Poprzedni
Następny

Co to jest procesor DSP?

Średnia ocen: 5
(7 ocen) 2 komentarze

Realistycznie brzmiący dźwięk, o wysokiej jakości, bez zakłóceń i idealnie oddający efekt, jaki powinna oddawać słuchana właśnie muzyka lub dźwięki w filmie czy grze? To absolutnie możliwe dzięki coraz częściej stosowanym przez producentów sprzętu audio procesorach Digital Signal – czyli właśnie DSP. Co to takiego?

NAD CI 8-120 DSP to wzmacniacz z DSP

Skrót DSP oznacza procesor sygnałowy (ang. Digital Signal Procesor). Jest to grupa specjalnych układów przeznaczonych do cyfrowej obróbki sygnałów akustycznych. Charakteryzuje je zastosowanie przetworników o dużej mocy obliczeniowej i bardzo niskie opóźnienia. Są częścią zewnętrznych korektorów dźwięku, kin domowych i odtwarzaczy muzyki, pozwalają na modyfikację brzmienia, bez utraty jego jakości.

Makro scalak

Jakie są zastosowania procesora DSP?

Jednym z ich zastosowań, może być korekta dźwięku i wykorzystanie dużej mocy obliczeniowej procesora do stworzenia realistycznie brzmiących efektów imitujących np. echo sali koncertowej lub efekty związane z konkretnym rodzajem muzyki. Jego wykorzystywanie umożliwia pełne dostosowanie dźwięku do naszych potrzeb, nie ryzykując utraty jakości tego dźwięku. Można też spotkać DSP w samochodzie i radio DSP. 

Wiele modeli korektorów dźwięku pozwoli nam na dostosowanie wielu parametrów jak natężenie nałożonego na dźwięk efektu czy podbijanie lub obniżanie określonych częstotliwości dźwięku, za pomocą korektora graficznego.

Procesory DSP pojawiły się jako pierwsze sprawne układy do przetwarzania dźwięków mowy. Pierwszy układ aspirujący do klasy DSP został wyprodukowany już w roku 1979. Jednak do domowych systemów audio procesory DSP trafiły na początku XXI wieku, by około 2016 roku pomóc podbić rynek firmom, które zdecydowały się na ich instalowanie w sprzęcie dla prywatnego klienta.

koncert

Procesor DSP – efekty używania

Cyfrowe przetwarzanie sygnału, czyli DSP, daje wiele możliwości uzyskania lepszego brzmienia w każdym systemie oraz lepszego dźwięku z mniejszych i tańszych produktów. Jednym z pionierów wśród firm audio high-end, które zaczęły tworzyć sprzęt pozwalający na uzyskanie wysokiej jakości w domu, jest choćby Bowers & Wilkins. Producenci ci zaczęli również tworzyć kolejne tego typu produkty – na przykład bezprzewodowe głośniki, belki dźwiękowe i subwoofery – wyposażone w DSP.

Wielu audiofilów, być może naznaczonych wspomnieniami o strasznie brzmiących trybach DSP w tanich amplitunerach AV, nie ma najlepszego zdania o sprzęcie, który wykorzystuje ten procesor. Jednak dziś można już zaufać rozwojowi technologii, bowiem każdy element sprzętu audio, który wykorzystuje DSP, jest już na bardzo wysokim poziomie – a warto też dodać, że jakość niekoniecznie wiąże się z koniecznością wydania dużych pieniędzy. Nowoczesne urządzenia nie są może tanie, ale ceny jakościowych produktów spadają i stabilizują się, a dźwięk wydobywający się z głośników wart jest sięgnięcia po oszczędności. Dodać trzeba również, że prace nad zastosowaniami i pełnym wykorzystaniem możliwości dawanych przez DSP nie są jeszcze zakończone, a postępy zdają się być wielce obiecujące.

sala koncertowa paryż

DSP – jakość dźwięku, jakiej nie znałeś

W 2016 roku powstała kolejna „fantastyczna reklama” dla procesorów DSP. Do wyselekcjonowanej grupy rewelacyjnych europejskich miejsc dla audiofilów, dołączyła Wiedeńska Sala Koncertowa. Konzerthaus będzie wykorzystywał nowe systemy CAL do zapowiedzi głosowych, narracji koncertowych i muzyki. Systemy te wykorzystują właśnie procesory DSP Allen & Heath iDR oraz miksery matrycowe do przetwarzania sygnału i podstawowych funkcji miksowania. Jakość dźwięku jest fenomenalna.

Choć w domu ciężko będzie uzyskać tak doskonały efekt, można liczyć na to, że efekty dźwiękowe z kina domowego czy czystość i świetne brzmienie dźwięku z ulubionych płyt nie będzie już takie samo jak kiedyś, a zyska nowy poziom jakości, zdecydowanie wzbogacający doznania słuchaczy.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(7 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: