Poprzedni
Następny

3 powody żeby kupować płyty winylowe

Średnia ocen: 5
(25 ocen) 10 komentarzy

Sprzedaż i zainteresowanie płytami winylowymi nieustannie rośnie. Pomimo swoich wad czarne krążki przyciągają coraz więcej fanów. Dlaczego tak się dzieje? Przecież czarna płyta jest delikatna, niszczeje podczas odtwarzania, a przede wszystkim ma gorsze parametry niż płyta CD, nie wspominając o gęstych plikach. Naszym zdaniem kluczowe są 3 powody, które sprawiają, że muzyka z płyty winylowej smakuje lepiej.

TEAC TN-400BTMuzyka z winylu to świetny sposób nie tylko na relaks, ale na chwilę sentymentu związanego z posiadanymi płytami. Dobry gramofon, taki jak TEAC TN-400BT jeszcze wzmocni te odczucia.

Brzmienie winylu

Wielu użytkowników twierdzi, że czarna płyta brzmi lepiej niż pliki lub płyty CD. Nagrania na winylu faktycznie brzmią inaczej, niż ich wersje cyfrowe. Dzieje się tak, ponieważ fizyczne właściwości tego nośnika nie pozwalają na zastosowanie dużej kompresji dynamiki utworu. W związku z tym muzyka nagrywana na płytę winylową podlega innemu masteringowi, niż ta przeznaczona na nośniki cyfrowe. Nie zapominajmy również o fakcie, że płyta jest nośnikiem analogowym, co wiąże się z oczywistą zaletą braku „krojenia” muzyki próbkowaniem. Tyczy się to raczej starszych nagrań, nowoczesne tłoczenia często pochodzą z pliku audio na komputerze realizatora. Są jednak pewne wyjątki, teraźniejsze nagrania zrealizowane w pełnej domenie analogowej.

Audioquest NightOwlO płyty należy dbać: czyścić je, układać tak, żeby się nie krzywiły. Jest to jeden z elementów ceremoniału, związanego z muzyką winylową. W międzyczasie można sobie umilić pracę muzyką ze słuchawek Audioquest NightOwl

Obcowanie z muzyką

Słuchanie muzyki z winylu wymaga pewnej pracy: wyczyszczenia płyty, często manualnej obsługi gramofonu, wstawania co kilka utworów, żeby zmienić stronę. Dlatego tak wiele osób pokochało płyty CD – trwałe, pozbawiane szumów i przede wszystkim niewymagające regularnego czyszczenia. Z drugiej strony wiele osób kocha cały ceremoniał towarzyszący odtwarzaniu płyty winylowej. Traktują to jako zaletę – obcowanie z muzyką.

Audio-Technica AT-LP5Aby płyty winylowe wystarczyły na wiele godzin odtwarzania należy zadbać o odpowiednie ustawienie wkładki. Gramofon Audio-Technica AT-LP5 w zestawie zawiera nakładkę na talerz do kalibracji wkładki i ramienia.

Fizyczny nośnik

Pliki z muzyką, jak dobre by nie były, nie mają formy, którą można wziąć do ręki. Dla wielu melomanów i audiofilów posiadanie kolekcji fizycznych nośników, czy to płyt winylowych, CD, czy nawet taśm analogowych znaczy bardzo wiele. Często są to zbiory całego życia, przedstawiające nie tylko ogromną wartość sentymentalną, ale również finansową. Czasem wystarczy wziąć płytę do rąk, żeby obudzić wspomnienia z nią związane, nawet bez odtwarzania.

House of Marley Stir It Up!Dobry gramofon nie musi być drogi. Doskonale wyposażony House of Marley Stir It Up! wykonano z wykorzystaniem przyjaznych dla środowiska materiałów.

Podsumowanie

Płyty winylowe to nie tylko doskonałe brzmienie, tak inne od plików cyfrowych. To również kontakt z fizycznym przedstawieniem muzyki, a także emocje i sentyment. Dbanie o płyty, czy gramofon wymaga poświęcenia czasu i energii, co również buduje dodatkowe uczucia w użytkowniku. Jeżeli chcesz poznać świat winylu to zapraszamy do wizyty w jednym z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci chętnie zaprezentują Ci brzmienie winylu, oraz poinstruują, jak samemu radzić sobie z odtwarzaniem i dbaniem o czarne płyty.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: