Poprzedni
Następny

Co to jest wyjście pre-out? Podpowiadamy do czego służy i jak je wykorzystać

Wiele osób, które nie do końca są zaznajomione z meandrami systemów audio, posiada wzmacniacz stereo z wyjściem opisanym jako "Pre Out”. I te właśnie osoby często zastanawiają się do czego ono służy oraz jak można wykorzystać je do rozbudowy i zarazem poprawy jakości dźwięku oferowanego przez posiadany system. Na tej kanwie postanowiliśmy bliżej przedstawić rzeczone wyjście sygnałowe.

Yamaha A-S3200 - wzmacniacz stereo posiadający wyjście dla końcówki mocy

Spis treści: Do czego służy wyjście Pre Out

 1. Co to jest wyjście Pre Out i do czego służy?

 2. Sposoby wykorzystania wyjścia Pre Out

 3. Wyjście Pre Out w przedwzmacniaczu stereo, procesorze AV

 4. Czym różni się wyjście Pre Out od Line Out?

 5. Jak podłączyć wzmacniacz mocy do wzmacniacza zintegrowanego bez Pre Out?

 6. Podsumowanie

Co to jest wyjście Pre Out i do czego służy?

Wyjście Pre Out we wzmacniaczu czy wyjście Pre Out w amplitunerze, pozwala na podłączenie innego, zewnętrznego wzmacniacza, najczęściej tzw. końcówki mocy o większej wydajności niż w posiadanym aktualnie modelu.

Końcówki mocy są urządzaniami współpracującymi z wyjściem pre out

W praktyce sprowadza się to do tego, że zyskujemy większą moc w naszym systemie, co w w pozytywnej "konsekwencji" prowadzi do lepszego wysterowania posiadanych aktualnie kolumn głośnikowych. Pre Out jest przy tym wyjściem niskopoziomowym o regulowanym poziomie. Zmiany głośności przy takim połączeniu (nasz stary wzmacniacz + nowa końcówka mocy) dokonujemy w naszym dotychczasowym wzmacniaczu.

Inną możliwością jest wykorzystanie wzmacniacza mocy jako dodatkowego elementu w instalacji typu bi-amping, w której sekcje niskotonową i wysokotonową w zestawach głośnikowych (po zdjęciu zwór w zdwojonych terminalach głośnikowych jeśli takowe występują) zasila dedykowany stopień mocy.

Końcówka mocy powinna zostać podłączona do wyjścia Pre Out we wzmacniaczu

Sposoby wykorzystania wyjścia Pre Out

Zależnie od rodzaju posiadanego sprzętu rozróżniamy następujące sposoby wykorzystania wyjścia Pre Out. Poniżej wymieniamy wraz z omówieniem poszczególne rodzaje zastosowań gdyż z tego rodzaju połączenia może skorzystać zarówno system stereo, kino domowe, jak i subwoofer.

Wyjście Pre Out w przedwzmacniaczu stereo, procesorze AV

Klasyczne przedwzmacniacze , takie jak chociażby Rotel RC-1572 MkII , czy procesory AV dysponują jedynie wyjściami o poziomie sygnału porównywalnym z tym co oferują źródła sygnału i nie można podłączyć do nich bezpośrednio zespołów głośnikowych. A więc wyjście Pre Out jest natywnym i tym właściwym dla tej grupy urządzeń, które pozwala na regulację głośności podłączonej do niej stereofonicznej, bądź wielokanałowej końcówki mocy.

Wykorzystanie dodatkowej końcówki mocy w kinie domowym pozwala lepiej zasilić kolumny frontowe

Wyjście Pre Out we wzmacniaczu stereo i amplitunerze stereo

Pre Out w zintegrowanym wzmacniaczu stereo np. w modelu Rotel A11 czy Pre Out w amplitunerze stereo umożliwi podłączenie zewnętrznego wzmacniacza mocy. To on od tego momentu będzie odpowiedzialny za efektywne zasilenie kolumn. Wskazówka dla Państwa jest więc taka, że jeśli czujecie, że potencjał Waszych kolumn podłogowych bądź podstawkowych jest niewykorzystany, wtedy wyjście Pre Out i podłączenie za jego pośrednictwem wzmacniacza mocy może dać im tzw. drugie życie i soniczny oddech.

Panel tylny wzmacniacza stereo Luxman z widocznym wyjściem na wzmacniacz mocy

Dodatkowo wyjście wyjście sekcji przedwzmacniacza pozwoli użytkownikom wzmacniaczy i amplitunerów stereofonicznych nieposiadających klasycznego wyjścia "Sub Out" na podłączenie subwoofera aktywnego. Przekazywany w ten sposób sygnał będzie wtedy tożsamy z poziomem głośności ustawionym dla kolumn.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, w którym zamiast wzmacniacza mocy zastosujemy wzmacniacz zintegrowany, który może pełnić taką rolę. Chodzi np. o takie modele jak Yamaha A-S3200 czy Luxman L-507Z, które posiadają wejście bezpośrednie dające dostęp do ich sekcji końcówki mocy (z pominięciem sekcji przedwzmacniacza). Najczęściej to gniazdo jest oznaczone jako "Main In" lub "Direct In" i do niego właśnie należy skomunikować przewodem analogowym wyjście Pre Out urządzenia, które chcemy „ulepszyć”. Sprawa dotyczy najczęściej połączenia na lini amplituner AV <-> wzmacniacz stereo.

Wyjście Pre Out w amplitunerze kina domowego

Wiele modeli amplitunerów AV nie posiada wystarczającej mocy, aby zasilić bardziej złożone systemy nagłośnienia, takie jak na przykład zaawansowane zestawy kina domowego. W amplitunerze kina domowego np. w modelu Yamaha RX-A2A wyjście Pre Out będzie służyć do rozbudowy systemu o końcówki wielokanałowe, lub też do wyprowadzenia sygnału tylko dla kanałów frontowych, co czyni wiele osób chcących poprawić możliwości stereofoniczne posiadanego systemu.

Wyjście na końcówkę mocy na panelu tynlym amplitunera kina domowego

Czym różni się wyjście Pre Out od Line Out?

Pre Out jest wyjściem oferującym sygnał o zmiennym poziomie, sterowane potencjometrem znajdującym się na pokładzie tego urządzenia.

Natomiast Line Out jest wyjściem sygnału o stałym poziomie, nie zależnym od regulatora głośności. Kiedyś miało inną nazwę i służyło do podłączania magnetofonu. Obecnie jest spotykane dość rzadko. Najczęściej służy jako rozgałęziacz sygnału ze źródła np. do podłączenia zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego. W stosunku do wyjścia Pre Out ma ono tutaj znaczącą przewagę, ponieważ regulacja głośności w słuchawkach nie zależy od poziomu głośności ustawionej w głównym urządzeniu do zasilania zestawów głośnikowych.

Wejście main in we wzmacniaczu stereo

Jak podłączyć wzmacniacz mocy do wzmacniacza zintegrowanego bez Pre Out?

Aby zrealizować taki typ połączenia niezbędna jest odpowiednia przejściówka czyli adapter, którą podłącza się do wyjść głośnikowych we wzmacniaczu zintegrowanym. Na wyjściach typu cinch tegoż adaptera dostępny jest sygnał w postaci analogicznej do tego co oferują wyjścia Pre Out. Zmiany głośności będą wtedy następowały „współbieżnie” zarówno we wzmacniaczu zintegrowanym jak i w dodatkowym wzmacniaczu mocy.

Wyjście Pre Out we wzmacniaczu, a subwoofer

Dobre stereo może znacznie skorzystać na podłączeniu subwoofera przez wyjście Pre Out

Subwoofery są urządzeniami mającymi wbudowany własny wzmacniacz mocy, wymagającymi wysterowania przez sekcję przedwzmacniacza znajdującą się we wzmacniaczu lub amplitunerze. Zależnie od funkcjonalności subwoofera podłącza się go albo do dedykowanego wyjścia Sub Out w amplitunerze AV lub do wyjścia Pre Out we wzmacniaczu.

O ile to pierwsze jest właściwe dla systemów kina domowego, ponieważ wiąże się to z ustawienie parametrów dźwięku w samym amplitunerze, to to drugie rozwiązanie będzie przydatne w klasycznym stereo. Wówczas stosownych ustawień np. częstotliwości odcięcia niskich tonów dokonuje się w subwooferze.

Podsumowanie

Korzystanie z dodatkowych wzmacniaczy zawsze prowadzi do nowych możliwości w konfiguracji zarówno sprzętu stereo, jak i kina domowego. W ten sposób można lepiej wykorzystać potencjał posiadanych głośników, jak również znacząco poprawić jakość dźwięku całego systemu.

Zachęcamy zatem do kontaktu z jednym z sieci salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, w celu lepszego zapoznania się z dostępnym rozwiązaniami. Fachowi doradcy - #EksperciDobregoBrzmienia - odpowiedzą na wszelkie pytania i zaprezentują wybrane modele w odpowiednio skonfigurowanym systemie stereo lub kina domowego, dostosowanym do Twoich preferencji.

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design


  Poprzedni
  Powrót do aktualności
  Następny

  Polecane

  Umów się na prezentację w salonie

  W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

  Umów się na spotkanie

  Zobacz listę salonów

  Umów

  Top Hi-Fi & Video Design

  Salony firmowe

  Salony firmowe

  Top Hi-Fi & Video Design: