Poprzedni
Następny

HI-FI CZY WI-FI? NIE MUSISZ WYBIERAĆ!

Hi-Fi czy Wi-Fi?

Od płyt przez pliki do serwisów muzycznych

Przez kilka ostatnich lat sposób w jaki słuchamy muzyki zasadniczo się zmienił – coraz częściej i coraz więcej z nas zaczęło sięgać do cyfrowych plików, by następnie dać się pochłonąć ogromowi muzyki dostępnej w internetowych serwisach muzycznych. Dostęp do muzyki jest dzisiaj bardzo prosty – wystarczy opłacić miesięczny abonament wybranego dostawcy treści (najpopularniejszym w Polsce jest nadal Spotify) i zyskujemy akces do milionów utworów i płyt z wszystkich możliwych gatunków muzycznych całego świata.

Funkcje sieciowe w sprzęcie audio

Skoro dostęp do muzyki nie wymaga już taszczenia ze sobą skrzyni płyt winylowych czy CD, a wystarczy jedynie smartfon z dostępem do internetu i Bluetooth jako sposób wysłania muzyki – to nietrudno zrozumieć skąd tak ogromna popularność np. przenośnych głośników Bluetooth, czy nawet dających się podłączyć do sieci bardziej stacjonarnych głośników Wi-Fi. Z drugiej strony oczywiście cierpi na tym jakość dźwięku – szalony pęd, aby każdy sprzęt audio wyposażyć w funkcje sieciowe sprawił, że są one dostępne już wszędzie, ale nie zawsze urządzenia potrafiące odtworzyć muzykę z serwisów muzycznych oferują wysoką jakość dźwięku. Wśród części obserwatorów powyższych zjawisk panuje nawet przekonanie, że sprzęt Hi-Fi nie może być jednocześnie wysokiej jakości i oferować funkcji sieciowych – wysoka jakość dźwięku pochodzi tylko z płyt CD lub winyli, a sprzęt audio nie powinien się zmieniać.

Hegel Röst

Hi-Fi czy Wi-Fi?

Czy na pewno nie da się pogodzić jakości Hi-Fi z możliwościami, jakie daje Wi-Fi? Oczywiście, że można. Jak w przypadku każdego rodzaju sprzętu audio także i wśród tych oferujących funkcje sieciowe znajdą się urządzenia gorsze i lepsze, są także takie, które można śmiało nazwać wręcz wybitnymi. Funkcje sieciowe można także dostarczyć naszemu systemowi audio w postaci dedykowanego tylko temu urządzenia – jest nim odtwarzacz strumieniowy (zwany także sieciowym lub po prostu streamerem). Taki „transport” dostarczy nam dobrodziejstw współczesnego świata, a jakością dźwięku zajmie się wzmacniacz zintegrowany. Przyjrzyjmy się zatem tym dwóm sposobom na połączenie jakości Hi-Fi z wygodą strumieniowania. 

Po pierwsze – wzmacniacz i odtwarzacz strumieniowy

Świetnym sposobem na zapewnienie jednocześnie wysokiej jakości dźwięku i wygody korzystania z funkcji sieciowych jest zestaw zbudowany z dwóch komponentów – klasycznego wzmacniacza oraz podłączonego do niego odtwarzacza strumieniowego. Pierwszy będzie dostarczał nam wysokiej jakości dźwięk, drugi będzie dla nas źródłem wszelkich nowoczesnych funkcji sieciowych – np. dostępu do internetowych serwisów muzycznych.

Yamaha MusicCast WXA-50

Jak podłączyć taki odtwarzacz do wzmacniacza? Zależy to od tego jaki zestaw gniazd połączeniowych jest dostępny zarówno na tylnym panelu odtwarzacza strumieniowego (gniazda wyjściowe) jak i wzmacniacza (gniazda wejściowe) – generalnie może to być połączenie analogowe lub cyfrowe. Jeśli to możliwe, warto zwykle zrobić to cyfrowo np. za pomocą przewodu optycznego (lub koaksjalnego). Dlaczego? Zanim dźwięk trafi do kolumn głośnikowych musi zostać przekształcony z postaci cyfrowej (czyli sposobu jego zapisu np. w plikach na naszym komputerze czy serwisach typu Spotify, Tidal i innych) w analogową – tę właśnie pracę wykonuje przetwornik cyfrowo-analogowy. Zwykle jest tak, że przetwornik zamontowany we wzmacniaczu jest lepszej klasy niż ten z odtwarzacza strumieniowego, choć oczywiście nie musi to być regułą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się specjalisty lub po prostu sprawdzić na własne uszy, które połączenie w danym zestawie brzmi lepiej. Obie te rzeczy można bez problemu uzyskać w każdym z kilkunastu salonów Top Hi-Fi & Video Design. Na naszej stronie internetowej przygotowaliśmy z kolei wybrane zestawy stereo skonstruowane właśnie w oparciu o wzmacniacz zintegrowany i niezależny odtwarzacz strumieniowy.

Przeczytaj także artykuł o polecanych przez nas odtwarzaczach strumieniowych.

KEF LSX

Po drugie – urządzenie all-in-one

Istnieją także na rynku urządzenia, w których w jednej obudowie połączono funkcje wzmacniacza i odtwarzacza strumieniowego - ambitni producenci sprzętu audio z wyższej półki podjęli tę rękawice i na rynku pojawiło się sporo ciekawych konstrukcji, które potrafią zapewnić jednocześnie wysokiej jakości dźwięk i pełnię funkcji sieciowych. Wysokiej klasy systemy all-in-one pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w stosunku do klasycznych, złożonych z kilku komponentów zestawów audio. Są wygodniejsze w obsłudze, zwykle wystarczy do tego jeden pilot lub aplikacja. Nie wymagają też prowadzenia tak wielu przewodów – zwykle wystarczy tylko przewód zasilający, ewentualnie połączenie z zewnętrznymi kolumnami głośnikowymi. Warto posłuchać takich urządzeń samodzielnie, porównując je do zestawów złożonych z większej ilości komponentów – można to zrobić w komfortowych warunkach w dowolnym salonie Top Hi-Fi & Video Design. Możesz też dowiedzieć się więcej o polecanych przez nas zestawach typu all-in-one na dedykowanej temu zagadnieniu podstronie serwisu tophifi.pl.

Przeczytaj także artykuł poświęcony systemom all-in-one.

Bluesound Node 2i

Masz już kolumny?

Jeśli masz już swoje kolumny głośnikowe i szukasz do nich tylko odpowiedniej elektroniki z funkcjami sieciowymi, to oczywiście kluczowe w tym przypadku będzie dobranie do kolumn odpowiedniego wzmacniacza. Odtwarzacz strumieniowy w tym momencie nie jest już tak ważnym elementem, ponieważ to odpowiednie połączenie wzmacniacza z Twoimi kolumnami będzie decydowało o efekcie końcowym – dźwięku w Twoim systemie audio. Przygotowaliśmy przykładowe zestawy wzmacniaczy z odtwarzaczami sieciowymi – jeśli chcesz zobaczyć, jak brzmią one z Twoimi kolumnami, zapraszamy do salonów Top Hi-Fi & Video Design.

Warto wiedzieć - jakość dźwięku serwisów muzycznych

Wśród mnogości serwisów muzycznych tylko nieliczne jednak zapewniają dobrą jakość dźwięku – wśród polskich użytkowników największą popularnością w tej kwestii cieszy się TIDAL – oferujący w pakiecie Hi-Fi wysoką jakość FLAC 44.1 Khz. Tidal to także serwis, który oferuje możliwość odtwarzania muzyki w formacie MQA (Master Quality Authenticated).

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: