki temu urządzeniu można w prosty sposób zwiększyć funkcjonalność Waszego systemu stereo o moduł Bluetooth. Co ważne, polecany przez nas model wyposażony został w NFC. Oznacza to, że po zbliżeniu smartfona oba urządzenia samoczynnie się sparują. Moduł należy połączyć ze wzmacniaczem za pomocą złącza AUX, wejścia liniowego lub MP3 link.

Sparowanie odbiornika Bluetooth z telefonem jest niezwykle proste. Wystarczy tylko włączyć funkcję Bluetooth na telefonie, a następnie wskazać urządzenie będące odbiornikiem sygnału. Po kilku sekundach zyskujecie bezprzewodową łączność smartfona ze wzmacniaczem.

Podłączenie przez Wi-Fi

Zapewne wiecie, że aby korzystać na smartfonie ze wszystkich udogodnień, urządzenie musi być podłączone do sieci Internet. Postanowiliśmy wyjaśnić Wam ogólnie, jakie możliwości daje podłączenie telefonu i wzmacniacza przez Wi-Fi w kontekście zastosowań audio.

Obecnie, z uwagi na stale rosnącą popularność źródeł sieciowych, wiele wzmacniaczy standardowo wyposażonych jest w Wi-Fi. Takie urządzenia, które oprócz wzmacniania sygnału odtwarzają muzykę między innymi poprzez streaming, określane są jako wzmacniacze sieciowe. Producenci najczęściej wyposażają takie urządzenia nie tylko w obsługę serwisów streamingowych (np. Spotify, Tidal), lecz także radia internetowego, czy odtwarzania plików z dysku sieciowego. W podobną funkcjonalność wyposażone są amplitunery stereo.

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza

Działanie takiego połączenia opiera się na oprogramowaniu, w które wyposażony został wzmacniacz. Telefon służy jedynie do sterowania poszczególnymi funkcjami. Dzięki aplikacji na smartfon użytkownik może wybrać odtwarzane źródło muzyki, zmieniać utwory itp.

Jeśli planujecie zakup wzmacniacza sieciowego, warto wybrać sprawdzony model. Szczególną uwagę warto zwrócić na aplikację mobilną. Powinna ona działać płynnie oraz być prosta w obsłudze. Należy upewnić się, czy producent zapewnia jej regularne aktualizacje, ponieważ z poziomu aplikacji mobilnej odbywa się sterowanie funkcjami sieciowymi wzmacniacza.

Na podstawie własnych doświadczeń możemy polecić Wam wzmacniacz sieciowy NAD C 700. Ten niezwykle nowoczesny sprzęt wyróżnia się rozbudowaną funkcjonalnością sieciową. Urządzenie odtwarza najpopularniejsze serwisy streamingowe (Spotify, Tidal, Deezer, Amazon Music HD), obsługuje radio internetowe i pliki zapisane na serwerze NAS.

Na tym jednak funkcjonalność wzmacniacza NAD C700 się nie kończy. Urządzenie wyposażone zostało także w Bluetooth z obsługą kodeka aptX HD. Wybierając ten wzmacniacz, telefon będziecie mogli do niego podłączyć na wszystkie opisywane przez nas sposoby.

Podłączenie przez odtwarzacz sieciowy

Podłączenie telefonu do wzmacniacza przez odtwarzacz sieciowy jest metodą pozwalającą wykorzystać pełną funkcjonalność Waszego sprzętu. Możecie w ten sposób odtwarzać muzykę z serwisów streamingowych, radia internetowego, czy plików hi-res zapisanych w pamięci telefonu. Wszystko zależy od tego, jaką funkcjonalność ma Wasz odtwarzacz sieciowy.

Zacznijmy od obsługi serwisów streamingowych. Mając zainstalowaną aplikację do obsługi danego serwisu muzycznego, należy wybrać z poziomu smartfonu Wasz odtwarzacz, który będzie źródłem muzyki. Wówczas dźwięk odtwarzany jest z oprogramowania streamera, co zapewni wyższą jakość dźwięku. Chcielibyśmy przypomnieć, że ta funkcja dostępna jest jedynie w przypadku posiadania pakietu premium. Darmowe wersje najpopularniejszych serwisów nie pozwalają na odtwarzanie dźwięku z wybranego urządzenia.

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza

Podobnie jest w przypadku radia internetowego. Należy zainstalować na telefonie aplikację dostarczaną przez producenta odtwarzacza, a następnie rozpocząć odtwarzanie na Waszym streamerze. Jeśli zależy Wam na jakości dźwięku, warto sprawdzić, jaki bitrate ma dana stacja. Im wyższa przepustowość, tym wyższej jakości brzmienie uzyskacie.

Większa funkcjonalność odtwarzacza sieciowego sprawia, że użytkownik ma do wyboru więcej funkcji przesyłu sygnału. Jeśli zatem często używacie dobrodziejstw odtwarzania strumieniowego, warto wybrać odtwarzacz dobrej klasy. Szczególnie polecamy Bluesound Node, który jest urządzeniem o bogatej funkcjonalności i dopracowanej aplikacji na telefon. Wspomniana „apka” BluOS Controller dostępna jest nie tylko na telefony z systemem Android i iOS. Można ją także zainstalować na komputerze PC i w razie potrzeby z jego poziomu sterować odtwarzaniem muzyki.

Podłączenie telefonu do wzmacniacza stereo – zalety

Jak już wspomnieliśmy, telefon pełni obecnie wiele funkcji w codziennym życiu, dlatego bardzo często mamy go przy sobie. Podłączenie telefonu do wzmacniacza pozwala przede wszystkim wykorzystać go jako źródło dźwięku oraz urządzenie sterujące. Co więcej, użycie smartfona do odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych pozwala wykorzystać go do pełnienia obu wspomnianych funkcji jednocześnie.

Poza tym, telefon podłączony do wzmacniacza może służyć jako urządzenie do przechowywania plików audio. Wbudowana pamięć telefonu pozwala na zapisanie wielu utworów, a następnie odtwarzanie ich ze wzmacniacza.

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza

Podsumowanie

Wiemy z doświadczenia, że wielu użytkowników nie zna wszystkich możliwości podłączenia telefonu do wzmacniacza. Naszym celem było więc wyjaśnienie wszystkich sposobów podłączenia obu tych urządzeń. Co ważne, opisaliśmy też sposoby, które sprawdzą się w przypadku wzmacniaczy pozbawionych wejść cyfrowych. Dzięki naszym poradom także użytkownicy starszych urządzeń bez problemu podłączą do nich telefon. Warto także podkreślić, że niezbędne kable podłączeniowe są stosunkowo tanie, więc opisane przez nas metody każdy z powodzeniem może zastosować w swoim systemie stereo.

Jak podłączyć telefon do wzmacniacza

Jeśli poszukujecie akcesoriów, które pozwolą Wam podłączyć telefon do wzmacniacza stereo, zachęcamy do odwiedzenia wybranego salonu sieci Top Hi-Fi. Oferujemy szeroki wybór sprzętu audio, w tym wzmacniaczy i głośników, które pozwolą stworzyć zestaw stereo dopasowany do Waszych potrzeb. Eksperci Dobrego Brzmienia pomogą wybrać odpowiednie urządzenia, zorganizują odsłuch oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. Warto skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia, aby cieszyć się dobrym dźwiękiem przez lata.

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:

A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce i filmie?Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(6 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: