Poprzedni
Następny

Kino domowe nie działa – problemy i rozwiązania (FAQ)

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Są takie dni, w które marzysz, aby być już w domu i włączyć kolejny odcinek ulubionego serialu. A tu nagle, jak na złość, kino domowe nie działa. Co robić w takiej sytuacji? Warto zachować spokój i zimną krew. Każda awaria ma przyczynę. W tym artykule przyglądamy się najczęściej występującym usterkom kina domowego. Podajemy też rozwiązania. Sprawdź, czy mamy sposób na Twoje problemy z kinem domowym.

Kino nie działa?

Czemu kino domowe się wyłącza?

Przekąski i napoje gotowe. Wszyscy wygodnie siedzą. Na ekranie ostatnie klatki czołówki. I nagle… puff! Kino domowe się wyłącza. Co robić?

Najpierw warto poszukać przyczyny awarii – na przykład sprawdzić źródło dźwięku, kabel HDMI czy głośniki. Żeby Ci to ułatwić, poniżej opisujemy usterki bądź błędy, które sprawiają, że kino domowe się wyłącza.

A jeśli chcesz wymienić sprzęt i szukasz kina domowego, które spełni Twoje wymagania, sprawdź nasz przewodnik: Jakie kino domowe?

 • Uszkodzone gniazdko lub przewód zasilający – niby błahostka, ale w praktyce dość częsta przyczyna problemów z kinem domowym. W pośpiechu dnia codziennego wcale nie tak trudno przeoczyć gniazdko, które się poluzowało, albo np. przetarty kabel zasilający czy przewód optyczny. Na szczęście rozwiązanie takiego problemu jest bardzo proste – wystarczy wymienić wadliwy element.

 • Zbyt luźno wetknięte wtyczki przewodów sygnałowych lub głośnikowych i uszkodzone wejścia – to również jedna z częstszych przyczyn kłopotów z kinem domowym. Jeśli kabel optyczny czy HDMI, jest zbyt luźno podłączony do amplitunera, system może po prostu przestać działać (czasem dotyczy to pojedynczych głośników, wtedy najczęściej chodzi o terminale głośnikowe wpinane właśnie do głośników bądź amplitunera). Tutaj jednak rozwiązanie jest proste. Większym wyzwaniem mogą być za to uszkodzone porty, np. wyjścia HDMI czy cyfrowe wyjście audio telewizora. Jeśli zauważysz takie w swoim systemie, wyłącz go, aby uniknąć zwarcia i poważniejszych problemów. Wadliwy element trzeba oczywiście wymienić. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty.

 • Przegrzewanie się systemu – ten problem szczególnie często występuje w sytuacjach, kiedy amplituner, wzmacniacz bądź odtwarzacz DVD czy Blu-ray nie ma zapewnionej odpowiedniej przestrzeni i wentylacja jest niewystarczająca (został na przykład umieszczony w wąskiej wnęce). W efekcie wewnętrzne elementy zbytnio się nagrzewają, a urządzenie – dla bezpieczeństwa – odcina zasilanie. W wielu przypadkach problemy z przegrzewaniem się sprzętu elektronicznego można rozpoznać już po jego ciepłej obudowie. A samo rozwiązanie jest bardzo łatwe – wystarczy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza, zapewniając sprzętowi więcej miejsca i czyszcząc otwory wentylacyjne.

 • Nadmierne obciążenie amplitunera – ten problem wynika z niewłaściwego doboru głośników do amplitunera. Niekiedy zdarza się, że przy niskim poziomie głośności wszystko działa bez zarzutów, a kiedy zrobisz głośniej, system się wyłącza. Dlatego wszelkie zmiany w kinie domowym (np. wymianę jego elementów) warto dokładnie przemyśleć i przeanalizować, a czasem po prostu skonsultować z ekspertami.

 • Problemy z oprogramowaniem – problem może leżeć też w oprogramowaniu systemu kina domowego, na przykład w jego nieaktualnej wersji. Tutaj rozwiązaniem może być ręczna instalacja nowej wersji (za pośrednictwem Internetu lub przez pamięć przenośną).

System kina domowego bez subwoofera? Jeśli kolumny głośnikowe są odpowiedniej klasy, subwoofer może okazać się niepotrzebny

Czemu kino domowe nie działa na YouTubie?

Niestety, sytuacje, w których kino domowe nie działa na YouTubie, nie należą do rzadkości. Najczęstszymi przyczynami są problemy z aplikacją bądź przeglądarką. Ale zdarzają się też bardziej skomplikowane przypadki. Tutaj przyglądamy się wszystkim.

 • Wideo zostało wyciszone – to przerabiał chyba każdy z nas. Wideo wybrane, włączone, ale dźwięku nie ma. Chwila na zastanowienie się, myśli biegną w najgorszym kierunku, a tu okazuje się, że poprzednim razem materiał został wyciszony w aplikacji bądź w przeglądarce. Oczywiście tym magicznym przyciskiem, który znajduje się obok odtwarzania.

 • Komputer lub konsola mają niewłaściwie skonfigurowany dźwięk – jeśli do odtwarzania materiałów z YouTube’a używasz konsoli bądź komputera, upewnij się, że ustawienia dźwięku są odpowiednio skonfigurowane. W przypadku systemu Windows wystarczy odznaczyć wybór głośników zintegrowanych jako urządzenia domyślnego. Jeśli natomiast chodzi o konsole do  gier, sprawa najczęściej sprowadza się do wyboru właściwej konfiguracji dźwięku. Dostępne opcje znajdują się w odpowiednich zakładkach w ustawieniach.

 • Dźwięk przestrzenny w YouTubie nie został aktywowany – jeśli Twoje urządzenie jest odpowiednio skonfigurowane i kompatybilne z serwisem YouTube, po włączeniu wideo zobaczysz pasek kontrolny, na którym znajdują się ustawienia dźwięku. Wystarczy, że aktywujesz dźwięk 5.1 i możesz wygodnie się rozsiąść.

Kino to instalacja obsługująca nie dwa kanały, a przynajmniej 5 kanałów audio

Dlaczego kino domowe nie czyta płyt?

Przyczyny tego, że kino domowe nie czyta płyt, także mogą być różne. Oto najczęściej spotykane z nich.

 • Płyta jest zabrudzona lub uszkodzona – w pierwszym przypadku płytę wystarczy po prostu wyczyścić. Możesz użyć do tego roztworu wody z delikatnym środkiem czyszczącym. Jeśli natomiast stwierdzisz uszkodzenie mechaniczne – jedynym ratunkiem będzie zdobycie nowej, nienaruszonej płyty.

 • Płyta ma nieobsługiwany przez Twój odtwarzacz format – może też zdarzyć się tak, że w Twoje ręce wpadnie płyta o formacie niekompatybilnym z Twoim odtwarzaczem (np. płyta DVD do odtwarzacza Blu-ray).

 • Odtwarzacz Blu-ray jest uszkodzony – bodaj najczęściej spotykaną usterką odtwarzaczy Blu-ray jest zabrudzona soczewka lasera. Aby ją wyczyścić, możesz skorzystać ze specjalnej płyty czyszczącej. W niektórych przypadkach pomóc może również sprężone powietrze. Innym powodem problemów z laserem może być ustawianie odtwarzacza na amplitunerze. Podczas pracy wytwarza on bowiem na tyle wysoką temperaturę, że może podgrzać odtwarzacz i uszkodzić mechanizm lasera.

Soundbar do telewizora należy podłączyć kablem optycznym lub kable HDMI, by uzyskać wysoką jakość dźwięku

Dlaczego nie wszystkie głośniki kina domowego działają?

Choć mogłoby się wydawać, że to najmniej poważna z opisanych tu usterek kina domowego, to i tak potrafi przyspieszyć bicie serca. A jakie mogą być przyczyny tego, że nie wszystkie głośniki kina domowego działają?

 • Ustawiony tryb stereo – na początku sprawdź, czy przypadkiem Ty lub ktoś inny nie przełączyliście trybu odtwarzania na stereo. W takiej sytuacji głośniki tylne mogą po prostu być „wyłączone”.

 • Niepoprawna kalibracja systemu kina domowego – jeśli podczas autokalibracji kina domowego głośniki efektowe nie były podłączone lub były podłączone niewłaściwie, system może je „wyłączyć”. Czasem taki błąd występuje również wtedy, kiedy wszystko jest poprawnie podłączone. W każdym razie rozwiązaniem jest sprawdzenie połączenia głośników efektowych (zawsze warto się upewnić) i powtórzenie kalibracji.

 • Głośniki są niepoprawnie podłączone – wiadomo, jak to w domu bywa – tu ktoś przejdzie, tam ktoś zahaczy i nieszczęście gotowe. Jeśli któryś z głośników Twojego kina domowego nie działa, upewnij się, że przewód jest wpięty do właściwego portu.

 • Odtwarzasz dźwięk w formacie stereo – w takiej sytuacji po prostu nie usłyszysz niczego w głośniku centralnym. Jeśli chcesz to zmienić, musisz wybrać wideo z odpowiednim formatem dźwięku.

 • Głośność głośników jest zbyt niska – w niektórych systemach kina domowego dostępna jest możliwość osobnego wysterowania każdego głośnika. Być może na przykład głośniki tylne są zbyt mocno wyciszone. Innym powodem może być z kolei błąd obliczeń systemu kalibracji. Aby go poprawić, trzeba po prostu powtórzyć proces.

Zdarzają się jeszcze sytuacje, w których kino domowe gra zbyt cicho. Tutaj przyczyną może być nie tylko opisany wyżej przykład nieodpowiedniego wysterowania odrębnych głośników czy niepoprawna kalibracja. Warto jeszcze się upewnić, że wzmacniacz dostarcza wystarczającą ilość mocy, aby napędzić głośniki.

A co zrobić w sytuacji, kiedy kino domowe w ogóle nie gra? Jeśli korzystasz z przewodu HDMI, upewnij się, że jest on wpięty do wejścia ARC (Audio Return Channel). Takie połączenie eliminuje bowiem konieczność dodatkowego przesyłania sygnału kablem optycznym z telewizora. Inaczej mówiąc, jeśli nie korzystasz z HDMI ARC (od ang. Audio Return Channel), potrzebujesz jeszcze dodatkowego przewodu do przesyłania sygnału dźwiękowego.

Amplituner z Dolby Digital

Podsumowanie

W powyższym artykule zebraliśmy wszystkie najczęściej występujące i najczęściej zgłaszane problemy z kinem domowym. W miarę możliwości od razu podaliśmy też rozwiązania. Jeśli na naszej liście nie ma usterki, która przydarzyła się Tobie, opisz ją (w miarę możliwości wraz z rozwiązaniem), a zaktualizujemy artykuł. Jeśli natomiast nie znasz rozwiązania, zapraszamy do najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. #EksperciDobregoBrzmienia pomogą Ci znaleźć rozwiązanie na problemy z posiadanym kinem domowym. Niemniej z ich pomocy możesz skorzystać także wtedy, kiedy chcesz wymienić swój system. Dzięki wsparciu profesjonalistów wybierzesz najlepsze możliwe rozwiązanie i dowiesz się, jak należy podłączyć Twój nowy sprzęt, aby działał perfekcyjnie.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:

Przeczytaj też nasze artykuły z obszaru muzyki:Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: