Poprzedni
Następny

Co to jest tor sygnałowy?

Średnia ocen: 4.7
(6 ocen) 1 komentarz

Yamaha

Tor sygnałowy jest to wyrażenie bliskoznaczne do ścieżki sygnałowej. Dotyczy to drogi jaką porusza się sygnał w urządzeniu, od wejścia poprzez wszystkie elementy aktywne, biorące udział w obróbce sygnału (wzmacnianiu, korekcji etc.) aż do wyjścia. Drugim znaczeniem jest zestaw urządzeń (cały system) od źródła do głośników. Wtedy określenie to używane jest jako synonim toru audio.

Tor sygnałowy w domowym sprzęcie audio – objaśnienie

Co dzieje się z (sygnałem dźwiękowym), kiedy uruchomimy płytę lub nagranie w odtwarzaczu?

Mówiąc w dużym uproszczeniu – przemieszcza się przez łańcuch urządzeń – czasem całkiem złożony – aby ostatecznie pojawić się w zespołach głośnikowych i wygenerować dźwięk.

Jednak jak brzmi pełna wersja tej historii? Gdzie i jak dokładnie przemieszcza się sygnał odpowiadający dźwiękowi? Dlaczego akurat w ten sposób? Czy we wszystkich systemach wygląda to tak samo?

W większości przypadków pełna ścieżka jaką musi pokonać sygnał audio wygląda tak jak jest opisane dalej. Może nasunąć się przypuszczenie, że w mniej skomplikowanych zestawach audio, tor sygnałowy również będzie mniej złożony. Otóż prawda jest taka, że nie będzie. Jest dokładnie taki sam, jak w przypadku bardziej zaawansowanych systemów.

Gramofon Yamaha Vinyl 500

Jak to działa? Analiza krok po kroku:

1. Źródło sygnału

Tę rolę może pełnić zarówno klasyczny odtwarzacz płyt CD, jak i urządzenie sieciowe, serwer muzyczny, a nawet gramofon analogowy wraz z przedwzmacniaczem korekcyjnym, który może być zarówno wbudowany w sam gramofon albo występować jako osobne urządzenie. O ile ze źródeł cyfrowych sygnał ma dostatecznie wysoki poziom sygnału, to sam gramofon (bez przedwzmacniacza) oferuje z natury bardzo niskie napięcie wyjściowe.

2. Łączówka analogowa tzw. interkonekt

Połączenie źródła dźwięku ze wzmacniaczem (nie zależnie od tego czy jest to konstrukcja zintegrowana – jednoczęściowa – czy dzielona na dwa urządzenia: przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy tzw. „końcówkę mocy) może wydać się całkiem zwyczajną sprawą, żeby nie powiedzieć banalną. Nic bardziej mylnego! Przewód łączący te dwa elementy w naszym systemie audio spełnia niebagatelną funkcję.

Po pierwsze ma przekazać sygnał w jak najwierniejszej postaci, bez zniekształceń, czy pogorszenia parametrów szumowych. Po drugie, każdy kabel nawet ten najtańszy, zakupiony w sieci sklepów wielkopowierzchniowych, charakteryzuje się określonymi parametrami elektrycznymi i własnościami fizykochemicznymi. Mowa jest tutaj o materiałach użytych do jego budowy (żyły przewodzące, separatory oraz izolacja zewnętrzna). Wszystkie te rzeczy w powiązaniu z parametrami źródła i wzmacniacza wchodzą w liczne interakcje, a zatem mają wpływ na charakter i jakość brzmienia całego systemu.

3. Urządzenie wzmacniające sygnał

Pod tym pojęciem rozumiemy zarówno wzmacniacz kompletny (zintegrowany), jak i konstrukcje dzielone, nie wspominając o amplitunerach, dwukanałowych czy wielokanałowych. W urządzeniu takim sygnał jest powiększany do poziomu niezbędnego do prawidłowego wysterowania zespołów głośnikowych (kolumn). Istotne jest tutaj dopasowanie elektryczne takiego urządzenia tak od strony wejścia (czułość, impedancja wejściowa), jak i na wyjściach głośnikowych (wydajność prądowa, współczynnik tłumienia). Układ elektryczny umożliwia regulację poziomu głośności, a także w niektórych modelach modyfikację charakteru brzmienia, za pomocą układów regulacji barwy tonu, wszelakiej maści korektorów czy procesorów dźwięku. W urządzeniach audiofilskich (purystycznych) najczęściej tych funkcjonalności nie ma, ponieważ chodzi w nich o jak najwierniejsze odtworzenie materiału źródłowego, a nie o modyfikację barwy.

4. Przewody głośnikowe

Podobnie jak w przypadku łączówek kabel również odgrywa najczęściej w pełni słyszalną rolę. Różnica tkwi jedynie w natężeniu prądu i poziomie sygnału (napięcie). Stąd też wynika inna konstrukcja przewodów głośnikowych oraz wtyków, jakimi jest zakończony. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu

Piękny lifestyle

5. Zespoły głośnikowe

Zanim sygnał zasili cewkę drgającą głośnika (każdego przetwornika, znajdującego się w obudowie zespołu głośnikowego), musi pokonać układ filtrów tzw. zwrotnicę głośnikową, której zadaniem jest rozdzielenie określonych części pasma do odpowiednich przetworników.

6. Tor słuchawkowy

Wygląda podobnie do przytoczonego powyżej, z tym że zamiast zespołów głośnikowych mamy słuchawki. Ponadto inną budowę ma przewód słuchawkowy oraz jego zakończenia. Oczywiście dotyczy to tylko klasycznych słuchawek typu dynamicznego. Słuchawki elektrostatyczne są odmiennym rozwiązaniem i brak tutaj stosownej analogii.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.7
Ocena:
Średnia ocen: 4.7

(6 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: