Kategoria

Amplituner stereo

(8 produktów)

Amplituner stereo jest głównym urządzeniem w wielu zestawach hi-fi. Dzięki bogatej funkcjonalności, często nazywany jest centralnym elementem systemu stereo. Obecnie amplituner stanowi nie tylko połączenie tunera FM i wzmacniacza. Współcześnie produkowane modele wyposażane są w funkcje sieciowe, odtwarzają radio internetowe i mają bogaty zestaw złączy, pozwalający na stworzenie różnych konfiguracji zestawu audio. Zakup tego urządzenia stanowi mniejszy wydatek w porównaniu z systemami dzielonymi.

jaki amplituner stereo wybrac

Amplitunery stereo – rodzaje

Obecnie użytkownicy mogą swobodnie wybierać wśród wielu źródeł dźwięku, zarówno analogowych, jak i cyfrowych. Producenci oferują więc klientom niezwykle szeroki wybór modeli amplitunerów, pozwalający dopasować funkcjonalność urządzenia do ich potrzeb.

Wśród amplitunerów stereo możemy umownie wyróżnić trzy podtypy, różniące się m.in. liczbą dostępnych funkcji:

  • Amplitunery stereo z tunerem FM/DAB+
  • Amplitunery stereo z funkcjami sieciowymi
  • Amplitunery stereo typu all-in-one

Amplitunery stereo z tunerem FM/DAB+

Amplitunery stereo z wbudowanym tunerem radiowym przeznaczone są dla użytkowników, którzy w głównej mierze wykorzystują tuner radiowy jako podstawowe źródło dźwięku w systemie audio. Warto dodać, że obecnie na rynku pozostało już niewiele modeli, które wyposażone są wyłącznie w tuner FM. Coraz powszechniej wykorzystywany jest sygnał cyfrowy. Do najważniejszych zalet transmisji DAB/DAB+ należy zaliczyć większą, w stosunku do sygnału analogowego, odporność na zakłócenia. Podstawowe modele amplitunerów z tunerem radiowym mają z reguły złącza analogowe 2 x RCA, umożliwiające podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku, np. odtwarzacza CD.

Amplitunery stereo z funkcjami sieciowymi

Najpopularniejszą grupę amplitunerów stanowią obecnie urządzenia z funkcjami sieciowymi. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które cenią nowoczesne źródła dźwięku – serwisy streamingowe oraz odtwarzanie plików z dysku NAS. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do niezliczonej ilości utworów.

Złącza tej kategorii amplitunerów najczęściej obejmują wejścia analogowe i cyfrowe – optyczne oraz koaksjalne. Są one bardzo przydatne, umożliwiają podłączenie telewizora, czy odtwarzacza Blu-ray. Dzięki temu domowy zestaw audio sprawdzi się także podczas oglądania filmów, znacznie podnosząc jakość dźwięku w porównaniu z tą odtwarzaną bezpośrednio z telewizora.

Bardzo często na przedniej ściance urządzenia dostępny jest port USB typu A, pozwalający na odtwarzanie plików z pendrive’a lub zewnętrznego dysku twardego.

Najlepsze amplitunery – modele dla wymagających użytkowników

Topowe modele, np. ceniony amplituner stereo Yamaha R-N803D to, mówiąc kolokwialnie, „kombajny”, łączące w sobie wiele przydatnych funkcji, których nie powstydziłyby się nawet najlepsze amplitunery AV. Takie urządzenia mają niezwykle rozbudowane funkcje sieciowe. Odtwarzają większość dostępnych na naszym rynku serwisów streamingowych, między innymi Spotify, Tidal, czy Deezer. Obsługują łączność bezprzewodową zarówno przez Wi-Fi, jak i Bluetooth.

O wszechstronności takich urządzeń świadczy też bogaty zestaw złączy. Obecność wejść cyfrowych – optycznego i koaksjalnego sprawia, że użytkownik podłączy zewnętrzne źródła dźwięku wysyłające sygnał cyfrowy. Warto podkreślić, że wysokiej klasy amplitunery mają bardzo dobrej jakości przetwornik DAC, pozwalający na wierne dekodowanie sygnału, bez wprowadzania do niego zniekształceń. Wśród wejść znajdziemy najczęściej także złącze gramofonowe (Phono), które eliminuje konieczność zakupu zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego, jeśli użytkownik zdecyduje się na podłączenie odtwarzacza płyt winylowych.

Warto dodać, że referencyjne modele amplitunerów różnią się od budżetowych modeli nie tylko funkcjonalnością. Producenci takich urządzeń niezwykle dużą wagę przykładają także do sekcji wzmacniającej sygnał, czyli przedwzmacniacza i końcówki mocy. Od właściwego zaprojektowania obwodów oraz jakości użytych komponentów w torze sygnałowym bezpośrednio zależy jakość dźwięku.

Zalety amplitunerów stereo

Amplitunery stereo, ze względu na połączenie w jednym urządzeniu różnych funkcji, zajmują znacznie mniej miejsca w stosunku do zestawów stereo składających się z kilku komponentów. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele miejsca na wymarzony, rozbudowany zestaw audio stereo, a tym bardziej system surround z amplitunerem kina domowego na czele.

Amplitunery stereo są często wybierane przez użytkowników ze względu na łatwość podłączenia i konfiguracji. Zwłaszcza początkujący użytkownicy doceniają to, że praktycznie jedynym okablowaniem wymaganym do uruchomienia systemu, oczywiście oprócz kabli zasilających, są kable głośnikowe.

Warto podkreślić także dobry stosunek jakości do ceny tych urządzeń. Użytkownicy dysponujący ograniczonym budżetem bardzo często decydują się na wybór amplitunera stereo zamiast amplitunera AV, ponieważ za rozsądną kwotę otrzymują wszechstronne urządzenie, które w zupełności zaspokaja ich oczekiwania pod względem brzmienia oraz funkcjonalności.

Najważniejsze cechy amplitunerów stereo

Amplitunery stereo łączą w sobie kilka funkcji, które zamknięte zostały w jednej obudowie. Warto jeszcze przed zakupem przeanalizować kluczowe cechy tego typu urządzeń, które będą miały bezpośredni wpływ na funkcjonalność i wygodę użytkowania, takie jak:

  • Moc wyjściowa. Jest to ważny parametr, który określa poziom sygnału, jaki może wygenerować amplituner. Im bardziej wymagające prądowo kolumny, tym większa moc amplitunera potrzebna jest do ich wysterowania. Warto zwrócić uwagę, jaki typ mocy urządzenia podaje producent. Jedyną wartościową informację uzyskamy, sprawdzając moc ciągłą urządzenia, oznaczoną jako RMS. Informuje ona, z jaką maksymalną mocą może pracować amplituner przez długi czas, bez ryzyka jego uszkodzenia.
  • Zestaw złączy. Zestaw dostępnych złączy determinuje funkcjonalność amplitunera. Podstawowe modele mają wejścia analogowe 2xRCA, które umożliwiają podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku, np. odtwarzacza CD. Zawsze obecne są również wyjścia głośnikowe, które umożliwiają podłączenie kolumn. Lepiej wyposażone modele mają wejścia cyfrowe – optyczne, koaksjalne. Często spotykane jest też wejście USB typu A, umożliwiające podłączenie pendrive’a lub przenośnego dysku twardego. Dzięki wyjściu słuchawkowemu użytkownicy będą mogli posłuchać ulubionej muzyki bezpośrednio na słuchawkach, nie zakłócając spokoju innych domowników. Wejście oznaczone jako „phono” wskazuje na obecność wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego. Umożliwia ono podłączenie gramofonu, najczęściej z wkładką typu MM (ang. Moving Magnet).
  • Sterowanie za pomocą aplikacji. Nowoczesne amplitunery stereo czołowych producentów mają kompatybilną aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia sprawne zarządzanie najważniejszymi funkcjami. Warto na etapie wyboru sprzętu dokładnie sprawdzić jej stabilność oraz intuicyjność obsługi. Nic tak nie psuje odsłuchu ulubionej muzyki, jak „wieszająca się” aplikacja.
  • Dostępność aktualizacji oprogramowania. Jak już wspomnieliśmy, amplituner jest sercem systemu stereo. Warto więc upewnić się, czy producent w przypadku problemów z oprogramowaniem nie zostawia swoich użytkowników „na lodzie”. Dostępność aktualizacji oprogramowania, nawet po kilku latach od zakupu jest dobrą praktyką. Dzięki temu użytkownicy przez długi czas będą cieszyć się urządzeniem, w którym wszystkie funkcje działają prawidłowo. Radzimy postawić na sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów. W razie wątpliwości warto zapytać o tę kwestię doradców.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 8

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 8

Amplituner czy wzmacniacz – co warto wybrać?

Wielu użytkowników podczas wyboru sprzętu audio zastanawia się nad konfiguracją swojego zestawu. Część osób decyduje się na zakup systemu dzielonego, składającego się ze wzmacniacza, tunera radiowego i źródła dźwięku. Inni użytkownicy stawiają z kolei na amplituner, który łączy te funkcje. Warto więc na etapie wyboru sprzętu sprecyzować swój budżet oraz oczekiwania względem systemu. Pozwoli to świadomie wybrać rozwiązanie na miarę Waszych oczekiwań.

Amplituner stereo będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli na zestaw stereo planujecie wydać nie więcej niż kilka tysięcy złotych. W tej cenie dostępnych jest sporo dopracowanych i cenionych przez użytkowników modeli, które mają rozbudowaną funkcjonalność. Te amplitunery będą w stanie napędzić większość kolumn podstawkowych i podłogowych z segmentu do 5000 zł.

Jeśli dysponujecie budżetem przekraczającym kilka tysięcy złotych, a ponadto macie w planach rozbudowę swojego systemu, warto postawić na system dzielony. Dysponując osobnym źródłem sygnału w postaci np. odtwarzacza strumieniowego, łatwiej Wam będzie testować różne modele wzmacniaczy i zauważać różnice w brzmieniu. Ponadto, gdy postanowicie zastąpić wzmacniacz zintegrowany osobnym przedwzmacniaczem i końcówką mocy, najprawdopodobniej nie będziecie mieli też problemu ze sprzedażą obecnego urządzenia, zwłaszcza jeśli jest to popularny model. Warto pamiętać, że amplitunery, poza nielicznymi wyjątkami, nie mają oddzielnych sekcji przedwzmacniacza i końcówki mocy, więc podłączanie innych komponentów nie jest możliwe.

YAMAHA r-n303

Czy amplituner zapewni dobrą jakość dźwięku?

Część użytkowników wciąż powtarza błędne przekonanie, że amplituner zapewnia gorszą jakość dźwięku niż wzmacniacz stereo. Pogląd ten szczególnie popularny był kilkanaście lat temu. Wiele się jednak od tego czasu zmieniło. Obecnie, ze względu na rozwój techniki oraz znaczny wzrost popularności amplitunerów stereo, użytkownicy nie muszą się już obawiać ani o jakość wykonania, ani walory brzmieniowe współczesnych urządzeń. Co więcej, niezależne testy przeprowadzane przez renomowane magazyny z branży audio wykazały, że amplitunery Yamaha osiągają w pomiarach lepsze wyniki kluczowych parametrów wpływających na brzmienie w stosunku do wielu popularnych modeli wzmacniaczy w podobnej cenie. Chodzi m.in. o stosunek sygnału do szumu czy zakres dynamiki.

Warto mieć świadomość, że ze względu na obecność funkcji sieciowych (w tym radia internetowego) spora część współczesnych wzmacniaczy pod względem funkcjonalności jest właściwie amplitunerami. Nie istnieją przepisy, które nakazywałaby producentom rygorystyczne trzymanie się nazewnictwa. Dużo więc w tej kwestii zależy od polityki przyjętej przez konkretnego producenta.

YAMAHA r-n303_inside

Jaki amplituner stereo do 3000 zł wybrać?

Tanie amplitunery stereo często wybierane są przez użytkowników, którzy nie chcą przeznaczyć na sprzęt audio całego swojego majątku. Oczekują jednocześnie od sprzętu dobrej jakości brzmienia oraz bogatej funkcjonalności, pozwalającej odtwarzać muzykę z różnych źródeł. Dużą popularnością cieszą się więc modele oferowane w przedziale cenowym 2000 – 3000 zł. Konkurencja w tym segmencie jest duża, czołowi producenci sprzętu audio mają tutaj swoich przedstawicieli. Za tę kwotę klienci oczekują dopracowanego amplitunera wyposażonego w funkcje sieciowe, który ma złącza analogowe i cyfrowe. Standardem jest też wyjście słuchawkowe. Nasi klienci, dysponujący takim budżetem, często wybierają amplituner Yamaha R-N602, wyposażony we wszystkie wspomniane wyżej funkcje. Po odsłuchu użytkownicy przekonują się, że urządzenie ze średniej półki cenowej cechuje się dynamicznym i żywiołowym dźwiękiem z wyraźnie zaznaczoną linią basu. Warto podkreślić wysoką klarowność brzmienia. Dzięki temu Wasze ulubione kawałki rockowe czy bluesowe zostaną odtworzone z wysoką wiernością.

Yamaha-R-N803D-budowa

Myślisz o zakupie amplitunera stereo? Zastanawiasz się, czy może lepiej wybrać amplituner kina domowego, czy jednak stereofoniczny? Nie wiesz, w jaki sposób skonfigurować system i podłączyć poszczególne komponenty zestawu audio? Pamiętaj, że warto przed zakupem sprawdzić także w praktyce wyselekcjonowane wcześniej amplitunery. Ranking czy recenzja stanowią cenne wskazówki, jednak nie zastąpią poznania możliwości sprzętu w praktyce – podczas odsłuchu. Tego typu testy możesz przeprowadzić, z pomocą fachowych doradców, w salonach sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Przed podjęciem decyzji zakupowej zachęcamy też do lektury artykułów poradnikowych dostępnych na naszej stronie internetowej:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Co to jest impedancja?
Co to jest impedancja?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: