Poprzedni
Następny

Słuchawki otwarte czy zamknięte?

Jedno z najpopularniejszych pytań jakie słyszymy brzmi: „Jakie słuchawki są lepsze: otwarte, czy zamknięte?” W tym poradniku przyjrzymy się tej kwestii i wytłumaczymy, dlaczego nie ma tutaj oczywistego wyboru.

Audeze LCD-3Najwyższej klasy słuchawki charakteryzują się nie tylko doskonałym brzmieniem, ale również luksusowym i trwałym wykonaniem. OtwarteAudeze LCD-3 mogą stanowić ozdobę niejednego salonu.

Wstęp

Słuchawki są wspaniałe, pozwalają nam cieszyć się muzyką w każdych warunkach. Czy to w domu, czy poza nim, weszły one do naszego życia i nie zanosi się, żeby się to zmieniło. Są one czymś bardzo osobistym, co nosimy na głowie, nieraz przez bardzo długi czas. Wybierając słuchawki dla siebie zawsze trzeba je przymierzyć, sprawdzić czy leżą komfortowo na głowie. W tym poradniku skupimy się na słuchawkach nausznych, ponieważ na rynku konstrukcji dousznych dominują słuchawki zamknięte.

Audio-Technica ATH-AD700XW słuchawkachAudio-Technica ATH-AD700X wyraźnie widać otwartą strukturę i głośnik. Seria ATH-AD słynie z niezwykłej przestrzenności dźwięku i wysokiego komfortu użytkowania.

Słuchawki otwarte

Zaczniemy od słuchawek otwartych, ten typ dominuje w rozwiązaniach audiofilskich. Zgodnie z nazwą za głośnikiem znajduje się jedynie ażurowa osłona, która umożliwia swobodny przepływ powietrza poruszanego membraną. Takie rozwiązanie ułatwia pracę głośnika, który nie napotyka na rosnące ciśnienie i odbicia od obudowy spotykane w konstrukcjach z zamkniętą obudową. To pozwala membranie na oddawanie nawet najdelikatniejszych detali. W związku z tą swobodą ruchu przestrzeń w dźwięku odtwarzanym przez słuchawki otwarte jest najwyższej klasy. Otwarta obudowa ma również pewne charakterystyczne cechy użytkowe. Ułatwia ona wentylację słuchawki, a więc i ucha, dzięki czemu nawet długie odsłuchy pozostają komfortowe. Największą wadą takich słuchawek jest brak izolacji akustycznej z otoczeniem. Użytkownik będzie słyszał wszystkie dźwięki z zewnątrz, co może przeszkadzać podczas odsłuchu. Muzyka odtwarzana przez słuchawki jest równie dobrze słyszana również na zewnątrz nausznika, co może być problemem, gdy na przykład w tym samym pomieszczeniu śpi małe dziecko.

Koss Porta ProJedne z najpopularniejszych na świecie słuchawekKoss Porta Pro. Brzmią one czysto i dynamicznie. Jest to konstrukcja otwarta, o bardzo niskiej wadze. 

Słuchawki zamknięte

Zamknięta budowa słuchawek spotykana jest bardzo często w zastosowaniach profesjonalnych, oraz tam, gdzie potrzebna jest skuteczna izolacja od otoczenia. Odizolują was one od otoczenia, na przykład w pracy, lub podróży. Fakt, że głośnik pracuje w zamkniętej przestrzeni, wymaga, aby była ona odpowiednio wytłumiona, tak aby odbicia od obudowy nie wpływały na odtwarzany dźwięk. Taka konstrukcja, ma jeszcze jedną, znaczącą zaletę. Bas odtwarzany przez słuchawki zamknięte jest zazwyczaj mocniejszy i pełniejszy niż oferowany przez konstrukcje otwarte. Jest to szczególnie dobre połączenie w słuchawkach mobilnych, które nie tylko wygłuszają szum tła, ale również dostarczają pełnego energii i satysfakcji brzmienia. Główną wadą słuchawek zamkniętych jest brak wentylacji, który może wywołać dyskomfort i nadmierne pocenie podczas długich sesji odsłuchowych.

Bowers&Wilkins P7Słuchawki zamknięteBowers&Wilkins P7 charakteryzują się pięknym, naturalnym brzmieniem, oraz dopracowanym, luksusowym wykonaniem. Do ich produkcji użyto metalu, ekoskóry i tworzyw sztucznych najwyższej jakości. 

Półotwarte

Jest to kompromis pomiędzy dwoma powyższymi typami słuchawek. Producenci w różnym stopniu mieszają cechy obu typów, aby odnaleźć optymalny kompromis. Wentylacja głośnika często ma postać niewielkiego ażurowego fragmentu obudowy, która w większości jest lita. Takie słuchawki mogą charakteryzować się na przykład dobrą przestrzenią, oraz solidnym basem.

Audioquest NighthawkObudowa z płynnego drewna i siatka zapewniająca częściową wentylację dla głośnika.Audioquest Nighthawk to doskonały przykład słuchawek półotwartych, których brzmienie przekracza najśmielsze oczekiwania.

Podsumowanie

Słuchawki otwarte i zamknięte to dwa różne światy. Każdy typ ma swoją niszę, w której się sprawdza. Wybierając słuchawki należy wziąć pod uwagę, w jakich okolicznościach mają nam służyć. Jeżeli będzie to spokojny odsłuch w domowym zaciszu, warto pomyśleć nad słuchawkami otwartymi, które pozwolą długo delektować się doskonałym brzmieniem muzyki. W przypadku, gdy potrzebujemy czegoś mobilnego, potrzebujemy izolacji akustycznej od otoczenia, lub preferujemy, mocne i energetyczne brzmienie, słuchawki zamknięte będą lepszym wyborem. Gdzieś pomiędzy znajdują się konstrukcje półotwarte, które są kompromisem. Producenci w różny sposób łączą ze sobą cechy obu światów, nieraz osiągając bardzo dobre efekty. Niezależnie jaki tym słuchawek wybierzesz, zawsze najważniejszy jest nie tylko odsłuch, ale również komfort użytkowania. Wysoce prawdopodobne, że będziesz spędzać w nich nieraz wiele godzin, dlatego nie warto opierać się na zasłyszanych opiniach, a własnych odczuciach. W salonach Top Hi-Fi & Video Design znajdziesz nie tylko bogaty wybór różnych słuchawek każdego rodzaju, ale również ekspertów gotowych pomóc przy wyborze najbardziej optymalnej dla Ciebie pary.

Audeze EL-8Zamknięte słuchawkiAudeze EL-8 pozwalają cieszyć się brzmienie przetworników planarnych w ciszy i spokoju. Wysokiej jakości pady zapewniają komfort i izolację, a przyjazna impedancja 30W pozwala na łatwe wysterowanie słuchawek.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(16 ocen)

Polecane

 1. Supercena Bestseller
  Słuchawki KOSS Porta Pro

  Porta Pro

  Koss
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 137 zł Normalna cena 199 zł
 2. ATH-AD700X

  ATH-AD700X

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 759 zł Normalna cena 899 zł
 3. LCD-3

  LCD-3

  Audeze
  Słuchawki nauszne
  Już od 7 499 zł Normalna cena 8 995 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: