Poprzedni
Następny

Jakie kino domowe? Minimalna forma, maksimum wrażeń

Średnia ocen: 4.8
(11 ocen) 4 komentarze

Domowy salon to miejsce, do którego wiele osób przykłada dużo uwagi – centralna przestrzeń w domowym zaciszu jest miejscem relaksu, a nierzadko również dobrego brzmienia. Co jednak zrobić, jeśli chcesz stworzyć system do odsłuchu muzyki oraz oglądania filmów z wysokiej jakości dźwiękiem, ale brakuje miejsca na pełnowymiarowy sprzęt?

Istnieją rozwiązania, które mogą skutecznie zastąpić rozbudowane zestawy kina domowego lub duże stereo. Czym wyróżniają się te rozwiązania i jakie urządzenia sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach? W tym poradniku przedstawiamy ciekawe propozycje na mini kino domowe.

Spis treści:

  1. Czy zestaw kina domowego może mieć małe rozmiary?

  2. Kompaktowe kino domowe – rodzaje rozwiązań

  3. Dźwięk przestrzenny Dolby Atmos w minimalistycznej formie

  4. Podsumowanie

Czy zestaw kina domowego może mieć małe rozmiary

Zbudowanie funkcjonalnego zestawu audio do domowego użytku całkiem słusznie wydaje się sporym wyzwaniem. Stworzenie takiego, który zajmie niewiele miejsca lub będzie mało inwazyjny dla wystroju wnętrza to jeszcze trudniejsze zadanie.

Kino domowe może zachować brzmienie wysokiej jakości, z wyrazistą sceną dźwiękową i jednocześnie zajmować niewiele miejsca. W zależności od rozwiązania, na jakie się zdecydujesz system audio w domowym salonie może być niemal niewidoczny. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej głównym cechom różnych rodzajów systemów kina domowego. Każde z nich ma wspólny atut – mało inwazyjny wygląd w pomieszczeniu.

Kompaktowe kino domowe – rodzaje rozwiązań

Jeśli chcesz, by usłyszeć wielokanałowy dźwięk dobrej jakości w swoim salonie, warto planować taki projekt do przodu. Ostatnie, czego chce większość ludzi to ponowne rozkuwanie ścian czy prowizorycznie prowadzone kable w gotowym, zamieszkanym już domu. Preferując kino domowe do odsłuchu muzyki oraz dźwięku filmów, warto przemyśleć jakiego rodzaju system chcesz umieścić. W zależności od końcowego efektu i posiadanego budżetu istnieją trzy kluczowe rodzaje rozwiązań, które są warte uwagi:

- system z amplitunerem, podstawkowymi kolumnami z subwooferem jako głośniki główne i głośnikami efektowymi rozstawionymi w pomieszczeniu w zależności od preferencji

- system oparty w całości o głośniki instalacyjne (sufitowe lub montowane w ścianę) z amplitunerem jako „mózg” zestawu

- soundbar podłączony do telewizora, nierzadko połączony z dedykowanym mu subwooferem

Każda z wymienionych powyżej opcji wymaga różnej ingerencji w pomieszczenie. Dwie pierwsze sprawdzą się najlepiej na etapie projektowania domu i jego budowy – jeszcze przed ostatecznymi pracami wykończeniowymi. System wielokanałowy może zająć niewiele przestrzeni, ponieważ głośniki efektowe są przeważnie małe. Będzie jednak wymagał dodatkowych przewodów, które warto rozplanować i zainstalować w ścianach przy okazji wykończenia wnętrza. Umożliwi to praktyczne rozstawienie lub nawet maksymalne ukrycie sprzętu audio, co dla wielu ma duże znaczenie. Równie starannego projektowania wymaga system, który rozmieścimy w suficie lub pionowych ścianach salonu.

Zestaw kolumn Bowers & Wilkins MT-60D w naturalnym środowisku. Widać wyraźnie, że te niewielkie kolumny wtapiają się w otoczenie, nie zaburzając wystroju pomieszczenia.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na wytłumienie płaszczyzn, w których zamontowane zostaną głośniki – zadbanie o akustykę zapewni bezproblemowe użytkowanie, poprawiając brzmienie zestawu. Mocowanie głośników instalacyjnych najczęściej rozwiązuje się poprzez aluminiowy stelaż podtynkowy mocowany do ściany. Warto więc dokładnie przemyśleć rozmieszczenie oraz ilość głośników zawczasu. Jakie cechy i atuty ma każde z trzech wymienionych wcześniej rodzajów systemu kina domowego? Zobaczmy.

Dźwięk przestrzenny Dolby Atmos w minimalistycznej formie

Istnieją różne „recepty” na wielokanałowy dźwięk w domowym zaciszu. Poniżej przedstawiamy przykłady rozwiązań, które dają estetyczny wizualny efekt końcowy. Sprzęt podawany tu jako przykłady zajmuje niewiele przestrzeni, jest intuicyjny w konfiguracji, a co najważniejsze został przetestowany przez nas i doceniony przez naszych klientów.

Amplituner + kolumny podstawkowe + głośniki efektowe + subwoofer

Dla użytkowników ceniących wysoką jakość dźwięku podczas oglądania filmów, optymalnym rozwiązaniem może być klasyczne kino domowe z jedną modyfikacją – kompaktowymi kolumnami zamiast tych pełnowymiarowych, wolnostojących. System tego rodzaju jest stworzony do generowania realistycznego, przestrzennego brzmienia o świetnej dynamice. W rezultacie sprawdzi się nie tylko do filmowych seansów, ale również słuchania muzyki.

Zestawy tego typu nie tylko oferują dźwięk wysokiej klasy, ale też mogą prezentować się estetycznie. Oczywiście aby tego rodzaju system nie dominował wizualnie w pomieszczeniu, wymaga to wcześniejszego przemyślenia i przeprowadzenia kabli głośnikowych. Można to zrealizować, planując umieszczenie przewodów w listwach przypodłogowych lub w ścianie. Ponieważ amplituner wymaga podłączenia z telewizorem przez kabel HDMI optymalne będzie zostawienie podtynkowego dedykowanego „kanału” na ten i inne przewody niezbędne do działania zestawu.

Kompaktowy wygląd systemu kina domowego w takim wydaniu bierze się głównie z rozmiaru oraz ilości głośników. Do uzyskania obszernego dźwięku wystarcza duet kolumn głośnikowych z dwoma lub czterema głośnikami efektowymi rozmieszczonymi w pomieszczeniu i subwoferem.

Tworząc domowy system audio warto postawić na sprawdzonych producentów sprzętu. W przypadku klasycznego kina domowego sugerujemy sprawdzenie możliwości amplitunerów Yamaha. Model MusicCast RX-V6A to 7-kanałowy kombajn multimedialny wspierający technologię Dolby Atmos. Minimalistyczna stylistyka obudowy kryje rozbudowaną łączność przewodową. Na tylnym panelu producent umieścił szereg wejść cyfrowych i analogowych, a także dedykowane wyjście sygnału głośników efektowych. Wraz z RX-V6A jako „mózg” systemu, całość można w razie potrzeby rozbudować, dodając głośnik centralny.

Dynamiczne brzmienie z wyrazistym basem to cechy poszukiwane przez kinomaniaków. Założenia te spełniają kolumny włoskiej marki Indiana Line. Model Tesi 261 to kompaktowa, dwudrożna konstrukcja podstawkowa zoptymalizowana do średniej wielkości pomieszczeń. Otwór bas refleks w umieszczony jest z przodu, co ułatwia ustawienie kolumny w każdej przestrzeni. Dzięki 60-milimetrowym przetwornikom nisko-średniotonowym, kolumny poradzą sobie z dostarczeniem wyrazistych wokali i różnorodnych niskich tonów. Wśród przystępnych cenowo modeli, projektanci Indiana Line pamiętają o estetyce i jakości wykonania. Obudowa Tesi 261 otrzymała matowe wykończenie w dwóch wariantach o teksturze drewna - czarny lub dębowy. Z kolei biała wersja to elegancko wykończony, matowy winylowy fornir.

Głośniki efektowe to ważny składnik kina domowego - oglądanie filmów z dźwiękiem wielokanałowym Dolby Atmos prezentuje dzięki nim dodatkowe detale i powiększa odczuwalną przestrzenność brzmienia. Dlatego dobrze jest nie pomijać ich jakości. Marką, która przykłada dużą wagę do szczegółów jest Bowers & Wilkins. Głośnik efektowy M-1 zaprojektowano z myślą o uniwersalności, co pozwala mu rozwinąć skrzydła w pomieszczeniu o praktycznie dowolnych wymiarach i w najdziwniejszych nawet miejscach. Możesz postawić je na półce z książkami, zawiesić na ścianie lub ustawić na podłodze. Wykończenie w dwóch kolorach (matowy biały i matowy czarny) sprawi, że jeszcze łatwiej dopasujesz je do swojego aktualnego designu w pomieszczeniu.

By cieszyć uszy rozdzielczym brzmieniem, brytyjscy inżynierowie sięgnęli do najlepszych rozwiązań z innych modeli Bowers & Wilkins, na czele z tweeterem typu Nautilus. Głośnik M-1 może być przymocowany do ściany lub umieszczony na półce pod telewizorem. Stylowa konstrukcja umożliwia ukrycie przewodu sygnałowego w każdej formie instalacji tego modelu. Liczbę głośników efektowych można dopasować w zależności od preferencji, liczby dostępnych gniazd w amplitunerze i końcowego efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Amplituner + głośniki instalacyjne

Chcesz, aby zestaw audio w Twoim domu brzmiał świetnie, a jednocześnie był niemal niezauważalny w przestrzeni? Dla purystów, a zarazem fanów wielokanałowego dźwięku najlepszym rozwiązaniem może się okazać połączenie głośników instalacyjnych i amplitunera z funkcjami sieciowymi.

Yamaha RN-1000A - amplituner stereo

Dlaczego taki typ systemu ma sens? Nawet jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, można ją zaadaptować do odsłuchu muzyki czy mini-kina domowego. Instalacyjne audio nie tylko może zostać niemal całkowicie ukryte – daje też szerokie możliwości personalizacji. To ty decydujesz, ile oraz jakie głośniki zainstalować w ścianach czy suficie. Przewody prowadzone podtynkowo gwarantują świetną estetykę, bo ich również nie widać. Jedynie co może zostać zewnętrznie dostępne to amplituner, który przy tej okazji budowania zestawu można umieścić w miejscu komfortowym do obsługi wzmacniacza. Oczywiście przy wszystkich zaletach instalacyjnego audio należy pamiętać, że wymaga ono największej ingerencji w pomieszczenie. Dobrze jest przemyśleć zawczasu, czy oraz jakiego rodzaju system chcesz rozmieścić. Głośniki instalacyjne wymagają odpowiedniego stelaża mocującego, a także wytłumienia – na przykład korzystając z wełny mineralnej. Wszystko to optymalnie wykonuje się w przestrzeni, która jest jeszcze niewykończona. Oczywiście można decydować się na przebudowę zestawu audio w gotowym domu, ale trzeba pamiętać, że na pewien czas mocno ingeruje to w pomieszczenie.

Wiedząc, jakie kluczowe cechy ma instalacyjne audio pewnie zastanawiasz się jaki sprzęt jest optymalny do jego zbudowania? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wartych uwagi.

Zaawansowany zestaw kina domowego powinien opierać się na wysokiej jakości źródle sygnału. By spełnić to założenie rekomendujemy udanie się do producenta, który wprowadził wielokanałowy dźwięk do domów. Yamaha korzysta z dekad doświadczenia w tej dziedzinie, oferując amplituner MusicCast RX-A6A. Ten flagowy model naszpikowano nowoczesnymi rozwiązaniami pod względem połączeń bezprzewodowych, a do tego dodano szereg fizycznych złączy. Efekt? RX-A6A obsługuje maksymalny system głośników w konfiguracji 9.2 i jest zgodny z technologią Dolby Atmos. Duża liczba kanałów audio nie stanowi wyzwania, umożliwiając potencjalną rozbudowę zestawu o głośniki surround, czy dedykowany subwoofer.

W urządzeniu zastosowano podzespoły firmy ESS Technologies - 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy minimalizuje szum, aby nawet najdelikatniejsze dźwięki nabrały głębi, podczas gdy DAC SABRE ES9007S Premier Audio zapewnia niesamowity stosunek sygnału do szumu i dużą dynamikę, gwarantując realistyczny dźwięk w muzyce oraz filmach. Podejście Yamahy do balansu tonalnego zapewnia niewiarygodnie szczegółową i precyzyjną barwę dźwięku niezależnie od tego, co akurat odtwarzasz.

Funkcjonalność amplitunerów Yamaha z serii Aventage wyróżnia je spośród innych urządzeń w tej kategorii. Aż 7 wejść i 3 wyjścia HDMI umożliwiają podłączenie konsol do gier, telewizora i innych urządzeń cyfrowej rozrywki, oddając do rąk użytkownika swobodę konfiguracji zestawu. Charakterystyczny dla wzmacniaczy japońskiego producenta system MusicCast pozwala zmaksymalizować dostępne źródła dźwięku - wszystko obsługiwane intuicyjną aplikacją. Funkcja AirPlay 2 i kompatybilność z platformami streamingowymi sprawiają, że RX-A6A sprawdza się podczas kinowych seansów jak i wtedy, gdy masz ochotę na muzykę w wysokiej rozdzielczości.

Decydując się na głośniki instalacyjne, dobrze pomyśleć o ich ilości, ale również finalnej jakości brzmienia. Bardziej rozbudowane zestawy kina domowego dają szerokie możliwości personalizacji dźwięku, a ostateczną liczbę głośników jakie zainstalujesz u siebie definiuje amplituner. Kluczowe dla standardu Dolby Atmos obecnego powszechnie w filmach są głośniki efektowe i dedykowany kanał centralny. Pierwsze zadbają o odpowiedni dźwięk przestrzenny, a głośnik centralny to przede wszystkim klarowna reprodukcja dialogów.

Ustroje akustyczne zainstalowane w pomieszczeniu pozwalają uzyskać odpowiednie rozchodzenie się fali akustycznej

Przykładem niezwykle uniwersalnego głośnika efektowego jest Bowers & Wilkins CCM362. Nowa seria CI 300 oferuje odwzorowanie dźwięku na poziomie, jakiego każdy się spodziewa po produktach Bowers & Wilkins, jednocześnie umożliwiając instalowanie głośników w różnych pomieszczeniach. Choć w tym poradniku kierujemy uwagę na kino domowe, to konstrukcja CCM362 pozwala umieścić go nawet w suficie łazienki.

Konstrukcja składająca się z membrany nisko-średniotonowej 160-mm oraz 25-milimetrowego tweetera pokrywa całe słyszalne pasmo akustyczne, dzięki czemu można uwolnić potencjał brzmieniowy tego modelu również w trybie stereo.

Soundbar (opcjonalnie z subwooferem w zależności od modelu)

Soundbary są obecnie niezwykle dynamicznie rozwijanym segmentem wielokanałowego audio. Nic w tym dziwnego - wśród wszystkich rozwiązań jakie sugerujemy w tym poradniku, soundbar należy do najmniej inwazyjnych receptur na mini kino domowe. W większości przypadków nie będzie konieczne zbyt rozległe planowanie, gdzie umieścić urządzenie. Niemal zawsze znajdzie się pod telewizorem, mieszcząc się na relatywnie niewielkiej powierzchni.

Soundbar z uwagi na prostotę konfiguracji to świetna opcja dla początkującego kinomaniaka - liczba kanałów dźwięku wystarcza do stworzenia obszernego dźwięku, a wiele modeli zachowuje brzmienie wysokiej klasy również w trybie stereo. Słuchanie muzyki może być więc równie przyjemne, co oglądanie filmów. Jakie soundbary są więc warte uwagi? Poniżej przedstawiamy modele z różnych zakresów cenowych i skierowane do różnych potencjalnych odbiorców.

Bowers & Wilkins Panorama 3

Dla wymagających użytkowników z ograniczoną ilością miejsca na sprzęt audio, rekomendujemy soundbar Bowers & Wilkins Panorama 3. To pierwszy model brytyjskiej marki, który obsługuje format dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

Bowers & Wilkins Panorama 3

Głośniki z logo B&W słyną z wizualnego dopracowania, co jest obecne również w soundbarach tego producenta. Zewnętrzna elegancja kryje techniczne zaawansowanie od wewnątrz. Konstrukcja wyposażona w aż 13 indywidualnych przetworników w układzie 3.1.2 została zaprojektowany tak, aby zapewnić doskonałe wrażenia dźwiękowe bez konieczności sięgania po dodatkowe głośniki efektowe lub subwoofer. Łączna moc układów wzmacniacza to aż 400W, umożliwiając staranne wysterowanie sygnału. Technologia dba o dynamikę i szczegółowość, a Ty po prostu możesz cieszyć się realistycznym brzmieniem w muzyce oraz filmach.

Wewnątrz urządzenia zastosowano podobną strumieniową platformę, którą można znaleźć w bezprzewodowym głośniku Bowers & Wilkins Zeppelin. Oznacza to obecność wszystkich kluczowych rozwiązań streamingu dźwięku w oparciu o wbudowany moduł Wi-Fi. Panorama 3 jest kompatybilny ze standardem AirPlay 2, Spotify Connect, a błyskawiczne odtwarzanie muzyki umożliwia Bluetooth ze wsparciem kodeka aptX Adaptive. W aplikacji Bowers & Wilkins Music masz możliwość skonfigurowania ulubionych serwisów strumieniowych i zarządzania biblioteką muzyki z poziomu jednej apki. Hi-Fi oraz komfort użytkowania mogą iść w parze.

Yamaha SR-X50A

Chcesz, aby w kompaktowym kinie domowym nie zabrakło dobrej jakości basu? Warto zwrócić uwagę na zestawy wyposażone w dedykowany subwoofer. Przestrzenne, wyraziste brzmienie marki Yamaha zagościło w niedawno prezentowanej serii True X. Zestaw składający się z soundbaru i subwoofera pod nazwą SR-X50A to dobra propozycja dla fanów kina akcji.

True X – nowy bezprzewodowy system rozrywki domowej Yamaha

Smukłą konstrukcję soundbaru wzbogacono o zewnętrzny, bezprzewodowy głośnik niskotonowy, a całość zachowuje kompaktową formę, którą z łatwością ustawisz u siebie w salonie.

Głębia dźwięku z niezwykle smukłej konstrukcji to zasługa starannie dobranych przetworników oraz ich rozmieszczenia w obudowie. Wszystko, od tylnej komory, przez unikalnie zaprojektowany port bass reflex, aż po wykorzystywane materiały, zostało dobrane z uwzględnieniem zdolności do wychwycenia nawet delikatnych niuansów w odtwarzanym dźwięku. Brzmienie usprawnia funkcja Clear Voice. Rozwiązanie to automatycznie uwypukla ludzki głos na tle innych dźwięków, by klarownie słyszeć dialogi czy lektora.

Bezpłatna aplikacja Sound Bar Controller umożliwia łatwą obsługę urządzenia za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Funkcjonalność bezprzewodowa umożliwia odtwarzanie treści po Wi-Fi z różnych serwisów strumieniowych. Co więcej, apka umożliwia ona odkrywanie muzyki z całego świata dzięki kompatybilnym serwisom do streamingu muzyki. Dzięki wbudowanemu złączu HDMI oraz ulepszonemu zwrotnemu kanałowi audio eARC (enhanced Audio Return Channel), soundbar można podłączyć do telewizora za pomocą jednego kabla. Yamaha prezentując serię True X, posiada jeden z najbardziej intuicyjnych systemów kina domowego.

Podsumowanie

Jak przedstawiliśmy w tym poradniku, istnieje wiele sposobów na stworzenie funkcjonalnego kina domowego, które zajmie niewiele przestrzeni lub będzie niemal niezauważalne. W zależności od preferencji użytkowych czy budżetu możesz skompletować wymarzony system hi-fi, w czym pomagają nasi #EksperciDobregoBrzmienia.

Po więcej informacji ze świata audio zapraszamy do oficjalnego bloga Top Hi-Fi & Video Design. Znajdziesz tam newsy o świeżo prezentowanych urządzeniach i wiele więcej. W podjęciu trafnego wyboru sprzętu może być pomocna Strefa Wiedzy, gdzie publikujemy poradniki takie jak ten. Sprzęt budzący Twoje zainteresowanie można osobiście przetestować w jednym z naszych salonów. Serdecznie zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.8
Ocena:
Średnia ocen: 4.8

(11 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: