Poprzedni
Następny

Jak uzyskać najlepszy dźwięk z Netflixa?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 2 komentarze

Dzisiejszy wybór technologii wyświetlania obrazu jest naprawdę wielki. Matryce OLED czy technologia Quantum Dot to tylko kilka przykładów tych technik. Modele z wyższej półki mają nawet możliwość odbioru rozdzielczości 8K. Telewizory stały się smukłe, coraz większy nacisk jest kładziony na design wyświetlaczy. Możliwości matryc mocno wyprzedziły jakość nadawania szeroko dostępnych źródeł jak telewizja satelitarna czy Netflix. Swoje trzy grosze wtrącają też projektory.

Philips 65OLED984

Wspaniały obraz już mamy, nasuwa się więc pytanie: a co z dźwiękiem? No właśnie nic, nie ma już miejsca w obudowie na coś sensownego. Trzeba pamiętać, że obraz to dopiero połowa sukcesu w osiągnięciu pełni przyjemności z oglądania filmów. Wystarczy przy filmie z super bohaterami wyciszyć dźwięk na chwilę i nagle cała akcja na ekranie traci swoją energię.  Oglądanie musicalu jak np. „Upiór w operze” z głośników TV? Nie najlepszy pomysł.

Sposobów i urządzeń na ulepszenie audio przy oglądaniu Netflixa jest dużo, od słuchawek bezprzewodowych po rozbudowane systemy kina domowego. Jeśli dużo korzystacie z tej platformy, przyjemność i imersja jaką daje coś więcej niż standardowy dźwięk, jest ogromna, a my z chęcią zaprezentujemy to w naszych salonach.

Co oferuje Netflix?

Na początku należy wspomnieć jaką jakość sygnału możemy osiągnąć z Netflixa.
Serwis obsługuje kodek Dolby Digital oraz Dolby Digital Plus (DD+). Ten drugi może zaoferować lepszą jakość niż Dolby Digital, ale wciąż jest to tylko wycinek sygnału jaki oferuje płyta Blu-Ray z ścieżką Dolby TrueHD. Podobnie jak w przypadku video, Netflix również przesyła audio adaptacyjnie, więc jakość dźwięku będzie uzależniona od szybkości i stabilności naszego łącza. DD+ obsługuje do 15 kanałów, dzięki czemu w bazie znajdziemy dużo produkcji ze ścieżką dźwiękową Dolby Atmos.

Maksymalny bitrate jaki możemy osiągnąć w serwisie Netflix wynosi:

- 640 kbps dla Dolby Digital 5.1 (jest to maksimum tego standardu)
- 768 kbps dla Dolby Digital Plus (Atmos)

Podczas gdy ten pierwszy format prześlemy poprzez złącze optyczne lub HDMI, tak DD+ możemy wysłać jedynie poprzez HDMI w trybie bitstream. Pamiętamy, że jeśli jest możliwość to zawsze korzystajmy z wyjścia HDMI ARC.

Dzisiejsze telewizory smart nie mają problemu z obsługą tych standardów i Netflixa, więc niezależnie, który model (4K) popularnych producentów wybierzemy, wszystko będzie działać tak jak powinno. Jeśli wystarcza nam jakość jaką dają głośniki wbudowane w TV, to nie pozostaje nam nic więcej do zrobienia, ale jak wiemy, tę jakość można znacząco poprawić dzięki podłączeniu do swojego telewizora dobrej jakości sprzętu audio.

Jaki sprzęt podłączyć do TV i jak go ustawić?

Najpierw należy zadbać o odpowiednio dobre łącze sieciowe, ale zważając na niewielkie wymagania dla audio, w dzisiejszej dobie nie powinno to stanowić problemu. Netflix podaje tutaj wymóg co najmniej 3Mb/s dla audio.

Jeśli chcemy się cieszyć najlepszą jakością audio jaką daje Netflix jak np. Dolby w systemie Atmos konieczne jest posiadania pakietu Premium. Wymagane jest, aby w ustawieniach odtwarzania ustawić jakość na wysoką lub automatyczną. Oczywiście rożne produkcje mają rożne ścieżki dźwiękowe i są one oznaczane jak np. 5.1 lub Atmos.
W celu zmiany ścieżki dźwiękowej podczas odtwarzania musimy odnaleźć ikonkę .

Pod nią znajdują się wszystkie dostępne ścieżki dźwiękowe. Pozwoli to na jej wybór dostosowany do własnego sprzętu i preferencji, jeśli nie stało się to automatycznie. A propos sprzętu – jaki wybrać?

Kino domowe

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście pełny zestaw kina domowego. Jest wręcz konieczny, jeśli chcemy się radować prawdziwym systemem dźwięku trójwymiarowego. Dobrym przykładem jest amplituner A/V Yamaha MusicCast RX-V6A i zestaw kolumn głośnikowych wraz z subwooferem. Dzięki takiemu zestawowi uzyskamy pełen system surround 5.1 oraz będziemy mogli zbudować system dźwięku 3D – Dolby Atmos. Pozwoli to cieszyć maksymalną jakością jaką daję Netflix w Dolby Digital Plus. Należy pamiętać, że podłączyć można nie tylko TV, jeśli nie ma on wbudowanego Netflixa. Poprzez HDMI prześlemy dźwięk również z PC, konsol lub z innych systemów smart gdzie ten serwis się znajduje np. Nvidia Shield.

Jeśli rozstawienie takiego zestawu kina domowego jest dla Ciebie problemem, nie martw się, jest mnóstwo innych możliwości. Pierwszą alternatywą jest chociażby zastąpienier tylnych głośników efektowych rozwiązaniem bezprzewodowym np. MusicCast 20. Dzięki temu pozbędziemy się kłopotu prowadzenia przewodów głośnikowych od amplitunera na drugi koniec pokoju.


Więcej na temat omawianych produktów możesz dowiedzieć się także z naszych materiałów wideo. Koniecznie sprawdź nasz film o:


Sprzęt stereo

Jeśli jednak nawet opcja bezprzewodowych głośników tylnych nie wchodzi u Ciebie w grę, wtedy opcją są systemy stereo. Te najczęściej możemy podłączyć kablem optycznym, który w pełni prześle Dolby Digital. Wybrane sprzęty posiadają również HDMI. Ilość produktów do wyboru jest naprawdę wielka.

Bluesound Powernode 2i (HDMI)

Jeśli masz niewielką przestrzeń do zagospodarowania możesz zerknąć na systemy mini takie jak Yamaha Pianocraft MCR-N670D, który podłączymy do TV przewodem optycznym. Dodatkowo zyskamy autorski system MusicCast i wiele funkcji sieciowych. Ciekawym rozwiązaniem będzie też np. wzmacniacz NAD M10 V2, który rozrusza większe głośniki nie zajmując dużo miejsca – a wzmacniacz wyposażono w wejście HDMI! Kolejną opcją są systemy aktywne czyli głośniki z wbudowanym wzmacniaczem. Przykład to Audio Pro A28, głośniki które zabrzmią lepiej niż niejeden soundbar, a zajmą mało miejsca czy to na meblu czy na ścianie.

Soundbary

Czasem nawet na system stereo nie ma miejsca, a przearanżowanie mebli nie w chodzi w grę. Tu na pomoc przychodzą soundbary.

Te mogą przyjąć formę od najprostszych modeli stereo jak Yamaha SR-B20A i SR-C20A (ten drugi jest naprawdę kompaktowy, zwróć na niego uwagę jeśli masz naprawdę mało miejsca pod ekranem) do rozbudowanych modeli z obsługą Dolby Atmos jak YSP-5600 (choć ten trochę miejsca zajmie…). To co przemawia za soundbarem to niewielkie gabaryty, możliwość łatwego montażu na ścianie i prosta, wygodna obsługa. Ciekawą opcją jest Yamaha MusicCast Bar 400, do którego możemy bezprzewodowo podłączyć tylna parę głośników MusicCast 20. Taki system zajmie niewiele miejsca, a pozwoli na uzyskanie dźwięku przestrzennego.

Słuchawki

Producenci wyświetlaczy w znacznej większości produktów zrezygnowali z wyjść analogowych. Nieliczne modele będą wyposażone w złącze jack 3,5mm. Z tego powodu, jeśli chcemy korzystać ze słuchawek, pozostają nam modele Bluetooth. Jeśli jednak jest możliwość podłączenia przewodowego, my nie chcemy przeszkadzać innym domownikom w oglądaniu, to nic nie stoi na przeszkodzie przy takim wyborze.


Chcesz jeszcze bardziej zagłębić się w temat najlepszego dźwięku dla telewizora? Zajrzyj w tym celu do naszych poradników:


Podsumowanie

Jak widzisz możliwości są naprawdę ogromne. Jeśli interesuje nas tylko stereo, wystarczające jest połączenie optyczne i zestaw bez HDMI. Oczekując dźwięku przestrzennego jak Dolby Digital Plus 5.1 lub Atmos, konieczne już będzie połączenie HDMI. Przy Atmos musimy pamiętać, aby urządzenie audio również obsługiwało ten format.

Zapraszamy do naszych salonów w celu prezentacji korzyści jakie płyną z systemów audio przy oglądaniu produkcji z platformy Netflix lub innych. Zawsze też służymy radą i zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: