Kategoria
Zestawy kina domowego
(140 produktów)Zestawy kina domowego są systemami przeznaczonymi do odtwarzania dźwięku wielokanałowego. Istnieje wiele możliwości konfiguracji takiego sprzętu. Już najprostsze kino domowe, składające się z soundbara i ewentualnie subwoofera, zapewni namiastkę efektów przestrzennych podczas oglądania filmów. Wysokiej klasy wielokanałowe kino domowe, w skład którego wchodzą kolumny, subwoofer oraz odpowiednio dobrany amplituner pozwalają uzyskać jakość dźwięku niemal na kinowym poziomie. Wysoką jakość obrazu w systemach kina domowego mogą zapewnić np. odtwarzacze Blu-ray, choć coraz częściej filmy oglądamy za pośrednictwem serwisów streamingowych, takich jak chociażby Netflix czy Amazon Prime Video. Z kolei do wyświetlania obrazu możemy wykorzystać telewizor lub projektor. Dobrej jakości kino domowe może zagwarantować w domu nie tylko filmowe emocje, ale także posłużyć do odtwarzania muzyki przewodowo (np. z płyt CD czy pamięci przenośnych) lub bezprzewodowo, za pomocą Bluetooth (np. z urządzeń mobilnych) lub przez Wi-Fi (m.in. ze Spotify lub Tidala).
Zestawy kina domowego z soundbarem
Dużą popularnością cieszą się obecnie soundbary. Są to poziome listwy z umieszczonymi wewnątrz przetwornikami. Większość modeli to konstrukcje z bezprzewodowym subwooferem w zestawie, poprawiającym przetwarzanie niskich częstotliwości. Wewnątrz soundbara znajdują się wszystkie elementy elektroniczne, w tym m.in. wzmacniacz sygnału oraz dekodery dźwięku wielokanałowego.
Soundbary wybierane są najczęściej przez użytkowników, którzy chcą polepszyć jakość dźwięku odtwarzanego z telewizora. Użytkownicy mają do wyboru niezwykle szeroką gamę urządzeń. Podstawowe modele oferują wyłącznie dźwięk stereo. Bardziej zaawansowane konstrukcje odtwarzają dźwięk wielokanałowy – 5.1 lub 7.1. Osoby pragnące uzyskać efekty przestrzenne, powinny zatem dokładnie sprawdzić w specyfikacji, co oferuje dany model.
Najbardziej zaawansowane modele soundbarów obsługują także Dolby Atmos. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w urządzeniu procesora DSP, którego zadaniem jest stworzenie dźwięku trójwymiarowego. Słuchacz odnosi dzięki temu wrażenie, że dźwięk otacza go z każdej strony.
Zestawy kina domowego z soundbarem sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt miejsca na zestaw kina domowego. Stosunkowo niewielkie wymiary urządzenia sprawiają, że można je umieścić na specjalnym uchwycie lub położyć na szafce RTV, bezpośrednio pod telewizorem. Dużym plusem jest niewielka ilość okablowania wykorzystywanego do połączenia.
Zestawy kina domowego z głośnikami i amplitunerem
Zestawy kina domowego składają się z amplitunera AV, zestawu głośników oraz okablowania. Wszystkie te elementy są niezbędne, aby móc cieszyć się dźwiękiem wielokanałowym.
Amplituner kina domowego (amplituner AV)
Urządzenie to jest sercem wielu zestawów kina domowego. Pełni w nim wiele funkcji. Najważniejszą jest przyjmowanie sygnału z różnych źródeł, dekodowanie go oraz wzmacnianie. Obecnie produkowane amplitunery AV są urządzeniami o niezwykle bogatej funkcjonalności. Większość z nich wyposażona jest w funkcje sieciowe, Bluetooth, tuner cyfrowy lub analogowy. Najważniejszą funkcją jest jednak zdolność dekodowania formatów dźwięku wielokanałowego. Dzięki temu ścieżka dźwiękowa zapisana w filmie, zabrzmi w Waszym salonie tak, jak chcieli tego twórcy.
Od koncepcji systemu, liczby kanałów oraz budżetu przeznaczonego na system kina domowego będzie zależał wybór konkretnego modelu amplitunera.
Więcej informacji na temat doboru amplitunera kina domowego dowiesz się z artykułu: Jak wybrać amplituner AV?
Głośniki i kolumny głośnikowe
Głośniki odpowiadają za emitowanie dźwięki na podstawie sygnału dostarczonego do nich z amplitunera. Mogą to być np. głośniki podstawkowe lub podłogowe, ale także głośniki do zabudowy. Najwięcej użytkowników tworzących kino domowe decyduje się na głośniki podstawkowe lub podłogowe. Zapewniają one bardzo dobrą jakość dźwięku, a przy tym są łatwe w instalacji. Najbardziej obciążonymi kanałami w kinie domowym są kanały frontowe. Właśnie dlatego często umieszczane są tam duże kolumny podłogowe. Większy rozmiar obudowy pozwala na wygenerowanie dźwięku o pożądanych parametrach.
Jako nagłośnienie kanałów surround często wybierane są głośniki podstawkowe. W związku z rosnącą popularnością formatu Dolby Atmos użytkownicy tworzą systemy wielokanałowe złożone z tradycyjnych kolumn i głośników sufitowych. W takich systemach kanały frontowe oraz surround mogą być nagłaśniane przez konstrukcje podłogowe lub podstawkowe, natomiast głośniki instalacyjne wykorzystywane są do obsługi kanałów Dolby Atmos. Jeśli chcesz stworzyć, przynajmniej częściowo pozbawione kabli kino domowe, możesz wykorzystać bezprzewodowe głośniki surround. Tego typu zestawy głośnikowe znacznie łatwiej rozstawić w domowym pomieszczeniu odsłuchowym, pozbywając się plątaniny kabli prowadzących do głośników efektowych.
Subwoofer
Czyli po prostu odrębny głośnik niskotonowy. Jest on niezbędny w większości systemów kina domowego. Poprawia przetwarzanie najniższych częstotliwości, w zakresie od 20 do ok. 200 Hz. Te urządzenia sprawdzają się zwłaszcza w większych pomieszczeniach, gdzie kolumny nie są w stanie wytworzyć ciśnienia akustycznego, niezbędnego do stworzenia kinowych warunków podczas odsłuchu. W bardziej rozbudowanych instalacjach spotykane są nawet dwa subwoofery. Wszystko zależy od preferencji użytkownika oraz pozostałych komponentów zastosowanych w systemie kina domowego, a także od wielkości pomieszczenia.
Kable głośnikowe
Przewody głośnikowe służą do przesyłania sygnału pomiędzy amplitunerem i głośnikami. Jakość przewodnika oraz zastosowane ekranowanie mają wpływ na brzmienie zestawu, więc nie warto oszczędzać na okablowaniu. W systemach audio najczęściej wykorzystywane są przewody z wtykami bananowymi oraz konektory widełkowe.
Zestaw kina domowego z głośnikami podstawkowymi lub podłogowymi
Nieodłącznym elementem każdego systemu kina domowego są głośniki. Najprostszą konfiguracją systemu wielokanałowego są zestawy 5.0. Składają się z dwóch głośników frontowych, głośnika centralnego oraz głośników surround. Użytkownicy najczęściej jako kanały frontowe wybierają głośniki podłogowe, które z reguły są w stanie wytworzyć większe ciśnienie akustyczne. Zestawy kina domowego 5.0 sprawdzą się w pomieszczeniach o stosunkowo niewielkiej powierzchni, nie przekraczającej 30 m. kw. Decydując się na taką konfigurację warto wybierać modele głośników, które cechują dobrym przetwarzaniem niskich częstotliwości.
Zestawy kina domowego z głośnikami podstawkowymi lub podłogowymi i subwooferem
W skład systemu kina domowego wchodzi najczęściej zestaw głośników oraz subwoofer aktywny (głośnik niskotonowy). Subwoofer znacznie poprawia przetwarzanie najniższych częstotliwości, które odgrywają dużą rolę w kinie domowym. Pozwala to uzyskać efekty znacznie bardziej zbliżone do tych spotykanych w profesjonalnym kinie. Co ważne, subwoofer ze względu na zakres przetwarzanych częstotliwości i sposób ich rozchodzenia się po pomieszczeniu odsłuchowym, może być ulokowany niemal w dowolnym miejscu.
Podstawowa konfiguracja 5.1 składa się z dwóch głośników frontowych, głośnika centralnego, dwóch głośników surround oraz subwoofera. Taki zestaw będzie odpowiedni dla użytkowników posiadających salon o powierzchni 30–40 m. kw. Przemyślany dobór głośników oraz subwoofera sprawi, że użytkownik uzyska dźwięk wielokanałowy na bardzo dobrym poziomie.
Klienci chcący stworzyć bardziej rozbudowany zestaw kina domowego, często decydują się na konfigurację 7.2-kanałową. Oprócz wspomnianych w kinie domowym 5.1 kanałów frontowych i surround, w tym systemie występują także dodatkowe głośniki znajdujące z tyłu słuchacza – tzw. surround back. Ich zastosowanie poprawia efekty przestrzenne. Różnice odczuwalne są zwłaszcza w scenach akcji, gdzie występują wybuchy pocisków, przeloty helikopterów itp.
Część miłośników kina domowego, dysponujących dużym pomieszczeniem, wybiera konfigurację 9.2- lub nawet 11.2-kanałową. Takie systemy kina domowego sprawdzają się zwłaszcza w dużych salonach lub specjalnych pomieszczeniach, które zaprojektowane zostały jako domowe sale kinowe. Należy pamiętać, aby wokół głośników zachować odpowiedni dystans, pozwalający na sprawne poruszanie się po pomieszczeniu.
Koszt systemu kina domowego z głośnikami oraz subwooferem może być bardzo zróżnicowany. W zależności od jakości głośników, modelu amplitunera oraz zastosowanego okablowania waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Największy koszt będą oczywiście stanowiły rozbudowane systemy z dużą liczbą głośników, w których należy doliczyć cenę okablowania oraz konieczność zakupu wysokiej klasy amplitunera kina domowego, który obsłuży taką złożoną konfigurację.
Kino domowe z głośnikami instalacyjnymi i subwooferem
W niektórych pomieszczeniach montaż tradycyjnych kolumn do kina domowego nie jest możliwy. Wynika to z aranżacji wnętrza, umeblowania, czy preferencji użytkowników. Wówczas dobrym rozwiązaniem okazuje się montaż głośników do zabudowy. Dużym plusem takiej instalacji jest znaczna oszczędność miejsca. Głośniki do zabudowy montowane są w ścianie lub w suficie. Jedynym elementem widocznym dla użytkownika jest maskownica takiego głośnika.
Przed wyborem tego rozwiązania polecamy starannie przemyśleć zarówno dobór głośników, jak i ich rozmieszczenie (miejsce instalacji). Niewłaściwy wybór miejsca montażu głośników może pogorszyć odtwarzanie efektów przestrzennych. Czasami nawet najbardziej zaawansowane systemy automatycznej korekcji stosowane w systemach kina domowego mogą nie poradzić sobie z nieodpowiednio rozmieszczonymi głośnikami.
Część użytkowników decyduje się na kino złożone z głośników instalacyjnych ze względu na niższy koszt takich konstrukcji. Głośniki instalacyjne są z reguły tańsze od swoich podstawkowych i podłogowych odpowiedników. Koszt systemu 5.1 lub 7.1, złożonego z głośników instalacyjnych oraz amplitunera, rozpoczyna się od kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena będzie zależała od klasy głośników instalacyjnych oraz wybranego modelu amplitunera. Wybierając kino domowe z głośnikami do zabudowy w ścianie czy suficie nie warto oszczędzać na jakości, ponieważ tego typu nagłośnienie często instalowane jest na lata. Polecamy wybór wysokiej klasy głośników montażowych Bowers & Wilkins, ELAC czy Indiana Line, które zapewnią dobrą reprodukcję dźwięku.
Bezprzewodowe kino domowe
Istnieje grupa klientów zainteresowanych stworzeniem zestawu kina domowego, dla których jedyną przeszkodą w realizacji planów okazuje się konieczność poprowadzenia kabli w pomieszczeniu. Jeśli nie zostało to wykonane przez właściciela na etapie wykańczania wnętrza, przystosowanie pokoju do podłączenia kina domowego faktycznie może stanowić pewną przeszkodę. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby uniknąć remontu oraz kucia ścian.
W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie głośników bezprzewodowych pełniących rolę kanałów surround. Bardzo ciekawą ofertę w tym zakresie ma firma Yamaha. Mamy tutaj na myśli bezprzewodowe głośniki obsługujące MusicCast, które można połączyć z amplitunerem AV wyposażonym w ten system. W ten sposób można uzyskać zestaw kina domowego bez rozprowadzania kabli po pomieszczeniu.
Co ważne, głośniki można także wykorzystać jako nagłośnienie innego pomieszczenia, gdy zajdzie taka potrzeba. Zachęca do tego łatwość przesyłania dźwięku z różnych źródeł.
Systemy kina domowego Dolby Atmos
Dolby Atmos jest standardem dźwięku przestrzennego wykorzystywanym w kinie domowym od zaledwie kilku lat. Powstał na bazie wieloletnich analiz i doświadczeń nad dźwiękiem prowadzonych przez ekspertów firmy Dolby Laboratories. Pierwotnie wykorzystywany był w kinie profesjonalnym. Rozwiązanie to stanowi swego rodzaju przełom w technologii dźwięku wielokanałowego.
Główną przewagą Dolby Atmos w stosunku do tradycyjnych systemów kina domowego jest generowanie dźwięku również z góry. Dowiedziono, że dźwięk, który dociera do słuchacza z wielu kierunków, odbierany jest jako bardziej naturalny. W podobny sposób docierają do człowieka dźwięki w otaczającym nas świecie.
Istnieją różne sposoby stworzenia zestawu kina domowego Dolby Atmos. Pierwszy z nich polega na montażu głośników sufitowych. Wówczas fale dźwiękowe generowane są bezpośrednio z góry, dochodząc stamtąd do słuchacza. Jest to często stosowana metoda, zapewniająca dobre rezultaty brzmieniowe. Drugim rozwiązaniem jest montaż dodatkowych głośników modułowych do kanałów frontowych. Są to specjalne konstrukcje umieszczane bezpośrednio nad kolumnami frontowymi. W takich głośnikach, przystosowanych do odtwarzania kanałów Dolby Atmos, dźwięk promieniuje do góry. Po odbiciu od sufitu trafia do słuchacza. Głośniki modułowe Dolby Atmos oferowane są jako dodatek do niektórych kolumn podłogowych dostępnych na rynku. Jeśli planujecie stworzenie zestawu kina domowego Dolby Atmos z wykorzystaniem przystawek głośnikowych, warto przed zakupem sprawdzić, czy producent kolumn przewidział taką możliwość. Przykładem takiego rozwiązania są głośniki Elac Debut 2.0 A4.2. Prezentowane modele przystosowane są do głośników Elac Debut 2.0 F5.2 oraz Elac Debut 2.0 F6.2.
Warto pamiętać, że aby stworzyć zestaw kina domowego Dolby Atmos, niezbędny będzie zakup amplitunera kina domowego wyposażonego w tę funkcjonalność. Obsługa kodeka Dolby Atmos jest niezbędna, aby właściwie rozdzielić kanały w kinie domowym i zapewnić dźwięk 3D. Nie wszystkie dostępne na rynku modele obsługują takie formaty dźwięku. Będzie to jednak wyraźnie zaznaczone przez producenta w specyfikacji. Systemy Dolby Atmos oznaczane są za pomocą trzech cyfr, z których trzecia oznacza właśnie liczbę górnych kanałów efektowych. Mogą to być systemy 7.1.2 (z dwoma kanałami Dolby Atmos) lub 7.1.4 (z czterema kanałami Dolby Atmos).
-
RX-V6A + 603 S2 Anniversary Edition + HTM6 S2 Anniversary Edition + 2 x MusicCast 20
Yamaha, Bowers & WilkinsZestawy kina domowegoAs low as 14 499 zł Regular Price 18 394 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14499 zł -
RX-V4A + Debut Reference F5 + Debut Reference C5 + 2x MusicCast 20
Yamaha, ELACBezprzewodowe zestawy kinaAs low as 11 594 zł Regular Price 14 094 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11794 zł -
RX-V6A + Debut Reference F5 + Debut Reference C5 + 2x MusicCast 20
Yamaha, ELACZestawy kina domowegoAs low as 10 999 zł Regular Price 14 594 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10999 zł -
RX-V6A + Debut 2.0 F5.2 + Debut 2.0 C5.2 + 2 x MusicCast 20 + MusicCast Sub 100
ELAC, YamahaBezprzewodowe zestawy kinaAs low as 11 499 zł Regular Price 14 093 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11499 zł -
RX-V4A + 606 S2 Anniversary Edition + 607 S2 Anniversary Edition + HTM6 S2 Anniversary Edition
Yamaha, Bowers & WilkinsZestawy kina domowegoAs low as 9 999 zł Regular Price 13 394 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9999 zł -
RX-V4A + 603 S2 Anniversary Edition + HTM6 S2 Anniversary Edition + 2 x MusicCast 20
Bowers & Wilkins, YamahaBezprzewodowe zestawy kinaAs low as 14 999 zł Regular Price 17 894 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10799 zł -
T758 V3i + 603 S2 Anniversary Edition + 607 S2 Anniversary Edition + HTM6 S2 Anniversary Edition
NAD, Bowers & WilkinsZestawy kina domowegoAs low as 18 999 zł Regular Price 22 294 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 18999 zł -
RX-V4A + 606 S2 Anniversary Edition + HTM6 S2 Anniversary Edition + 2 x MusicCast 20 + Sub 100
Yamaha, Bowers & WilkinsZestawy kina domowegoAs low as 12 699 zł Regular Price 15 393 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12599 zł -
T758 V3i + 606 S2 Anniversary Edition + HTM6 S2 Anniversary Edition + 2x CCM664 + ASW610
NAD, Bowers & WilkinsZestawy kina domowegoSpecial Price 16 499 zł Regular Price 20 973 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 16499 zł -
RX-V6A + 606 S2 Anniversary Edition + 607 S2 Anniversary Edition + HTM6 S2 Anniversary Edition
Yamaha, Bowers & WilkinsZestawy kina domowegoAs low as 10 999 zł Regular Price 13 894 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10999 zł -
RX-V6A + 603 S2 Anniversary Edition + 607 S2 Anniversary Edition + HTM6 S2 Anniversary Edition
Yamaha, Bowers & WilkinsZestawy kina domowegoAs low as 14 499 zł Regular Price 18 994 zł iNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14499 zł
Czy warto korzystać z gotowych zestawów kina domowego?
Planując zakup kina domowego, użytkownicy mają wiele możliwości. Pierwszą z nich jest samodzielny wybór poszczególnych komponentów systemu. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku bardziej doświadczonych użytkowników, którzy wiedzą, czego oczekują od zestawu. Aby samodzielnie wybrać zestaw kina domowego, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzą o poszczególnych urządzeniach. Pozwoli to uzyskać bardzo dobre brzmienie systemu i dobrać sprzęt o dokładnie takiej funkcjonalności, na jakiej nam najbardziej zależy.
Wielu użytkowników oczekuje jednak pewnych ułatwień w doborze zestawu. Właśnie dlatego w sklepie internetowym Top Hi-Fi & Video Design dostępnych jest wiele zestawów przygotowanych przez doświadczonych specjalistów. Dostępne propozycje systemów wielokanałowych zostały dopasowane pod kątem poszczególnych komponentów i potrzeb klientów. Wybierając takie rozwiązanie klienci mogą mieć pewność, że wykorzystają pełnię możliwości danych urządzeń i przeznaczą budżet wyłącznie na sprawdzone produkty.
Jak podłączyć zestaw kina domowego?
Duża liczba złaczy w amplitunerach kina domowego sprawia, że niektórzy użytkownicy zastanawiają się, jak prawidłowo podłączyć cały zestaw kina domowego. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Zacznijmy zatem od serca systemu, czyli amplitunera AV. Na tylnej ściance znajdują się zarówno wejścia, jak i wyjścia, obsługujące sygnał analogowy i cyfrowy. Istnieje jednak znany wszystkim standard HDMI, który pozwala przesyłać jednym kablem dźwięk i obraz w formie cyfrowej. Obecnie jest on najczęściej wykorzystywany do podłączenia poszczególnych komponentów kina domowego. Jeśli planujecie oglądanie filmów z odtwarzacza Blu-ray, wówczas musicie podłączyć kablem HDMI odtwarzacz z amplitunerem.
Warto zwrócić uwagę na poprawne podłączenie telewizora z amplitunerem. Załóżmy, że Wasz model TV, podobnie jak większość urządzeń dostępnych na rynku, wyposażony został w funkcję ARC – kanał zwrotny audio. Wówczas kablem HDMI należy podłączyć wejście HDMI ARC w telewizorze z wyjściem HDMI ARC w amplitunerze. Pozwoli to przesłać sygnał audio z telewizora do amplitunera bez użycia dodatkowego kabla. Innymi słowy, niezależnie od tego, czy źródłem dźwięku będzie odtwarzacz Blu-ray, czy telewizor, możecie usłyszeć dźwięk na głośnikach kina domowego, a nie na wbudowanych głośnikach telewizora. Funkcja ta sprawdza się szczególnie wtedy, gdy chcecie wykorzystać Smart TV, czy obejrzeć filmik na YouTube, nie rezygnując jednocześnie z dobrej jakości dźwięku odtwarzanego na kinie domowym.
Mając podpiętą elektronikę, można przejść do podłączenia głośników. Podczas wykonywania tej czynności należy pilnować oznaczeń na obu urządzeniach – plusa i minusa. Warto przy tym zachować szczególną uwagę, aby nie pomylić kanałów. Proponujemy przyjąć logiczny porządek prac i podłączać głośniki po kolei, począwszy od frontowych, poprzez centralny, na głośnikach surround skończywszy. Jeśli wykorzystujecie głośniki do zabudowy, warto w czytelny sposób oznaczyć kanały podczas montażu, np. przyklejając taśmę na przewodzie głośnikowym.
Na koniec należy podłączyć subwoofer do odpowiednio oznaczonego wyjścia w amplitunerze. Sygnał z tego kanału jest już odfiltrowany w amplitunerze z niepotrzebnych częstotliwości. Wystarczy więc kablem RCA podłączyć oba urządzenia.
Odpowiednio dobrane zestawy kina domowego dają wiele radości z seansu. Jeśli zatem chcecie wykorzystać pełnię możliwości, jakie dają kompletne systemy, warto skorzystać z gotowych zestawów kina domowego oferowanych w przystępnej cenie. Wówczas zyskacie także pewność, że urządzenie zostały odpowiednio dobrane względem siebie. Warto przed zakupem odwiedzić wybrany salon sieci Top Hi-Fi & Video Design, aby poznać możliwości brzmieniowe wybranego sprzętu, niezależnie od tego, czy będzie to bezprzewodowe kino domowe, czy też klasyczny wielokomponentowy i przewodowy system surround.
Zachęcamy także do regularnego odwiedzania naszego bloga, gdzie znajdziecie wiele interesujących artykułów z szeroko pojętej dziedziny audio. Więcej informacji na temat systemów kina domowego uzyskacie z poniższych poradników: