Poprzedni
Następny

Kino domowe czy zestaw stereo?

Średnia ocen: 5
(23 ocen) 10 komentarzy

Kino domowe czy zestaw stereo? Przed takim dylematem często stają melomani, którzy zaczynają kompletować swój system stereo. Nic dziwnego, zwłaszcza kiedy będzie zależeć nam zarówno na równie dobrym odwzorowaniu muzyki, jak i ścieżki do filmu czy gry. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób można pogodzić ze sobą te dwie kwestie.

Model Bowers & Wilkins M1 zapewnia wspaniały design i jakość dźwięku kina domowego.

Zakup systemu kina domowego czy zestawu audio to decyzja, którą warto poprzedzić zastanowieniem. Niezależnie od ostatecznej decyzji, zakupiony zestaw ma docelowo posłużyć nam przed kilka następnych lat. Tym samym to jego klasa wpłynie na jakość, moc i barwę brzmienia, które usłyszymy, oglądając film lub słuchając muzyki.

Na co jednak zdecydować się w pierwszej kolejności, by zyskać satysfakcjonujące nas brzmienie ścieżki filmowej i muzyki? Na początku zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie ważniejsze: słuchanie muzyki czy oglądanie filmów?

Co kochasz bardziej – kino czy muzykę?

Podstawowa decyzja, jaką będziesz musiał podjąć w takiej sytuacji, dotyczy serca każdego z tych systemów. W przypadku zestawu kina domowego jest nim amplituner AV, pozwalający obsługiwać dźwięk wielokanałowy (np. 5.1 czy 7.1), który przenosi efekty kinowe do domowego wnętrza. W ten sposób widz będzie mógł odnieść wrażenie, jakby znajdował się w samym centrum akcji. 

Z kolei urządzenia stereo – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na amplituner stereofoniczny, czy klasyczny wzmacniacz z kolumnami, nie są przystosowane do odtwarzania przestrzennego dźwięku kinowego. Nie pozwolą Ci również na poprawienie jakości obrazu. Nie to jest ich celem. Rezygnując z przestrzennego systemu głośnikowego czy obróbki wizyjnej, za tę samą cenę dostaniemy jednak znacznie wyższą jakość brzmienia w formacie stereofonicznym. Dźwięk będzie dokładniejszy i pełen szczegółów. Wzmacniacze i amplitunery stereo bardzo dobrze sprawdzą się zatem podczas oglądania telewizji i perfekcyjnie odtworzą muzykę np. z odtwarzacza CD, radia internetowego lub innych źródeł.

Dlatego naszym zdaniem zestaw kina domowego to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy nie wyobrażają sobie weekendu bez dobrego filmu lub kilku odcinków serialu. Pamiętajmy przy tym jednak, że system dźwięku przestrzennego, który zapewnia niezapomniane wrażenia podczas seansu filmowego, przy odtwarzaniu muzyki może po pewnym czasie okazać się dla nas… męczący i w porównaniu do wzmacniaczy/amplitunerów stereo w podobnym przedziale cenowym, będzie oferował słabszą jakość oraz precyzję dźwięku. Jeżeli zależy Ci na kinie domowym i dobrym stereo, odpowiednie urządzenie, zadowalające Twoje potrzeby, znajdziesz w wyższym przedziale cenowym. Dobrą propozycją może być tu np.: amplituner Yamaha RX-A1080.

Yamaha RX-A1080 to przykład urządzenia łączącego funkcjonalność kina domowego z jakością i precyzją brzmienia zestawu stereo.

Jeżeli filmy oglądamy zdecydowanie rzadziej, niż słuchamy muzyki, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie system stereo składający się z NAD C368, C658 i głośników Bowers & Wilkins 603. Co więcej, efekt przestrzenny, którego szukamy w zestawach kinowych, tak naprawdę sprawdza się podczas oglądania konkretnych gatunków filmowych – na przykład kina akcji czy science-fiction – w których pojawi się dużo efektów specjalnych. Jeśli celujemy w melodramaty i kino Almodovara, z powodzeniem wystarczy nam stereofonia. Za cenę dźwięku przestrzennego zyskamy wówczas znacznie bardziej precyzyjne oddanie szczegółów, wyższą jakość dźwięku, precyzję i plastyczność.

Wyrównana rywalizacja

Nie oznacza to oczywiście, że każdy zestaw kina domowego przegra w wyścigu z systemem stereo. Wręcz przeciwnie. Zarówno amplitunery AV, jak i amplitunery stereo coraz częściej zaczynają pokrywać się funkcjonalnością. W przypadku wzmacniaczy stereo ta reguła znajduje zastosowanie w odniesieniu do najbardziej zaawansowanych modeli. 

Dziś praktycznie każdy z tych wariantów może być sterowany  z poziomu smartfona lub tabletu dzięki dedykowanej aplikacji. Każdy z nich może również  gwarantować funkcję bezprzewodowego przesyłu muzyki, z pomocą systemu Bluetooth czy Wi-Fi (jak na przykład amplituner sieciowy stereo Yamaha R-N602 czy amplituner AV Yamaha MusicCast RX-A880).

Rozwój nowoczesnej technologii sprawia, że wiele współczesnych urządzeń sięga po podobne funkcjonalności. Na zdjęciu amplituner stereo Yamaha R-N602 - urządzenie zapewnia możliwość komunikacji bezprzewodowej Bluetooth i możliwość strumieniowania muzyki z serwisów, takich, jak TIDAL czy Spotify.

W większości mają również wbudowane przetworniki cyfrowo-analogowe, co pozwala posłuchać na nich muzyki z pamięci zewnętrznych (podłączonych przez USB) lub dysków sieciowych (DLNA). Niektóre urządzenia stereo, oferujące lepszą jakość dźwięku i adresowane do bardziej wymagającego słuchacza, mają również często złącze USB typu B, które pozwala na podłączenie urządzenia do komputera i przejęcie roli karty dźwiękowej.

Zestaw w wersji smart

Współczesne mieszkanie jest coraz bardziej “inteligentne”. Oznacza to, że coraz więcej urządzeń jest połączonych ze sobą i obsługiwanych z poziomu aplikacji na smartfonie. Dlatego wybierając kino domowe lub zestaw stereo do domu coraz częściej szukamy urządzeń, do których podłączymy inne elementy bez ryzyka ograniczenia ich funkcjonalności. Pod tym względem przodują amplitunery kina domowego. Ich dużą zaletą jest doskonała integracja już posiadanego sprzętu – a więc telewizora, konsoli czy tunera satelitarnego w jedną całość.

Yamaha MusicCast

Nowoczesne amplitunery AV to mistrzowie współpracy. Na zdjęciu schemat komunikacji modeli Yamaha MusicCast. Wystarczy intuicyjna aplikacja na smartfon aby zyskać pełnię władzy nad amplitunerem i innymi elementami funkcjonującymi w ramach systemu.

Co więcej, bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na zbudowanie systemu muzycznego w kilku pomieszczeniach w ramach wspomnianego wcześniej nagłośnienia wielopokojowego multi-room. Główną zaletą tego systemu jest wyjście muzyki poza cztery ściany pokoju w którym znajduje się urządzenie. Jednak multi-room to także inne funkcje, jak choćby możliwość reprodukcji dźwięku z różnych źródeł na różnych głośnikach jednocześnie czy funkcja odbiornika treści internetowych, pochodzących np. z serwisów strumieniowych (TIDAL, Spotify).

Przy kompletowaniu zestawu multi-room ważne jest, aby każdy z elementów systemu wykorzystywał ten sam standard komunikacji. Przykładem prawidłowego zespolenia elementów multi-room może być połączenie amplitunera YAMAHA RX-V6A i dwóch głośników bezprzewodowych Yamaha MusicCast 20 – każde z urządzeń oferuje funkcjonalność multi-room w ramach autorskiego rozwiązania MusicCast. Dodatkowo głośniki systemu MusicCast 20 oraz MusicCast 50 mogą pełnić funkcję bezprzewodowych głośników tylnych w połączeniu amplitunerami AV Yamaha MusicCast.

Na zdjęciu amplituner Yamaha RX-V6A i bezprzewodowy głośnik Yamaha MusicCast 20 wspierane przez kolumny Bowers & Wilkins 603 oraz głośnik centralny HTM6. Połączenie wysokiej jakości komponentów z funkcjonalnością systemu multi-room sprawia, że ten zestaw wyznacza nowe standardy dla stereo do domu.

Kolumny – przesłuchaj, zanim kupisz

W przypadku zestawu stereo sytuacja jest na pierwszy rzut oka nieskomplikowana – wzmacniacz wspieramy dwiema kolumnami. Ich wybór jest jednak zdeterminowany kilkoma czynnikami, dlatego zakup zestawu stereo z kolumnami bezapelacyjnie warto skonsultować z ekspertami salonu audio.

W przypadku kina domowego co do zasady mamy do czynienia z zestawem co najmniej 5 głośników (dwóch z przodu, dwóch z tyłu i jednego centralnego w okolicach telewizora). Istnieją jednak również bardziej zaawansowane konfiguracje zestawów kina domowego, np .7.1 z czterema głośnikami z tyłu, lub 7.2 z dwoma subwooferami.

Co więcej, zaawansowane standardy dźwięku przestrzennego, takie jak DTS-X, czy Dolby Atmos, sprawiły, że do systemów coraz częściej dodaje się również dwa głośniki umiejscawiane nad głową użytkownika. To z kolei wpływa na zwiększenie wymagań po stronie wzmacniacza. System 9.1 to wyzwanie, z którym poradzą sobie urządzenia kina domowego z najwyższej półki. Mogą to być klasyczne amplitunery AV, jak i urządzenia dzielone na końcówkę mocy oraz procesor (np. Yamaha CX-A5200 + MX-A5200).

MX-A5200

 

Zestaw Yamaha CX-A5200 i Yamaha MX-A5200 to tandem do zadań specjalnych. Urządzenia te z powodzeniem poradzą sobie z nawet najbardziej skomplikowanymi zestawami głośników.

Osobną kategorię stanowią soundbary. Urządzenia, takie jak Yamaha YSP-5600 są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą mieć kina domowego z klasycznymi głośnikami i kablami, a jednocześnie oczekują dźwięku przestrzennego.

Modele Yamahy z serii YSP określane są jako cyfrowe projektory dźwięku, gdyż zaawansowana technologia wbudowane w te urządzenia umożliwia wysyłania wiązek dźwięku w wielu kierunkach, które odbijając się od naszego domowego wnętrza, wracają do nas, tworząc właśnie dźwięk przestrzenny. Innym rozwiązaniem może być soundbar Yamaha MusicCast BAR 400, który jest w stanie bezprzewodowo współpracować z dwoma głośnikami Yamaha MusicCast 20 lub 50 w roli głośników efektowych.

Soundbar zamiast systemu głośnikowego to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mają możliwości rozstawienia w pomieszczeniu głośników. Urządzenie podłączone do wzmacniacza lub amplitunera AV doskonale sprawdzi się podczas oglądania filmu i słuchania muzyki. Na zdjęciu soundbar Yamaha YSP-5600.

Od czego zatem zacząć kompletowanie zestawu? Przede wszystkim od porządnej analizy swoich oczekiwań i możliwości. Zwróć uwagę na poniższe pytania. Opracowaliśmy je po to, by ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

 1. Zastanów się, ile czasu spędzasz oglądając filmy, a ile słuchając muzyki? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci wybrać kierunek, w jakim zaczniesz się rozglądać: kina domowego czy sprzętu stereo. Oczywiście istnieje możliwość uzyskania bardzo dobrego brzmienia muzyki z amplitunerów kina domowego. Taki wybór oznacza jednak zwrócenie się w kierunku urządzeń z wyższej półki cenowej.

2.Przeanalizuj wielkość pomieszczenia, w którym zainstalujesz nowe urządzenie. Sprawdź, jak duża jest powierzchnia, wykorzystywana do odsłuchu (od linii kolumn przednich do miejsca, w którym siedzisz). Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci zdecydować, jakiego rozmiaru głośników potrzebujesz – dużych, średnich lub małych.

 1. Sprawdź, czy masz możliwość zamontowania głośników z tyłu i zastanów się, w jaki sposób poprowadzisz do nich kable.
 2. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w rankingach kina domowego oraz rankingach zestawów stereo. Traktuj je bardziej jako wskazówkę, nie jako wyrocznię.
 3. Zanim kupisz - słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj. Umawiaj się na odsłuchy w salonach audio-video posiadające sale, w których będziesz mógł posłuchać produktów. Pracujący tam eksperci pomogą Ci dobrać parametry sprzętu do Twoich potrzeb i zaprezentują różnicę w dźwięku między produktami z różnych przedziałów cenowych.

W czasie prezentacji i porównania kilku urządzeń, zrozumiesz, na czym tak naprawdę zależy Ci w twoim pierwszym elemencie systemu dźwiękowego, który zaczynasz kompletować.

Zanim kupisz:

 1. Pamiętaj, że duże pomieszczenia wolą większe głośniki, które dysponują wystarczającą mocą do ich nagłośnienia.
 2. Jeżeli mimo rozmiarów pomieszczenia nie chcesz dużych kolumn, pomyśl o subwooferze, który wzmocni niskie tony i nada dźwiękowi charakteru. Zestaw, taki jak np. B&W ASW 610 i dwie mniejsze kolumny np. B&W 606 S2 Anniversary Edition pozwoli Ci cieszyć się czystym i mocnym brzmieniem także w sporej wielkości salonie. 
 3. Jeżeli posiadasz kilka źródeł wizyjnych (np. ekran telewizyjny, konsola do gier, tablet dający Ci dostęp do serwisów VOD), a nie zależy Ci na rozbudowie systemu głośników do standardu kina domowego, zastanów się nad zakupem amplitunera AV np. Yamaha RX-A 1080, do którego podłączysz 2 kolumny (np. ELAC Carina FS247.4). W ten sposób zyskasz funkcje, jakie daje amplituner kina domowego i możliwość rozszerzenia w przyszłości systemu do standardu zapewniającego dźwięk przestrzenny.
 4. Jeśli nie słuchasz muzyki z płyt CD, nie inwestuj w odtwarzacz płyt. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze dołóż do kolumn lepszej jakości.

Polecane zestawy kina domowego według ekspertów Top Hi-Fi & Video Design:

 1. Yamaha MusicCast BAR 400 + 2x MusicCast 20
 2. Yamaha RX-V4A + ELAC Debut 2.0 F5.2 + Debut 2.0 B5.2 + Debut 2.0 C5.2
 3. Yamaha MusicCast RX-A880 + Bowers & Wilkins 5x M-1 + ASW 610
 4. Yamaha MusicCast RX-V6A + Bowers & Wilkins 603 + 607 + HTM6
 5. Yamaha MusicCast RX-A1080 + Bowers & Wilkins 603 + 607 + HTM6

Ranking zestawów stereo do 10 000 zł według ekspertów Top Hi-Fi & Video Design:

 1. NAD C368 + ELAC Carina FS247.4
 2. Yamaha MusicCast R-N803D + Bowers & Wilkins 603
 3. Rotel A12 + ELAC Debut Reference F5
 4. NAD C368 + MDC BluOS + PSB Imagine X1T

Więcej na tematych tych zestawów możesz dowiedzieć się TUTAJ.

---

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design. 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(23 ocen)

Polecane

Procesor AV Yamaha MX-A5000

MX-A5000

Yamaha
Wielokanałowe wzmacniacze AV
13 199 zł
Prosimy o kontakt
MusicCast WX-030

MusicCast WX-030

Yamaha
Archiwum
1 099 zł
Prosimy o kontakt
MusicCast CX-A5100

MusicCast CX-A5100

Yamaha
Yamaha MusicCast
11 599 zł
Prosimy o kontakt
MUSICCAST YSP-5600

MUSICCAST YSP-5600

Yamaha
Yamaha MusicCast
8 699 zł
Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: