Poprzedni
Następny

Jak dobrać kolumny głośnikowe? [WIDEO]

Kompletując domowy system nagłośnienia, musisz w pierwszej kolejności skupić się na ważnej kwestii, jaką jest wybór głośników. Co musisz mieć na względzie wybierając odpowiedni model? Czy warto instalować kolumny podłogowe w niewielkich wnętrzach? Jakie głośniki będą najlepsze do dużego salonu? Potrzebne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku wideo. Dzięki nim łatwiej wybierzesz sprzęt dopasowany do Twoich oczekiwań. Zapraszamy do oglądania!

Spis treści

 1. Jakie kolumny głośnikowe kupić do domu?
 2. Jak wybrać kolumny głośnikowe?
 3. FAQ

Sonoro Grand Orchestra

Jakie kolumny głośnikowe kupić do domu?

Nie wiesz, jakie kolumny głośnikowe kupić do swojego domu? Szeroki asortyment dostępnego sprzętu sprawia, że czujesz się zagubiony? Spokojnie, pomożemy! Przede wszystkim, musisz pamiętać, że do wyboru masz dwa rozwiązania: kolumny podstawkowe i podłogowe. Co je różni?

 • Kolumny podstawkowe najczęściej nie wymagają dużej mocy wzmacniacza, a dzięki kompaktowym rozmiarom są polecane przede wszystkim do niewielkich pomieszczeń. Można je ustawić na szafce, półce lub specjalnych stojakach, dobierając modele dostosowane do wystroju wnętrza. Z wykorzystaniem uchwytów, kolumny podstawkowe da się zawiesić również na ścianach.
 • Kolumny podłogowe, jak możesz się domyślić dzięki nazwie, są przeznaczone do ustawienia bezpośrednio na podłodze, z wykorzystaniem dedykowanych podstaw, specjalnych kolców lub stopek. Z reguły posiadają większą liczbę przetworników niż kolumny podstawkowe. Cechują je również niżej schodzące niskie tony, mocny bas oraz duży zakres dynamiki dźwięku.

Chcesz wiedzieć się więcej na ich temat? Przeczytaj, jak wybrać głośniki podłogowe oraz jak wybrać głośniki podstawkowe. Z obu wpisów na naszym blogu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, żeby podjąć najlepszą decyzję zakupową.

Elac Solano FS 287 w dobrej cenie

Jak wybrać kolumny głośnikowe?

Głośniki i kolumny są „sercem” systemów audio, dlatego planując wybór odpowiedniego sprzętu, dobrze przemyśl ten krok. To zakup na lata, więc nie ma tutaj miejsca na przypadkowe decyzje. Zebraliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które powinny ułatwić Ci zdanie.

1. W pierwszej kolejności dokładnie określ wielkość pomieszczenia, w którym mają stanąć Twoje nowe głośniki. Czy możesz pozwolić sobie na zakup dużych kolumn głośnikowych? Czy będziesz w stanie bez problemu ustawić je w pobliżu ściany? Ile głośników powinny mieć kolumny? Jaki rodzaj głośników będzie najlepszym rozwiązaniem? Podstawowa zasada, którą powinieneś się kierować: głośniki i kolumny podłogowe lub podstawkowe muszą przede wszystkim pasować do pomieszczenia, w którym docelowo zamierzasz je zainstalować.

 • Do małych metraży (pomieszczenia do 20 metrów kwadratowych) zazwyczaj poleca się wybór głośników i kolumn podstawkowych.
 • Do większych pokojów (powyżej 20 metrów kwadratowych) natomiast najlepsze będą kolumny podłogowe.
 • Nie ulegaj stereotypowemu przekonaniu, że im większe kolumny, tym bardziej jakościowy, pełniejszy dźwięk. To prosta droga do wybrania głośników, które będą niedostosowane do Twoich potrzeb. Dlaczego? Kolumny podłogowe pracujące w zbyt małym pomieszczeniu zaczną się „dusić”. Co to dla Ciebie oznacza? Dudniący bas, niskiej jakości stereofonię lub brak dynamiki. Taki efekt powoduje interferencja, czyli nakładanie się fal, które ma niekorzystny wpływ na słyszalny dźwięk.
 • Duże konstrukcje podłogowe wymagają sporej ilości miejsca – tylko w ten sposób będą w stanie zagwarantować Ci optymalne wrażenia płynące z odsłuchu. Jeżeli dodatkowo są wyposażone z tyłu w port bass reflex, musisz odsunąć je od ściany co najmniej na 50 cm, co przekłada się na konieczność posiadania jeszcze większej przestrzeni.
 • Dla uzyskania właściwego efektu stereofonicznego w przypadku kolumn podłogowych kluczowe znaczenie ma również ich szerokie rozstawienie, co nie będzie możliwe w przypadku niewielkich pomieszczeń. Wniosek jest prosty: modele przeznaczone do ustawienia na podłodze potrzebują odpowiedniej przestrzeni, żeby rozwinąć swój potencjał.
 • Zbyt małe głośniki w dużym pomieszczeniu to równie zły pomysł, jak za duże kolumny w niewielkim salonie – takie połączenie niestety zapewni Ci zdecydowanie zbyt słaby dźwięk. Możesz mieć problem z brakiem niskich tonów lub rozproszeniem i oddaleniem detali. Potrzebujesz stosunkowo kompaktowych kolumn? Koniecznie zwróć uwagę na kolumny podstawkowe (inaczej określane jako monitory) o większej średnicy przetworników.

2. O czym jeszcze musisz pamiętać, jeżeli zastanawiasz się, jakie kolumny głośnikowe kupić, żeby zapewnić sobie możliwie jak najlepsze wrażenia dźwiękowe? Podstawową kwestią, która powinna mieć decydujące znaczenie w czasie zakupów, jest sposób, w jaki zamierzasz wykorzystywać wybrany sprzęt. Pomyśl: jesteś melomanem i zależy Ci przede wszystkim na słuchaniu muzyki? A może potrzebujesz kolumn do oglądania filmów?

 • W pierwszym przypadku audiofilską jakość mogą Ci zagwarantować dwudrożne kolumny głośnikowe, w których jeden głośnik odpowiada za niskie i średnie tony, a drugi za soprany. To dobra opcja, jeżeli szukasz rozwiązania przystępnego kosztowo i w związku z tym interesują Cię kolumny ze średniej półki cenowej. Możesz sobie pozwolić na większy wydatek? Sprawdź kolumny trójdrożne, których konstrukcja, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na trzech głośnikach.
 • Miłośnicy filmów mogą natomiast zastanowić się nad zainstalowaniem kina domowego. Naprawdę zadowalające efekty da się uzyskać, łącząc ze sobą kolumny głośnikowe, odtwarzacz Blu-Ray/DVD lub tuner telewizji kablowej/satelitarnej oraz amplituner.

3. Zadając sobie pytanie, jakie kolumny głośnikowe wybrać, nie możesz pominąć także kwestii budżetu. Na rynku znajdziesz zarówno oferujące przyzwoitą jakość zestawy głośników za kilkaset złotych, jak i kolumny, za których cenę kupisz całkiem spore mieszkanie w centrum wojewódzkiego miasta. Wybór należy do Ciebie, ale pamiętaj, że za dobry sprzęt audio naprawdę warto zapłacić więcej. Określenie maksymalnej kwoty, którą możesz przeznaczyć na zakup głośników, pomoże Ci natomiast zawęzić krąg poszukiwań wyłącznie do tych modeli, które mieszczą się w granicach Twoich możliwości finansowych.

4. Last but not least – odsłuch. To najważniejszy etap zakupu kolumn głośnikowych! ZAWSZE, niezależnie od tego, czy wybierasz tanie głośniki dla niewymagających użytkowników, czy kolumny, które wykorzystują zaawansowane rozwiązania technologiczne, musisz „na własne uszy” sprawdzić ich brzmienie.

Taką możliwość zyskujesz, odwiedzając jeden z naszych salonów stacjonarnych – dysponujemy specjalnymi pomieszczeniami odsłuchowymi, w którym wygodnie przetestujesz wybrany model, a nasi konsultanci chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem.

Podsumowując: jak umiejętnie dobrać kolumny głośnikowe, żeby nie żałować swojej decyzji i nie wyrzucić pieniędzy w błoto? Podstawowa zasada jest prosta: kolumny podstawkowe będą lepsze dla małych pomieszczeń, natomiast kolumny podłogowe są w stanie rozwinąć pełnie swojego potencjału wyłącznie w większych wnętrzach – do niewielkich pokoi będą, pisząc kolokwialnie, „za mocne”. Niezależnie od tego, jakie głośniki ostatecznie wybierzesz, zanim kupisz jakikolwiek sprzęt, pamiętaj o odsłuchu. Dzięki temu zyskasz pewność, że kolumny zapewniają jakość dźwięku, która odpowiada Twoim indywidualnym wymaganiom.

Kolumny Indiana Line Diva 3 i NAD

FAQ

Jak wybrać kolumny głośnikowe?

Kupując kolumny głośnikowe, weź pod uwagę przede wszystkim na wielkość wnętrza, w którym docelowo zamierzasz je ustawić, przeznaczenie kolumn (oglądanie filmów, słuchanie muzyki itp.) oraz Twój budżet. Pamiętaj, żeby kolumny głośnikowe, których zakup rozważasz, zawsze testować na żywo, w odpowiednim pomieszczeniu odsłuchowym.

Jakie kolumny do pokoju 20m kwadratowych będą najlepsze?

Do pokoju wielkości 20 metrów kwadratowych najlepsze będą kolumny podstawkowe, ewentualnie niewielkie kolumny podłogowe. Trudno jednak podać receptę na optymalne dobranie kolumn, ponieważ dla prawidłowego obliczenia kluczowe znaczenie ma również efektywność głośników jak i zakres mocy do współpracy ze wzmacniaczami określony przez producentów głośników. Właśnie dlatego, dobierając model głośników, każdorazowo warto skonsultować się ze specjalistą.

Jakie głośniki kupić – 4 czy 8 Ohm?

Ohm to jednostka, w której wyraża się efektywność głośników, czyli sprawność z jaką urządzenie przetwarza moc elektryczną ze wzmacniacza na moc akustyczną. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które głośniki będą lepszym rozwiązaniem: 4 czy 8 Ohm. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma m.in. impedancja wzmacniacza, do którego chcesz je podłączyć.

Zapraszamy do salonów

Jeżeli muzyka jest dla Państwa ważna i poszukują Państwo sprzętu audio do domu - prosimy o kontakt z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design. Nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Państwa oczekiwaniami. Serdecznie zapraszamy!Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: