Poprzedni
Następny

Audio dla graczy

Średnia ocen: 4.8
(12 ocen) 6 komentarzy

Gry wideo to wspaniały sposób na rozrywkę. Na rynku dostępna jest ogromna ilość gatunków, dzięki czemu każdym może znaleźć coś dla siebie. Każdy gracz zwraca uwagę na kwestie grafiki i ekranu, jednak wielu pomija aspekt audio.

Komputer, Konsoli, Kontroler, Gry

Dobre nagłośnienie potrafi zwiększyć przyjemność z gry, sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy tam byli. Jakby tego było mało, możliwość wyraźnego usłyszenia skąd nadchodzi przeciwnik może znacząco poprawić wyniki w grach zręcznościowych. Oglądając zawody e-sportowe na przykład w Counter-Strike widać znaczenie tej kwestii: każdy zawodnik korzysta z wysokiej jakości zestawu słuchawkowego. W kwestii audio dla graczy wyróżniamy kilka ważnych elementów, o których opowiemy poniżej:

  • Źródło
  • Słuchawki i headsety
  • Kolumny aktywne
  • Komponenty Hi-Fi

Źródło - konsola

Dźwięk z maszyny do grania wydobyć możemy na kilka sposobów. W konsolach króluje format HDMI przesyłający sygnał audio do telewizora, lub amplitunera kina domowego. Konsole posiadają również wyjście optyczne, które pozwala na podłączenie do dowolnego urządzenia audio z takim wejściem, na przykład przetwornika Bluesound Node 2i, który dodatkowo posiada dedykowany wzmacniacz słuchawkowy. Kontrolery mają wbudowane wejścia na headset, lub słuchawki.

Źródło - komputer

Komputery posiadają zintegrowane układy audio. Często są one marnej jakości, dlatego popularne stały się karty dźwiękowe, które można podłączyć po USB lub wbudować w jednostkę. Mogą one mieć wyjścia analogowe stereo lub wielokanałowe, a nawet wbudowany wzmacniacz słuchawkowy. Pozwalają one również na podłączenie zewnętrznego mikrofonu, którym gracz może komunikować się z innymi. Doskonałym, niewielkim przetwornikiem USB jest Audioquest Dragonfly Black, który może nawet wysterować słuchawki. Niektóre laptopy posiadają wbudowane wyjście światłowodowe, analogicznie jak w konsolach. Oczywiście również tutaj złącze HDMI daje ogromne możliwości eksportu dźwięku.

Słuchawki Audio-Technica ATH-A990Z

Zamknięte słuchawki Audio-Technica ATH-A990z i przetwornik C/A Audioquest Dragonfly Black tworzą udany zespół PC audio. Pozwolą nie tylko osiągać lepsze wyniki w grach, ale również cieszyć się muzyką pomiędzy rozgrywkami.

Słuchawki dla gracza

Jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę jakości audio jest zakup wysokiej jakości słuchawek lub headsetu. Jakie jednak wybrać: otwarte, czy zamknięte? Konstrukcje zamknięte mają silniejszy bas i lepszą izolację od otoczenia. Konstrukcje otwarte z kolei lepiej odtwarzają przestrzeń, co pozwala na lepszą lokalizację, na przykład wrogiego gracza. Mikrofony wbudowane w headsety są przygotowane do współpracy z wejściami konsol i komputerów. Jak wiadomo w grach multiplayer komunikacja z zespołem to podstawa.

Headset Audeze Penrose to połączenie wysokiej jakości mikrofonu i słuchawek zamkniętych. Opatentowana przez Audeze technologia płaskich przetworników magnetycznych wyznacza standardy czystości i szczegółowości dźwięku.

Jeżeli mikrofon dołączony do słuchawek nie jest niezbędny, na przykład w grach single player, wtedy możemy go odłączyć. Taką funkcjonalność oferują zarówno widoczne powyżej Audeze Penrose, jak i przeznaczone do współpracy z komputerami Audeze Mobius. Warto dodać, że model Penrose występuje w dwóch odmianach. Penrose X przeznaczoną do współpracy z konsolą Xbox One, Xbox Series X i komputerami PC oraz Penrose powstałą z myślą o konsoli PlayStation 4, PlayStation 5, komputerami PC i Mac. Niezwykła przestrzeń w dźwięku jaki generują pozwala na niezwykle przekonujące odczucie uczestniczenia w grze. Ich ogromną zaletą jest niska waga i wysoki poziom komfortu, które są nieocenione podczas długich rozgrywek. Dodatkowo Audeze Mobius oferują wyjątkową immersją za sprawą systemu śledzenia ruchów głowy i odpowiedniego pozycjonowania dźwięków. Czujniki wbudowane w słuchawki badają położenie głowy z częstotliwością 1 kHz, a następnie na podstawie tych informacji wzmacniają dźwięki z kierunku, w którym jest skierowana głowa gracza.

Audeze Mobius

W słuchawkach Audeze Mobius zastosowano ekstremalnie cienką membraną z cewką (uzwojeniem) napędową i bardzo silnymi magnesami. Dodatkowo specjalnie z myślą o graczach Audeze Mobius wyposażono w system śledzenia ruchów głowy i odpowiedniego pozycjonowania dźwięków.

Kolumny aktywne

Kolumny aktywne posiadają wbudowany wzmacniacz z regulacją głośności. Wystarczy podłączyć je do źródła dźwięku i wyregulować natężenie dźwięku. Przykładem dobrze brzmiących kolumn aktywnych jest Audio Pro A26.To kompletne rozwiązanie dźwiękowe do domowej rozrywki. Model A26 wyposażony jest w złącze HDMI obsługujące ARC. Dzięki niemu kolumny można połączyć z  dowolnym urządzeniem kompatybilnym z ARC. Dodatkowo głośniki wyposażono w moduł bezprzewodowy zgodny ze standardem Bluetooth 5.0 z kodekiem apth-X Low Latency, złącze Aux 3,5 mm oraz złącze cyfrowe optyczne TOSLink (tylko PCM). Nie zapomniano o obsłudze serwisów streamingowych.  Polecamy model Yamaha NX-N500 który oprócz bogatego zestawu wejść obsługuje również najlepszy na rynku system multiroom MusicCast. Większość głośników tego typu można rozszerzyć o subwoofer, który poprawi odtwarzanie basu. Wyposażony w 10” membranę subwoofer aktywny Yamaha NS-SW100 zapewni pełny i dynamiczny bas, który wzmocni emocje towarzyszące graniu.

A36 świetnie radzą sobie z odtwarzaniem dźwięki z gier. Producenci gier o wiele hojniej dysponują niskimi częstotliwościami (wybuchy, wystrzały, odgłosy potężnych silników, etc), dzięki czemu głośniki niskotonowe (2x 114 mm o długim skoku) mają co robić przez cały czas.

Komponenty Hi-Fi dla gracza

Wiele pełnowymiarowych komponentów Hi-Fi można z powodzeniem użyć do nagłośnienia gier. Konsole można łączyć przewodami optycznymi, a komputery poprzez złącze USB. Systemy stereo oferują doskonałą rozdzielczość i precyzję, często połączone z dynamicznym dźwiękiem. Pozwala to w pełni zaangażować się w rozgrywkę. Niewielki wzmacniacz zintegrowany Bluesound Powernode 2i posiada wejście optyczne, więc może współpracować z kilkoma różnymi urządzeniami, nie tylko do gier. Z kolei troszkę większy Rotel A12 oferuje oba rodzaje złącz cyfrowych, czyli optyczne i USB. Do tego należy dobrać niewielkie kolumny podstawkowe, na przykład B&W 606 S2. W ten prosty sposób można zbudować niewielkie, ale dobrze brzmiące centrum domowej rozrywki.  

Bluesound POWERNODE 2i

Bluesound Powernode 2i to nowoczesny wzmacniacz dla nowoczesnego użytkownika, jakimi gracze niewątpliwie są. W swojej najnowszej odsłonie, POWERNODE 2i, łączy w sobie kilka tradycyjnych komponentów audio, ale idzie jeszcze dalej pod względem funkcjonalności i łatwości użytkowania

Wiele gier, takich jak na przykład seria Battlefield, czy Fornite oferują bardzo zaawansowany silnik dźwiękowy, który może zostać wykorzystany do zdobycia przewagi nad przeciwnikiem. Systemy kina domowego oferują doskonały dźwięk otaczający, który nie tylko zwiększy możliwości gracza w grach PvP, ale również urealni odczucie obecności w grach sportowych, czy rajdowych. Yamaha oferuje zestaw zawierający amplituner RX-V4A oraz zestaw kolumn 5.1 marki Bowers & Wilkins, który idealnie nadaje się dla gracza. Amplituner Yamaha RX-VA będący na wyposażeniu tego zestawu obsługuje sygnał wideo aż do rozdzielczości 8K (po aktualizacji), więc nie będzie wąskim gardłem nawet w wysokiej klasy systemach do gier.

RX-V4A + 5 x M-1 + ASW 608

Najlepiej brzmiącym rozwiązaniem będzie system kina domowego. Dobrym punktem startu będzie zestaw Yamaha RX-V4A z kolumnami Bowers & Wilkins. Z czasem można go rozbudować o wyższej klasy kolumny, aby uzyskać jeszcze lepszy dźwięk.

Podsumowanie – audio dla gracza

Dźwięk w grach wideo jest niezwykle ważny. W grach dla pojedynczego gracza buduje klimat, a w rozgrywkach wieloosobowych dobra orientacja w otoczeniu potrafi zmienić wynik gry. Gracze mogą korzystać z wielu rodzajów nagłośnienia, jednak kluczem zawsze będzie źródło, czy to karta dźwiękowa w komputerze, przetwornik C/A stereo, czy sekcja cyfrowa w amplitunerze AV. Na początek warto zacząć od słuchawek, które oferują bardzo dobre osiągi, za niewielkie pieniądze. Jeżeli chcesz odciążyć głowę i skupić się na rozgrywce pomyśl o kolumnach aktywnych. Dostarczą one bardzo dobrego dźwięku, zwłaszcza w połączeniu z subwooferem. Systemy Hi-Fi i kina domowego z wejściami cyfrowymi gwarantują najwyższą jakość dźwięku, czy to stereo, czy dookólnego. Jeżeli chcesz zapoznać się bliżej ze sprzętem audio dla graczy zapraszamy do odwiedzin jednego z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design, gdzie nasi eksperci z chęcią pomogą dobrać odpowiednie urządzenie. Przed zakupem warto odsłuchać sprzęt, oraz przymierzyć słuchawki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt jest dla Ciebie odpowiedni.

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.8
Ocena:
Średnia ocen: 4.8

(12 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: