Poprzedni
Następny

Jaki soundbar kupić?

Silnie ograniczone wymiary głośników, fabrycznie montowanych w płaskich telewizorach, potrafią zepsuć przyjemność z oglądania nawet najbardziej wciągającego hitu kinowego. Nic dziwnego. Dźwięk jest równie ważny jak to, co widzimy na ekranie. Jeśli szukasz mocnego brzmienia, które jakością dorówna obrazowi, a nie chcesz od razu inwestować w klasyczny zestaw kina domowego – czas zainteresować się soundbarem. Jak wybrać najlepszy dla Ciebie podpowiadają eksperciTop Hi-Fi & Video Design.

Yamaha YSP-5600Soundbary to rozwiązanie stworzone z myślą o miłośnikach przestrzennego brzmienia. Najbardziej zaawansowane urządzenia nazywane cyfrowymi projektorami dźwięku zapewniają wrażenia do tej pory zarezerwowane dla systemów głośnikowych klasy 5.1 lub 7.1. Na zdjęciu projektor Yamaha YSP-5600

Początek XXI wieku to prawdziwa rewolucja w produkcji telewizorów. Pokaźnych kształtów skrzynkę błyskawicznie zastąpiła hiperpłaska konstrukcja z plastiku i aluminium. 40, 50 czy nawet 60-calowe telewizory pozwalają stworzyć w domu małą salę kinową i doskonale sprawdzają się we współpracy z konsolami do gier. Ostry jak brzytwa obraz niestety nie idzie w parze z równie imponującą reprodukcją dźwięku odtwarzanego przez telewizory, który zwyczajnie nie dorównuje swoją skalą i rozmachem obrazowi.

A na to przecież liczyliśmy, kupując nowy telewizor.

Receptą na mocne i czyste brzmienie kina domowego może być listwa głośnikowa, zwana soundbarem. Po co soundbar? Przede wszystkim po to, by zapewnić wrażenia dźwiękowe, które są poza zasięgiem możliwości niewielkich głośników wbudowanych w płaskie telewizory. Z soundbarem filmy nabierają wyrazu i głębi, koncerty brzmią tak, jakbyśmy sami byli na sali widowiskowej, transmisje sportowe dostarczają naprawdę silnych emocji, a gry wideo pozwalają nam się w nich dosłownie zatracić.

Nie postawimy znaku równości między soundbarami a „klasycznym” kinem domowym, składającym się z amplitunera, odtwarzacza Blu-Ray, subwoofera i głośników w układzie 5.1 czy 7.1. Soundbar to rozwiązanie z zupełnie innej półki. Wyraz kompromisu między jakością brzmienia a rozmiarem. Urządzenie pozwala nam uwolnić się od przytłumionego brzmienia głośników, które dostajemy razem z ekranem telewizyjnym, nie wymagając przy tym od nas szczególnej wiedzy ani dużej ilości miejsca.   

Jeśli dodać do tego łatwość podłączenia urządzenia (zazwyczaj wystarczy podpięcie tylko jednego przewodu) i wygodę jego instalacji (możesz postawić go przed telewizorem, lub powiesić na ścianie), nie dziwi fakt, że coraz więcej użytkowników decyduje się na dodanie soundbaru do swojego telewizora. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design podpowiadają, jak zrobić to z głową i wyjść z salonu audio z modelem dobrze dopasowanym do Twoich potrzeb 

Full surround czy front surround?

Najbardziej zaawansowane modele soundbarówpozwalają uzyskać prawdziwe efekty przestrzenne, otaczające słuchacza (tak zwane modele full surround). W tej kategorii na rynku królują urządzenia marki Yamaha, która jako jedyna na świecie stworzyła technologię cyfrowej projekcji dźwięku (YSP). Pozwala ona na wystrzeliwanie i odbijanie od ścian pomieszczenia ukierunkowanych dźwiękowych wiązek, dzięki czemu, docierają one do słuchacza ze wszystkich stron, tworząc niezwykle realistyczne efekty przestrzenne.

W ofercie Yamahy, znajdziemy kilka modeli dysponujących tą niezwykłą technologią – począwszy od budżetowego YSP-1600, poprzez bardziej zaawansowany YSP-2700, aż do referencyjnego YSP-5600, który jest w stanie odbijać dźwiękowe wiązki także od sufitu, dzięki czemu wprowadza do domowych projekcji kinowych także efekt wysokości charakterystyczny dla formatu Dolby Atmos.

Co bardzo ważne, choć technologia YSP to bardzo zaawansowana inżynieria, soundbary Yamahy są niezwykle proste w konfiguracji i obsłudze. Dzieje się tak m.in. za sprawą inteligentnego systemu skanowania pomieszczenia IntelliBeam, który w ciągu zaledwie trzech minut, przelicza warunki pomieszczenia, sprawdzając, gdzie znajdują się ściany i inne twarde powierzchnie, odpowiednie do odbijania pod określonymi kątami wystrzeliwanych z soundbaru dźwiękowych wiązek.

Yamaha YSP-2700Modele, takie jak YSP-2700 Yamahy, pokazują, że dźwięk full surround nie jest zarezerwowany wyłącznie dla produktów z najwyższej półki cenowej

Innym rozwiązaniem jest tzw. system front surround. Nie oferuje on dźwięku dookólnego, zapewnia natomiast efekty przestrzenne rozciągnięte szeroko wzdłuż linii przed słuchaczem. Ciężar produkcji odpowiedniego brzmienia spoczywa w tym przypadku na procesorach muzycznych, które symulują efekty przestrzenne między innymi poprzez uwydatnienie sceny dźwiękowej, jak ma to miejsce w modelu YAS-306, gdzie za efekty przestrzenne odpowiada moduł AirSurroundX

Razem, czy osobno?

Decydując się na zakup soundbaru, najczęściej zależy nam na uzyskaniu dźwięku, który – najprościej rzecz ujmując – „wbije” nas w fotel podczas oglądania seansu wideo i sprawi, że poczujemy przyjemne mrowienie, kiedy włączymy płytę z nagranym koncertem. Jednym słowem, szukamy w brzmieniu soundbaru nie tylko czystości, ale i „mocy”. Ta „moc” w dużej mierze definiowana jest jako solidny, konkretny bas, który zapewniają głośniki niskotonowe, czyli subwoofery. Jak zatem osiągnąć bas w przypadku soundbaru? Tu producenci przygotowali dwa rozwiązania.

Pierwszym są soundbary z wbudowanymi wooferami. Takie rozwiązanie proponuje np. Yamaha YSP-1600 czy Bowers & Wilkins Panorama 2. Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim oszczędność miejsca i wyeliminowanie konieczności łączenia urządzeń przewodami. Mamy tu do czynienia rzeczywiście z systemem dźwiękowym zamkniętym w jednej obudowie.

Yamaha YSP-1600Bowers & Wilkins Panorama 2Zainstalowane w soundbarach Yamaha YSP-1600 oraz Bowers & Wilkins Panorama 2 woofery wypełniają mocą emitowane przez urządzenia  brzmienie

Drugim, często spotykanym rozwiązaniem są zestawy: soundbar i dedykowany do niego zewnętrzny subwoofer aktywny. Zestawy, takie, jak np. Bluesound Pulse Soundbar czy Yamaha YSP-2700, dzielą funkcje między dwa urządzenia. Soundbar pozwala na uzyskanie wysokiej jakości przejrzystego brzmienia o przestrzennym charakterze, natomiast dodatkowy, zewnętrzny subwoofer odpowiada za podkreślenie niskich tonów, komunikując się bezprzewodowo z jednostką centralną.

Yamaha YSP-2700Soundbar Yamaha YSP-2700 z bezprzewodowym, aktywnym subwooferem oraz systemem multiroom Yamaha MusicCast

Kupowanie soundbara z subwooferem w zestawie to nie jedyne rozwiązanie. Możesz również spróbować samodzielnie połączyć te dwa elementy przewodowo, lub za pomocą modułów Bluesound RT100. Decydując się na taki krok pamiętaj, by sprawdzić, czy urządzenie, które kupujesz, posiada odpowiednie wyjście, pozwalające podłączyć do niego subwoofer.

Bowers & Wilkins Panorama 2 sub outSoundbar Bowers & Wilkins Panorama 2 oferuje znakomite brzmienie i imponujący bas nawet bez użycia zewnętrznego subwoofera. Dodatkowo, model ten został wyposażony w wyjście RCA umożliwiające podłączenie zewnętrznego subwoofera aktywnego.

Kwestia wyjść

W zależności od rozwiązań konkretnego producenta soundbar do ekranu telewizyjnego podłączysz przez interfejs HDMI, złącze koaksjalne, optyczne wejście cyfrowe lub klasyczne, analogowe złącze takie jak RCA lub mini jack. Oczywiście, najlepiej, by soundbar, który zamierzasz kupić, był wyposażony we wszystkie powyższe typy połączeń, co zabezpieczy cię na każdą okoliczność. Nie przejmuj się jednak, gdy model, który cię zainteresuje nie dysponuje np. złączem HDMI, gdyż bez trudu połączysz go cyfrowo również za pomocą złącza optycznego, które jest standardem wyposażenia w nowoczesnych telewizorach. 

Miej przy tym na uwadze, żeby w momencie, w którym zdecydujesz się podłączyć soundbar do telewizora, celować w łącza cyfrowe. W wielu modelach soundbarów wciąż dostępne są złącza analogowe (RCA) – jednak decydując się na połączenie komponentów z ich pomocą, należy wkalkulować istotną utratę jakości brzmienia i możliwości kreowania dźwięku przestrzennego.

Łączność 2.0

Coraz więcej urządzeń zapewnia również możliwość bezprzewodowej współpracy z wykorzystaniem Bluetooth. Funkcja Bluetooth pozwala na odtwarzanie cyfrowej muzyki wprost z komputera lub smartfona. Podłączenie soundbara do sieci internetowej, na przykład przez Wi-Fi daje dostęp do serwisów strumieniowych Tidal i Spotify, stacji radia internetowego, oraz do strumieniowania muzyki z dysków sieciowych.

Takie rozwiązanie zastosowano między innymi w urządzeniu Yamaha YAS-105. Funkcja Bluetooth sprawia, że soundbar ten możemy wykorzystać również jako system nagłaśniający, odtwarzający Twoje pliki audio w standardzie przestrzennym.

Yamaha YAS-105Zastosowany w modelu Yamaha YAS-105 system Air Surround Xtreme sprawia, że soundbar zapewnia efekt dźwięku przestrzennego w standardzie 7.1

Dzisiejsze soundbary są coraz częściej wyposażone w funkcję multiroom. Przykładem może być np. Pulse Soundbar (pracujący w systemie Bluesound) czy też Yamaha YAS-306 (będąca elementem ekosystemu MusicCast). Oprócz charakterystycznych dla soundbarów funkcji, urządzenia takie pozwalają m.in. na przesyłanie sygnału audio do innych urządzeń korzystających z tego samego systemu. Multiroom to również możliwość słuchania różnych utworów w różnych pomieszczeniach.

Bluesound Pulse SoundbarNa zdjęciu Pulse Soundbar marki Bluesound. Dzięki systemowi multiroom BluOS urządzenie pozwala na strumieniowanie dźwięku do wielu odtwarzaczy marki Bluesound w całym domu

Zwróć uwagę na sposób ustawienia

Chociaż może Ci się to wydawać w tej chwili mało istotne, kształt i rozmiar soundbaru nabierają niebagatelnego znaczenia chwilę po tym, jak wypakujesz urządzenie z kartonowego opakowania. Od nich zależy to, w jaki sposób ustawimy go w sąsiedztwie ekranu telewizora.

Klasycznym wyjściem jest ustawienie soundbaru przed telewizorem. Takie rozwiązanie wymaga jednak wyboru urządzeń o niskim profilu, takich jak np. Yamaha YAS-306. Niski profil urządzenia pozwala na umieszczenie go bezpośrednio przed większością dostępnych na rynku ekranów. Bez obawy o zakłócenie komunikacji telewizora z pilotem.

Niektóre z dostępnych na rynku modeli soundbarów, jak np. wspomniany wcześniej YAS-306,  wyposażono dodatkowo w funkcję remote repeatera. Funkcja ta w praktyce czyni go przezroczystym dla sygnałów pilota, które przepływają przez soundbar, wychodząc z tyłu poprzez poziomy emiter, który wypromieniowuje je w kierunku odbiornika telewizyjnego.  

Wiele modeli soundbarów pozwala również na montowanie ich do ściany. Urządzenia, takie jak np. Bowers & Wilkins Panorama 2 wyposażone są w specjalne uchwyty, które pozwalają przymocować je np. na dwa wkręty.

Bowers & Wilkins Panorama 2Zastosowanie w modelu Panorama 2 systemu uchwytów sprawia, że soundbar Bowers & Wilkins można w prosty sposób umieścić na ścianie.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest tak zwany soundbase, czyli soundbar w formie podstawki pod ekran telewizyjny. Takie rozwiązanie pozwala ustawić ekran telewizyjny na soundbarze w formie podstawki i automatycznie eliminuje problemy związane z zasłanianiem dolnej krawędzi ekranu czy koniecznością powieszenia urządzenia na ścianie. Pamiętaj jednak, że sam soundbase – ze względu na swoje gabaryty – wymaga odpowiedniej przestrzeni, np. odpowiednio szerokiej półki lub stolika telewizyjnego.

Yamaha SRT 700Wybór soundbase eliminuje ryzyko zasłaniania dolnej krawędzi ekranu telewizyjnego przez soundbar. Na zdjęciu soundbase Yamaha SRT-700

Nie wierz na słowo. Po prostu posłuchaj!

Wszystkie wymienione zagadnienia pomogą Ci zorientować się w ofercie, dostępnej obecnie na rynku. Zwróć na nie uwagę zwłaszcza przeglądając wszelkiego rodzaju rankingi internetowe. Pamiętaj przy tym, że żaden ranking soundbarów, chociaż może wydawać się pomocny, tak naprawdę nie zagwarantuje Ci idealnego dopasowania urządzenia do Twoich konkretnych potrzeb. Mówiąc prościej – nikt nie odpowie Ci na pytanie, jaki soundbar jest najlepszy dla Ciebie.

Jak zatem wybrać właściwy soundbar?

Jedyną metodą jest tak naprawdę posłuchanie urządzenia, zanim zdecydujesz się na jego zakup. Dopiero samemu słysząc jego możliwości zyskasz pewność, że odpowiadają one Twoim potrzebom. Dlatego, kiedy wybierzesz się do salonu audio-video, pytaj o sale odsłuchowe. W Top Hi-Fi & Video Design codziennie korzysta z nich bardzo wielu miłośników dobrego brzmienia. Sale są tak przygotowane, aby imitowały warunki akustyczne, zbliżone do domowego wnętrza.

Salon Top Hi-Fi & Video DesignŻaden ranking soundbarów nie zastąpi osobistego kontaktu z urządzeniem. Dlatego przed zakupem warto poprosić o umożliwienie odsłuchania go w pomieszczeniu takim, jak sale odsłuchowe w Top Hi-Fi & Video Design, gdzie wybrany przez Ciebie soundbar wypróbujesz również z wykorzystaniem innych elementów kina domowego.

Sala odsłuchowa to miejsce stworzone z myślą o sytuacjach, w których przetestowanie sprzętu w komfortowych, zbliżonych do domowych warunkach jest kluczem do wyboru właściwego urządzenia. Tak, byśmy mogli samodzielnie podjąć właściwą decyzję, które brzmienie najbardziej odpowiada naszemu gustowi.

 

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design. 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(26 ocen)

Polecane

 1. MUSICCAST YSP-1600

  MUSICCAST YSP-1600

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  2 099 zł
  Prosimy o kontakt
 2. Supercena
  MUSICCAST YSP-5600

  MUSICCAST YSP-5600

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena promocyjna 6 333 zł Normalna cena 7 999 zł
 3. MusicCast YSP-2700

  MusicCast YSP-2700

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 3 829 zł Normalna cena 4 695 zł
 4. Supercena
  MusicCast YAS-306

  MusicCast YAS-306

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 1 499 zł Normalna cena 1 895 zł
 5. Supercena
  PULSE SOUNDBAR

  PULSE SOUNDBAR

  Bluesound
  Soundbary
  Cena promocyjna 3 199 zł Normalna cena 4 199 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: