Poprzedni
Następny

6 filmów Davida Lyncha, które warto sobie odświeżyć

David Lynch to najlepszy przykład na to, że mimo swej złej sławy hollywoodzki mainstream jak gąbka chłonie wielowymiarowe i nieoczywiste kino.

fot. Thiago Piccoli, na podstawie licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic 

Największą sławę przyniósł mu “Twin Peaks”, którego dwa pierwsze sezony stały się międzynarodowym hitem, lecz po nich został niespodziewanie zdjęty z anteny za sprawą bardzo pochopnej decyzji jego producentów. Jednak nie samym “Twin Peaks” geniusz Lyncha stoi. Na koncie ma wiele innych pozycji, do których warto wracać, bo – w przeciwieństwie do wielu innych dzieł z ubiegłego stulecia – są nadal bardziej aktualne, a może nawet: coraz bardziej aktualne. Zobaczcie, które filmy reżysera warto odświeżyć na swoim kinie domowym.

Diuna / Dune

Kilka tygodni temu cały świat oszalał na punkcie trailera nowej adaptacji filmowej książki Franka Herberta pt. “Diuna”, w której zagrają m.in. Timothée Chalamet, Zendaya, Josh Brolin i Oscar Isaac. W oczekiwaniu na to, bez wątpienia, wielkie widowisko filmowe warto jednak odświeżyć sobie lynchowską wersję “Diuny” z 1984 roku, bo jest kawał porządnego kina sci-fi z typową dla reżysera nutką niepokojącej dziwności. To właśnie na planie tego filmu rozpoczęła się jedna z najbardziej znamienitych relacji współczesnego kina – przyjaźń Lyncha z Kylem MacLachlanem.

Zobaczcie też zwiastun nowej “Diuny”:


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


Głowa do wycierania / Eraserhead

Horror “Głowa do wycierania” to pierwszy pełnometrażowy film Lyncha. Nakręcony w 1976 roku zabiera widzów na upiorną wycieczkę do surrealistycznego koszmaru mężczyzny, który żyje otoczony ciemnością. Kiedy Henry odkrywa, że zapłodnił swoją kochankę, postanawia być odpowiedzialny i bierze z nią ślub. Sprawy nabierają jednak dziwacznego obrotu, kiedy okazuje się, że nowo narodzone dziecko niezbyt przypomina człowieka. Może tajemniczy dzicy lokatorzy pomogą tracącemu zmysły Hernry’emu?

Człowiek słoń / The Elephant Man

Ten nietypowo piękny w porównaniu z pozostałymi obrazami Davida Lyncha film z 1980 roku opowiada prawdziwą historię tytułowego "Człowieka słonia" z XIX wieku – Johna Merricka, który cierpiał na rzadką chorobę genetyczną, w wyniku której jego głowa i twarz były całkowicie zdeformowane. Przez nietypowy wygląd był on wykorzystywany jako cyrkowa atrakcja, dopóki nie uratował go pewien lekarz (w tej roli sam sir Anthony Hopkins), który odkrył w Merricku niezwykły potencjał intelektualny. 

Dzikość serca / Wild At Heart

Marynarka z wężowej skóry, wielkie fryzury, stare samochody marki Cadillac i zakazana, ale szaleńcza miłość – ten film Lyncha to kwintesencja całych kolorowych lat dziewięćdziesiątych, chociaż powstał na ich samym początku, bo w 1990 roku. Jeszcze w tym samym roku zdobył prestiżową nagrodę na najlepszy film na festiwalu w Cannes, a potem posypały się kolejne nagrody.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


Zaginiona autostrada / Lost Highway

“Zaginiona autostrada” z 1997 roku to film z gatunku neo-noir i w wielu gronach obraz kultowy, chociaż po jego premierze słychać było również głosy narzekające na banalność akcji. A to dlatego, że Lynch przedstawił widzom historię starą jak świat – wymykający się spod kontroli romans z nutką kryminału. Nie zapominajmy jednak, że nadal mowa tu o Lynchu, a więc jego wizja romansowych perypetii jest zupełnie inna niż te, które widzieliśmy wcześniej u innych reżyserów.

Co zrobił Jack? / What Did Jack Do?

Ten krótkometrażowy film z 2017 roku to zapis przedziwnego przesłuchania podejrzanej o morderstwo małpki, które w roli detektywa przeprowadza sam David Lynch. Morderstwo morderstwem, ale rozmowa zbacza tu na tyle innych torów, że wielu odczytuje ten film jako metaforę tego, jak naprawdę wygląda życie człowieka. 

Jeżeli szukasz kina domowego lub masz pytania na temat jego lub innego sprzętu audio, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: