Poprzedni
Następny

Profesjonalne kino domowe

Średnia ocen: 5
(19 ocen) 7 komentarzy

Dobry system kina domowego będzie służył przez wiele lat. Żeby tak się stało trzeba go najpierw zbudować. Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie gruntowne przemyślenie swoich potrzeb i możliwości. Poniżej opisujemy kilka podstawowych zagadnień, z którymi należy się zmierzyć.

Bowers & Wilkins z serii 700 S2Kino domowe oparte o kolumny Bowers & Wilkins z serii 700 S2 dostarczy niespotykanych przeżyć dzięki czystemu i dynamicznemu brzmieniu.

Zestaw kolumn

Zaczniemy od kolumn, a dokładniej od pomieszczenia w którym staną. Najważniejsza jest jego powierzchnia, oraz czy nie jest mocno otwarte na inne przestrzenie, np.: kuchnię lub przedpokój. W niewielkich pokojach lub w sytuacji nie pozwalającej na postawienie kolumn podłogowych powinno użyć się niewielkich naściennych kolumn, takich jak Bowers & Wilkins M1. Ich niewielki rozmiar spowoduje, że łatwo można je ukryć w pomieszczeniu. Niewielkie kolumny nie są w stanie przetwarzać niskich tonów, dlatego wymagany jest dodatkowy subwoofer, taki jak Bowers & Wilkins ASW610, lub PV1D. Do średnich i większych pomieszczeń polecamy bardziej klasyczne zestawy oparte o pełnowymiarowy zestaw kolumn. Duże kolumny frontowe nie tylko dostarczą basu, ale pozwolą na głośniejsze granie bez zniekształceń i kompresji. Bardzo popularnym zestawem pełnowymiarowych kolumn jest ELAC Debut z elektroniką Yamaha. Pomimo, że nowoczesne kolumny podłogowe dysponują doskonałym basem, do rozwiązań kina domowego warto mimo wszystko dołożyć subwoofer. Pomoże on w odtwarzaniu dźwięków z granicy słyszalności, od których nie stronią producenci filmów. Najlepiej dobierać urządzenie do serii kolumn, więc w tym przypadku zalecamy ELAC Debut S10. System kina domowego można rozbudować do standardu Dolby Atmos i DTS:X systemów dźwięku obiektowego. Dodają one kanały wysokości, tworzące najbardziej realistyczny spektakl jaki można obecnie uzyskać.

Yamaha RX-V483Amplituner Yamaha RX-V483 może być sterowany również poprzez aplikację na smartfony, czy tablety. Znacząco zwiększa to komfort, oraz może być pomocne, gdy nie chcemy stawiać amplitunera na widoku.

Amplituner

Sercem i mózgiem kina domowego jest amplituner. To on przyjmuje wszelkie sygnału audio i wideo, a następnie przetwarza je w swoich procesorach.  Obraz następnie trafia na ekran, a wzmocniony sygnał audio do kolumn głośnikowych. Dobrym punktem startu jest amplituner Yamaha RX-V383, obsługujący wszystkie najnowsze formaty audio i wideo. Pozwala on nawet na upscaling sygnału wideo do 4K. Bardziej rozbudowane urządzenia pozwalają na strumieniowanie muzyki z dysku sieciowego lub serwisów takich jak Tidal, czy Spotify. Wymagający użytkownicy powinni zwrócić swoją uwagę na amplitunery Yamaha Avantage. Są one bardziej nastawione na jakość dźwięku, niż podstawowa seria RX-VXXX. Model RX-A670 łączy w sobie bogate wyposażenie zawierające obsługę systemu MusicCast, najlepszego obecnie na rynku środowiska multiroom. Najlepsze efekty przestrzenne da zestaw kina w standardzie dźwięku obiektowego Dolby Atmos lub DTS:X. Dodają one odtwarzanie wysokości w dźwięku co potęguje poczucie realizmu danej sceny.

Oppo UDP-205Najwyższej jakości odtwarzacz Blu-Ray Oppo UDP-205 dostarcza najlepszej jakości dźwięku i obrazu. Żaden serwis strumieniowy nawet się nie zbliża do tej jakości.

Odtwarzacz Blu-Ray

Pomimo popularności serwisów strumieniujących filmy i seriale, naszym podstawowym źródłem pozostaje odtwarzacz Blu-Ray. Nawet prosty model taki jak Yamaha BD-S477 oferuje znacznie lepsza jakość niż serwisy strumieniowe. Dodatkowo może on odtwarzać audio wysokiej rozdzielczości. Osoby oczekujące absolutnie najlepszej jakości powinny zwrócić uwagę na odtwarzacze Oppo, na przykład UDP-205. Dysponuje on nie tylko wysokiej jakości transportem dla płyt, ale również najnowocześniejszymi procesorami dźwięku i obrazu.  Można go również zintegrować w systemach instalacyjnych, dzięki złączom sterującym.

Audioquest PearlCzęsto pomijane, a niezwykle istotne przewody HDMI łączą najbardziej kluczowe elementy systemu. Dobrej jakości łączówki takie ja na przykład Audioquest Pearl zagwarantują wysoki poziom dźwięku i obrazu.

Przewody

Wszystkie te elementy należy ze sobą połączyć przewodami. HDMI i głośnikowe, potem reszta. Ich jakość będzie miała wpływ na obraz i dźwięk. Poniżej wymieniamy na co zwracać uwagę:

  • Przewód HDMI – Łączy amplituner z telewizorem lub projektorem. Przy większych odległościach (powyżej 3-4m) warto zaopatrzyć się w lepszej jakości przewód. Przewody złej jakości mogą nie tylko osłabić jakość obrazu, ale wręcz uniemożliwić jego odtwarzanie. Na start polecamy Audioquest Pearl
  • Przewody głośnikowe – Przesyłają sygnał pomiędzy amplitunerem a kolumnami. Muszą mieć odpowiedni przekrój, zalecamy od 1,5 mm2 przy krótkich połączeniach w górę. Ważne, żeby były zrobione z czystej miedzi i dobrego izolatora. W ciasnych przestrzeniach lepiej postawić na elastyczniejsze przewody, które łatwiej ułożyć. Nasz typ to Audioquest FLX-SLiP 14/2
  • Interkonekty analogowe – Ważne, żeby podobnie jak przewody głośnikowe były wykonane z dobrej jakości miedzi i dielektryka. Warto zwrócić uwagę na ich wtyki, ponieważ gniazda w amplitunerze AV potrafią być bardzo blisko siebie. Dobry interkonekt analogowy to Audioquest Evergreen
  • Światłowód – Jeżeli nie ma możliwości przesłać sygnału audio przez przewód HDMI wówczas pozostaje połączenie światłowodowe. Sam światłowód jest wytrzymały, warto jednak zwrócić uwagę na jakość wtyczek jakimi jest zakończony. Solidny wybór to Real Cable OTT60

Podsumowanie

Podstawą udanego kina domowego jest plan. Mając ograniczony budżet można na początek kupić amplituner i kolumny frontowe, a resztę zestawu skompletować z czasem. Pozwoli to od razu cieszyć się dobrym dźwiękiem i nowymi funkcjonalnościami. Sugerowana kolejność rozważań to:

  • Kolumny głośnikowe – ich rozmiar, ilość i ustawienie. Czy potrzebujesz subwoofera?
  • Amplituner kina domowego – ile kanałów, jaka moc. Warto się zastanowić nad wbudowanym strumieniowaniem i systemem multiroom.
  • Odtwarzacz Blu-Ray – musi zapewnić jak najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Dobrze, gdyby oferował strumieniowanie wideo po sieci.
  • Przewody – muszą mieć odpowiednią długość, oraz być na poziomie jakościowym zestawu. Pozwoli to na uzyskanie najlepszego efektu.

Jeżeli chcesz się zapoznać bliżej z systemami kina domowego lub chcesz zadać dodatkowe pytania zapraszamy do salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci z chęcią pomogą w wyborze i rozwieją powstające wątpliwości.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(19 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: