Poprzedni
Następny

Jakie słuchawki są najzdrowsze dla uszu?

Średnia ocen: 4.9
(18 ocen) 13 komentarzy

Często można usłyszeć rodziców upominających swoje dzieci, żeby nie słuchały głośno muzyki na słuchawkach. Od razu nasuwa się pytanie: jakie słuchawki stwarzają największe zagrożenie dla słuchu, a jakie są względnie bezpieczne? 

Zacznijmy od zdefiniowania bezpiecznego natężenia dźwięku. Przyjmuje się granicę 85 dB jako moment kiedy należy zwracać uwagę na hałas. Organizacje zajmujące się ochroną słuchu ostrzegają, żeby nie spędzać więcej niż 8 godzin w miejscach o takim natężeniu dźwięku. Taki hałas panuje przy ruchliwych ulicach i w wielu zakładach produkcyjnych. Przekraczanie tej granicy powoduje stopniowe pogarszanie słuchu. Bardzo wysokie natężenia dźwięku mogą spowodować natychmiastowe uszkodzenia słuchu. Ich źródłami mogą być wystrzał (>150dB), czy fajerwerki (>140dB). Gdzie znajduje się sprzęt audio i słuchawki? Najczęściej słuchamy muzyki z natężeniem pomiędzy 80 a 105 dB. Dlatego świadomy meloman, czy audiofil musi rozsądnie gospodarować głośnością. Sprawa staje się bardziej kłopotliwa w kwestii słuchawek. Często chcąc się odizolować od hałasu w komunikacji miejskiej, czy pracy nieświadomie przekraczamy dopuszczalne natężenia dźwięku. Jak dokładnie zachowują się różne rodzaje słuchawek opisaliśmy poniżej.

Bowers & Wilkins PXZamiast walczyć z hałasem przy pomocy większej głośności, lepiej zainwestować w słuchawki z ANC. Redukcja zewnętrznego hałasu pozwoli się cieszyć muzyką w spokoju, bez potrzeby narażania słuchu. Na zdjęciu najnowsze słuchawkiBowers & Wilkins PX wyposażone w ANC i Bluetooth.

Słuchawki douszne

Takie zazwyczaj dołączane są do telefonów komórkowych i innych niedrogich urządzeń. Siedzą na skraju ucha i nie zapewniają dobrej izolacji. W związku z tym żeby odciąć się od zewnętrznego hałasu należy mocno podgłośnić muzykę, co może doprowadzić do niebezpiecznych poziomów głośności. Z tego względu, oraz nienajlepszej jakości brzmienia nie polecamy takich słuchawek.

Słuchawki dokanałoweSłuchawki dokanałowe to najtańsze rozwiązanie, które nie jest zbyt optymalne. Modele takie jak na obrazku nie są też zbyt wygodne przez brak pianek, czy gumek.

Słuchawki dokanałowe

Od jakiegoś czasu niemal kompletnie wyparły słuchawki douszne. Wkłada się je głęboko w kanał uszny, a trzymają się w nim dzięki odpowiednio ukształtowanym gumkom. Bardzo skutecznie izolują one od otoczenia. Oznacza to, że nie trzeba głośno słuchać muzyki, żeby walczyć z hałasem dookoła. Jeżeli jednak ktoś słucha bardzo głośno na takich słuchawkach, wówczas nic nie chroni ucha przed dużą dawką decybeli. To dobre rozwiązanie, ale wymaga ostrożności.

House of Marley Uplift 2Zamknięte słuchawki douszneHouse of Marley Uplift 2. Dzięki swojej konstrukcji bardzo dobrze izolują użytkownika od otoczenia, a ich przewody w oplocie z materiału są odporne na splatanie.

Słuchawki nauszne zamknięte

Ich konstrukcja bardzo dobrze izoluje od zewnętrznego hałasu, co pozwala bezproblemowo słuchać muzyki z mniejszym natężeniem. Takie słuchawki potrafią wygenerować duże natężenie dźwięku, ale nie wtłaczają go bezpośrednio do ucha, tak jak dokanałowe. Są bezpieczniejsze, ale nadal potrafią uszkodzić słuch. Są to zdecydowanie najlepsze słuchawki do użytkowania w hałaśliwych środowiskach.

Audio-Technica ATH-SR5Słuchawki zamknięteAudio-Technica ATH-SR5 pomagają skupić się na zadaniu, dodatkowo motywując Cię ulubioną muzyką.

Słuchawki nauszne otwarte

Otwarte słuchawki są zdecydowanie najbardziej komfortowe. Ich konstrukcja pozwala na wentylację ucha, ale wiąże się to z brakiem izolacji akustycznej od otoczenia. Takie słuchawki powinny pozostawać w domu. Naszym zdaniem są to najbardziej bezpieczne słuchawki, ze względu na wentylację, która nie pozwoli tak łatwo wywołać niebezpiecznego ciśnienia akustycznego, oraz fakt, że używa się ich głównie w domu, gdzie nie ma dużego hałasu z którym trzeba walczyć.

Audeze EL-8Otwarte słuchawki znajdujemy raczej w domu, tam gdzie brak izolacji nie przeszkadza w słuchaniu. Z racji spokoju wokół słuchacza nie trzeba szarżować z głośnością, żeby coś usłyszeć. Na zdjęciu otwarte słuchawkiAudeze EL-8, typowe słuchawki Hi-End dla domu.

Podsumowanie

Największymi problemami w użytkowaniu słuchawek są zarówno chęć głośnego słuchania muzyki, jak i hałas zewnętrzny. Z tym pierwszym każdy musi zmierzyć się sam. W podróży, czy hałasie sprawa wygląda inaczej. Żeby dobrze słyszeć brzmienie ulubionej muzyki, często zwiększamy głośność, tak aby zagłuszyć dźwięk samochodów, czy komunikacji miejskiej. W takich sytuacjach najbezpieczniejsze są słuchawki, które dobrze izolują użytkownika od otoczenia – nie trzeba wówczas walczyć z hałasem poprzez zwiększanie głośności. Do domu zalecamy słuchawki otwarte o dobrej wentylacji, będą bardzo komfortowe i przy normalnym słuchaniu nie powinny wywoływać problemów ze słuchem. Jeżeli spędzasz dużo czasu w drodze, lub w hałaśliwym otoczeniu najlepszym rozwiązaniem będą słuchawki z aktywną redukcją szumów ANC, które kompletnie odizolują Cię od hałasu, tak, że możesz słuchać muzyki z niewielkim natężeniem, co przełoży się również na mniejsze zmęczenie z ich użytkowania. 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(18 ocen)

Polecane

 1. Supercena
  Uplift 2 black

  Uplift 2 black (EM-JE091-SB)

  House of Marley
  Słuchawki douszne
  Cena promocyjna 79 zł Normalna cena 99 zł
  Prosimy o kontakt
 2. Supercena
  679202

  Uplift 2 silver (EM-JE091-SV)

  House of Marley
  Słuchawki douszne
  Cena promocyjna 79 zł Normalna cena 99 zł
  Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: