Poprzedni
Następny

Jaki amplituner stereo wybrać. Doradzamy, jak kupić dobry amplituner

Amplituner stereo to bardzo popularny typ sprzętu, który łączy wiele funkcji w jednej obudowie. Jest wyposażony w zestaw gniazd wejściowych, które służą do podłączenia różnych źródeł dźwięku. W dzisiejszych czasach amplituner stereo to podstawowy komponent wielu systemów audio. Miłośnicy dobrego brzmienia cenią sobie jego uniwersalność oraz dobry stosunek jakości do ceny. W tym poradniku wyjaśnię, jaki amplituner stereo wybrać spośród szerokiej oferty producentów.

Jaki amplituner wybrać? - spis treści:

  1. Czym amplituner stereo różni się od wzmacniacza?
  2. Zalety amplitunerów stereofonicznych
  3. Jaki amplituner do stereo
  4. Funkcje amplitunerów stereo
  5. Złącza stosowane w amplitunerach stereo
  6. Podsumowanie

Wzrok przykuwa piękna obudowa R-N2000A

Czym amplituner stereo różni się od wzmacniacza?

Jak można najprościej opisać amplituner stereo? Jeszcze kilka lat temu napisałbym, że jest to urządzenie, które łączy w sobie funkcję wzmacniacza oraz tunera radiowego. Jednak sposoby odtwarzania muzyki się zmieniają i dzisiaj nawet podstawowe modele to wielofunkcyjne urządzenia. Amplitunery mogą być wyposażone w tuner radiowy, lecz w większości przypadków są to urządzenia stanowiące połączenie wzmacniacza i odtwarzacza strumieniowego. Coraz częściej zamiast klasycznego tunera stacje radiowe odtwarza się, wykorzystując radio internetowe.

Amplituner, w połączeniu z dopasowanymi do niego kolumnami głośnikowymi oraz okablowaniem, tworzy zestaw stereo. Taka konfiguracja od lat jest chętnie wybierana do domowego systemu audio przez użytkowników pragnących stworzyć uniwersalny system z bogatą funkcjonalnością, który nie zajmie wiele miejsca w pomieszczeniu.

Amplituner z CD

Nowoczesne amplitunery mogą współpracować z niemal dowolnymi źródłami muzyki, analogowymi i cyfrowymi, w tym z odtwarzaczami przenośnymi i smartfonami, a przy tym obsługują także formaty wysokiej rozdzielczości, np. FLAC 24-bit / 192 kHz. Podobnie jak we wzmacniaczach zintegrowanych, także w amplitunerach spotyka się często rozwiązania korzystnie wpływające na jakość brzmienia. Jednym z nich jest tryb Pure Direct, który pomijając m.in. obwody regulacji barwy, wydatnie skraca długość ścieżki sygnału i tym samym zapewnia najwyższą możliwą jakość dźwięku. W ten tryb wyposażone są np. amplitunery Yamaha.

Uniwersalny charakter amplitunerów stereo potwierdza wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, który można znaleźć w wielu nawet przystępnych cenowo konstrukcjach. Pozwala on podłączyć do systemu gramofon, który jest chętnie wybieranym źródłem muzyki. Co ciekawe, swoimi możliwościami brzmieniowymi wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe mogą śmiało konkurować z autonomicznymi urządzeniami z podobnego przedziału cenowego.


Pojawienie się wszechstronnych i bogato wyposażonych amplitunerów stereo w ostatnich latach jest więc odpowiedzią na potrzeby użytkowników. Wcześniej tylko amplituner kina domowego wyróżniał się taką funkcjonalnością.

Zalety amplitunerów stereofonicznych

Wspomniałem już, że amplitunery stereofoniczne są uniwersalnymi urządzeniami o bogatej funkcjonalności. Nowoczesne modele w jednej obudowie łączą wzmacniacz, odtwarzacz strumieniowy, tuner radiowy, a także przetwornik cyfrowo-analogowy, dlatego część modeli ma wejścia cyfrowe. Użytkownik otrzymuje więc niezwykle uniwersalne urządzenie, które jest w stanie sprostać oczekiwaniom miłośników dobrego brzmienia. Zakup amplitunera to także oszczędność miejsca, które zajmuje sprzęt kilkukomponentowy. Dzięki swojej zwartej konstrukcji amplituner stereo, poza funkcjami, do jakich został stworzony, pozwala użytkownikom uporządkować kable wszystkich obsługiwanych przez niego urządzeń. Do stworzenia systemu stereo potrzebujemy więc jedynie kolumn głośnikowych.

Warto też pamiętać, że amplituner stereo o bogatej funkcjonalności pozwala uprościć sterowanie całym systemem. Za pomocą jednego pilota lub aplikacji sterującej użytkownik może zarządzać odtwarzaniem muzyki, przełączać źródła, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem podczas codziennego użytkowania.

Jedną z najważniejszych zalet tych urządzeń jest atrakcyjna cena. Większość modeli jest rozsądnie wyceniona, dlatego dysponując kwotą w przedziale 3000 – 8000 zł, mamy do dyspozycji całą gamę modeli różniących się mocą wyjściową, charakterem brzmienia oraz oczywiście funkcjonalnością, którą omówię w dalszej części poradnika.

widok na ekran amplitunera stereo yamaha RN-600A

Jaki amplituner do stereo

Aktualnie oferta amplitunerów znacznie się poszerzyła, a swoje modele oferują producenci, którzy wcześniej produkowali jedynie wzmacniacze stereo. Jest to odpowiedź na zmieniające się oczekiwania Klientów, którzy coraz częściej zamiast dzielonych systemów, składających się z kilku komponentów, wybierają właśnie nowoczesne amplitunery stereo, które spełniają ich oczekiwania zarówno w kwestii funkcjonalności, jak i jakości dźwięku. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ceny. Koszt zakupu amplitunera jest zdecydowanie niższy niż zestawu składającego się z odrębnych urządzeń. Właśnie dlatego dysponując budżetem kilku tysięcy złotych na elektronikę, zdecydowanie korzystniej jest kupić amplituner stereofoniczny niż najtańsze komponenty do stworzenia systemu dzielonego.

Jak już wspomniałem, wybór amplitunerów stereo jest bardzo szeroki, gdyż czołowi producenci sprzętu audio, na przykład Yamaha, NAD, czy Rotel prężnie rozwijają ten segment, oferując niezwykle dopracowane modele. Wszystkich godnych polecenia urządzeń oczywiście nie sposób opisać w jednym poradniku, dlatego skupię się na najciekawszych modelach, wyróżniających się bogatą funkcjonalnością, wysoką jakością dźwięku, a także cieszą się dobrą opinią wśród Klientów.

Szczególnie chciałbym polecić nową serię amplitunerów Yamahy, czyli renomowanego, japońskiego producenta. Analizując ofertę i najnowsze premiery urządzeń łatwo jest zauważyć, jak ważne miejsce w ofercie zajmują amplitunery stereo. Potrzeby poszczególnych użytkowników różnią się, dlatego często kluczem do sukcesu jest uporządkowana oferta, pozwalająca wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb. Bez wątpienia tak postąpiła Yamaha, która oferuje obecnie cztery modele amplitunerów stereo z serii R-N.

srebrny amplituner stereo yamaha R-N600A

Nawet podstawowy model z tej serii, czyli amplituner Yamaha R-N600A ma dużo zaoferowania. To amplituner stereo wyposażony w funkcje sieciowe, co zapewnia szerokie możliwości odtwarzania muzyki. Urządzenie obsługuje najpopularniejsze serwisy stremingowe, czyli: Spotify, Amazon Music HD. Nowością jest obsługa Tidal Connect, na co czekało wielu użytkowników. Ten amplituner sieciowy może zostać włączony do systemu multiroom MusicCast, co pozwala na sterowanie z jednego miejsca wszystkimi urządzeniami w domowej sieci audio.

Dużym plusem są dostępne złącza cyfrowe: optyczne koaksjalne, które pozwalają na podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku, naprzykład telewizora, czy konsoli.  Dzięki wejściu USB typu A, umieszczonemu na przednim panelu użytkownik może odtwarzać muzykę bezpośrednio z zewnętrznej pamięci lub przenośnego dysku twardego. Wśród złącz znajduje się także wejście phono, pozwalające podłączyć gramofon bezpośrednio do ampltiunera, a także wyjście subwooferowe. Użytkownik może więc podłączyć subwoofer aktywny, tworząc system stereo 2.1. Polecam wykorzystanie go szczególnie osobom, które chciałyby uzyskać głębszy bas w systemie audio. Subwoofer jest także nieoceniony, gdy chcemy znacznie poprawić jakość dźwięku z TV. Nie będzie to jeszcze co prawda dźwięk przestrzenny, jaki oferują amplitunery wielokanałowe, lecz różnica jakości w stosunku do wbudowanych głośników telewizora będzie ogromna. Z doświadczenia wiem, że użytkownicy są niezwykle zadowoleni z takiej poprawy jakościowej. Wysoka jakość dźwięku wynika z dopracowanej i przemyślanej architektury obwodów i wysokiej jakości zastosowanych podzespołów. Yamaha określa tę koncepcję jako „True Sound”, której celem jest uzyskanie maksymalnej wierności brzmienia.

Wyższy model, czyli Yamaha R-N800A to niezwykle nowoczesny model amplitunera o wysokiej mocy wyjściowej i bogatej funkcjonalności. Urządzenie obsługuje oczywiście funkcje sieciowe. Podobnie jak powyższy model, Yamaha R-N800A obsługuje Tidal Connect, co po wykupieniu odpowiedniego pakietu daje możliwość streamingu muzyki w wysokiej rozdzielczości. Amplituner obsługuje również system multiroom MusicCast, AirPlay 2 i Bluetooth. Taki zestaw funkcji pozwala na odtwarzanie muzyki także bezpośrednio z urządzenia mobilnego.

Złącza na tylnej ściance zawierają wszystkie niezbędne wejścia analogowe oraz cyfrowe. Amplituner stereo Yamaha RN-800A wyposażony został także w bardzo przydatne złącze USB typu B. Pozwala ono na przesyłanie sygnału cyfrowego bezpośrednio z komputera. Dzięki temu użytkownik może stworzyć zestaw PC Audio i cieszyć się jakością dźwięku z plików hi-res. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu przetwornika DAC ESS SABRE ES9080Q, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami sygnału oraz możliwością dekodowania „gęstych” plików w rozdzielczości 32-bit/384 kHz oraz DSD 11,2 MHz. Muszę przyznać, że w konkurencyjnych amplitunerach stereo właściwie nie spotyka się USB typu B, ponieważ złącze to występuje głównie w przetwornikach DAC oraz w niektórych wysokiej klasy wzmacniaczach z wejściami cyfrowymi. Świadomy miłośnik audio z pewnością więc doceni tę funkcję, która pozwala przesyłać pliki bezpośrednio z komputera.

Kolejną bardzo przydatną funkcją dostępną w amplitunerze Yamaha R-N800A jest system kalibracji YPAO. To autorska technologia, dzięki której oprogramowanie amplitunera na podstawie procesu kalibracji i osiągniętych wyników jest w stanie automatycznie dostosować charakter brzmienia do warunków akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Warto wiedzieć, że każdy pokój cechuje się odmiennymi warunkami słyszalności dźwięku. Inaczej fale dźwiękowe odbijają się w niewielkim, pustym pomieszczeniu, a inaczej w dużym salonie.

Topowym amplitunerem z tej serii jest Yamaha R-N1000A, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Wiem, że dla wielu użytkowników amplitunery kojarzą się raczej budżetowym sprzętem. Miłośnicy dobrego brzmienia o większych wymaganiach oraz z nieco większym budżetem stawiają najczęściej na system audio ze wzmacniaczem i wydzielonym źródłem dźwięku, czyli streamerem lub odtwarzaczem CD. Amplituner Yamaha RN-1000A pokazuje, że warto łamać utarte schematy. Ten topowy model stworzony został w oparciu o komponenty z wysokiej klasy wzmacniacza zintegrowanego. Wraz z dopracowaną sekcją odtwarzacza sieciowego mamy więc gotowy amplituner wysokiej klasy, który jakością dźwięku dorównuje, a nawet przewyższa wiele klasycznych wzmacniaczy zintegrowanych z podobnej półki cenowej.

Funkcjonalność sieciowa obejmuje wszystkie możliwości opisane w dwóch poprzednich modelach. Ten amplituner sieciowy odtwarza więc muzykę z serwisów streamingowych, dysków NAS, czy też radia internetowego. Yamaha R-N1000A obsługuje także MusicCast. Urządzenie może być sterowane za pomocą dedykowanej, łatwej w obsłudze aplikacji MusicCast Controller, dostępnej na smartofny z system Android oraz iOS.

czarny amplituner stereo Yamaha R-N100A

Stylistyka amplitunera Yamaha R-N1000A stanowi połączenie tradycji z nowoczesnością. Na przednim panelu mamy więc znane od lat pokrętła o typowym dla Yamahy wyglądzie, natomiast dolny panel stanowi ukryty panel LED. Gdy urządzenie jest wyłączone można odnieść wrażenie, że jest do ozdobna listwa. Po włączeniu amplitunera okazuje się, że jest to ciekłokrystaliczny ekran do wyświetlania nazw utworów oraz innych informacji. Moim zdaniem jest to bardzo nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie, które z pewnością przypadnie do gustu użytkowników.

Jak to w sprzęcie audio bywa, to co najcenniejsze jest niewidoczne. Warto jednak wiedzieć, że w środku znajdziemy niezwykle uporządkowane układy oparte na podzespołach wysokiej klasy. Jak już wspomniałem, układ wzmacniania sygnału pochodzi z cenionego wzmacniacza zintegrowanego. A to już mówi samo za siebie, że amplituner ma naprawdę duży potencjał. Symetryczny układ obwodów, możliwie najkrótsza ścieżka sygnału oraz odpowiednie ekranowanie newralgicznych dla jakości dźwięku komponentów sprawiają, że brzmienie wyróżnia się ponadprzeciętną czystością i dynamiką. Dźwięk jest niezwykle wyważony i dojrzały. Nie usłyszałem wyostrzenia i eksponowania jakiejkolwiek części pasma. Dlatego ten model należy traktować jako dobrej klasy, jednokomponentowy system, na który powinni zwrócić uwagę użytkownicy poszukujący nowoczesnego sprzętu z audiofilskim zacięciem. Amplituner oferuje moc wyjściową 145W, co pozwala wysterować większość kolumn z podobnej, a nawet wyższej półki cenowej. Dobór kolumn do amplitunera Yamaha R-N1000A zależy od preferencji użytkownika. Mogą to być kolumny podstawkowe, jak i podłogowe z różnego przedziału cenowego. Miałem okazję testować ten amplituner z kilkoma modelami, dlatego podzielę się z Wami wrażeniami. Jeśli Twoim celem jest zestaw stereo z kolumnami podłogowymi o uniwersalnym charakterze, polecam głośniki Bowers & Wilkins 603 S3 lub ELAC Debut Reference F5. Ze względu na wysoką moc wyjściową amplituner sprawdzi się także z nieco bardziej wymagającymi prądowo kolumnami.

A co z kolumnami podstawkowymi? Tutaj też mamy szerokie pole manewru. Polecam przetestować Elac Solano BS 283, które wyróżniają się dobrym basem i przestrzennością brzmienia. Jeśli Wasz budżet na to pozwala, zachęcam do sięgnięcia po głośniki z nieco wyższej półki, czyli Bowers & Wilkins 703 S3 lub Linn Majik 109.

białe głośniki Linn Majik 109

Funkcje amplitunerów stereo

Przez wiele lat funkcjonalność amplitunerów stereo ograniczała się do obecności tunera AM/FM. Część użytkowników dodawała do systemu odtwarzacz CD lub gramofon, aby rozszerzyć jego funkcjonalność. W ciągu ostatnich kilku lat wiele się zmieniło. Amplitunery z analogowym tunerem można spotkać teraz wyłącznie w serwisach ze sprzętem używanym. Aktualnie produkowane modele mają szereg przydatnych funkcji, które sprawiają, że stanowią one centrum nowoczesnego zestawu stereo. Warto je poznać, aby w pełni cieszyć się możliwościami sprzętu. Radzę także, aby przed ostatecznym wyborem konkretnego modelu zastanowić się i ocenić, które funkcje rzeczywiście będą Wam potrzebne. To z pewnością pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaki amplituner stereo wybrać.

Tuner cyfrowy i radio internetowe

Trzeba uczciwie przyznać, że w dzisiejszych czasach mało kto słucha radia na domowym sprzęcie audio. Producenci już od kilku lat rzadko wprowadzają na rynek amplituner wyposażony wyłącznie w tuner analogowy. Znacznie częściej jest to radio cyfrowe DAB+, a także radio internetowe. Największą zaletą tego drugiego rozwiązania jest znacznie większy wybór programów radiowych. Oprócz klasycznych kanałów, dostępnych także w pasmie FM, użytkownicy mają do wyboru tysiące tematycznych rozgłośni radiowych, nadawanych z całego świata. Jeśli więc interesuje Was to źródło, koniecznie sprawdźcie przed zakupem, czy amplituner stereo, który chcecie zakupić, obsługuje także radio internetowe.

Jeśli podstawowym źródłem dźwięku w Waszym przypadku będzie tuner analogowy lub cyfrowy, polecam amplituner stereo Yamaha R-S202D.

czarny amplituner stereo Yamaha R-S202D

Funkcje sieciowe

Już od dobrych kilku lat funkcje sieciowe są standardem wyposażenia amplitunerów stereo. Trudno się temu dziwić skoro odtwarzanie muzyki z serwisów streamingowych i radia internetowego jest wygodne i korzystają z niego osoby w różnym wieku. Dlatego praktycznie każdy model można określić jako amplituner sieciowy.

Oprócz obsługi serwisów streamingowych bardzo przydatną funkcją jest możliwość słuchania muzyki bezpośrednio z dysków sieciowych NAS. W ten sposób użytkownik otrzymuje łatwy dostęp do plików muzycznych przechowywanych w cyfrowej „chmurze”. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest łatwość i wygoda użytkowania – odtwarzaniem muzyki sterujemy za pomocą aplikacji. Warto dodać, że wyposażone w tę funkcję amplitunery sieciowe pozwalają odtwarzać muzykę w wysokiej rozdzielczości, co zapewnia wyższą jakość niż w przypadku serwisów stremingowych, które w większości oferują skompresowane pliki audio. Przechowywaną w ten sposób muzykę oraz inne multimedia wykorzystać mogą również pozostali domownicy, którzy znajdują się w zasięgu sieci.

Multiroom

Zdecydowana większość amplitunerów stereofonicznych, które mają funkcje sieciowe, wyposażona jest także w multiroom. Pozwala to na stworzenie systemu wielostrefowego, którym można w prosty sposób zarządzać z jednego miejsca. To bardzo przydatne rozwiązanie, gdy użytkownik ma kilka urządzeń i chciałby uprościć zarządzenie nimi. Za pomocą smartfona, czy tabletu można wybrać odtwarzane utwory, regulować poziom głośności. Warto pamiętać, że bezprzewodowe systemy multiroom można w dowolnej chwili rozbudowywać, dodając kolejne urządzenia do systemu. Z pewnością niejednej osobie zaświtała kiedyś myśl, jak to by było, gdyby połączyć wszystkie urządzenia podczas domowej imprezy. Zapewniam, że z pomocą systemu multiroom jest to bardzo proste.

Warto pamiętać, że każdy z czołowych producentów ma własny system multiroom, który nie jest kompatybilny z urządzeniami konkurencyjnych producentów. Jeśli macie więc w planach takie rozwiązanie, radzę wybrać sprzęt audio jednego producenta. Polecam system multiroom MusicCast, który stosowany jest we wszystkich urządzeniach Yamaha. To nie tylko amplitunery, czy wzmacniacze, ale także głośniki bezprzewodowe, miniwieże. Wybór jest naprawdę szeroki. Klienci bardzo cenią także intuicyjną aplikację i stabilne działanie systemu.

yamaha R-S202D sterowanie aplikacją

Sterowanie za pomocą aplikacji

Wiem, że wygodny i intuicyjny sposób sterowania sprzętem audio jest dużym plusem. Żyjemy w czasach, w których czytanie długich instrukcji obsługi i oglądanie tutoriali nie jest najciekawszym zajęciem. Dlatego sterowanie amplitunerem za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej jest dużym plusem. Dzięki temu możemy w wygodny sposób korzystać z dobrodziejstw streamingu, czy zmieniać ustawienia nie ruszając się z miejsca. Każdy szanujący się producent ma bezpłatną aplikację, którą można zainstalować na smartfonie i tablecie z systemem Android oraz iOS.

Przypomnę, że każdy z producentów ma własną autorską aplikację, dlatego radzę, aby przed zakupem poprosić w salonie o możliwość jej przetestowania.

Automatyczna korekcja akustyki

Jeszcze kilka lat temu automatyczna korekcja akustyki była funkcją, w którą wyposażone były najwyższej klasy amplitunery kina domowego. Jest to jednak na tyle wygodne i praktyczne rozwiązanie, że przeniesione zostało do sprzętu stereo, w tym oczywiście do amplitunerów. Automatyczna korekcja akustyki pozwala dopasować charakterystykę dźwięku do akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Dzięki temu system kalibracyjny wykrywa wszelkie  niedoskonałości akustyczne w danym pomieszczeniu i dostosowuje parametry dźwięku. Yamaha stosuje system YPAO, który w kilka minut pozwala przeprowadzić całą procedurę, a następnie cieszyć się wysoką jakością dźwięku w domowym systemie audio.

Nie Denon, nie Pioneer, a YAMAHA R-N803 wyposażona jest w funkcję YPAO

Złącza stosowane w amplitunerach stereo

Analizując poszczególne modele amplitunerów, warto zwrócić szczególną uwagę na złącza znajdujące się zarówno na przedniej, jak i tylnej ściance urządzenia. To właśnie od nich zależy bowiem funkcjonalność urządzenia. Z punktu widzenia użytkownika, w niektórych przypadkach znaczenie ma też ilość złącz danego typu. Wszystko omówię więc po kolei:

 • Wejścia analogowe. Amplitunery stereofoniczne najczęściej wyposażane są w klasyczne złącza analogowe 2 x RCA. Umożliwiają one podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacz CD, odtwarzacz strumieniowy, czy Blu-ray.
 • Wejście phono. Renesans płyt winylowych sprawił, że duża część dostępnych obecnie modeli amplitunerów stereo ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Umożliwia to podłączenie gramofonu bezpośrednio do amplitunera, eliminując konieczność zakupu dodatkowego urządzenia. Pod względem połączenia jest to klasyczne wejście 2 x RCA z dodatkową żyłą uziemiającą. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego oznaczenie. Najczęściej jest ono na tylnym panelu amplitunera opisane jako „phono”.
 • Wejście USB typu A. Jeśli dysponujesz kolekcją plików muzycznych przechowywaną, np. na przenośnym dysku twardym, warto wybrać amplituner, który ma gniazdo USB typu A. Wejście to umożliwia odtwarzanie plików cyfrowych zapisanych na zewnętrznym nośniku. Polecam jednak przed zakupem sprawdzić możliwości techniczne tego połączenia, czyli rodzaj obsługiwanych plików oraz kompatybilność z urządzeniami Apple (jeśli takowe posiadamy), co pomoże uniknąć rozczarowania. Część producentów ogranicza funkcjonalność tego złącza jedynie do ładowania urządzeń mobilnych lub podłączania urządzeń serwisowych.
 • Wejście optyczne i koaksjalne. Dzięki obecności wejść cyfrowych, użytkownik może podłączyć do amplitunera stereo każde zewnętrzne źródło dźwięku, które wysyła sygnał audio w tej formie. Co ważne, dzięki obecności wejścia optycznego, użytkownik będzie mógł także podłączyć telewizor, znacznie poprawiając tym samym jakość dźwięku przy oglądaniu filmów. Polecam wszystkim posiadaczom TV skorzystanie z tej funkcji. Jakość w stosunku do wbudowanych głośników jest nieporównywalnie lepsza. Dodam też, iż jakość brzmienia będzie lepsza niż po podłączeniu do telewizora soundbara, zyskamy bowiem prawdziwą stereofonię.
 • Wyjście słuchawkowe. Złącze to jest niezbędne, gdy chcemy posłuchać ulubionej muzyki, nie angażując w to innych domowników. Najczęściej umieszczane jest na froncie urządzenia, aby zapewnić użytkownikowi wygodne podłączenie słuchawek. W zależności od modelu amplitunera, może to być gniazdo na duży jack 6,3 mm lub mini jack 3,5 mm. Wiem, że wyjście słuchawkowe będzie przydatne prędzej, czy później, dlatego każdy dobry amplituner stereo jest w nie wyposażony. Wspomnę tylko, że rozmiar gniazda w zasadzie nie ma znaczenia. Przejściówka kosztuje kilka złotych, często dołączona jest także ze słuchawkami. Miłośnicy słuchawek bezprzewodowych z pewnością docenią bardzo ciekawe rozwiązanie dostępne w niektórych modelach, czyli Bluetooth Output (dwukierunkowa łączność Bluetooth). Jest to funkcja umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie odtwarzanej na amplitunerze muzyki bezpośrednio do słuchawek obsługujących ten standard komunikacji.
 • Wyjście subwooferowe. Okazuje się ono niezwykle przydatne, gdy ze względu na specyfikę brzmienia kolumn, rozmiary pomieszczenia, czy też indywidualne preferencje, brakuje nam w odtwarzanym sygnale niskich tonów. Wówczas, podłączając subwoofer aktywny, możemy stworzyć zestaw stereo 2.1-kanałowy, który z pewnością będzie charakteryzował się lepszym przetwarzaniem niskich tonów.
 • Złącze Ethernet. Wyposażając amplituner w funkcje sieciowe, producenci najczęściej dają użytkownikowi możliwość podłączenia urządzenia do sieci bezprzewodowo lub przewodowo za pomocą kabla ze złączem RJ-45. Jeśli macie do wyboru te dwie opcje, polecamy wybór tradycyjnego rozwiązania przewodowego, które zapewnia większą stabilność połączenia.
 • Złącze HDMI. Na koniec zostawiłem niezwykle istotne złącze, które jeszcze nie tak dawni nie znalazłoby się na tej liście. Obecność złącz HDMI w amplitunerze stereo daje użytkownikom szersze możliwości wykorzystania sprzętu. Po podłączeniu amplitunera do TV poprzez złącze HDMI zyskujemy dostęp do menu ekranowego, a tym samym do prostej konfiguracji systemu z pilota.

złącza amplitunera stereo yamaha r-n800a

Podsumowanie

Współczesne amplitunery stereo to rozbudowane urządzenia, które dają użytkownikom duże możliwości i pozwalają stworzyć system stereo o bogatej funkcjonalności, który nie zajmie wiele miejsca. Ich możliwości i funkcje są rozbudowane, dlatego na ich dokładne opisanie poświęciłem w tym poradniku sporo miejsca. Zdaję sobie sprawę, że dla początkujących miłośników dobrego brzmienia, którzy nie mają do końca sprecyzowanych oczekiwań, wybór amplitunera stereo nie jest prosty. Przed zakupem polecam jednak dokładnie przeanalizować mój poradnik, co pozwoli poznać dokładnie możliwości, jakie oferują te urządzenia. Mam nadzieję, że znacznie ułatwiłem odpowiedź na kluczowe pytanie – jaki amplituner wybrać. Zapewniam, że amplituner zakupiony zgodnie z oczekiwaniami da wiele radości ze słuchania muzyki z wielu źródeł, zapewniając rozrywkę domownikom.

Wiem, że zakup amplitunera stereo to ważna decyzja. Dlatego warto skorzystać z naszej pomocy. Zachęcam więc do odwiedzenia jednego z salonów sieci Top Hi-Fi. Nasi #EksperciDobregoBrzmienia pomogą w doborze najlepszego amplitunera do Waszych wymagań i preferencji. Odpowiemy na nurtujące pytania oraz zorganizujemy indywidualny odsłuch, który pozwoli poznać możliwości, jakie mają amplitunery do stereo. Polecamy, aby podczas wyboru sprzętu nie kierować się jedynie suchymi danymi tabelarycznymi oraz recenzjami, jakie mają w sieci amplitunery. Ranking czy recenzja stanowią cenną wskazówkę, lecz nie zastąpią poznania możliwości sprzętu podczas odsłuchu.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Supercena
R-S202D

R-S202D

Yamaha
Amplitunery
As low as 1 079 zł Regular Price 1 399 zł i
Nowość
MusicCast R-N2000A

MusicCast R-N2000A

Yamaha
Yamaha MusicCast
As low as 16 999 zł
Nowość
MusicCast R-N1000A

MusicCast R-N1000A

Yamaha
Yamaha MusicCast
As low as 6 999 zł Regular Price 7 399 zł i
Nowość
MusicCast R-N800A

MusicCast R-N800A

Yamaha
Yamaha MusicCast
As low as 4 149 zł Regular Price 5 099 zł i
Supercena Nowość
MusicCast R-N600A

MusicCast R-N600A

Yamaha
Yamaha MusicCast
As low as 2 959 zł Regular Price 3 699 zł i

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: