Kategoria
Amplitunery (13 produktów)
Amplituner stereo jest głównym urządzeniem w wielu zestawach hi-fi. Dzięki bogatej funkcjonalności, często nazywany jest centralnym elementem systemu stereo. Obecnie amplituner stanowi nie tylko połączenie tunera FM i wzmacniacza. Współcześnie produkowane modele wyposażane są w funkcje sieciowe, odtwarzają radio internetowe i mają bogaty zestaw złączy, pozwalający na stworzenie różnych konfiguracji zestawu audio. Zakup tego urządzenia stanowi mniejszy wydatek w porównaniu z systemami dzielonymi.
Amplitunery stereo – rodzaje
Obecnie użytkownicy mogą swobodnie wybierać wśród wielu źródeł dźwięku, zarówno analogowych, jak i cyfrowych. Producenci oferują więc klientom niezwykle szeroki wybór modeli amplitunerów, pozwalający dopasować funkcjonalność urządzenia do ich potrzeb.
Wśród amplitunerów stereo możemy umownie wyróżnić trzy podtypy, różniące się m.in. liczbą dostępnych funkcji:
- Amplitunery stereo z tunerem FM/DAB+
- Amplitunery stereo z funkcjami sieciowymi
- Amplitunery stereo typu all-in-one
Amplitunery stereo z tunerem FM/DAB+
Amplitunery stereo z wbudowanym tunerem radiowym przeznaczone są dla użytkowników, którzy w głównej mierze wykorzystują tuner radiowy jako podstawowe źródło dźwięku w systemie audio. Warto dodać, że obecnie na rynku pozostało już niewiele modeli, które wyposażone są wyłącznie w tuner FM. Coraz powszechniej wykorzystywany jest sygnał cyfrowy. Do najważniejszych zalet transmisji DAB/DAB+ należy zaliczyć większą, w stosunku do sygnału analogowego, odporność na zakłócenia. Podstawowe modele amplitunerów z tunerem radiowym mają z reguły złącza analogowe 2 x RCA, umożliwiające podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku, np. odtwarzacza CD.
Amplitunery stereo z funkcjami sieciowymi
Najpopularniejszą grupę amplitunerów stanowią obecnie urządzenia z funkcjami sieciowymi. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które cenią nowoczesne źródła dźwięku – serwisy streamingowe oraz odtwarzanie plików z dysku NAS. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do niezliczonej ilości utworów.
Złącza tej kategorii amplitunerów najczęściej obejmują wejścia analogowe i cyfrowe – optyczne oraz koaksjalne. Są one bardzo przydatne, umożliwiają podłączenie telewizora, czy odtwarzacza Blu-ray. Dzięki temu domowy zestaw audio sprawdzi się także podczas oglądania filmów, znacznie podnosząc jakość dźwięku w porównaniu z tą odtwarzaną bezpośrednio z telewizora.
Bardzo często na przedniej ściance urządzenia dostępny jest port USB typu A, pozwalający na odtwarzanie plików z pendrive’a lub zewnętrznego dysku twardego.
Najlepsze amplitunery – modele dla wymagających użytkowników
Topowe modele, np. ceniony amplituner stereo Yamaha R-N803D to, mówiąc kolokwialnie, „kombajny”, łączące w sobie wiele przydatnych funkcji, których nie powstydziłyby się nawet najlepsze amplitunery AV. Takie urządzenia mają niezwykle rozbudowane funkcje sieciowe. Odtwarzają większość dostępnych na naszym rynku serwisów streamingowych, między innymi Spotify, Tidal, czy Deezer. Obsługują łączność bezprzewodową zarówno przez Wi-Fi, jak i Bluetooth.
O wszechstronności takich urządzeń świadczy też bogaty zestaw złączy. Obecność wejść cyfrowych – optycznego i koaksjalnego sprawia, że użytkownik podłączy zewnętrzne źródła dźwięku wysyłające sygnał cyfrowy. Warto podkreślić, że wysokiej klasy amplitunery mają bardzo dobrej jakości przetwornik DAC, pozwalający na wierne dekodowanie sygnału, bez wprowadzania do niego zniekształceń. Wśród wejść znajdziemy najczęściej także złącze gramofonowe (Phono), które eliminuje konieczność zakupu zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego, jeśli użytkownik zdecyduje się na podłączenie odtwarzacza płyt winylowych.
Warto dodać, że referencyjne modele amplitunerów różnią się od budżetowych modeli nie tylko funkcjonalnością. Producenci takich urządzeń niezwykle dużą wagę przykładają także do sekcji wzmacniającej sygnał, czyli przedwzmacniacza i końcówki mocy. Od właściwego zaprojektowania obwodów oraz jakości użytych komponentów w torze sygnałowym bezpośrednio zależy jakość dźwięku.
Zalety amplitunerów stereo
Amplitunery stereo, ze względu na połączenie w jednym urządzeniu różnych funkcji, zajmują znacznie mniej miejsca w stosunku do zestawów stereo składających się z kilku komponentów. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele miejsca na wymarzony, rozbudowany zestaw audio stereo, a tym bardziej system surround z amplitunerem kina domowego na czele.
Amplitunery stereo są często wybierane przez użytkowników ze względu na łatwość podłączenia i konfiguracji. Zwłaszcza początkujący użytkownicy doceniają to, że praktycznie jedynym okablowaniem wymaganym do uruchomienia systemu, oczywiście oprócz kabli zasilających, są kable głośnikowe.
Warto podkreślić także dobry stosunek jakości do ceny tych urządzeń. Użytkownicy dysponujący ograniczonym budżetem bardzo często decydują się na wybór amplitunera stereo zamiast amplitunera AV, ponieważ za rozsądną kwotę otrzymują wszechstronne urządzenie, które w zupełności zaspokaja ich oczekiwania pod względem brzmienia oraz funkcjonalności.
Najważniejsze cechy amplitunerów stereo
Amplitunery stereo łączą w sobie kilka funkcji, które zamknięte zostały w jednej obudowie. Warto jeszcze przed zakupem przeanalizować kluczowe cechy tego typu urządzeń, które będą miały bezpośredni wpływ na funkcjonalność i wygodę użytkowania, takie jak:
- Moc wyjściowa. Jest to ważny parametr, który określa poziom sygnału, jaki może wygenerować amplituner. Im bardziej wymagające prądowo kolumny, tym większa moc amplitunera potrzebna jest do ich wysterowania. Warto zwrócić uwagę, jaki typ mocy urządzenia podaje producent. Jedyną wartościową informację uzyskamy, sprawdzając moc ciągłą urządzenia, oznaczoną jako RMS. Informuje ona, z jaką maksymalną mocą może pracować amplituner przez długi czas, bez ryzyka jego uszkodzenia.
- Zestaw złączy. Zestaw dostępnych złączy determinuje funkcjonalność amplitunera. Podstawowe modele mają wejścia analogowe 2xRCA, które umożliwiają podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku, np. odtwarzacza CD. Zawsze obecne są również wyjścia głośnikowe, które umożliwiają podłączenie kolumn. Lepiej wyposażone modele mają wejścia cyfrowe – optyczne, koaksjalne. Często spotykane jest też wejście USB typu A, umożliwiające podłączenie pendrive’a lub przenośnego dysku twardego. Dzięki wyjściu słuchawkowemu użytkownicy będą mogli posłuchać ulubionej muzyki bezpośrednio na słuchawkach, nie zakłócając spokoju innych domowników. Wejście oznaczone jako „phono” wskazuje na obecność wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego. Umożliwia ono podłączenie gramofonu, najczęściej z wkładką typu MM (ang. Moving Magnet).
- Sterowanie za pomocą aplikacji. Nowoczesne amplitunery stereo czołowych producentów mają kompatybilną aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia sprawne zarządzanie najważniejszymi funkcjami. Warto na etapie wyboru sprzętu dokładnie sprawdzić jej stabilność oraz intuicyjność obsługi. Nic tak nie psuje odsłuchu ulubionej muzyki, jak „wieszająca się” aplikacja.
- Dostępność aktualizacji oprogramowania. Jak już wspomnieliśmy, amplituner jest sercem systemu stereo. Warto więc upewnić się, czy producent w przypadku problemów z oprogramowaniem nie zostawia swoich użytkowników „na lodzie”. Dostępność aktualizacji oprogramowania, nawet po kilku latach od zakupu jest dobrą praktyką. Dzięki temu użytkownicy przez długi czas będą cieszyć się urządzeniem, w którym wszystkie funkcje działają prawidłowo. Radzimy postawić na sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów. W razie wątpliwości warto zapytać o tę kwestię doradców.
-
Nasza
Strefa wiedzy
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
CzytajJak wybrać kolumny podłogowe?
CzytajJakie stereo wybrać?
CzytajJak wybrać słuchawki?
Czytaj[Wideo] Wzmacniacz stereo - Top Trendy Hi-Fi w 2022 roku | Poradnik
CzytajKrok po kroku - system BluOS [WIDEO]
CzytajTrue Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]
CzytajJak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]
CzytajPrzegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]
CzytajCo to jest AirPlay i AirPlay 2
CzytajCo to jest system multiroom?
CzytajHDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
CzytajCo to jest impedancja?
CzytajPolecane
Umów się na prezentację w salonie
W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.
Umów się na spotkanieTop Hi-Fi & Video Design
Salony firmowe
Salony firmowe
Top Hi-Fi & Video Design: