Poprzedni
Następny

Jak wybrać słuchawki douszne?

Jak wybrać słuchawki douszne?

Dużym uznaniem cieszą się słuchawki douszne i dokanałowe. O ogromnej i wciąż niesłabnącej popularności słuchawek dousznych oraz słuchawek dokanałowych decydują względy praktyczne. Konstrukcje te są niezwykle kompaktowe i lekkie, przez co idealnie sprawdzają się podczas słuchania muzyki ze smartfona lub innych przenośnych źródeł dźwięku, zarówno podczas joggingu jak i w komunikacji miejskiej.

Są to konstrukcje o niewielkich rozmiarach. Umieszcza się je płytko w kanale słuchowym. Umożliwiają swobodny przepływ powietrza (oddychanie ucha) i nie powodują efektu zatkania. Nie gwarantuje to jednak odpowiedniej izolacji od hałasów z zewnątrz. Rozwiązanie to ma swoje zarówno dobre, jak i złe strony. Użytkownik słyszy dźwięki z otoczenia, a wypadku głośnego słuchania muzyki może ona być słyszalna również dla innych, nie tylko dla użytkownika słuchawek.

Audio-Technica

Zalety i wady słuchawek dousznych i dokanałowych

ZALETY

- mobilne
- niewielkie rozmiary
- duża wytrzymałość
- dyskretne
- coraz więcej modeli dopasowuje się do anatomicznej budowy ucha

WADY

- dźwięk o nie najwyższej jakości
- mogą negatywnie wpływać na słuch

CKR-7TW

Pomimo że słuchawki douszne i słuchawki dokanałowe są zazwyczaj traktowane jako jeden rodzaj konstrukcji, to w rzeczywistości różnią się drobnymi elementami budowy. Konstrukcje douszne tzw. pchełki są projektowane najczęściej w kształcie spłaszczonego owalu i są wprowadzane tylko do małżowiny usznej. Natomiast słuchawki dokanałowe są umieszczane bezpośrednio w kanale słuchowym oraz są wyposażone w dodatkowe silikonowe uszczelki izolujące ucho od dźwięków z otoczenia. Odpowiednio wyprofilowany kształt wkładek zwiększa tutaj pewność mocowania słuchawek w małżowinie i ogranicza ryzyko wypadania słuchawek np. podczas wykonywania różnych czynności domowych lub w trakcie intensywnych treningów sportowych.

Co ciekawe, producenci bardzo często wyposażają słuchawki dokanałowe w różne rodzaje gumek. Ich odpowiedni dobór niestety jest sprawą prostą, ale zastosowanie konkretnych typów może skutkować poprawą komfortu użytkowania dokanałówek, w tym modyfikacją brzmienia i wygodniejszym usadowieniem słuchawki w uchu.

iSine

Jakie typy gumek dokanałowych wyróżniamy?

Najpopularniejsze są te silikonowe, które dostępne są w różnych rozmiarach (S, M, L, XL) i kształtach, stanowiąc zazwyczaj podstawowe wyposażenie zestawu ze słuchawkami.

- Pojedyncze grzybki (single flange). Przy ich doborze ważna jest grubość materiału, z którego są wykonane, sztywność i kształt. Zbyt cienkie, mogą się rolować bądź załamywać do środka, natomiast za grube mogą uciskać kanał słuchowy powodując dyskomfort.

- Bi-flange, jak wskazuje sama nazwa, posiadają dwie kopułki. Są mniej popularne. Dzięki większej powierzchni materiału mogą zapewnić lepszą izolację (o kilkanaście decybeli), a przy tym głębszy bas, w porównaniu z single-flange. Warto sprawdzić modele o różnych proporcjach górnej części do dolnej, aby jak najlepiej je dopasować do kształtu kanału słuchowego. Jeśli nie będą dobrze przylegać, lepsze efekty zapewnią gumki typu single flange.

- Triple-flange, w kształcie „choinki” - model, który po odpowiednim dopasowaniu rozmiaru, najlepiej utrzymuje słuchawkę w uchu. Są zatem świetnym wyborem dla tych, którzy borykają się z wypadającymi z uszu pchełkami.

Drugą, odrębną grupę stanowią pianki dokanałowe, przyjmujące zazwyczaj kształt zbliżony do gumek typu single-flange. Ich zastosowanie polega na zgnieceniu w palcach pianki przed włożeniem do ucha. Po kilkunastu sekundach od założenia mają zacząć powracać do swojego pierwotnego kształtu. Wykonane są ze specjalnego materiału, który rozkurcza się w kanale słuchowym idealnie dopasowując się do jego kształtu, zapewniając przy tym najwyższy poziom izolacji.

Little bird

Są jednak kłopotliwe w użytkowaniu. Występują trudności w utrzymaniu czystości pianek. O wiele szybciej się brudzą - ze względu na porowatość materiału, z którego są wykonane. Mogą wpływać również na barwę dźwięku. Ocieplają brzmienie i podbijają niskie tony.

Bezprzewodowo

W przypadku aktywności sportowych doskonałym rozwiązaniem są słuchawki douszne bezprzewodowe. Brak kabla łączącego słuchawki sportowe z telefonem lub odtwarzaczem muzyki zwiększa swobodę ruchu i minimalizuje ryzyko przypadkowego wysunięcia się źródła dźwięku z kieszeni. Większość bezprzewodowych modeli wyposażona jest w pojemne akumulatory, które zapewniają wystarczającą ilość energii na wiele godzin pracy bez potrzeby ładowania baterii.

Z pilotem i mikrofonem

Słuchawki bezprzewodowe i przewodowe zarówno douszne, jak i dokanałowe często wyposażane są w przewody z wbudowanym pilotem zdalnego sterowania oraz mikrofonem. Rozwiązanie to pozwala wykorzystać słuchawki podczas prowadzenia rozmów telefonicznych, eliminując konieczność trzymania słuchawki telefonu w ręku. Zdalne sterowanie nie tylko umożliwia odbieranie/kończenie połączenia, lecz także pozwala obsługiwać odtwarzanie muzyki. Atutem niektórych modeli jest także wodoodporna konstrukcja.

Master & Dynamic

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: