Poprzedni
Następny

Jaki amplituner wybrać?

Amplituner to szczególny rodzaj wzmacniacza, zintegrowanego z tunerem radiowym w jednej obudowie. Jest wyposażony w zestaw gniazd wejściowych, które służą do podłączenia różnych źródeł dźwięku, jak np. odtwarzacz CD lub gramofon i zestaw wyjść, do których podłącza się zespoły głośnikowe. Można też podłączyć urządzenia zapisujące dźwięk i to nie tylko z części radiowej amplitunera, ale i innych urządzeń do niego podłączonych. W dzisiejszych czasach amplituner stereo to podstawowy komponent wielu systemów audio. Miłośnicy dobrego brzmienia cenią sobie jego uniwersalność oraz dobry stosunek jakości do ceny. W naszym poradniku wyjaśnimy, jakimi funkcjami wyróżniają się współczesne amplitunery stereofoniczne oraz doradzimy, czym powinien kierować się użytkownik podczas wyboru tego urządzenia.

Jaki amplituner wybrać? - spis treści:

1. Czym amplituner stereo różni się od wzmacniacza?

2. Zalety amplitunerów stereofonicznych

3. Jaki amplituner do stereo?

4. Funkcje amplitunerów stereo

5. Najważniejsze złącza w amplitunerach stereo

6. Dobór kolumn do wzmacniacza

7. Amplituner 4 ohm czy 8 ohm?

8. Amplituner stereo - ranking

9. Podsumowanie

Wzrok przykuwa piękna obudowa R-N2000A

Czym amplituner stereo różni się od wzmacniacza?

Urządzenie to łączy w sobie funkcję wzmacniacza oraz tunera radiowego. Amplituner, w połączeniu z dopasowanymi do niego kolumnami głośnikowymi oraz okablowaniem, tworzy zestaw stereo. Taka konfiguracja od lat jest chętnie wybierana przez użytkowników do domowego systemu audio.

Nowoczesne amplitunery mogą współpracować z niemal dowolnymi źródłami muzyki, analogowymi i cyfrowymi, w tym z odtwarzaczami przenośnymi i smartfonami, a przy tym obsługują także formaty wysokiej rozdzielczości, np. FLAC 192 kHz/24 bity. Podobnie jak we wzmacniaczach zintegrowanych, także w amplitunerach spotyka się często rozwiązania korzystnie wpływające na jakość brzmienia. Jednym z nich jest tryb Pure Direct, który pomijając m.in. obwody regulacji barwy, wydatnie skraca długość ścieżki sygnału i tym samym zapewnia najwyższą możliwą jakość dźwięku. W ten tryb wyposażone są np. amplitunery Yamaha.

Amplituner z CD

Potwierdzeniem uniwersalnego charakteru amplitunerów stereo są również wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe, które można znaleźć w wielu nawet przystępnych cenowo konstrukcjach. Co ciekawe, swoimi możliwościami brzmieniowymi mogą śmiało konkurować z autonomicznymi przedwzmacniaczami gramofonowymi z analogicznego przedziału cenowego.

Zalety amplitunerów stereofonicznych

Jak już wspomnieliśmy, jedną z największych zalet współczesnych amplitunerów dwukanałowych jest ich rozbudowana funkcjonalność. Nowoczesne modele w jednej obudowie łączą wzmacniacz, odtwarzacz strumieniowy, tuner radiowy, a także przetwornik C/A, ponieważ część modeli ma wejścia cyfrowe. Użytkownik otrzymuje więc niezwykle uniwersalne urządzenie, które jest w stanie sprostać oczekiwaniom miłośników dobrego brzmienia. Zakup amplitunera to także oszczędność miejsca, które zajmuje sprzęt kilkukomponentowy. Dzięki swojej zwartej konstrukcji amplituner stereo, poza funkcjami do jakich został stworzony, pozwala nam uporządkować kable wszystkich obsługiwanych przez niego urządzeń.

Jaki amplituner do stereo

Czołowy japoński producent amplitunerów stereo, firma Yamaha, oferuje klientom kilka nowoczesnych amplitunerów stereo z funkcjami sieciowymi. Wśród nich wyróżnia się Yamaha R-N602. Jest to dopracowany amplituner z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi. Urządzenie wyposażono w bogaty zestaw złączy (2 optyczne, 2 koaksjalne, wyjście subwooferowe).

R-N602 ma funkcje, które docenią bardziej wymagający miłośnicy dobrego brzmienia. Mamy tu na myśli, między innymi, tryb gapless umożliwiający odtwarzanie plików bez przerw czy natywne wsparcie formatu DSD. Model ten jest chętnie wybierany przez użytkowników, którzy preferują zrównoważone tonalnie i bardziej wysublimowane brzmienie.

Yamaha R-N803D

Przykładem wysokiej jakości amplitunera stereo, mającego wiele spośród wspomnianych wcześniej funkcji, jest amplituner Yamaha R-N803D. To nowoczesne urządzenie stanowi zwieńczenie dziesiątek lat doświadczenia japońskiego producenta w dziedzinie sprzętu audio.

Yamaha R-N803D wyróżnia się nie tylko niezwykle bogatym wyposażeniem, które sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Amplituner ma moc aż 145 W na kanał. Sprawia to, że urządzenie możemy podłączyć do większości dostępnych na rynku kolumn. Wysterowanie ich nie będzie problemem dla wspomnianego amplitunera.

Yamaha R-N803D, dzięki dopracowanemu systemowi amplifikacji, bardzo dobrze wypada podczas pomiarów. Najważniejsze parametry, wpływające bezpośrednio na jakość brzmienia (dynamika, stosunek sygnału do szumu), przewyższają większość amplitunerów i wzmacniaczy konkurencyjnych producentów w podobnym budżecie. Właśnie dlatego ten wysoki model amplitunera stereo Yamahy można określić mianem urządzenia referencyjnego. Jeśli poszukujecie sprzętu audio cechującego się dynamicznym i żywiołowym brzmieniem z rozłożystym basem, koniecznie zwróćcie uwagę na ten model.

Warto podkreślić, że amplituner Yamaha R-N803D wyposażony został w rozbudowany system korekcji akustyki YPAO, który podczas procesu kalibracji analizuje i automatycznie dostosowuje parametry dźwięku do rzeczywistych warunków danego pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie zarezerwowane było do tej pory jedynie dla wysokiej klasy amplitunerów kina domowego oraz pojedynczych, hi-endowych wzmacniaczy stereo.

Funkcje amplitunerów stereo

Przez wiele lat funkcjonalność amplitunerów stereo ograniczała się do obecności tunera AM/FM. Część użytkowników dodawała odtwarzacz CD lub gramofon, aby rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu audio. W ciągu ostatnich kilku lat wiele się zmieniło. Współczesne amplitunery stereo mają szereg przydatnych funkcji, które sprawiają, że stanowią one centrum nowoczesnego zestawu stereo. Warto je poznać, aby w pełni cieszyć się możliwościami sprzętu.

Nie Denon, nie Pioneer, a YAMAHA R-N803 wyposażona jest w funkcję YPAO

Tuner analogowy i cyfrowy

Obecnie klasyczny tuner analogowy traktowany jest przez część użytkowników jako dodatkowa funkcjonalność amplitunera. Standardem z kolei stało się, że amplitunery wyposażane są w obsługę radia cyfrowego DAB+. Jeśli podstawowym źródłem dźwięku w Waszym przypadku będzie tuner analogowy lub cyfrowy, sprawdź amplituner stereo Yamaha R-S202D.

Funkcje sieciowe

Na szczególną uwagę zasługują amplitunery z funkcjami sieciowymi, za pomocą których można słuchać nagrań z serwisów muzycznych i plików udostępnionych w domowej sieci, a także tysięcy internetowych stacji radiowych. Amplitunery Wi-Fi, amplitunery Bluetooth, a także amplitunery z funkcją Air Play umożliwiają korzystanie z łączności bezprzewodowej, co niesamowicie ułatwia odtwarzanie muzyki wprost ze smartfona, tabletu lub laptopa. Atutem sieciowych amplitunerów jest również kompatybilność z aplikacjami, za pośrednictwem których można obsługiwać urządzenie.

YAMAHA NS-2000A R-N2000A

Radio internetowe

Bardziej zaawansowane amplitunery (również amplitunery kina domowego), oprócz analogowego tunera FM oraz cyfrowego DAB+, obsługują także radio internetowe. Największą zaletą tego rozwiązania jest znacznie większy wybór programów radiowych. Oprócz klasycznych kanałów, dostępnych także w pasmie FM, użytkownicy mają do wyboru tysiące tematycznych rozgłośni radiowych, nadawanych z całego świata. Jeśli więc interesuje Was to źródło, koniecznie sprawdźcie przed zakupem, czy amplituner stereo, który chcecie zakupić, obsługuje także radio internetowe.

Obsługa serwisów streamingowych

Kilka lat temu, za sprawą znacznego wzrostu popularności streamingu i coraz lepszej dostępności plików hi-res, branża audio przeszła swoistą rewolucję. Na rynku pojawiły się odtwarzacze strumieniowe, a producenci zaczęli wyposażać amplitunery w funkcje sieciowe. Odtwarzanie plików z serwisów streamingowych, takich jak Spotify, Tidal czy Deezer, jest bardzo wygodne, nie wymaga bowiem gromadzenia fizycznych nośników, które zajmują miejsce na półce. To także rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne niż zakup płyt CD.

Internet zapewnia szereg możliwości sieciowych przy wykorzystaniu amplitunera z funkcjami sieciowymi

Obsługa dysków sieciowych NAS

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny amplituner bez funkcji sieciowych. Oprócz obsługi serwisów streamingowych bardzo przydatną funkcją okazuje się możliwość słuchania muzyki bezpośrednio z dysków sieciowych NAS. W ten sposób użytkownik otrzymuje łatwy dostęp do plików muzycznych przechowywanych w cyfrowej „chmurze”. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest łatwość i wygoda użytkowania – odtwarzaniem muzyki sterujemy za pomocą aplikacji. Zgromadzoną w ten sposób muzykę oraz inne multimedia wykorzystać mogą również pozostali domownicy, którzy znajdują się w zasięgu sieci.

Sterowanie amplitunerem stereo za pomocą aplikacji

Sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji mobilnej jest jedną z najbardziej użytecznych funkcji współczesnych amplitunerów. Większość czołowych firm oferujących amplitunery sieciowe ma aplikacje przeznaczone do swoich urządzeń. Z biegiem lat, zwiększyła się w nich liczba funkcji, jednak część producentów nadal ma problemy ze stabilnością. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się autorska platforma Yamaha MusicCast. Stabilność oraz intuicyjność aplikacji dostępnej w języku polskim sprawiają, że jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Platforma umożliwia łatwe zarządzanie odtwarzaniem muzyki na urządzeniu. Z poziomu aplikacji użytkownik może sterować odtwarzaniem muzyki z serwisów streamingowych, pendrive’a, radia internetowego, czy też z wykorzystaniem protokołu DLNA, umożliwiającego przesyłanie plików zgromadzonych na komputerze lub serwerze NAS.

Najważniejsze złącza w amplitunerach stereo

YAMAHA R-N2000A to obecnie najlepszy amplituner stereofoniczny japońskiej marki

Analizując poszczególne modele amplitunerów, warto zwrócić szczególną uwagę na złącza znajdujące się zarówno na przedniej, jak i tylnej ściance urządzenia. Determinują one bowiem funkcjonalność urządzenia. Możemy tutaj wyróżnić m.in.:

  • Wejścia analogowe. Amplitunery stereo najczęściej wyposażane są w klasyczne złącza analogowe 2 x RCA. Umożliwiają one podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacz CD czy Blu-ray.

  • Wejście phono. Renesans płyt winylowych sprawił, że duża część dostępnych obecnie modeli amplitunerów stereo ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Umożliwia to podłączenie gramofonu bezpośrednio do amplitunera, eliminując konieczność zakupu dodatkowego urządzenia. Pod względem połączenia jest to klasyczne wejście 2 x RCA. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego oznaczenie. Najczęściej jest ono na tylnym panelu amplitunera opisane jako „phono”.

  • Wejście USB typu A. Jeśli dysponujesz kolekcją plików muzycznych przechowywaną, np. na przenośnym dysku twardym, warto wybrać amplituner, który ma gniazdo USB typu A. Wejście to umożliwia odtwarzanie plików cyfrowych zapisanych na zewnętrznym nośniku. Należy jednak przed zakupem sprawdzić możliwości techniczne tego połączenia, czyli rodzaj obsługiwanych plików oraz kompatybilność z urządzeniami Apple (jeśli takowe posiadamy), co pomoże uniknąć rozczarowania. Część producentów ogranicza funkcjonalność tego złącza jedynie do ładowania urządzeń mobilnych lub podłączania urządzeń serwisowych.

  • Wejście optyczne i koaksjalne. Dzięki obecności wejść cyfrowych, użytkownik może podłączyć do amplitunera stereo każde zewnętrzne źródło dźwięku, które wysyła sygnał w tej formie. Co ważne, dzięki obecności wejścia optycznego, użytkownik będzie mógł ewentualnie podłączyć telewizor, znacznie poprawiając tym samym jakość dźwięku przy oglądaniu filmów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż jakość brzmienia będzie lepsza niż po podłączeniu do telewizora soundbara, zyskamy bowiem prawdziwą stereofonię.

  • Wyjście słuchawkowe. Złącze to jest niezbędne, gdy chcemy posłuchać ulubionej muzyki, nie angażując w to innych domowników. Najczęściej umieszczane jest na froncie urządzenia, aby zapewnić użytkownikowi wygodne podłączenie słuchawek. W zależności od modelu amplitunera, może to być gniazdo na duży jack 6,3 mm lub mini jack 3,5 mm. Miłośnicy słuchawek bezprzewodowych z pewnością docenią bardzo ciekawe rozwiązanie dostępne w urządzeniach takich jak np. amplitunery Yamaha R-N402D, R-N602 oraz R-N803D, czyli Bluetooth Output (dwukierunkowa łączność Bluetooth). Jest to funkcja umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie odtwarzanej na amplitunerze muzyki bezpośrednio do słuchawek obsługujących ten standard komunikacji.

  • Wyjście subwooferowe. Okazuje się ono niezwykle przydatne, gdy ze względu na specyfikę brzmienia kolumn, rozmiary pomieszczenia czy też indywidualne preferencje, brakuje nam w odtwarzanym sygnale niskich tonów. Wówczas, podłączając subwoofer aktywny, możemy stworzyć zestaw stereo 2.1-kanałowy, który z pewnością będzie charakteryzował się lepszym przetwarzaniem basów.

  • Złącze Ethernet. Wyposażając amplituner w funkcje sieciowe, producenci najczęściej dają użytkownikowi możliwość podłączenia urządzenia do sieci bezprzewodowo lub przewodowo za pomocą kabla ze złączem RJ-45. Jeśli macie do wyboru te dwie opcje, polecamy wybór tradycyjnego rozwiązania przewodowego, które zapewnia większą stabilność połączenia.


Jeśli zainteresował Cię temat amplitunerów stereofonicznych, zobacz także inne nasze artykuły i wideoporadniki:


Dobór kolumn do amplitunera stereo

Podstawowym kryterium doboru kolumn powinien być rozmiar pomieszczenia odsłuchowego. Jeśli powierzchnia pokoju, w którym umieszczony będzie sprzęt audio nie przekracza 15 metrów kwadratowych, warto skupić się na kolumnach podstawkowych. Zajmują one mniej miejsca niż kolumny podłogowe, idealnie sprawdzą się więc w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni.

Kolumny podłogowe, w przeciwieństwie do konstrukcji podstawkowych, ustawiane są bezpośrednio na podłodze lub na specjalnych kolcach, które redukują wibracje. Kolumny podłogowe rekomendowane są do pomieszczeń powyżej 20 metrów kwadratowych. Jest to jednak założenie ogólne, a wybór rodzaju kolumn powinien uwzględniać między innymi akustykę pomieszczenia czy moc amplitunera.

Kolejną kwestią, której nie można pominąć, jest brzmienie kolumn. Każdy producent stara się wypracować pewną charakterystykę dźwięku, która niekoniecznie wpisuje się w gusta wszystkich użytkowników. Z tego względu warto przed zakupem sprecyzować swoje oczekiwania. Wybór konkretnego modelu kolumn będzie zależał od rodzaju muzyki, jakiej słuchamy oraz indywidualnych preferencji brzmieniowych użytkownika.

YAMAHA r-n803

Chcielibyśmy także zwrócić uwagę na inne niezwykle ważne parametry kolumn, które powinien znać każdy użytkownik sprzętu audio. Są nimi:

  • Moc. Parametr ten w przypadku kolumn stanowi jedynie wskazówkę. Informuje użytkownika, jaki zakres mocy wzmacniacza są w stanie przyjąć kolumny.

  • Efektywność. Jest to jedna z najważniejszych wartości, która określa, jak głośno są w stanie zagrać kolumny po dostarczeniu im określonego poziomu mocy elektrycznej. W największym skrócie można stwierdzić, że im większa efektywność, tym głośniej zagrają kolumny. Radzimy, aby do amplitunera o niższej mocy wybierać kolumny o wyższej efektywności (sięgającej przynajmniej 90 dB).

  • Impedancja.

Amplituner 4 ohm, czy 8 ohm?

Wartość impedancji mówi nam o tym, jaki opór wytwarzany jest przez przetworniki kolumn po dostarczeniu przez amplituner sygnału elektrycznego. Najczęściej producenci określają swoje kolumny jako 4-omowe lub 8-omowe. Warto sprawdzić w instrukcji obsługi kolumn i amplitunera, w jakim zakresie impedancji mogą te dwa elementy ze sobą współpracować, gdyż nieprzestrzeganie tych wartości może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Amplituner stereo - ranking

Współczesny rynek amplitunerów stereo jest szeroki. Osoby poszukujące wymarzonego urządzenia nie mają więc łatwego zadania, aby znaleźć odpowiedni model, który sprosta ich oczekiwaniom, a jednocześnie nie zrujnuje budżetu. Postanowiliśmy nieco pomóc w wyborze najlepszego amplitunera, prezentując przetestowane i sprawdzone modele urządzeń z różnej półki cenowej.

Podsumowanie

Dobór najlepszego amplitunera powinien opierać się przede wszystkim na określeniu oczekiwań użytkownika względem wielu parametrów urządzenia: brzmienia, funkcjonalności czy ceny. W grę wchodzą także inne czynniki, jak np. prostota obsługi, wygląd, czy renoma danego producenta. Zdajemy sobie sprawę, że dla początkujących miłośników dobrego brzmienia, którzy nie mają do końca sprecyzowanych oczekiwań, wybór amplitunera stereo nie jest prosty. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować nasz poradnik, co pozwoli doprecyzować Wasze oczekiwania, a w konsekwencji uniknąć rozczarowania po nietrafionym wyborze sprzętu.

Zachęcamy także do odwiedzenia jednego z salonów sieci Top Hi-Fi. Nasi eksperci pomogą w doborze najlepszego amplitunera do Waszych wymagań i preferencji. Odpowiemy na nurtujące pytania oraz zorganizujemy indywidualny odsłuch, który pozwoli poznać możliwości, jakie mają amplitunery stereo. Polecamy, aby podczas wyboru sprzętu nie kierować się jedynie suchymi danymi tabelarycznymi oraz recenzjami, jakie mają w sieci amplitunery. Ranking czy recenzja stanowią cenną wskazówkę, lecz nie zastąpią poznania możliwości sprzętu podczas odsłuchu.

Warto też odwiedzić naszą stronę internetową www.tophifi.pl, na której umieszczone są dokładne opisy sprzętu, ich specyfikacja oraz rozmaite artykuły poradnikowe.

Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: