Poprzedni
Następny

Audio dla graczy

Średnia ocen: 4.8
(12 ocen) 6 komentarzy

Gry wideo to wspaniały sposób na rozrywkę. Na rynku dostępna jest ogromna ilość gatunków, dzięki czemu każdym może znaleźć coś dla siebie. Każdy gracz zwraca uwagę na kwestie grafiki i ekranu, jednak wielu pomija aspekt audio. Dobre nagłośnienie potrafi zwiększyć przyjemność z gry, sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy tam byli. Jakby tego było mało, możliwość wyraźnego usłyszenia skąd nadchodzi przeciwnik może znacząco poprawić wyniki w grach zręcznościowych. Oglądając zawody e-sportowe na przykład w Counter-Strike widać znaczenie tej kwestii: każdy zawodnik korzysta z wysokiej jakości zestawu słuchawkowego. W kwestii audio dla graczy wyróżniamy kilka ważnych elementów, o których opowiemy poniżej:

 • Źródło
 • Słuchawki i headsety
 • Kolumny aktywne
 • Komponenty Hi-Fi

Źródło

Dźwięk z maszyny do grania wydobyć możemy na kilka sposobów. W konsolach króluje format HDMI przesyłający sygnał audio do telewizora, lub amplitunera kina domowego. Konsole posiadają również wyjście optyczne, które pozwala na podłączenie do dowolnego urządzenia audio z takim wejściem, na przykład przetwornika TEAC UD-301, który dodatkowo posiada dedykowany wzmacniacz słuchawkowy. Kontrolery mają wbudowane wejścia na headset, lub słuchawki.

Komputery posiadają zintegrowane układy audio. Często są one marnej jakości, dlatego popularne stały się karty dźwiękowe, które można podłączyć po USB, lub wbudować w jednostkę. Mogą one mieć wyjścia analogowe stereo, lub wielokanałowe, a nawet wbudowany wzmacniacz słuchawkowy. Pozwalają one również na podłączenie zewnętrznego mikrofonu, którym gracz może komunikować się z innymi. Doskonałym, niewielkim przetwornikiem USB jest Audioquest Dragonfly Black, który może nawet wysterować słuchawki. Niektóre laptopy posiadają wbudowane wyjście światłowodowe, analogicznie jak w konsolach. Oczywiście również tutaj złącze HDMI daje ogromne możliwości eksportu dźwięku.

Audioquest NightHawk i Dragonfly BlackPółotwarte słuchawkiAudioquest NightHawk i przetwornik C/AAudioquest Dragonfly Black tworzą udany zespół PC audio. Pozwolą nie tylko osiągać lepsze wyniki w grach, ale również cieszyć się muzyką pomiędzy rozgrywkami.

Słuchawki

Jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę jakości audio jest zakup wysokiej jakości słuchawek, lub headsetu. Jakie jednak wybrać: otwarte, czy zamknięte? Audio-Technica przygotowała dwa bliźniacze headsety dla graczy: otwarte ATH-PDG1 i zamknięte ATH-PG1. Konstrukcje zamknięte mają silniejszy bas i lepszą izolację od otoczenia. Konstrukcje otwarte z kolei lepiej odtwarzają przestrzeń, co pozwala na lepszą lokalizację, na przykład wrogiego gracza. Mikrofony wbudowane w headsety są przygotowane do współpracy z wejściami konsol i komputerów. Jak wiadomo w grach multiplay komunikacja z zespołem to podstawa.

Audio-Technica ATH-PG1HeadsetAudio-Technica ATH-PG1to połączenie wysokiej jakości mikrofonu i słuchawek zamkniętych. Zapewni doskonałe pozycjonowanie dźwięków i krystalicznie czystą komunikację.

Jeżeli mikrofon dołączony do słuchawek nie jest niezbędny, na przykład w grach single player, wtedy zdecydowanie polecamy słuchawki Audio-Technica ATH-AD700X. Niezwykła przestrzeń w dźwięku jaki generują pozwala na niezwykle przekonujące odczucie uczestniczenia w grze. Ich ogromną zaletą jest niska waga i wysoki poziom komfortu, które są nieocenione podczas długich rozgrywek, na przykład w Cywilizację.

Audio-Technica ATH-AD700XSłuchawki otwarte bez wątpienia błyszczą w kwestii precyzji i przestrzeni w odtwarzanym dźwięku. Należy jednak pamiętać, że nie oferują izolacji od hałasu otoczenia. Na zdjęciu Audio-Technica ATH-AD700X.

Kolumny aktywne

Kolumny aktywne posiadają wbudowany wzmacniacz z regulacją głośności. Wystarczy podłączyć je do źródła dźwięku i wyregulować natężenie dźwięku. Przykładem dobrze brzmiących kolumn aktywnych jest TEAC LS-M100. Lepiej wyposażone modele posiadają również wejścia cyfrowe, a nawet możliwości streamingowe. Polecamy model Yamaha NX-N500 który oprócz bogatego zestawu wejść obsługuje również najlepszy na rynku system multiroom MusicCast. Większość głośników tego typu można rozszerzyć o subwoofer, który poprawi odtwarzanie basu. Wyposażony w 10” membranę subwoofer aktywny Yamaha NS-SW100 zapewni pełny i dynamiczny bas, który wzmocni emocje towarzyszące graniu.

Yamaha NX-N500Aktywne kolumny pozwalają zaoszczędzić miejsce na biurku.Yamaha NX-N500 nie tylko są świetne w połączeniu z komputerem, ale również mogą służyć jako element systemu multiroomMusicCast.

Komponenty Hi-Fi

Wiele pełnowymiarowych komponentów Hi-Fi można z powodzeniem użyć do nagłośnienia gier. Konsole można łączyć przewodami optycznymi, a komputery poprzez złącze USB. Systemy stereo oferują doskonałą rozdzielczość i precyzję, często połączone z dynamicznym dźwiękiem. Pozwala to w pełni zaangażować się w rozgrywkę. Niewielki wzmacniacz zintegrowany NAD D3020 posiada oba rodzaje wejść cyfrowych, więc może współpracować z kilkoma różnymi urządzeniami, nie tylko do gier. Do tego należy dobrać niewielkie kolumny podstawkowe, na przykład Bowers&Wilkins 686 S2. W ten prosty sposób można zbudować niewielkie, ale dobrze brzmiące centrum domowej rozrywki.  

NAD D3020NAD D3020 to nowoczesny następca legendarnego wzmacniacza NAD C3020. Wyposażono go w wydajny wzmacniacz i przetwornik C/A współpracujący z komputerem.

Wiele gier, takich jak na przykład Battlefield 1, czy Titanfall 2 oferują bardzo zaawansowany silnik dźwiękowy, który może zostać wykorzystany do zdobycia przewagi nad przeciwnikiem. Systemy kina domowego oferują doskonały dźwięk otaczający, który nie tylko zwiększy możliwości gracza w grach PvP, ale również urealni odczucie obecności w grach sportowych, czy rajdowych. Yamaha oferuje zestaw YHT-1840 zawierający amplituner, oraz zestaw kolumn 5.1, który idealnie nadaje się dla gracza. Amplituner HTR-2071 będący na wyposażeniu tego zestawu obsługuje sygnał wideo 4K, więc nie będzie wąskim gardłem nawet w wysokiej klasy systemach do gier.

YHT-1840Najlepiej brzmiącym rozwiązaniem będzie system kina domowego. Dobrym punktem startu będzie zestaw Yamaha YHT-1840. Z czasem można go rozbudować o wyższej klasy kolumny, aby uzyskać jeszcze lepszy dźwięk.

Podsumowanie

Dźwięk w grach wideo jest niezwykle ważny. W grach dla pojedynczego gracza buduje klimat, a w rozgrywkach wieloosobowych dobra orientacja w otoczeniu potrafi zmienić wynik gry. Gracze mogą korzystać z wielu rodzajów nagłośnienia, jednak kluczem zawsze będzie źródło, czy to karta dźwiękowa w komputerze, przetwornik C/A stereo, czy sekcja cyfrowa w amplitunerze AV. Na początek warto zacząć od słuchawek, które oferują bardzo dobre osiągi, za niewielkie pieniądze. Jeżeli chcesz odciążyć głowę i skupić się na rozgrywce pomyśl o kolumnach aktywnych. Dostarczą one bardzo dobrego dźwięku, zwłaszcza w połączeniu z subwooferem. Systemy Hi-Fi i kina domowego z wejściami cyfrowymi gwarantują najwyższą jakość dźwięku, czy to stereo, czy dookólnego. Jeżeli chcesz zapoznać się bliżej ze sprzętem audio dla graczy zapraszamy do odwiedzin jednego z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design, gdzie nasi eksperci z chęcią pomogą dobrać odpowiednie urządzenie. Przed zakupem warto odsłuchać sprzęt, oraz przymierzyć słuchawki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt jest dla Ciebie odpowiedni.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.8
Ocena:
Średnia ocen: 4.8

(12 ocen)

Polecane

 1. Bestseller
  DragonFly Black

  DragonFly Black

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Cena promocyjna 369 zł Normalna cena 459 zł
 2. Supercena
  ATH-PG1

  ATH-PG1

  Audio-Technica
  Słuchawki gamingowe
  Cena promocyjna 599 zł Normalna cena 999 zł
  Prosimy o kontakt
 3. Supercena
  ATH-PDG1

  ATH-PDG1

  Audio-Technica
  Słuchawki gamingowe
  Cena promocyjna 599 zł Normalna cena 999 zł
  Prosimy o kontakt
 4. MusicCast NX-N500

  MusicCast NX-N500

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 2 998 zł Normalna cena 3 549 zł
 5. ATH-AD700X

  ATH-AD700X

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 759 zł Normalna cena 899 zł
 6. YHT-1840

  YHT-1840

  Yamaha
  Zestawy kina domowego
  Cena promocyjna 1 798 zł Normalna cena 1 999 zł
  Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: