Poprzedni
Następny

Na co zwrócić uwagę kupując soundbar?

Yamaha MusicCast 20

Soundbary są najprostszym sposobem na radykalną poprawę dość słabego i płaskiego brzmienia z posiadanego telewizora. Niestety nie wszystkie modele są godne uwagi. Warto zatem wybierać modele pochodzące od producentów specjalizujących się w dobrej jakości sprzęcie audio, a więc niekoniecznie tej samej marki co nasz telewizor. Niekwestionowanym specjalistą w tym segmencie jest Yamaha, która wynalazła soundbary już kilkanaście lat temu. Dzieło Japończyków ma dziś wielu naśladowców, ale żadna z firm nie jest w stanie dorównać technologicznej perfekcji oferowanej przez modele Yamahy.

Co to jest soundbar - definicja

Samo słowo soundbar powstało z angielskojęzycznej zbitki sound i bar, czyli „dźwięk” i „belka”, dlatego czasem można natknąć się na spolszczone określenie belka dźwiękowa. Soundbar umieszcza się najczęściej pod telewizorem. Jest to urządzenie, które nie wymaga od użytkownika ani specjalnej wiedzy ani też czasu koniecznego do rozmieszczenia i właściwego skonfigurowania nagłośnienia.

Soundbary najczęściej wykorzystują standard dźwięku 2.1 (lub 2.0), którymi szczerze mówiąc nie warto sobie zawracać głowy. Warto skierować swoja uwagę na modele wielokanałowe, które mogą współpracować z systemami4.1, 5.1, a nawet 7.1, jak na przykład Yamaha YSP-5600, który obsługuje standard Dolby Atmos, lub BAR 400 i jego technologię DTS Vitrual:X.

Podczas wyboru soundbaru należy zwrócić uwagę na technologię dźwięku przestrzennego, która jest wbudowana w urządzenie. Tak to nie pomyłka, celowo piszemy o technologii dźwięku, a nie liczbie kanałów, ponieważ jest to zdecydowanie ważniejsze niż podana w specyfikacji liczba kanałów (np. 5.1 lub 7.1) - soundbar zawsze wirtualnie kreuje dźwięk przestrzenny i największe znaczenie mają wrażenia dźwiękowe, a nie liczba rzeczywistych kanałów. Sprawdzonymi technologiami kreowania dźwięku przestrzennego są chociażby YSP marki Yamaha czy DTS:Virtual X firmy DTS.

Soundbary można podłączyć nie tylko do telewizora, ale także do komputera czy urządzeń mobilnych, najczęściej wykorzystując moduł Bluetooth, natomiast należy pamiętać, że listwy Yamaha w znakomitej większości obsługują autorski system multiroom o nazwie MusicCast.

Soundbary występują także w bardziej rozbudowanych zestawach kina domowego z dodatkowymi głośnikami i subwooferem, doskonałym przykładem takiego zestawu jest komplet BAR 40 z subwooferem SUB100 i dwoma głośnikami  MusicCast 20.

Zestaw BAR 40 + SUB 100 + 2x MusicCast 20

Jakie własności i funkcje są istotne?

1. Połączenia, rodzaje komunikacji ze źródłami sygnału

Najtańsze soundbary mogą być podłączane do urządzeń tylko za pomocą kabla, jednak na rynku dostępne są również modele dysponujące modułami Bluetooth oraz Wi-Fi. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby na przykład odtwarzać piosenki przy użyciu smartfona. Możliwość komunikacji przez Bluetooth zapewniają już podstawowe modele YAS-107 i YAS-207 – ten ostatni stanowi komplet z subwooferem, więc dzięki dużej ilości niskich tonów zapewni emocje na wysokim poziomie.

Absolutną podstawą powinny być takie interfejsy przewodowe jak HDMI i wyjście optyczne. W soundbarach z wyższej półki powinniśmy spodziewać się Wi-Fi, funkcjonalności multiroom czy nawet sterowania za pomocą asystentów głosowych.

Yamaha YAS-107

2. Technologie dźwięku przestrzennego

DTS Virtual:X

Technologia DTS Virtual:X stworzona przez firmę DTS, czyli obok Dolby, światowego lidera wszelkich systemów dźwięku przestrzennego (np. stosowanych w kinach), nie tylko tworzy wirtualnie przekonujący dźwięk dookólny, ale i udanie emuluje także kanał wysokości, dzięki czemu dźwięki potrafią docierać do nas nawet z góry. Bardzo udanym przykładem implementacji tego rozwiązania jest soundbar Yamaha YAS-207.

YSP - Yamaha Sound Projector

We flagowych konstrukcjach Yamahy MusicCast YSP-2700 oraz  odtwarzającym dźwięk Dolby Atmos MusicCast YSP-5600 za odtwarzanie dźwięku dookólnego odpowiada system YSP. Soundbary mieszczą w sobie wiele małych głośniczków skierowanych w różnych kierunkach. System YSP (Yamaha Sound Projector) wykorzystuje efekt odbicia fali dźwiękowej od przeszkody. W praktyce strumień dźwięku z głośnika odbija się od lewej ściany i słyszymy eksplozję z lewej strony. Gdy odbicie dociera do naszych uszu z góry, wcześniej dźwięk został odbity od sufitu. O to który głośnik i z jakim wyprzedzeniem musi wyemitować dźwięk, aby stworzyć trójwymiarowe pole dźwiękowe, dba procesor DSP.

Yahama Sound Projector - schemat

3. Najważniejsze parametry techniczne np. moc wyjściowa, pobór mocy etc.

Moc jest jednym z najważniejszych oraz najbardziej działającym na wyobraźnię konsumenta parametrów sprzętu audio i często jest czynnikiem decydującym o zakupie, dlatego niektórzy producenci podają parametr łączny dla całego zestawu – dodatkowo często eksponując moc szczytową, zamiast mocy ciągłej.

Należy jednak pamiętać, że po pierwsze wysoka moc nie świadczy o jakości brzmienia, a po drugie najważniejsze są technologie dźwięku przestrzennego, jakie soundbar jest w stanie obsłużyć. Im więcej głośników oraz przetworników odpowiadających za rozkład dźwięku, tym doskonalszy efekt dźwięku przestrzennego dany model zapewnia - a przecież o to chodzi.

Soundbary, pracujące w konfiguracji 5.1 lub wyższej, oferują zazwyczaj realistyczny dźwięk przestrzenny, uzyskiwany dzięki odpowiedniemu ustawieniu głośników wewnątrz obudowy i opisanemu powyżej efektowi odbicia fali dźwiękowej.

4. Podłączenie soundbara do telewizora

Podstawowym sposobem połączenia soundbara z telewizorem jest (uniwersalne) złącze HDMI. Jeśli chodzi o dźwięk, to alternatywnie można wykorzystać do tego typowe gniazda audio, takie jak złącza cyfrowe TosLink, S/PDIF albo analogowe połączenia RCA (choć w tym przypadku możemy mieć nieco słabszą jakość dźwięku przestrzennego). Natomiast w ten sposób soundbar może być połączony z odtwarzaczem Blu-ray czy konsolą do gier.

5. Możliwość współpracy z większą liczbą różnych rodzajów urządzeń - rodzaje gniazd

Telewizor nie jest jedynym urządzeniem, z którym może współpracować soundbar. Najczęściej spotyka się jedno lub dwa złącza HDMI. Niektóre modele mogą mieć również wejście mini jack 3,5mm, które pozwala na przesyłanie dźwięku typowym przewodem AUX na przykład ze smartfona.

Wiele osób zastanawia się nad wyborem modelu z radiem. Raczej nie warto szukać wersji z klasycznym odbiornikiem FM, lecz wybrać urządzenie z dostępem do Internetu (poprzez gniazdo LAN lub moduł WiFi), co pozwoli odtwarzać utwory z radia internetowego, albo też streamingowych serwisów muzycznych, takich jak Spotify czy Tidal.

6. Liczba wbudowanych głośników

Wiąże się to z liczbą kanałów. Podobnie jak w przypadku jakichkolwiek innych zestawów audio zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej, bo możliwy do osiągnięcia jest bardziej realistyczny efekt przestrzenny. Do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy soundbary 2.1 oraz 2.0. Bardziej zaawansowane modele wykorzystują standardy 5.1, a nawet 7.1. Wewnątrz soundbaru znajdziemy jednak najczęściej od 2 do aż 12 mniejszych głośników, które doskonale zastępują kolumny przednie i głośnik centralny kina domowego.

Yamaha, jak na lidera technologii przystało, wyposaża swoje urządzenia w zadziwiająco dużo przetworników. Królem każdego zestawienia jest model YSP-5600, który ma w sobie 44 głośniki!

Yamaha MusicCast YSP-5600

7. Wzornictwo

Choć nie jest to najważniejsza cecha użytkowa, warto zastanowić się, czy wybrany panel będzie pasować do sprzętu elektronicznego zgromadzonego w pokoju. Większość soundbarów charakteryzuje się nowoczesnym, estetycznym wyglądem, dlatego też znalezienie idealnego urządzenia nie powinno sprawiać większego problemu.

Może się zdarzyć, że standardowy soundbar okaże się za długi względem miejsca jakim dysponujemy. Nic straconego. W roli beli dźwiękowej znakomicie sprawdzi się Yamaha MusicCast 50 – sieciowy, bezprzewodowy głośnik stereo z systemem multiroom MusicCast oferujący możliwość podłączenia telewizora.

8. Sposób ustawienia - możliwość montażu na ścianie

Kształt i rozmiar soundbaru mają niebagatelne znaczenie. To od nich zależy to, w jaki sposób ustawimy go w sąsiedztwie ekranu telewizora. W zależności od wybranego modelu, można go zamontować na ścianie lub umiejscowić go przed telewizorem. Montowanie listwy głośnikowej na ścianie ma sens tylko wtedy, gdy wisi na niej również płaski telewizor. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie długości listwy do przekątnej ekranu. Niemniej jednak klasycznym rozwiązaniem jest ustawienie soundbaru przed telewizorem.

Jak zatem wybrać właściwy soundbar?

Jedyną metodą jest tak naprawdę posłuchanie urządzenia, zanim podejmie się decyzję o jego zakupie. Dopiero własny odsłuch jego możliwości pozwala zyskać pewność, że odpowiada on naszym potrzebom. Warto również dopytać o rzeczywistą moc upatrzonego sounbara. Moc maksymalna (RMS) nie jest jednoznaczna z mocą znamionową, a wiele urządzeń kusi klientów wysokimi parametrami oznaczonymi na opakowaniu.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: