Poprzedni
Następny

Jakie są standardy Bluetooth?

Średnia ocen: 4.9
(16 ocen) 5 komentarzy

Technologia Bluetooth, umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie danych, jest obecnie bardzo popularna i powszechnie dostępna. Bluetooth możemy znaleźć prawie wszędzie, począwszy od komputerów i smartfonów, aż po zegarki czy szczoteczki do zębów.

Przełącznik komp

Co to jest Bluetooth?

Bluetooth to standard bezprzewodowej komunikacji na krótki zasięg (nie więcej niż 10 m w linii prostej) pomiędzy urządzeniami, m.in. smartfonami, laptopami, tabletami czy komputerami.

Technologia ta rozwija się w szybkim tempie, pojawiając się już nawet w ubraniach, nie wspominając o słuchawkach czy opaskach dla sportowców. Śmiało można powiedzieć, że staje się częścią naszego życia, czyniąc je coraz wygodniejszym.

Łączenie urządzeń jest wyjątkowo praktyczne, a dzięki powszechnej technologii nie musimy ograniczać się do sprzętów spod znaku jednego producenta, bowiem rynek urządzeń elektronicznych oferuje każdemu użytkownikowi doskonały wybór. Niezależnie od tego, czy wybieramy zestaw stereo, czy też odpowiednie słuchawki do telewizora tudzież telefonu, np. ATH-C200BT, Koss Porta Pro Wireless lub Liberate Air – nie jesteśmy już niczym ograniczeni.

House of Marley Positive Vibration XL

Skąd wzięła się nazwa Bluetooth?

Technologia, która została opracowana przez szwedzkich inżynierów na początku lat dziewięćdziesiątych, wzięła swoją nazwę od duńskiego króla – Haralda Sinozębnego (ang. Harald Bluetooth), którego historia sięga x wieku.

Król wsławił się zjednoczeniem walczących ze sobą wcześniej skandynawskich narodów – tak jak nowa technologia jednoczy wcześniej nie współpracujące ze sobą urządzenia, umożliwiając parowanie sprzętu różnych firm. Samo logo technologii Bluetooth też sięga do tradycji – to dwa połączone ze sobą znaki runiczne, symbolizujące inicjały wspomnianego władcy.

Jak działa Bluetooth?

Przesył danych w technologii Bluetooth odbywa się za pośrednictwem fal radiowych, co w praktyce ułatwia komunikację pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, np. między pilotem od telewizora a samym telewizorem. Niewątpliwą zaletą jest właśnie prostota komunikacji – Bluetooth  w odróżnieniu choćby od Wi-Fi nie wymaga zastosowania dodatkowego routera.

Za pomocą technologii Bluetooth nie musimy ograniczać się do łączenia tylko dwóch urządzeń – możemy połączyć ich więcej.  Jedyne, co może wpłynąć na jakość połączeń między urządzeniami, to odmienne standardy w każdym z urządzeń – musimy zatem zawsze brać to pod uwagę, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkości przesyłania danych pomiędzy poszczególnymi komponentami tej konfiguracji. W razie wahania co do wyboru odpowiedniego sprzętu, który oferuje Bluetooth w odpowiednim standardzie, zawsze warto poradzić się specjalisty w profesjonalnym salonie sprzedaży.

Bowers & Wilkins PX7

Jakie są standardy Bluetooth?

Sama technologia Bluetooth ma już kilkanaście lat, nic zatem dziwnego, że sukcesywnie się rozwija i zmienia, zmieniają się też standardy Bluetooth. Wyróżnia się kilka standardów w zależności od prędkości przesyłu danych.

Zobaczmy zatem, jakie były kolejne standardy, które pojawiały się na rynku, i ich przepustowość:

1.0 – szybkość przesyłania danych do 21 kb/s.
1.1 – do 124 kb/s.
1.2 – do 328 kb/s.
2.0 + EDR – do 2,1 Mb/s.
3.0 + HS – do 24 Mb/s.
3.1 + HS – do 40 Mb/s.
4.0 + LE – w tym standardzie prędkość została wprawdzie obniżona, ale udało się zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć odległość, na jaką działa przesyłanie danych, do 100 metrów. Skrót LE oznacza „Low Energy” i od tej wersji upowszechniła się wersja BLE („Bluetooth Low Energy”), rozwijana w kolejnych latach.
Bluetooth 4.1 – wprowadzono możliwość łączenia się urządzeń w sieć (na przykład w przypadku „inteligentnych urządzeń” w domu).
Bluetooth 4.2 – coraz szybszy transfer.
Bluetooth 5.0 – w tej wersji zwiększono prędkość i zasięg działania. Wymiennie, co oznacza, że zwiększenie odległości między urządzeniami zmniejsza transfer, jednak nadal jest to najszybszy i jednocześnie energooszczędny standard ze wszystkich dostępnych.

Audio-Technica ATH-M50xBT

Wszystkie standardy charakteryzują się kompatybilnością wsteczną ze sobą nawzajem, co oznacza, że Bluetooth 5.0 może działać z Bluetooth 4.2. i wcześniejszymi. Należy jednak zaznaczyć, że prędkość przesyłania danych będzie wówczas zależała od słabszego urządzenia. Mimo wszystko ta kompatybilność znacznie ułatwia korzystanie z rozmaitych urządzeń wyposażonych w technologię Bluetooth i swobodne łączenie najnowocześniejszych gadżetów na przykład z kilkuletnim laptopem.

Schemat

Czy Bluetooth jest bezpieczny?

Pomimo szybkiego rozwoju technologii, nie ma dziś na świecie bezpiecznych urządzeń pracujących w trybie bezprzewodowego przesyłania danych. Jednak Bluetooth pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez możliwość wyboru zaufanych urządzeń, które będą parowane z każdym rodzajem sprzętu, jakiego chcemy używać.

Im wyższy standard przesyłu danych, tym łatwiej i szybciej wyłapać urządzenia, które próbują połączyć się z naszym sprzętem. Ponadto zawsze można zabezpieczyć się przed niechcianym bezprzewodowym kontaktem poprzez ustawienie naszych urządzeń jako niewidocznych poza zaufanym kręgiem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się na temat tego, jak działają słuchawki Bluetooth, to kliknij TUTAJ. TU z kolei dowiesz się, jak je wybrać, a pod tym LINKIEM kryją się przydatne informacje o kodekach aptX i aptX HD.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(16 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: