Poprzedni
Następny

Kino domowe czy zestaw stereo?

Przed takim pytaniem staje każdy, kto zaczyna kompletować swój system dźwiękowy. Nic dziwnego. W końcu zależy nam zarówno na równie dobrym odwzorowaniu muzyki, jak i ścieżki do filmu. Jak pogodzić ze sobą te dwa żywioły radzą eksperciTop Hi-Fi & Video Design.

Bowers & Wilkins M1
ZestawBowers & Wilkins M1 zapewnia wspaniały design i jakość dźwięku kina domowego.

Zakup systemu kina domowego czy zestawu audio to decyzja, którą warto poprzedzić zastanowieniem. Zakupiony zestaw posłuży nam przez kilka następnych lat i to jego klasa wpłynie na jakość, moc i barwę brzmienia, które usłyszymy oglądając film lub słuchając muzyki.

Na co jednak zdecydować się w pierwszej kolejności, by zyskać satysfakcjonujące nas brzmienie ścieżki filmowej i muzyki? Zacznij od własnego rankingu, w którym zdecydujesz, co jest dla Ciebie ważniejsze – słuchanie muzyki czy oglądanie filmów – radzą eksperci Top Hi-Fi & Video Design i podpowiadają, co zrobić dalej, by z salonu audio wyjść z urządzeniem, które spełnia nasze oczekiwania.

Co kochasz bardziej – kino czy muzykę?

Podstawowa decyzja, jaką będziesz musiał podjąć w takiej sytuacji, dotyczy serca każdego z tych systemów. W przypadku zestawu kina domowego jest nim amplituner AV, który przenosi efekty kinowe do domowego wnętrza. Jego zadaniem jest również zapewnienie widzowi na tyle mocnych wrażeń, że poczuje, jakby znajdował się w centrum akcji.

Urządzenia stereo – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na amplituner, czy klasyczny wzmacniacz z kolumnami, nie są przystosowane do reprodukcji dźwięku przestrzennego. Nie pozwolą Ci również na poprawienie jakości obrazu. Nie to jest ich celem. Rezygnując z przestrzennego systemu głośnikowego czy obróbki wizyjnej, za tę samą cenę dostaniemy jednak znacznie wyższą jakość brzmienia w formacie stereofonicznym. Dźwięk będzie dokładniejszy i pełen szczegółów. Wzmacniacze i amplitunery stereo bardzo dobrze sprawdzą się zatem podczas oglądania telewizji i perfekcyjnie odtworzą muzykę np. z odtwarzacza CD, radia internetowego lub innych źródeł.

Dlatego naszym zdaniem zestaw kina domowego to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy nie wyobrażają sobie weekendu bez dobrego filmu. Pamiętajmy przy tym jednak, że system dźwięku przestrzennego, który zapewnia niezapomniane wrażenia podczas seansu filmowego, przy odtwarzaniu muzyki może po pewnym czasie okazać się dla nas… męczący i w porównaniu do wzmacniaczy/amplitunerów stereo w podobnym przedziale cenowym, będzie oferował słabszą jakość oraz precyzję dźwięku. Jeżeli zależy Ci na kinie domowym i dobrym stereo, odpowiednie urządzenie, zadowalające Twoje potrzeby, znajdziesz w wyższym przedziale cenowym. Dobrą propozycją może być tu np.: amplituner Yamaha RX-A1060.

Yamaha RX-A1060
Yamaha RX-A1060 to przykład urządzenia łączącego funkcjonalność kina domowego z jakością i precyzją brzmienia zestawu stereo.

Jeżeli filmy oglądamy zdecydowanie rzadziej, niż słuchamy muzyki, wówczas warto pomyśleć o systemie stereo (jak na przykład zestaw NAD C316 i C516 oraz głośniki Bowers & Wilkins  683 S2).  Co więcej, efekt przestrzenny, którego szukamy w zestawach kinowych, tak naprawdę sprawdza się podczas oglądania konkretnych gatunków filmowych – na przykład kina akcji czy science-fiction. Jeśli celujemy w melodramaty i kino Almodovara, z powodzeniem wystarczy nam stereofonia. Za cenę dźwięku przestrzennego zyskamy wówczas znacznie bardziej precyzyjne oddanie szczegółów, wyższą jakość dźwięku, precyzję i plastyczność.

Wyrównana rywalizacja

Nie oznacza to oczywiście, że każdy zestaw kina domowego przegra w wyścigu z systemem stereo. Wręcz przeciwnie. Zarówno amplitunery AV, jak i amplitunery stereo coraz częściej zaczynają pokrywać się funkcjonalnością. W przypadku wzmacniaczy stereo ta reguła znajduje zastosowanie w odniesieniu do najbardziej zaawansowanych modeli. 

Dziś praktycznie każdy z tych wariantów może być sterowany  z poziomu smartfona lub tabletu dzięki dedykowanej aplikacji. Każdy z nich może również  gwarantować funkcję bezprzewodowego przesyłu muzyki, z pomocą systemu Bluetooth czy Wi-Fi (jak na przykład amplituner sieciowy stereo Pioneer NC-50DAB czy amplituner AV Yamaha MusicCast RX-A860).

Pioneer NC-50DA
Rozwój nowoczesnej technologii sprawia, że wiele współczesnych urządzeń sięga po podobne funkcjonalności. Na zdjęciu amplituner stereoPioneer NC-50DAB - urządzenie zapewnia możliwość komunikacji bezprzewodowej Bluetooth i możliwość strumieniowania muzyki z serwisów, takich, jak TIDAL czy Spotify.

W większości mają również wbudowane przetworniki cyfrowo-analogowe, co pozwala posłuchać na nich muzyki z pamięci zewnętrznych (podłączonych przez USB) lub dysków sieciowych (DLNA). Niektóre urządzenia stereo, oferujące lepszą jakość dźwięku i adresowane do bardziej wymagającego słuchacza, mają również często złącze USB typu B, które pozwala na podłączenie urządzenia do komputera i przejęcie roli karty dźwiękowej.

Zestaw w wersji smart

Współczesne mieszkanie jest coraz bardziej “inteligentne”, co sprawia, że coraz więcej urządzeń jest połączonych ze sobą i obsługiwanych z poziomu aplikacji na smartfonie. Dlatego wybierając kino domowe lub zestaw stereo do domu coraz częściej szukamy urządzeń, do których podłączymy inne elementy bez ryzyka ograniczenia ich funkcjonalności. Pod tym względem przodują amplitunery kina domowego. Ich dużą zaletą jest doskonała integracja już posiadanego sprzętu – a więc telewizora, konsoli czy tunera satelitarnego w jedną całość.

Yamaha MusicCast
Nowoczesne amplitunery AV to mistrzowie współpracy. Na zdjęciu schemat komunikacji modeli YamahaMusicCast. Wystarczy intuicyjna aplikacja na smartfon aby zyskać pełnię władzy nad amplitunerem i innymi elementami funkcjonującymi w ramach systemu.

Co więcej, bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na zbudowanie systemu muzycznego w kilku pomieszczeniach w ramach wspomnianego wcześniej nagłośnienia wielopokojowego multi-room. Główną zaletą tego systemu jest wyjście muzyki poza cztery ściany pokoju w którym znajduje się urządzenie. Jednak multi-room to także inne funkcje, jak choćby możliwość reprodukcji dźwięku z różnych źródeł na różnych głośnikach jednocześnie czy funkcja odbiornika treści internetowych, pochodzących np. z serwisów strumieniowych (TIDAL, Spotify).

Przy kompletowaniu zestawu multi-room ważne jest, aby każdy z elementów systemu wykorzystywał ten sam standard komunikacji. Przykładem prawidłowego zespolenia elementów multi-room może być połączenie amplitunera YAMAHA RX-V681 i dwóch głośników bezprzewodowych YAMAHA WX-030 – każde z urządzeń oferuje funkcjonalność multi-room w ramach autorskiego rozwiązania MusicCast.

Yamaha RX-V681 z głośnikiem WX-030
Na zdjęciu amplitunerYamaha RX-V681 i bezprzewodowy głośnikYamaha WX-030. Połączenie wysokiej jakości komponentów z funkcjonalnością systemu multi-room sprawia, że ten zestaw wyznacza nowe standardy dla stereo do domu.

Kolumny – przesłuchaj, zanim kupisz

W przypadku zestawu stereo sytuacja jest na pierwszy rzut oka nieskomplikowana – wzmacniacz wspieramy dwiema kolumnami. Ich wybór jest jednak zdeterminowany kilkoma czynnikami, dlatego zakup zestawu stereo z kolumnami bezapelacyjnie warto skonsultować z ekspertami salonu audio.

W przypadku kina domowego co do zasady mamy do czynienia z zestawem co najmniej 5 głośników (dwóch z przodu, dwóch z tyłu i jednego centralnego w okolicach telewizora). Istnieją jednak również bardziej zaawansowane konfiguracje zestawów kina domowego, np .7.1 z czterema głośnikami z tyłu, lub 7.2 z dwoma subwooferami.

Co więcej, zaawansowane standardy dźwięku przestrzennego, takie jak DTS-X, czy Dolby Atmos, sprawiły, że do systemów coraz częściej dodaje się również dwa głośniki umiejscawiane nad głową użytkownika. To z kolei wpływa na zwiększenie wymagań po stronie wzmacniacza. System 9.1 to wyzwanie, z którym poradzą sobie urządzenia kina domowego z najwyższej półki. Mogą to być klasyczne amplitunery AV, jak i urządzenia dzielone na końcówkę mocy oraz procesor (np. Yamaha CX-A5100 + MX-A5000)

Yamaha MX-A5000 i CX-A5100
ZestawYamaha CX-A5100 iYamaha MX-A5000 to tandem do zadań specjalnych. Urządzenia te z powodzeniem poradzą sobie z nawet najbardziej skomplikowanymi zestawami głośników.

Osobną kategorię stanowią soundbary. Urządzenia, takie jak Yamaha YSP-5600 są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą mieć kina domowego z klasycznymi głośnikami i kablami.

 Yamaha YSP-5600
Soundbar zamiast systemu głośnikowego to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mają możliwości rozstawienia w pomieszczeniu głośników. Urządzenie podłączone do wzmacniacza lub amplitunera AV doskonale sprawdzi się podczas oglądania filmu i słuchania muzyki. Na zdjęciu soundbarYamaha YSP-5600.

Od czego zatem zacząć kompletowanie zestawu? Przede wszystkim od porządnej analizy swoich oczekiwań i możliwości. Zwróć uwagę na poniższe pytania. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design opracowali je po to, by ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

1.Zastanów się, ile czasu spędzasz oglądając filmy, a ile słuchając muzyki? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci wybrać kierunek, w jakim zaczniesz się rozglądać – kina domowego czy sprzętu stereo. Oczywiście istnieje możliwość uzyskania bardzo dobrego brzmienia muzyki z amplitunerów kina domowego. Taki wybór oznacza jednak zwrócenie się w kierunku urządzeń z wyższej półki cenowej.

2.Przeanalizuj wielkość pomieszczenia, w którym zainstalujesz nowe urządzenie. Sprawdź, jak duża jest powierzchnia, wykorzystywana do odsłuchu (od linii kolumn przednich do miejsca, w którym siedzisz). Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci zdecydować, jakiego rozmiaru głośników potrzebujesz – dużych, średnich lub małych.

4.Sprawdź, czy masz możliwość zamontowania głośników z tyłu i zastanów się, w jaki sposób poprowadzisz do nich kable.

5. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w rankingach kina domowego oraz rankingach zestawów stereo. Traktuj je bardziej jako wskazówkę, nie jako wyrocznię.

6. Zanim kupisz - słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj. Umawiaj się na odsłuchy w salonach audio-video posiadające sale, w których będziesz mógł posłuchać produktów. Pracujący tam eksperci pomogą Ci dobrać parametry sprzętu do Twoich potrzeb i zaprezentują różnicę w dźwięku między produktami z różnych przedziałów cenowych.

W czasie prezentacji i porównania kilku urządzeń, zrozumiesz, na czym tak naprawdę zależy Ci w twoim pierwszym elemencie systemu dźwiękowego, który zaczynasz kompletować.

Zanim kupisz:

1. Pamiętaj, że duże pomieszczenia wolą większe głośniki, które dysponują wystarczającą mocą do ich nagłośnienia.

2. Jeżeli mimo rozmiarów pomieszczenia nie chcesz dużych kolumn, pomyśl o subwooferze, który wzmocni niskie tony i nada dźwiękowi charakteru. Zestaw, taki jak np. B&W ASW 610 i dwie mniejsze kolumny np. B&W 685 S2 pozwoli Ci cieszyć się czystym i mocnym brzmieniem także w sporej wielkości salonie. 

4. Jeżeli posiadasz kilka źródeł wizyjnych (np. ekran telewizyjny, konsola do gier, tablet dający Ci dostęp do serwisów VOD), a nie zależy Ci na rozbudowie systemu głośników do standardu kina domowego, zastanów się nad zakupem amplitunera AV np. Yamaha RX-A 1060, do którego podłączysz 2 kolumny (np. ELAC FS-247.3). W ten sposób zyskasz funkcje, jakie daje amplituner kina domowego i możliwość rozszerzenia w przyszłości systemu do standardu zapewniającego dźwięk przestrzenny.

5. Jeśli nie słuchasz muzyki z płyt CD, nie inwestuj w odtwarzacz płyt. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze dołóż do kolumn lepszej jakości.

Ranking zestawów kina domowego do 20 000 zł według ekspertów Top Hi-Fi & Video Design

1

B&W 683 s2, 686 s2, HTM 62 s2,  Yamaha RX-A1060, BD-A1060

2

Elac UNI-FI FS U5, BS U5, CC U5, Yamaha RX-A1060, BD-A1060

3

PSB Imagine X2T, PSB Imagine XB, PSB Imagine XC, NAD T748 v2, Yamaha BD-A1060

4

Elac Debut F6, Elac Debut B6, Elac Debut C5, Yamaha RX-V781, Yamaha BD-S681

 

Ranking zestawów stereo do 10 000 zł według ekspertów Top Hi-Fi & Video Design

1

Bowers & Wilkins 683 S2, NAD C316, NAD C516

2

PSB Imagine X2T, Yamaha R-N602, Yamaha CD-S300

3

Elac Uni-Fi FS U5, Yamaha A-S301, Yamaha CD-N301

4

Bowers & Wilkins 684 s2, Rotel A10, Rotel CD14

5

Amphion Helium 510, NAD C368NAD MT1

6

Bowers & Wilkins 685 s2, NAD 3020

 

---

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradcówTop Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszychsalonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołustrony głównej Top Hi-Fi & Video Design. 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami,zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(22 ocen)

Polecane

 1. Supercena
  MUSICCAST YSP-5600

  MUSICCAST YSP-5600

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena promocyjna 6 333 zł Normalna cena 7 999 zł
 2. MusicCast CX-A5100

  MusicCast CX-A5100

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 11 599 zł
 3. MusicCast WX-030

  MusicCast WX-030

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  1 099 zł
  Prosimy o kontakt
 4. Procesor AV Yamaha MX-A5000

  MX-A5000

  Yamaha
  Wielokanałowe wzmacniacze AV
  Już od 13 199 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: