Poprzedni
Następny

Jaki głośnik bezprzewodowy na imprezę wybrać? Poradnik Top Hi-Fi

Średnia ocen: 5
(3 oceny) 3 komentarze

Trudno wyobrazić sobie dobrą imprezę bez dobrej muzyki. Trudno też dźwigać odtwarzacz, przewodowe głośniki aktywne czy kolumny i oprzyrządowanie do nich, a następnie je rozkładać i jeszcze uważać, żeby nic się im nie stało. Tak się jednak składa, że istnieje rozwiązanie, które łączy w sobie praktyczność i wysoką jakość dźwięku. Sprawdź, jaki głośnik bezprzewodowy wybrać na imprezę.

 1. Głośnik na imprezę – niezastąpiony towarzysz spotkań

 2. Głośnik na imprezę – z akumulatorem czy bez?

 3. Jaka moc głośników na imprezę?

 4. Jaki głośnik bezprzewodowy na imprezę wybrać?

  a. Audio Pro DRUMFIRE II
  b. Audio Pro Addon T3+
  c. House of Marley Get Together Duo
  d. Audio Pro A15
  e. Devialet Mania
  f. Bowers & Wilkins Zeppelin
 5. Dobry głośnik na imprezę – cena

 6. Podsumowanie

Bezprzewodowy głośnik Audio Pro Drumfire II

Głośnik na imprezę – niezastąpiony towarzysz spotkań

Czy to zwykła posiadówka przy planszówkach, czy też nieco głośniejsze i liczniejsze spotkanie, bez muzyki się nie obejdzie. Jakoś tak fajniej i milej, gdy z głośników płyną znane i lubiane melodie. A już w ogóle super jest wtedy, kiedy każdy może puścić „swój” utwór. Najlepiej bezprzewodowo. Wtedy trudniej o przypadkowe zalanie sprzętu, a wyrwanie lub przetarcie kabla jest po prostu niemożliwe.

Właśnie dlatego na imprezę polecamy głośniki bezprzewodowe. Są bardziej praktyczne i wygodniejsze. Ponadto wcale nie mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o jakość brzmienia. Dzisiaj łatwo znaleźć wysokiej klasy głośnik przenośny z dwu- lub trójdrożnymi przetwornikami, który zapewnia mocne, czyste i bogate w detale brzmienie.

Głośniki Audio Pro w rankingu głośników Bluetooth

Co to właściwie znaczy, że głośnik jest bezprzewodowy?

W przypadku głośników możemy mówić o dwóch rodzajach bezprzewodowości. Pierwszy dotyczy sposobu połączenia głośnika ze źródłem lub kilku głośników w jeden system. Głośniki bezprzewodowe mogą odbierać sygnał za pośrednictwem Bluetootha lub Wi-Fi. W praktyce można więc sparować z nimi telefon i przesyłać utwory z wybranej aplikacji streamingowej.

Drugi rodzaj bezprzewodowości dotyczy sposobu zasilania głośnika. Dostępne są modele z wbudowanymi akumulatorami oraz takie, które zagrają wyłącznie wtedy, kiedy podłączysz je do źródła energii.

Devialet Mania, dobry głośnik Bluetooth

W tym wpisie jako głośniki bezprzewodowe traktujemy te, które nie wymagają połączenia ze źródłem za pomocą kabla. A jeszcze więcej informacji o głośnikach bezprzewodowych znajdziesz w artykule: Jaki przenośny, bezprzewodowy głośnik Bluetooth wybrać?

Głośnik na imprezę – z akumulatorem czy bez?

Zastanówmy się, czy na imprezę lepszy będzie głośnik z akumulatorem, czy bez. To oczywiście zależy od typu imprezy, ale można przyjąć zasadę, że głośniki z akumulatorem są bardziej uniwersalne. Można przecież korzystać z nich zarówno w domu, jak i w plenerze. Mało tego – sposób zasilania nie przekłada się na jakość brzmienia. Jednak taki głośnik ma jedną wadę – ograniczony czas pracy. Dlatego warto wybrać urządzenie, którego czas pracy wynosi przynajmniej pięć czy sześć godzin przy ustawieniu satysfakcjonującej głośności.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że głośniki z akumulatorem wyposażone w funkcję wzajemnego parowania (pozwalającą połączyć je w parę) umożliwią stworzenie swego rodzaju "True Wireless stereo" - kreujemy trendy.

True Wireless Stereo - House of Marley Get Together Duo

Z kolei głośnik przenośny bez akumulatora to rozwiązanie wprost idealne do warunków domowych. Wystarczy znaleźć dla niego miejsce w zasięgu gniazdka i gotowe. Nie trzeba myśleć o poziomie naładowania baterii. W praktyce nierzadko jest też tak, że głośnik przewodowy gra po prostu głośniej.

Jaka moc głośników na imprezę?

O tym, jaka powinna być moc głośników na imprezę, można by napisać książkę. Ograniczmy się więc do podstaw i od razu zaznaczmy, że imprezy, o których piszemy, to niewielkie, kameralne spotkania w gronie znajomych. Nagłośnienie większych, profesjonalnych wydarzeń wymaga wiedzy zdecydowanie wykraczającej poza ten artykuł.

Przyda się punkt odniesienia

Zacznijmy może od tego, że w domowych warunkach odpowiednia głośność muzyki wynosi około 60 dB (dla porównania: w sali kinowej głośność efektów dźwiękowych to około 80-90 dB, przy pomiarze wykonywanym z miejsca zajmowanego przez widza). Natomiast na świeżym powietrzu można dać nieco głośniej – do ok. 80 – 100 dB. Tylko w jaki sposób ustalić, który głośnik zagra z taką mocą?

Moc i skuteczność

Aby określić, jak głośno zagra głośnik, nie wystarczy sama liczba watów, podawana często w rubryce „moc”. Przyda się jeszcze znajomość skuteczności głośnika, ale tę niestety producenci często pomijają w specyfikacjach, zwłaszcza w przypadku głośników bezprzewodowych. Jednak można przyjąć, że standardowo wynosi ona około 80-90 dB (oczywiście są wahania w górę i w dół). A co tak właściwie ta skuteczność oznacza?

Najlepsze głośniki na imprezę

W dużym uproszczeniu wartość skuteczności (zwanej też czułością) mówi o tym, z jaką głośnością przetwornik zagra, gdy otrzyma moc o wartości jednego wata. Jeśli czułość wynosi np. 82 dB, to w odległości ok. metra od przetwornika głośność emitowanego dźwięku wyniesie około 82 dB.

No dobrze, ale skoro wystarczy jeden wat, to po co są nawet kilkusetwatowe wzmacniacze? Ponieważ głośność jest wyrażana w skali logarytmicznej, w której podwojenie mocy skutkuje podniesieniem głośności o 3 decybele. Czyli dostarczenie 32 watów do głośnika o czułości 82 dB wygeneruje dźwięk o głośności 97 db.

To w końcu jaka powinna być moc głośników na imprezę?

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że w czterech ścianach sprawdzi się nawet głośnik o standardowej czułości ze wzmacniaczem 10 – 30 W. Choć oczywiście dużo zależy od pomieszczenia. Można jednak śmiało założyć, że w nawet sporym pokoju dwa takie głośniki zagrają wystarczająco donośnie, aby słyszał je każdy.

Jeśli natomiast chodzi o moc głośników na imprezę organizowaną poza domem, zdecydowanie warto postawić przynajmniej na głośnik o mocy wynoszącej co najmniej 60-100 watów.

Wiemy jednak, że „głośno” nie wystarczy każdemu. Dlatego w rankingu głośników na imprezę uwzględniliśmy też znacznie mocniejsze konstrukcje, które pozwolą na prawdziwie spektakularne odsłuchy.

Więcej informacji o mocy głośników znajdziesz w artykułach: Jaka moc głośników jest najlepsza? oraz Czym jest efektywność głośnika?

Jaki głośnik bezprzewodowy na imprezę wybrać?

I tak oto dotarliśmy do głównego punktu tego wpisu, czyli naszych propozycji głośników bezprzewodowych na imprezę. Przygotowaliśmy ich pięć – każda o różnych możliwościach i odmiennej stylistyce. Zaczynamy.

Audio Pro DRUMFIRE II

Rynek rozróżnia głośniki Bluetooth różnego typu. Niemniej jeśli chodzi o taki na imprezę, nie mogliśmy zacząć inaczej - jak bowiem nie zacząć od głośnika Bluetooth, który w wolnym tłumaczeniu nazwać można "Ognistym Bębnem". To już druga generacja tego głośnika, pierwsza, niezwykle popularna wśród osób lubiących mocny muzyczny "wykop" przetarła szlaki. DRUMFIRE II udowadania, że głośnik z kategorii "Power Audio" może też dobrze wyglądać i... chcąc rozkręcić imprezę nie musi świecić przy tym wszystkimi kolorami tęczy, jak np. głośnik Bluetooth JBL tego typu. Tu mamy do czynienia ze skandynawską elegancją.

Audio Pro Drumfire II

Głośnik DRUMFIRE II brzmi potężnie, nie eksponuje nadmiernie wysokich tonów, imponuje naprawdę głębokim basem i dostarcza czysty dźwięk w całym zakresie pasma. Od razu słychać, że to głośnik na imprezę, który lubi być wysoko kręcony na potencjometrze głośności. Nie dziwi to patrząc na jego parametry - główny moduł niskotonowy posiada wbudowany 200-watowy wzmacniacz, który zasila 8-calowy przetwornik potrafiący pracować na dużym wychyleniu membrany. Współpracuje on z głośnikiem Drumfire D-2, podłączanym do woofera za pomocą analogowego wejścia stereo RCA.

Audio Pro Drumfire II, głośnik na imprezę

Funkcjonalnie ten głośnik to również mocny zawodnik. Za sprawą obsługi standardów Google Cast, AirPlay 2 oraz autorskiego systemu Audio Pro, DRUMFIRE II można włączyć do domowej sieci urządzeń multiroom. Z tego samego powodu (czyli obecności tych standardów), głośnik umożliwia odtwarzanie muzyki z takich serwisów streamingowych jak Spotify, Tidal, TuneIn, vTuner, Amazon Music, Deezer, iHeart Radio, Napster, Qobuz, QQ Music i wielu innych za pośrednictwem Google Cast i AirPlay 2 właśnie. Uważamy, że każdy ranking głośników Bluetooth powinien zawierać tę propozycję od Szwedów.

Audio Pro Addon T3+

Pozostajemy w kraju słynącym z własnoręcznie składanych mebli. Tym razem skromniej, inaczej, czyli nietuzinkowa propozycja dla osób szukających mniejszego głośnika na imprezę. Szwedzki Addon T3+ wyróżnia się nie tylko designem, ale i bardzo dobrym, mocnym brzmieniem. W końcu wyposażono go w trzy przetworniki – dwa wysokotonowe (o średnicy 19 mm) i jeden średnio-niskotonowy (o średnicy 76 mm). Takie połączenie gwarantuje dynamiczny, nisko schodzący bas oraz czyste i detaliczne tony średnie i wysokie (pasmo przenoszenia to 60 – 20 000 Hz).

Audio Pro Addon T3+ żółty

W przypadku Audio Pro Addon T3+ świetnemu brzmieniu towarzyszą również solidna konstrukcja i oryginalny wygląd. Został bowiem wykonany z litego aluminium i drewna o wysokiej gęstości, co zapewnia imponującą trwałość. Dołączona rączka do przenoszenia jest natomiast skórzana. Taka konstrukcja czyni z niego świetny i wytrzymały głośnik imprezowy.

Źródłem energii w Audio Pro Addon T3+ jest wbudowany akumulator. Współpracuje on ze wzmacniaczem w klasie D o mocy 25 W (2 x 5 W i 15 W), a jego pełne naładowanie wystarcza na 30 godzin odsłuchów przy głośności ustawionej na 50% albo 12 godzin przy maksymalnej. Obsługa głośnika jest intuicyjnie prosta. Na górnej obudowie urządzenia znajduje się panel kontrolny, a wbudowany moduł Bluetooth umożliwia w pełni bezprzewodowe przesyłanie muzyki.

Audio Pro Addon T3+ (biały) ma analogowe wejścia stereo

House of Marley Get Together Duo

Teraz na scenę wchodzi stylowy duet przykuwający uwagę naturalną, klasyczną stylistyką. Mało tego, już sama jego nazwa mówi, że muzyki z niego po prostu nie można słuchać samemu. House of Marley Get Together Duo to para aktywnych głośników bezprzewodowych o szerokim zakresie zastosowań. Prawy głośnik – wyposażony we wbudowany akumulator – może służyć jako przenośny głośnik Bluetooth. W podobnej roli sprawdzi się też lewy, który korzysta z zasilania sieciowego przez port USB C. Razem natomiast stworzą ciekawy zestaw zapewniający dźwięk stereo.

House of Marley Get Together Duo, głośnik na imprezę

Jeśli chodzi o brzmienie, House of Marley Get Together stawiają na żywą, angażującą sygnaturę. To zasługa dwudrożnych przetworników – niskotonowego o średnicy 114 mm i wysokotonowego o średnicy 30 mm.

Kolejnym atutem House of Marley Get Together jest prosta obsługa. Oba przenośne głośniki mają intuicyjne panele dotykowe, a moduły Bluetooth 5.0 umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie sygnału.

głośniki Bluetooth House of Marley Get Together Duo, głośnik na imprezę

Audio Pro A15

I z powrotem jesteśmy w Szwecji. Tym razem przyjrzymy się bardziej zaawansowanej konstrukcji, czyli głośnikowi multiroom Audio Pro A15. Już na pierwszy rzut oka widać, że to ciekawe urządzenie. I niech nie zwiedzie Cię jego minimalistyczny wygląd. Ten sprzęt potrafi zagrać z imponującą mocą.

Audio Pro A15, głośnik na imprezę - lepszy niż głośnik Bluetooth Xiaomi?

Wewnątrz obudowy, pod stylową tkaniną siateczkową umieszczono wzmacniacz klasy D (1 x 10 W i 1 x 30 W) oraz 4,5-calowy przetwornik niskotonowy i calową kopułkę tekstylną odpowiedzialną za wysokie tony. Takie połączenie skutkuje nie tylko imponującą jak na rozmiary głośnika mocą, ale również świetną charakterystyką dźwiękową. Tony niskie i średnie wybrzmiewają z energią i swobodą, a wysokie świetnie je dopełniają. Brzmienie jest kompletne – detaliczne, z przyjemnie podkreśloną sekcją rytmiczną.

Audio Pro 15 imponuje również funkcjonalnością. Obsługuje łączność Wi-Fi i Bluetooth, więc przesyłanie muzyki jest szybkie i proste, tym bardziej, że głośnik obsługuje AirPlay 2 i Google Cast. Wbudowany akumulator starcza nawet na 11 godzin odsłuchów (przy głośności ustawionej na 50%), więc jeśli impreza się rozkręci, masz spory zapas energii. Z kolei stopień ochrony IPX2 oznacza, że Audio Pro 15 jest odporny na spadające krople wody. Możesz więc korzystać z niego także na zewnątrz.

Audio Pro A15, głośnik na imprezę

Devialet Mania

Głośnik przenośny o pasmie przenoszenia 30 – 20000 Hz? Francuska marka Devialet udowadnia, że to możliwe. A swój dowód, którym jest Devialet Mania, wyposaża w szereg przydatnych funkcji i niezwykłą, futurystyczną obudowę. Tak właśnie powstał jedyny w swoim rodzaju głośnik przenośny.

Devialet Mania, głośnik na imprezę

Zacznijmy od brzmienia. Tutaj Devialet Mania jest o krok przed konkurencją. Głośnik wyposażono w cztery aluminiowe przetworniki pełnozakresowe i dwa niskotonowe. Rzeczywiście skutkuje to mocnym, dosłownie odczuwalnym na klatce piersiowej basem. Ale wyższe pasma wcale nie pozostają w tyle – średnica i tony wysokie wręcz zachwycają szczegółowością. Po części to także zasługa trybu Adaptive Cross Stereo, który zapewnia dźwięk z 360-stopniową sceną i dostosowuje brzmienie do położenia głośnika i otoczenia, w jakim się znajduje. Właśnie dlatego Devialet Mania to przełomowy, inteligentny głośnik przenośny.

Devialet Mania Opera, głośnik na imprezę

Jeśli chodzi o łączność, Devialet Mania korzysta z Bluetootha oraz Wi-Fi i współpracuje ze Spotify Connect oraz AirPlay 2. Kontrolę nad głośnikiem ułatwia intuicyjna aplikacja producencka. Warto jeszcze wspomnieć o klasie ochrony IPX4, która zapewnia odporność na przypadkowe zachlapania. A bateria wystarcza nawet na 10 godzin odsłuchów. Słowem: idealny przenośny głośnik imprezowy – tak do domu, jak i na zewnątrz.

Bowers & Wilkins Zeppelin

Na koniec naszego rankingu głośników na imprezę zostawiliśmy prawdziwą perełkę. A może raczej perłę, bo Bowers & Wilkins Zeppelin to naprawdę spora konstrukcja o jeszcze większych możliwościach dźwiękowych.

Bowers & Wilkins Zeppelin, głośnik na imprezę

Wewnątrz tego głośnika Bluetooth zamknięto potężny, 240-watowy wzmacniacz. Współpracuje on z dwoma przetwornikami średniotonowymi (90 mm), dwoma wysokotonowymi (25 mm) oraz jednym niskotonowym (150 mm). Trzeba odnotować, że przetworniki połączono w taki sposób, aby odtwarzały lewy i prawy głośnik średnio- i wysokotonowy. Efekty stereo są więc naturalne, a scena imponuje rozpiętością. Samo brzmienie B&W Zeppelin zachwyca bogactwem detali i mocą.

Zachwyca również funkcjonalność Zeppelina. Dzięki aplikacji Music | Bowers & Wilkins masz szybki dostęp do najpopularniejszych serwisów muzycznych (np. Deezer, Qobuz, Soundcloud) i stacji radiowych (więc głośnik zastąpi też radio fm), a funkcje SpotifyConnect i AirPlay 2 dodatkowo ułatwiają parowanie i przesyłanie sygnału. Wbudowany system Amazon Alexa umożliwia z kolei obsługę poleceniami głosowymi. Co ważne, Zeppelin korzysta z kodeka aptX Adaptive i jest pierwszym głośnikiem tej generacji, który przetwarza audio w jakości do 96 kHz/24 bity.

Bowers & Wilkins Zeppelin, głośnik na imprezę

Dobry głośnik na imprezę – cena

Jak pokazuje nasze zestawienie, dobry i głośny głośnik na imprezę nie musi być drogi. Ciekawe propozycje są dostępne już w przedziale cenowym nieco powyżej 500 zł. I naszym zdaniem nie warto sięgać po głośniki imprezowe z niższych półek. Dlaczego? Głównym powodem jest brzmienie. Nawet jeśli w tanich modelach z bliska wydaje się całkiem przyzwoite, przy większej odległości może już tracić nie tylko moc czy dynamikę, ale też szczegółowość. Wtedy każdy utwór zmieni się w niezbyt przyjemną „papkę”. Dlatego w tym artykule umieściliśmy sprawdzone i cenione przez miłośników dobrego brzmienia konstrukcje.

Od razu dodajmy też, że jeśli taki sprzęt ma służyć również w innych sytuacjach – na przykład do codziennego, relaksującego słuchania muzyki po ciężkim dniu – zdecydowanie warto pomyśleć o głośniku Bluetooth z wyższej półki. Przyjemne, bogate brzmienie szybko Cię przekona, że to dobra inwestycja.

Głośniki przenośne vs Power Audio

Przedstawiając pierwszy z omawianych głośników (Audio Pro Drumfire II) padło określenie "Power Audio". Od jakiegoś czasu coraz częściej pojawia się wśród propozycji głośników na imprezę? Cóż, w pewnych zastosowaniach te sporych rozmiarów kolumny rzeczywiście dobrze się sprawdzają. Na przykład kiedy organizujesz spore wydarzenie na świeżym powietrzu, takie na kilkadziesiąt osób. Z przedstawionych przez nas propozycji porównywalne możliwości mają Devialet Mania oraz właśnie DRUMFIRE II (przy czym wygrywają jakością brzmienia).

Power Audio

Fot. Steve Johnson on Unsplash

Trzeba jednak też wspomnieć o ograniczeniach Power Audio. To sprzęt przeznaczony przede wszystkim do głośnych odsłuchów. Dlatego wiele modeli szczególnie mocno akcentuje niższe pasma, co przy ustawieniu volume na niski bądź średni poziom nierzadko skutkuje mało detalicznym i skompresowanym dźwiękiem (bas może dosłownie pożerać średnie tony). Podczas standardowego, domowego użytku taki sprzęt może więc pozostawiać niedosyt.

I jeszcze jedna kwestia: wygląd. Kolumny Power Audio często łączą duże rozmiary z bardzo krzykliwym wyglądem. My zdecydowanie wolimy głośniki Bluetooth o bardziej klasycznym, stonowanym designie (łatwiej wkomponować je w domową przestrzeń), lepszej mobilności i najwyższej jakości wykonania. Właśnie te czynniki – obok samego brzmienia – odgrywają największą rolę w naszym zestawieniu.

Elegancki głośnik bezprzewodowy

Podsumowanie

Zainteresował Cię któryś z opisanych tu głośników na imprezę? A może chcesz sprawdzić zupełnie inna konstrukcję i przekonać się, jak gra w różnych warunkach? Zapraszamy do najbliższego salonu sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują Ci przenośne głośniki Bluetooth i multiroom, a następnie pomogą dokonać najlepszego wyboru.

Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design

 Dowiedz się więcej o sprzęcie audio i uczyń słuchanie muzyki jeszcze przyjemniejszym:

Poczytaj też o muzyce:Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(3 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: