Poprzedni
Następny

Gra o Tron: Ród Smoka - 8 rzeczy, których nie wiecie o serialu HBO Max

Średnia ocen: 5
(3 oceny) 3 komentarze

Minęły długie niczym zima za Murem trzy lata, odkąd fani serialu „Gra o Tron” mieli ostatnią styczność z krainą zwaną Westeros. Szczęśliwie ten czas już za nimi. Pod koniec sierpnia jeden z najbardziej oczekiwanych spin-offów błyskawicznie podbił serca fanów historii spod pióra George'a R.R. Martina na całym świecie. Świetnie zrealizowany, pełny w rozbudowane efekty dźwiękowe serial, którego smaczków, w pełni można doświadczyć na wielokanałowych systemach kina domowego i soundbarach Oto kilka ciekawostek o serialu „Ród Smoka”, który możecie oglądać na HBO Max.

1. Dziady, pradziady i prapradziady

Akcja „Rodu Smoka” jest inspirowana opowiadaniami „Błędnego rycerza”, „Zaprzysiężonego miecza” i „Tajemniczego rycerza”, których wydarzenia toczą się dziewięćdziesiąt lat przed historią znaną widzom i czytelnikom z „Gry o Tron”.

2. To nie był pierwszy wybór

W 2018 roku plany na kolejne tytuły z uniwersum „Gry o Tron” nie zakładały powstania „Rodu Smoka”. Pierwszym pomysłem twórców był serial „Bloodmoon” osadzony w książkowej Erze Herosów i Długiej Zimy. Prace nad tym spin offem doszły do całkiem zaawansowanego etapu - powstał odcinek pilotażowy, w którym zagrali m.in. Naomi Watts („Mulholland Drive” i „21 gramów”) i znany ze „Stranger Things” Jamie Campbell Bower. George R.R. Martin miał niewielki udział w serialu - epoka, o której opowiadał, została wspomniana w jego książkach jedynie przelotem. Po zapoznaniu się z pilotem stacja HBO uznała, że nie zanosi się jednak na przebój i nie podjęła się produkcji. Niedługo później postawiła na „Ród Smoka” i decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Zobacz też: 6 filmów Davida Lyncha, które warto sobie odświeżyć

3. Jeszcze więcej spin-offów

Może jeszcze nie jest to zjawisko na skalę uniwersum Marvela, ale kto wie, co przyniesie przyszłość - stacja HBO ma wielkie plany odnośnie uniwersum “Gry o Tron”, i to w ciągu najbliższych pięciu lat. Kiedy to czytasz, trwają prace nad serialem opartym na przygodach Jona Snowa (Kit Harington), którego akcja osadzona jest po wydarzeniach z oryginalnego serialu.

W planach jest podobno również serial o marynarzu Corlysie Velaryonie pod tytułem „The Sea Snake”, serial śledzący losy królowej wojowników Nymerii oraz adaptacja „Dunk i Jajo”, czyli serii powieści, którą George R.R. Martin osadził przed „Grą o Tron”. To nie koniec - w toku są również prace nad trzema serialami animowanymi!

4. „Ród Smoka” opiera się na historii Anglii

Na spotkaniu z fanami podczas konferencji Comic Con 2022, George R.R Martin zdradził, że do napisania „Rodu Smoka” zainspirowały go prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w XII wieku - a konkretnie: okres w historii Anglii, który zwany jest Anarchią. Z kolei „Gra o Tron” jest luźno oparta na innym wydarzeniu z historii tego kraju - Wojnie Dwóch Róż. Ktoś tu chyba lubi historię przemocy!

5. Narodziny to nowe wesela (lekki spoiler alert)

Pamiętacie, że za każdym razem, kiedy w „Grze o Tron” miało miejsce wesele, niedługo później działo się coś mrocznego i przerażającego?  W „Rodzie Smoka” podobne znaczenie niosą za sobą sceny narodzin. Zapytany o powód, reżyser Miguel Sapochnik powiedział w jednym z wywiadów:

"W czasach średniowiecznych rodzenie było przemocą. To było tak niebezpieczne, jak to tylko możliwe - 50/50 szans na to, że się uda.”

6.  Smok na smoku, smokiem pogania

Przy nowym serialu trzy smoki, które imponowały nam w „Grze o Tron”, to naprawdę marna liczba. Akcja spin offa toczy się w szczytowym okresie panowania dynastii Targaryenów, co oznacza istne smokowisko. A twórcy nie żałowali ani pieniędzy, ani wysiłku na to, by każdy z 17 serialowych smoków miał charakterystyczny wygląd i osobowość. Przyznali również, że to nad koncepcją przedstawienia tych pupili władców zaczęli pracować najwcześniej, oraz, że mają już zapas nowych smoczych osobowości na kolejne sezony.

7.  Harry Potter w Westeros

Produkcja serialu rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku, a większość zdjęć powstała w studiach

filmowych Leavesden Studios w Anglii - tym samym miejscu, w którym powołano do życia serię filmów o przygodach młodego czarodzieja z błyskawicą na czole. Część zdjęć „Rodu Smoka” powstała również w Hiszpanii i Portugalii.

Zobacz też: 22 rzeczy, których nie wiecie o Harrym Potterze

8.  Prestiżowa ścieżka dźwiękowa

Za ścieżkę dźwiękową „Rodu Smoka” odpowiada Ramin Djawadi, który ma na swoim koncie nagrodę Emmy za soundtrack serialu „Gra o Tron”. Wszystko zostaje w rodz(in)ie!

Zobacz też: Najbardziej niedocenione soundtracki

„Ród Smoka” i „Gra o Tron” - tylko na dobrym sprzęcie

Epickie seriale z epicką ścieżką dźwiękową wymagają równie epickiego nagłośnienia w domu. Jeśli potrzebujesz porady przy wyborze odpowiedniego zestawu kina domowego, głośników, czy stereo, skontaktuj się z nami. #EksperciDobregoBrzmienia dobrze wiedzą, co jeszcze bardziej podkręci klimat epickich serialowych wieczorów - możesz zdać się na naszą wiedzę i doświadczenie.

Czytaj więcej o muzyce i filmie:

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio i uczyń słuchanie muzyki jeszcze przyjemniejszym:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(3 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: