Poprzedni
Następny

Co to jest HDR?

HDR (ang. High Dynamic Range) oznacza szeroki zakres dynamiki. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że HDR zwiększa zakres rozpiętości pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi tonami, dzięki czemu kolory są żywsze, a detale bardziej widoczne. Daje to bardziej naturalny obraz – o zakresie jasności (luminancji) porównywalnej do zakresu jasności widzianej przez człowieka. Zakres jasności zdefiniowany jest tutaj jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego.

Efekt HDR jest widoczny przede wszystkim w scenach, w których głęboka czerń łączy się z bielą, np. wtedy, gdy jasny obiekt porusza się na ciemnym tle. Patrząc na taki obraz, można odnieść wrażenie, że widzi się go na żywo.

Obecnie wykorzystywane są następujące standardy HDR:

  • HDR10 – najpopularniejszy format, który wykorzystuje 10-bitowe kodowanie i statyczne metadane do całego materiału;
  • HDR10+ – owoc współpracy Samsunga, Panasonica i 20th Century Fox. Oferowany za darmo (więc nie podwyższa ceny telewizora), ale niewspierany przez BDA, co oznacza, że jest nieobsługiwany przez płyty Blu-ray 4K UHD;
  • Dolby Vision – format podobny do HDR10, ale bardziej zaawansowany i wykorzystujący 12-bitowe kodowanie: daje lepsze efekty, ale podwyższa cenę telewizora;
  • HLG – prosty format stworzony pod kątem transmisji na żywo.
Poprzedni
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: