Następny

Kolumny poradnik

KOLUMNY
GŁOŚNIKOWE

 

Ostatnim, ale równie ważnym, komponentem dobrego systemu muzycznego są kolumny głośnikowe. Głośniki dostępne są w różnorodnych wersjach stylistycznych, kształtach i rozmiarach, dlatego też wybór tych najlepszych zależy nie tylko od wielkości pokoju odsłuchowego oraz przewidzianego budżetu, lecz także od osobistych preferencji i gustu.

JAK WYBRAĆ GŁOŚNIKI

 

Kolumny głośnikowe są bezsprzecznie najważniejszym elementem zestawu Hi-Fi. Jednocześnie najmniej doskonałym. Podstawowa zasada działania głośnika jest bowiem niezmienna od przeszło 100 lat. Z tego powodu nie ma kolumny w pełni uniwersalnej, czy wręcz idealnej. Zatem na rynku występują różne rodzaje głośników. Do dyspozycji miłośnikom muzyki producenci oddają następujące konstrukcje:

kolumny podłogowe,

kolumny podstawkowe,

głośniki centralne i efektowe,

subwoofery,

głośniki instalacyjne.

WYBÓR WŁAŚCIWEGO
GŁOŚNIKA WYNIKA Z:

 

wielkości pomieszczenia, w którym ma on docelowo grać,

poziomu głośności jaki chcemy uzyskać,

ceny jaką możemy zapłacić.

 

OGÓLNA ZASADA

 

Metraż naszego pokoju w dużym stopniu decyduje o tym, jakie zestawy głośnikowe w ogóle wchodzą w grę. Bynajmniej nie oznacza to, że im większe i droższe tym lepsze. Ewidentnie błędnym przekonaniem jest, że „większe kolumny dadzą mi większy dźwięk”.

Duże kolumny w małych pomieszczeniach będą się „dławić”. Zamiast wymarzonego dźwięku otrzymamy wzbudzający się bas, kiepską stereofonię oraz stłumioną dynamikę. Jest to spowodowane niekorzystnym dla osłuchu efektem nakładania się fal, czyli interferencji.

Odwrotna sytuacja także jest niekorzystna. Małe głośniki w wielkim salonie będą przyczyną słabego i nieciekawego dźwięku. Zabraknie niskich tonów, a wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem będzie niewystarczające.

W mniejszych pomieszczeniach o powierzchni 15-20 m² lepiej sprawdzą się stosunkowo niewielkie kolumny podstawkowe, dla przykładu Mission QX-2, ewentualnie mniejsze konstrukcje podłogowe.

W większych salonach – powyżej w/w granicy – można zastosować większe zestawy wolnostojące albo duże monitory z wooferami o sporej średnicy.

Dodatkowo oprócz parametrów, które zawężają wyszukiwanie, jak wielkość  pomieszczenia czy możliwości finansowe, powinniśmy sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie:

w jaki sposób będziemy wykorzystywać nasze głośniki?

Czy chcemy słuchać muzyki, oglądać filmy, a może mają tworzyć dźwiękowe tło dla naszych codziennych aktywności?

Gdzie mają być ustawione i z jakim sprzętem mają grać?

Na jakim brzmieniu nam zależy: potężnym, barwnym, przestrzennym, delikatnym itd.?

Czy mają być dopasowane wzorniczo do naszego pokoju, mebli, tapicerki itp.?

Jaki jest nasz zakładany budżet i czy możemy go przekroczyć? Na ile?

Ten krótki przewodnik powstał przy wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów audio-video, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design. Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

KOLUMNY
WOLNOSTOJĄCE

PODŁOGOWE

 

Nazwa tego rodzaju kolumn -„podłogowe” - nawiązuje do sposobu ustawienia tych kolumn w pomieszczeniu - bezpośrednio na podłodze, często przy wykorzystaniu cokołów, podstaw i kolców głośnikowych. Najczęściej mają około metra wysokości i na ogół posiadają większą liczbę przetworników, niż pozostałe rodzaje zespołów głośnikowych.

Pod względem brzmienia charakteryzują się większą przestrzennością, lepiej i niżej schodzącymi niskimi tonami. Dzięki większym rozmiarom i zapasowi mocy umożliwiają osiąganie większego zakresu dynamiki. Są przez to głośniejsze. Oferują bardziej czyste granie oraz głębsze basy, niż ma to miejsce w przypadku zespołów głośnikowych innych rodzajów.

ZALETY:

brzmienie, charakteryzujące się szerokim pasmem przenoszenia, mocnym basem i dużą dynamiką,

są w stanie nagłośnić dużą kubaturę.

WADY:

zajmują dużo miejsca,

mogą być zbyt mocne do małych pomieszczeń.

KOLUMNY
PODSTAWKOWE

 

Mają niezmiennie wysoką renomę. Są chętnie wybierane przez miłośników dobrego dźwięku ze względu na charakter brzmienia i łatwiejsze ustawienie.

To uniwersalne konstrukcje, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno w typowo muzycznym systemie audio, (tu doskonale się sprawdzą kolumny Indiana Line Nota 260) także high-endowym (koniecznie Bowers & Wilkins 805 Diamond), jak również zestawie kina domowego. Niewielkie gabaryty znacząco ułatwiają instalację. Dzięki niewielkim rozmiarom, kolumny podstawkowe nie sprawiają trudności z ustawieniem. Można postawić je na półce, dedykowanym stojaku głośnikowym lub powiesić na uchwycie przy ścianie. Dodatkowo pozwalają stworzyć wysokiej klasy nagłośnienie w nawet niewielkich pomieszczeniach.

ZALETY:

łatwość instalacji,

sztywność obudowy (mniejsze zniekształcenia i rezonanse),

uniwersalność - mniej wymagające odnośnie warunków panujących w pomieszczeniu,

bardziej przystępna cena.

GŁOŚNIKI
CENTRALNE I EFEKTOWE

 

Bardzo ważnym elementem każdego systemu kina domowego są głośniki efektowe oraz głośnik centralny. Dzięki nim można dopiero uzyskać pełny obraz dźwiękowy, jaki został zapisany na filmowej ścieżce audio. Kolumny efektowe montowane są zazwyczaj za słuchaczami i obsługują tylne kanały – to one są odpowiedzialne za odtwarzanie tła, dźwięków otoczenia, odgłosu zbliżającego się pojazdu, a nawet szmeru poruszających się obiektów, co zwiększa realizm podczas oglądania filmów.

Na szczególną uwagę zasługują także głośniki tzw. kanałów pionowych, dzięki którym można skonfigurować system nagłośnienia obsługujący formaty Dolby Atmos i DTS:X.

SUBWOOFERY

 

Silny i wyraźny bas to podstawa mocnego uderzenia. Uzyskanie spektakularnego brzmienia niskich tonów możliwe jest dzięki zastosowaniu subwoofera (głośnika subniskotonowego). Głośnik ten wyspecjalizowany jest do odtwarzania dźwięków z dolnego zakresu słyszalnego pasma przenoszenia, zwiększając przy tym wrażenie potęgi brzmienia (dotyczy to częstotliwości z zakresu 20-250 Hz).

Subwoofery znajdują zastosowanie nie tylko w zestawach kina domowego. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Głośniki te sprawdzają się również jako uzupełnienie stereofonicznych zestawów głośnikowych, poszerzając tym samym odtwarzany zakres częstotliwości i zwiększając dynamikę brzmienia.

Decydując się na zakup subwoofera, nabywcy mogą wybierać pomiędzy konstrukcjami aktywnymi oraz pasywnymi. Subwoofery aktywne mają wbudowany wzmacniacz, który zasila głośnik lub głośniki. Wszystko znajduje się w jednej obudowie. Subwoofery pasywne nie mają swojego wzmacniacza i korzystają ze wzmacniaczy zewnętrznych – dedykowanych albo tych samych, które zasilają główne głośniki.

SOUNDBAR

(LISTWA DŹWIĘKOWA)

 

Soundbary to urządzenia, które dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi, głośnikom i specjalnemu układowi DSP dostarczają bardzo dobrej jakości dźwięk przestrzenny, nieosiągalny dla nowoczesnych, płaskich telewizorów.

Dzięki zaawansowanej technologii DSP, soundbary dostarczają rzeczywiste, wielokanałowe brzmienie przestrzenne. Zaletami soundbarów są także kompaktowa konstrukcja oraz łatwość instalacji i użytkowania.

Jak przystało na zaawansowany system kina domowego, soundbary mogą być wyposażone w funkcje i rozwiązania techniczne stosowane w amplitunerach AV, m.in. łączność bezprzewodową (Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay), najnowsze złącza HDMI, pełną obsługę 4K Ultra HD i high-res audio i funkcje sieciowe

Najbardziej zaawansowane soundbary umożliwiają również odtwarzanie brzmienia przestrzennego zapisanego w formatach Dolby Atmos i DTS:X, dzięki czemu dźwięk dociera do słuchaczy nie tylko z przodu i z boku, lecz także z góry.

ZALETY:

wygodne i zwarte rozwiązanie,

brak kabli,

wolne miejsce,

efektowne brzmienie.

GŁOŚNIKI
INSTALACYJNE

 

W wielu przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem, niż tradycyjne kolumny głośnikowe, są głośniki do zabudowy. Określane również jako głośniki instalacyjne. Służą do zabudowy podtynkowej w ścianach i sufitach, np.. wykonanych z karton-gipsu. Pozwalają cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, zapewniając jednocześnie wygodę użytkowania. Zamontowane w ścianie idealnie wkomponowują się w wystrój domowego wnętrza, niemal całkowicie znikając z przestrzeni pomieszczenia odsłuchowego.

Salony Top Hi-Fi oferują szeroką gamę produktów instalacyjnych np.: Bowers & Wilkins, Yamaha, Indiana Line, które umożliwiają stworzenie nawet najbardziej wyszukanego systemu nagłośnieniowego. W zależności od preferencji użytkownicy mogą wybrać głośniki sufitowe lub głośniki ścienne do zabudowy. Każdy z tych produktów to niezwykle trwała konstrukcja, która łączy łatwość instalacji z wysoką jakością brzmienia. Niektóre modele można instalować nie tylko w salonie, lecz nawet w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność, np. łazience, idealny do tego celu jest naścienny głośnik Bowers & Wilkins AM-1.

W oparciu o głośniki instalacyjne nabywca może stworzyć nawet najbardziej rozbudowany system audio – począwszy od tradycyjnego stereo, aż do rozbudowanego kina domowego.

ZALETY:

dyskrecja - jedynym widocznym w pomieszczeniu elementem głośników do zabudowy jest okrągła lub prostokątna maskownica,

oszczędność miejsca,

szeroki zakres zastosowań - doskonały sposób na nagłośnienie pomieszczeń, które nie są relatywnie

niska cena.

ZESTAWY
GŁOŚNIKOWE

 

Dobór dobrego nagłośnienia jest bardzo ważnym, lecz równocześnie dość trudnym zadaniem, i to nie tylko dla osób początkujących. Także dla wielu zaawansowanych miłośników muzyki i fanów kina domowego.

Dlatego też w ofercie naszych salonów Top Hi-Fi znajdują się propozycje gotowych zestawów głośnikowych. Dzięki nim w łatwy i szybko sposób można stworzyć nagłośnienie, które pokaże piękno muzyki oraz potęgę filmowych efektów specjalnych.

Proponowane zestawy są harmonijnie skomponowane zarówno od strony brzmieniowej, jak i wizualnej, perfekcyjnie wtapiają się w wystrój domowego wnętrza, wypełniając przestrzeń przyjemnym dźwiękiem.

W zależności od swoich preferencji użytkownik może wybrać zestaw głośników do kina domowego, zbudowany w oparciu o produkty tak znanych i cenionych producentów, jak Bowers & Wilkins, Yamaha, ELAC lub PSB. Te kompletne rozwiązania umożliwiają obsługę systemów 5-kanałowych. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą wzbogacić je o subwoofer, który zapewni potężne brzmienie basu.

Atrakcyjną propozycją jest także zestaw Yamahy składający się z soundbara, głośnika bezprzewodowego i zintegrowanego systemu audio. Rozwiązanie to umożliwia stworzenie bezprzewodowego systemu strefowego, co pozwala nagłośnić nawet trzy pomieszczenia.

Można także zdecydować się na kolumny głośnikowe tworzące zestawy 2.1-kanałowe. Będzie to dobry punkt wyjścia do zbudowania wszechstronnego systemu nagłośnieniowego, które sprawdzi się nie tylko podczas odsłuchu nagrań stereo.

ZALETY:

pełne dopasowanie brzmieniowe,

jednolite wzornictwo,

atrakcyjna cena.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o systemach z funkcjonalnością sieciową? Skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 14 salonów na terenie całej Polski. Zaprezentujemy ci istniejące rozwiązania i w prosty oraz przystępny sposób wyjaśnimy, jak to działa. Słuchanie muzyki na dobrym sprzęcie dorzucamy do każdej wizyty gratis!

Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: